February 9-10, 2024
|
Boston University-Track & Tennis Center - Boston, MA
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Prov DIII NE AARTFC NJCAA IC4A/ECAC

Men 5000 M Run

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Ahmed Muhumed   Hoka NAZ Elite 9:25.87 12:21.20 17:00.15 16:12.33 11:01.51 13:16.99 11:25.42
2 Anthony Rotich   U.S. Army 12:05.75 12:05.75 14:37.28 11:33.85 14:45.25 13:17.52 15:33.10
3 Peter Maru FR-1 Arkansas 12:29.99 10:30.31 13:01.91 10:30.31 17:17.22 13:17.86 12:45.95
4 Athanas Kioko   ON 14:30.30 13:18.44 14:54.26 13:18.44 12:30.54 13:18.44 9:18.91
5 Mike Foppen   Bizz-Sports Management 16:38.09 13:02.50 13:58.40 11:42.66 14:46.31 13:18.47 13:10.49
6 Alex Masai   NAZ Elite 12:15.05 14:46.85 17:10.66 14:46.85 14:22.88 13:18.96 14:22.88
7 Travis Mahoney   Unattached 17:18.82 15:42.93 13:03.11 12:39.14 13:35.08 13:19.09 13:11.10
8 Sam Parsons   adidas 13:19.70 12:47.72 14:47.67 14:07.69 17:11.62 13:19.70 10:47.76
9 James West   New Balance 15:27.98 16:15.98 17:19.98 15:51.98 15:43.98 13:19.98 12:31.99
10 Charles Wheeler   Unattached 10:48.14 16:48.22 14:16.19 12:16.16 16:56.22 13:20.17 15:28.20
11 Aaron Bienenfeld   Nike 16:40.38 11:52.27 16:48.38 13:44.31 16:40.38 13:20.30 14:08.32
12 Tom Brady SR-4 Michigan 13:56.33 10:27.25 13:00.04 14:04.37 12:11.79 13:24.16 11:07.46
13 Wesley Kiptoo   NAZ Elite 10:44.75 15:18.76 13:17.87 11:49.22 12:13.40 13:25.93 14:06.23
14 Benard Keter   U.S Army 12:53.92 14:46.78 15:35.15 14:46.78 11:33.30 13:26.16 15:02.90
15 Mahadi Abdi ali   Netherlands 10:37.00 17:20.16 9:48.62 12:05.69 10:12.81 13:26.32 12:29.88
16 Evans Kiplagat FR-1 New Mexico 16:48.20 16:40.14 9:56.86 16:56.27 16:40.14 13:26.56 10:37.19
17 Anthony Camerieri Senior Tinman Elite 9:49.29 12:14.59 16:40.98 17:05.20 15:20.26 13:27.24 9:25.07
18 Said Mechaal JR-3 Iowa State 11:02.10 11:42.47 10:37.87 12:47.06 11:34.39 13:27.43 10:05.58
19 Patrick Kiprop JR-3 Arkansas 16:33.29 14:40.23 13:03.33 16:09.06 11:34.50 13:27.55 15:52.91
20 Alex Phillip SR-4 North Carolina 10:30.11 9:33.56 10:54.35 12:15.13 9:41.64 13:27.83 15:53.24
21 David Mullarkey JR-3 Florida State 12:39.74 12:31.66 9:41.93 15:53.72 9:41.93 13:28.23 11:18.92
22 Toby Gillen JR-3 Ole Miss 12:32.20 11:03.23 12:48.37 14:49.70 13:28.81 13:28.81 13:12.64
23 Peter Lynch   Kilkenny City Harriers 9:36.39 17:11.00 11:54.40 10:33.22 12:43.11 13:31.81 12:18.75
24 Perry Mackinnon JR-3 Syracuse 12:45.62 11:16.03 13:18.20 16:09.25 11:32.32 13:34.49 16:41.83
25 Vincent Mauri JR-3 Notre Dame 12:30.14 16:02.13 14:07.98 10:19.68 10:35.98 13:35.36 16:34.74
26 Sebastian Frey   OAC Europe 15:37.89 14:48.95 9:55.36 14:48.95 10:44.29 13:35.55 9:47.20
27 Scott Beattie   Forte Sports Management 15:05.83 16:02.95 15:46.63 9:47.57 17:16.40 13:36.06 15:38.47
28 Jeremy Coughler   London Western TFC 13:55.08 11:03.15 13:05.96 14:52.39 13:22.33 13:38.70 16:30.63
29 Ethan Coleman SO-2 Notre Dame 17:44.46 16:38.95 11:52.37 14:11.57 11:44.18 13:38.81 10:22.30
30 Joey Berriatua   Tinman Elite 12:41.67 16:30.99 10:47.01 12:00.72 9:57.87 13:39.00 10:14.25
31 Florian Bremm   ON 11:28.67 17:13.00 12:01.46 14:20.84 14:29.03 13:39.84 14:20.84
32 William Amponsah JR-3 West Texas A&M 15:02.18 12:09.95 12:59.16 15:02.18 13:31.96 13:40.16 13:07.36
33 George Wheeler   Unattached 12:01.79 11:53.59 10:15.16 9:50.56 16:48.86 13:40.21 14:45.83
34 JaQuavious Harris SO-2 Salt Lake 9:59.24 16:25.05 11:13.12 10:40.28 10:56.70 13:40.87 13:08.04
35 Ian Kibiwot SR-4 Louisville 13:00.05 14:38.58 13:49.32 16:33.54 15:03.21 13:41.10 15:03.21
36 Matthew Forrester JR-3 Butler 11:30.71 16:02.06 16:10.28 11:30.71 15:04.50 13:42.27 17:32.51
37 Paul O'Donnell SR-4 Syracuse 12:12.55 16:19.48 12:45.48 11:06.71 14:32.48 13:43.09 13:01.94
38 Josh Romine 7 Unattached 16:28.98 13:44.15 14:00.64 17:26.67 17:34.92 13:44.15 17:43.16
39 Ryan Ford   ZAP Endurance 12:46.84 14:42.28 13:19.83 17:35.44 16:12.98 13:44.56 13:28.07
40 Kidus Misgina JR-3 Florida State 14:50.66 11:32.74 11:07.99 11:16.24 16:29.62 13:44.68 14:50.66
41 Aidan O'Gorman   Unattached 10:51.66 9:45.67 17:35.85 10:59.91 16:54.61 13:44.88 16:29.86
42 Duncan Fuehne JR-3 Colo. Sch. of Mines 15:49.20 12:31.11 13:37.14 11:49.84 12:14.60 13:45.39 16:13.96
43 Christopher Alfond   UNAT-UMass Lowell 10:35.86 17:12.24 17:20.50 15:00.12 17:03.98 13:45.79 13:37.54
44 Yaseen Abdalla SR-4 Tennessee 16:39.94 16:06.88 17:46.05 14:02.92 11:50.70 13:46.39 17:21.26
45 Brandon Olden SR-4 Tennessee 15:50.43 16:06.96 12:23.82 10:44.64 15:50.43 13:46.46 10:44.64
46 Abdelhakim Abouzouhir SR-4 Eastern Kentucky 16:56.96 13:05.45 15:50.81 17:38.30 17:46.56 13:46.79 10:11.83
47 Rogerio Amaral JR-3 South Carolina 13:07.87 14:47.39 10:55.17 15:20.56 11:36.64 13:49.33 12:01.52
48 Andrew Alexander   Rhythm Athletics 14:55.90 13:08.06 16:10.55 13:57.83 11:45.10 13:49.53 11:28.51
49 Keita Yoshida   Sumitomo El 17:25.54 13:41.50 10:22.35 17:17.24 16:10.86 13:49.79 16:10.86
50 Carter Solomon JR-3 Notre Dame 11:46.10 13:42.40 12:35.94 11:37.79 9:49.80 13:50.70 17:43.30
51 Dayton Brown SR-4 Adams State 11:04.60 10:31.37 14:57.20 15:22.13 14:48.90 13:50.74 11:54.44
52 Chandler Gibbens SR-4 Kansas 16:12.10 17:51.80 12:36.08 15:05.63 15:30.56 13:50.85 17:01.95
53 Nikodem Dworczak SR-4 Eastern Kentucky 11:30.50 11:13.86 16:05.03 9:50.67 14:33.52 13:51.92 13:18.65
54 Christian Patzka JR-3 Wis.-Whitewater 17:44.87 13:43.61 17:28.24 12:03.78 16:13.36 13:51.93 10:23.95
55 Tai Dinger   Wisconsin Runner Racing T 10:40.94 16:55.51 16:05.56 15:48.92 12:37.47 13:52.38 15:15.62
56 Barry Keane   Unattached 14:26.80 12:21.78 15:16.81 12:46.79 12:05.11 13:53.46 13:11.79
57 Matthew Storer SO-2 Colo. Christian 16:07.10 10:50.29 16:57.12 10:41.95 17:13.79 13:53.70 12:55.35
58 Joshua Joseph Senior Unattached 14:44.65 12:39.46 9:44.20 16:33.14 12:14.43 13:54.57 17:39.91
59 Victor Kibiego JR-3 Texas A&M 12:15.17 13:55.42 16:50.86 10:26.57 14:12.13 13:55.42 16:59.22
60 Gabriel Sanchez JR-3 Tennessee 11:50.15 14:28.88 11:41.79 12:23.56 15:27.36 13:55.46 12:06.85
61 Josh Stone JR-3 Binghamton 17:16.45 12:32.26 12:48.98 10:01.81 10:10.17 13:55.84 15:11.07
62 Jack Sheffar   London Western Track & Fi 10:35.54 10:35.54 13:39.51 13:56.23 12:24.25 13:56.23 11:00.63
63 Bradley Makuvire SR-4 South Carolina 16:51.93 17:00.29 17:50.47 12:32.67 17:33.74 13:56.30 13:56.30
64 Sanele Masondo JR-3 Iowa State 16:19.10 15:28.89 15:53.99 10:27.63 12:49.89 13:56.83 16:27.46
65 John Tatter   UNAT-North Carolina 9:54.26 17:59.71 11:17.96 11:01.22 15:03.94 13:56.98 15:29.05
66 John Gay Senior Vancouver Thunderbirds 12:33.81 14:31.07 12:17.06 13:15.69 13:40.81 13:57.56 15:21.32
67 Mitchell Dervin Senior Unattached 12:50.58 16:28.35 9:54.69 14:22.71 16:28.35 13:57.58 13:57.58
68 Alex Comerford SR-4 Syracuse 16:28.63 13:15.93 14:56.47 11:18.64 9:46.48 13:57.82 14:14.58
69 Enrico Oddone JR-3 West Texas A&M 14:48.14 12:50.84 12:00.56 11:35.43 17:10.57 13:57.86 17:02.19
70 Keelan Kilrehill   Unattached 15:05.25 10:53.79 13:49.81 11:52.47 12:59.52 13:58.19 10:20.26
71 Dylan Schubert JR-3 Furman 10:20.42 11:10.72 17:28.00 14:40.32 16:04.16 13:58.40 12:26.18
72 Michael Rebello JR-3 Bradley 16:12.57 15:13.88 13:58.42 13:33.27 14:23.58 13:58.42 13:24.89
73 Patrick Cullen SR-4 Northeastern 11:44.62 16:13.05 11:02.68 14:49.16 13:50.45 13:58.83 10:45.90
74 Tyler Berg JR-3 Notre Dame 18:02.44 15:06.23 12:51.98 9:55.77 13:50.71 13:59.10 15:23.01
75 Spencer Moon SR-4 Simpson (Iowa) 14:07.60 14:15.99 14:07.60 16:30.26 14:07.60 13:59.20 11:53.32
76 Luke Henseler JR-3 Pittsburgh 17:37.75 10:29.61 12:43.93 12:35.54 11:45.17 13:59.48 11:19.98
77 Aziz JDai JR-3 Drake 12:44.78 14:59.24 12:11.16 11:54.35 17:55.73 14:00.41 18:12.54
78 Harry Louradour JR-3 West Texas A&M 16:49.18 11:04.38 11:04.38 17:48.05 11:54.84 14:00.98 14:34.62
79 Brogan Giffin JR-3 Drake 10:40.26 15:35.11 10:40.26 16:17.23 10:31.83 14:02.44 10:31.83
80 Sam Lawler SO-2 Syracuse 18:08.67 16:52.72 18:08.67 15:36.77 17:51.80 14:03.93 18:08.67
81 Craig Lautenslager   Unattached 13:13.46 17:52.01 17:43.57 17:35.13 17:43.57 14:04.10 12:56.58
82 Gunner Schlender JR-3 Wis.-Whitewater 12:48.35 15:20.33 15:28.78 10:50.15 10:16.37 14:04.34 15:03.45
83 Daniel Schaffer   ZAP Endurance 12:57.10 17:44.29 10:50.40 16:36.71 16:36.71 14:04.67 11:41.08
84 Peter Herold SR-4 Georgetown 16:54.80 17:11.71 17:28.62 16:12.51 13:06.47 14:05.66 15:04.86
85 Patrick Koon Senior Unattached 10:09.40 12:24.82 9:52.47 14:31.78 15:47.95 14:06.38 14:23.31
86 Jacob Pyeatt JR-3 Arkansas State 13:24.31 17:04.44 17:55.24 10:51.92 18:03.70 14:06.64 15:56.71
87 Thomas Termote SO-2 New Mexico 11:17.51 17:55.54 11:59.85 10:09.76 12:16.79 14:06.88 11:17.51
88 William Zegarski FR-1 Butler 15:40.07 18:20.99 14:49.26 13:58.44 11:26.00 14:06.91 13:07.63
89 Zachary Cloud JR-3 Florida State 10:18.37 10:26.84 15:23.31 17:21.90 12:16.95 14:07.07 11:17.66
90 Dawson Gunn FR-1 Colo. Sch. of Mines 11:34.62 14:15.56 14:40.98 10:43.79 10:52.26 14:07.09 13:58.62
91 Colton Sands SO-2 North Carolina 12:59.41 15:06.49 10:18.45 10:01.50 10:18.45 14:07.18 15:14.96
92 Zach Leachman SR-4 Florida State 15:31.95 17:22.08 12:34.03 10:52.36 12:59.45 14:07.22 16:14.31
93 Abraham Longosiwa SO-2 Hofstra 11:18.96 11:18.96 12:35.34 16:58.43 10:19.55 14:08.69 14:34.15
94 Sean Carney JR-3 Ohio State 11:19.42 15:17.22 16:33.65 15:42.69 13:26.81 14:09.27 15:00.23
95 Luke Miller SO-2 Pittsburgh 16:33.92 13:52.51 17:24.89 14:18.00 17:16.39 14:09.50 17:41.88
96 Ethan Gregg SR-4 Wis.-La Crosse 10:37.22 15:26.09 12:36.17 15:09.10 13:01.65 14:09.62 17:25.04
97 John Lucey SR-4 Williams 13:35.65 16:25.57 14:35.12 15:17.60 12:44.67 14:09.63 17:59.03
98 Noah Hufnagel SR-4 Southern Indiana 10:03.75 17:17.43 12:19.81 16:43.42 12:11.31 14:10.35 10:20.76
99 Paul Knight SO-2 Colo. Sch. of Mines 16:17.99 12:53.89 15:09.95 15:26.96 18:00.04 14:10.42 13:53.42
100 Cole Dinsdale   Unattached 13:45.04 10:12.40 10:46.42 17:34.69 11:45.96 14:10.55 10:29.41
101 Nate Kawalec JR-3 Tennessee 18:09.39 13:11.51 11:20.87 18:09.39 18:00.88 14:11.08 15:10.66
102 Jan Wouter Van Den Akker   UNAT-UMass Lowell 16:10.34 14:28.20 13:28.62 16:35.87 12:20.52 14:11.17 12:12.01
103 Silas Derfel SR-4 Syracuse 16:53.41 15:02.70 14:37.15 15:45.28 10:55.74 14:11.60 14:11.60
104 Arthur Cosson SR-4 La Salle 11:39.00 13:38.35 18:28.18 17:37.03 16:45.88 14:12.44 15:54.74
105 John O'Malley SR-4 Colo. Sch. of Mines 15:20.94 10:05.44 15:03.89 17:03.27 11:47.76 14:12.72 18:28.54
106 Will Minnette JR-3 Butler 17:47.24 14:56.48 13:48.18 13:48.18 16:04.79 14:13.79 10:40.35
107 Will Cahill JR-3 Tennessee 10:31.96 12:40.06 16:47.71 10:49.04 14:05.45 14:13.99 16:30.63
108 Shane Coffey JR-3 Providence 10:41.10 16:48.67 15:06.09 9:58.36 13:23.52 14:14.80 13:23.52
109 Daniel Appleford FR-1 Colo. Sch. of Mines 15:41.07 16:40.95 16:40.95 14:32.62 16:06.73 14:15.51 17:57.95
110 Ryan Watson FR-1 Penn State 12:59.51 14:33.74 15:50.83 14:50.87 18:25.02 14:16.60 14:16.60
111 Joe Farley JR-3 Florida State 10:00.16 17:25.98 10:08.73 17:17.41 18:08.85 14:17.36 11:25.89
112 Jacob Hunter SR-4 Virginia 10:26.33 17:26.74 18:01.06 16:52.42 17:18.16 14:17.98 17:43.90
113 Peter Walsdorf SO-2 Kansas 17:10.34 13:09.93 17:01.75 13:44.27 10:35.38 14:18.61 11:35.48
114 Hudson Hurst JR-3 Alabama 11:35.53 16:01.73 15:18.79 14:53.03 10:09.67 14:18.68 17:10.42
115 Assaf Harari SO-2 Syracuse 15:10.86 11:18.85 14:53.68 14:10.71 11:44.63 14:19.30 17:54.13
116 Christopher Lepore SR-4 Connecticut 16:55.54 14:55.05 14:29.23 12:20.14 18:04.39 14:20.62 14:03.41
117 Dominic Nolan   Croydon Harriers 12:03.93 11:20.84 13:55.97 14:47.68 15:39.39 14:21.82 16:22.48
118 Josh Pierantoni SR-4 Colo. Christian 15:13.76 16:57.20 15:48.24 18:06.16 10:46.53 14:22.03 14:13.41
119 Max Bonenberger SO-2 Colo. Sch. of Mines 18:02.55 13:16.76 11:15.52 17:27.91 15:18.01 14:26.04 14:00.06
120 Andrew Kaye SR-4 Colo. Sch. of Mines 11:16.33 11:16.33 11:16.33 10:58.98 18:03.85 14:27.08 18:47.21
121 Frank Csorba JR-3 Lynchburg 13:04.06 12:55.35 10:18.53 18:08.97 12:03.08 14:31.17 11:45.65
122 Yonas Haile JR-3 Adams State 11:49.56 16:21.12 14:27.24 10:39.48 15:54.84 14:36.00 12:07.08
123 Andrew Mah   Tortoise Track Club 17:51.81 16:40.95 11:48.64 17:25.24 13:08.36 14:45.79 14:10.36
124 Matt Lepine Senior Unattached 13:36.19 12:33.41 13:18.25 18:14.23 16:35.57 14:56.91 10:27.84
125 Adam Wood   Unattached 16:58.54 16:21.84 17:35.24 16:21.84 17:35.24 15:17.60 18:11.95
  Mohammed Jouhari SO-2 Eastern Kentucky DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Loic Scomparin JR-3 Colo. Sch. of Mines DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Matthew Neill FR-1 Florida State DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Jack Meijer SR-4 Ole Miss DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Samuel Field JR-3 New Mexico DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Ryan Adams   UA Mission Run Balt Dista DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Henry Mcluckie Senior adidas DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Ahmed Jaziri   Under Armour BD DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Antonio Lopez Segura   Tinman Elite DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Shane Knanishu Senior Unattached DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Nick Randazzo   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Derek Johnson   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Brett Meyer   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  John Travers   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Mick Stanovsek   Puma Elite Running Team DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Steven Goldy   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men 5000 M Run Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Ahmed Muhumed   Hoka NAZ Elite 10:29.63 16:44.21 13:40.90 11:49.33 13:16.99
2 Anthony Rotich   U.S. Army 9:42.19 12:05.75 12:29.67 13:57.40 13:17.52
3 Peter Maru FR-1 Arkansas 14:05.74 10:14.36 12:06.06 15:41.48 13:17.86
4 Athanas Kioko   ON 12:46.51 10:38.76 9:34.88 11:58.60 13:18.44
5 Mike Foppen   Bizz-Sports Management 12:38.55 9:58.86 16:38.09 13:26.46 13:18.47
6 Alex Masai   NAZ Elite 16:06.75 15:18.81 12:31.03 15:10.82 13:18.96
7 Travis Mahoney   Unattached 12:55.12 14:07.04 14:15.03 12:23.16 13:19.09
8 Sam Parsons   adidas 9:27.79 16:55.62 9:59.78 15:11.66 13:19.70
9 James West   New Balance 13:59.98 14:07.98 10:31.99 11:43.99 13:19.98
10 Charles Wheeler   Unattached 13:28.18 11:36.15 14:32.19 12:40.17 13:20.17
11 Aaron Bienenfeld   Nike 10:56.25 12:56.29 12:16.28 16:08.37 13:20.30
13 Wesley Kiptoo   NAZ Elite 15:34.88 14:22.35 11:25.04 15:51.00 13:25.93
14 Benard Keter   U.S Army 13:42.29 16:31.58 9:32.38 12:13.61 13:26.16
15 Mahadi Abdi ali   Netherlands 17:12.09 10:28.93 14:55.02 10:45.06 13:26.32
19 Patrick Kiprop JR-3 Arkansas 12:22.95 13:27.55 10:54.12 10:46.04 13:27.55
26 Sebastian Frey   OAC Europe 12:46.62 15:46.04 12:38.47 17:32.06 13:35.55
27 Scott Beattie   Forte Sports Management 16:35.60 9:55.73 10:20.21 12:38.94 13:36.06
66 John Gay Senior Vancouver Thunderbirds 13:07.31 11:26.80 9:46.30 17:18.58 13:57.56
  Nick Randazzo   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF
  Derek Johnson   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF
Men 5000 M Run Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
12 Tom Brady SR-4 Michigan 13:24.16 14:28.50 13:56.33 15:40.87
16 Evans Kiplagat FR-1 New Mexico 13:26.56 13:50.76 13:34.63 16:15.94
17 Anthony Camerieri Senior Tinman Elite 13:27.24 15:36.40 15:44.47 14:56.04
18 Said Mechaal JR-3 Iowa State 13:27.43 17:13.51 13:43.58 9:33.28
20 Alex Phillip SR-4 North Carolina 13:27.83 10:13.95 9:57.80 11:18.58
21 David Mullarkey JR-3 Florida State 13:28.23 9:58.09 15:45.63 15:29.47
22 Toby Gillen JR-3 Ole Miss 13:28.81 16:51.02 9:26.17 9:50.44
24 Perry Mackinnon JR-3 Syracuse 13:34.49 16:17.39 10:59.74 11:56.76
30 Joey Berriatua   Tinman Elite 13:39.00 14:11.76 13:47.19 11:03.39
39 Ryan Ford   ZAP Endurance 13:44.56 10:01.93 10:18.42 15:48.25
44 Yaseen Abdalla SR-4 Tennessee 13:46.39 14:35.98 14:35.98 9:46.74
48 Andrew Alexander   Rhythm Athletics 13:49.53 12:09.99 12:18.29 15:45.67
49 Keita Yoshida   Sumitomo El 13:49.79 14:39.58 11:28.73 13:24.90
50 Carter Solomon JR-3 Notre Dame 13:50.70 16:28.54 11:37.79 17:51.61
52 Chandler Gibbens SR-4 Kansas 13:50.85 11:12.99 14:24.09 17:18.57
55 Tai Dinger   Wisconsin Runner Racing T 13:52.38 17:20.48 15:48.92 15:57.24
56 Barry Keane   Unattached 13:53.46 14:43.47 13:20.13 15:33.48
64 Sanele Masondo JR-3 Iowa State 13:56.83 14:05.20 11:42.94 13:48.47
71 Dylan Schubert JR-3 Furman 13:58.40 15:13.86 13:16.48 10:03.65
83 Daniel Schaffer   ZAP Endurance 14:04.67 16:19.82 17:35.84 14:38.46
  Antonio Lopez Segura   Tinman Elite DNF DNF DNF DNF
  Henry Mcluckie Senior adidas DNF DNF DNF DNF
  Samuel Field JR-3 New Mexico DNF DNF DNF DNF
  Mick Stanovsek   Puma Elite Running Team DNF DNF DNF DNF
Men 5000 M Run Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
23 Peter Lynch   Kilkenny City Harriers 13:31.81 9:36.39
25 Vincent Mauri JR-3 Notre Dame 13:35.36 15:45.82
28 Jeremy Coughler   London Western TFC 13:38.70 14:11.45
31 Florian Bremm   ON 13:39.84 13:07.05
33 George Wheeler   Unattached 13:40.21 13:48.42
34 JaQuavious Harris SO-2 Salt Lake 13:40.87 10:23.87
35 Ian Kibiwot SR-4 Louisville 13:41.10 11:46.15
36 Matthew Forrester JR-3 Butler 13:42.27 10:41.37
37 Paul O'Donnell SR-4 Syracuse 13:43.09 15:13.63
45 Brandon Olden SR-4 Tennessee 13:46.46 12:23.82
47 Rogerio Amaral JR-3 South Carolina 13:49.33 16:26.91
53 Nikodem Dworczak SR-4 Eastern Kentucky 13:51.92 15:40.07
60 Gabriel Sanchez JR-3 Tennessee 13:55.46 17:41.04
65 John Tatter   UNAT-North Carolina 13:56.98 15:29.05
74 Tyler Berg JR-3 Notre Dame 13:59.10 16:38.53
84 Peter Herold SR-4 Georgetown 14:05.66 13:40.29
88 William Zegarski FR-1 Butler 14:06.91 10:09.78
93 Abraham Longosiwa SO-2 Hofstra 14:08.69 17:40.87
  Ryan Adams   UA Mission Run Balt Dista DNF DNF
  Jack Meijer SR-4 Ole Miss DNF DNF
  Ahmed Jaziri   Under Armour BD DNF DNF
  John Travers   Unattached DNF DNF
Men 5000 M Run Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
29 Ethan Coleman SO-2 Notre Dame 15:33.45 13:30.63 9:41.36 13:38.81
32 William Amponsah JR-3 West Texas A&M 10:31.53 10:15.12 12:09.95 13:40.16
38 Josh Romine 7 Unattached 9:45.15 16:20.74 14:08.88 13:44.15
40 Kidus Misgina JR-3 Florida State 11:16.24 12:05.72 17:27.35 13:44.68
41 Aidan O'Gorman   Unattached 16:29.86 12:05.90 16:21.61 13:44.88
42 Duncan Fuehne JR-3 Colo. Sch. of Mines 13:12.38 17:11.74 11:00.32 13:45.39
43 Christopher Alfond   UNAT-UMass Lowell 9:38.06 17:03.98 15:16.63 13:45.79
46 Abdelhakim Abouzouhir SR-4 Eastern Kentucky 9:55.29 15:59.08 16:32.15 13:46.79
51 Dayton Brown SR-4 Adams State 12:27.67 15:05.51 11:46.13 13:50.74
54 Christian Patzka JR-3 Wis.-Whitewater 10:15.63 9:58.99 11:38.83 13:51.93
57 Matthew Storer SO-2 Colo. Christian 17:13.79 11:31.98 15:50.42 13:53.70
59 Victor Kibiego JR-3 Texas A&M 17:40.99 12:23.53 12:56.94 13:55.42
80 Sam Lawler SO-2 Syracuse 16:52.72 10:49.83 10:41.39 14:03.93
89 Zachary Cloud JR-3 Florida State 16:39.55 11:43.07 12:42.37 14:07.07
92 Zach Leachman SR-4 Florida State 17:22.08 18:21.39 12:34.03 14:07.22
96 Ethan Gregg SR-4 Wis.-La Crosse 11:28.20 15:43.08 17:08.04 14:09.62
101 Nate Kawalec JR-3 Tennessee 17:26.83 12:03.42 10:55.34 14:11.08
107 Will Cahill JR-3 Tennessee 15:22.31 13:22.75 11:48.82 14:13.99
112 Jacob Hunter SR-4 Virginia 16:26.68 13:52.24 18:35.38 14:17.98
117 Dominic Nolan   Croydon Harriers 14:04.59 13:12.88 11:46.70 14:21.82
118 Josh Pierantoni SR-4 Colo. Christian 12:38.59 13:47.55 10:12.05 14:22.03
  Mohammed Jouhari SO-2 Eastern Kentucky DNF DNF DNF DNF
  Matthew Neill FR-1 Florida State DNF DNF DNF DNF
  Loic Scomparin JR-3 Colo. Sch. of Mines DNF DNF DNF DNF
  Brett Meyer   Unattached DNF DNF DNF DNF
Men 5000 M Run Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
61 Josh Stone JR-3 Binghamton 10:35.24 14:29.28 13:55.84 15:36.14 16:17.94 11:25.39 15:44.50
62 Jack Sheffar   London Western Track & Fi 16:01.67 13:14.42 13:56.23 11:25.71 17:16.93 11:17.35 16:51.84
63 Bradley Makuvire SR-4 South Carolina 14:38.12 9:45.41 13:56.30 17:00.29 10:52.32 12:24.31 14:46.48
67 Mitchell Dervin Senior Unattached 15:21.34 10:28.19 13:57.58 14:14.34 16:53.48 14:05.96 9:54.69
68 Alex Comerford SR-4 Syracuse 10:53.50 18:09.17 13:57.82 10:19.99 13:49.45 15:04.85 16:53.77
69 Enrico Oddone JR-3 West Texas A&M 15:30.03 16:28.68 13:57.86 16:11.92 9:46.51 13:07.59 15:38.41
72 Michael Rebello JR-3 Bradley 10:03.67 15:55.80 13:58.42 16:12.57 16:54.49 16:54.49 14:48.73
73 Patrick Cullen SR-4 Northeastern 10:54.29 10:29.13 13:58.83 17:45.32 13:00.12 16:54.99 13:16.89
75 Spencer Moon SR-4 Simpson (Iowa) 15:48.30 9:55.84 13:59.20 12:43.68 11:36.54 12:52.07 11:44.93
76 Luke Henseler JR-3 Pittsburgh 15:15.04 17:29.35 13:59.48 13:00.72 15:40.22 12:27.14 16:30.59
79 Brogan Giffin JR-3 Drake 16:08.81 15:35.11 14:02.44 11:22.38 11:39.23 17:49.90 15:18.26
82 Gunner Schlender JR-3 Wis.-Whitewater 16:27.88 13:05.24 14:04.34 13:13.68 10:24.82 13:55.90 16:44.77
91 Colton Sands SO-2 North Carolina 12:25.52 13:41.77 14:07.18 10:43.86 15:48.85 16:39.68 15:14.96
98 Noah Hufnagel SR-4 Southern Indiana 13:10.83 18:25.46 14:10.35 16:43.42 16:17.91 18:25.46 12:36.82
100 Cole Dinsdale   Unattached 12:28.49 18:25.72 14:10.55 12:45.50 13:02.51 9:55.39 12:02.97
102 Jan Wouter Van Den Akker   UNAT-UMass Lowell 18:09.50 17:09.92 14:11.17 9:55.82 18:09.50 9:55.82 12:12.01
105 John O'Malley SR-4 Colo. Sch. of Mines 14:29.78 10:05.44 14:12.72 13:13.03 17:20.32 11:22.18 18:02.96
108 Shane Coffey JR-3 Providence 16:14.48 13:23.52 14:14.80 12:49.32 12:15.13 12:40.78 14:57.54
111 Joe Farley JR-3 Florida State 11:08.74 18:26.00 14:17.36 15:08.81 16:25.97 18:34.57 14:17.36
114 Hudson Hurst JR-3 Alabama 16:27.49 13:35.75 14:18.68 15:53.14 15:01.62 13:52.92 13:18.58
115 Assaf Harari SO-2 Syracuse 14:36.49 10:53.07 14:19.30 17:54.13 14:02.12 13:01.97 18:19.91
116 Christopher Lepore SR-4 Connecticut 12:11.53 16:03.90 14:20.62 18:38.81 11:45.71 15:29.47 14:37.84
121 Frank Csorba JR-3 Lynchburg 14:13.75 14:05.04 14:31.17 15:32.16 18:00.25 16:07.00 18:08.97
122 Yonas Haile JR-3 Adams State 18:41.28 11:49.56 14:36.00 11:14.52 15:37.32 13:43.44 17:39.96
  Shane Knanishu Senior Unattached DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men 5000 M Run Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
58 Joshua Joseph Senior Unattached 14:27.96 13:54.57 10:34.28 10:59.31 16:41.49 15:34.72 11:32.70
70 Keelan Kilrehill   Unattached 16:37.45 13:58.19 15:30.39 15:38.78 9:55.12 13:33.05 15:13.63
77 Aziz JDai JR-3 Drake 18:12.54 14:00.41 18:12.54 13:35.20 12:44.78 14:42.43 15:16.05
78 Harry Louradour JR-3 West Texas A&M 16:57.59 14:00.98 15:08.26 13:44.16 11:21.20 18:04.87 11:21.20
81 Craig Lautenslager   Unattached 11:06.84 14:04.10 13:05.02 16:52.92 10:58.40 12:05.93 16:27.60
85 Patrick Koon Senior Unattached 16:38.73 14:06.38 14:40.24 12:33.28 12:07.89 11:34.04 13:57.92
86 Jacob Pyeatt JR-3 Arkansas State 12:58.91 14:06.64 11:51.18 14:57.44 13:24.31 11:34.25 14:06.64
87 Thomas Termote SO-2 New Mexico 14:15.35 14:06.88 14:40.76 15:23.10 11:00.57 16:56.26 11:42.91
90 Dawson Gunn FR-1 Colo. Sch. of Mines 16:56.51 14:07.09 13:16.27 17:30.40 11:43.09 16:22.63 13:41.68
94 Sean Carney JR-3 Ohio State 16:59.13 14:09.27 16:59.13 13:01.33 17:41.59 17:41.59 15:00.23
95 Luke Miller SO-2 Pittsburgh 16:59.40 14:09.50 17:33.38 15:25.96 14:26.49 15:42.95 12:27.56
97 John Lucey SR-4 Williams 15:09.11 14:09.63 15:17.60 17:25.05 10:54.22 10:20.23 16:00.09
99 Paul Knight SO-2 Colo. Sch. of Mines 12:19.87 14:10.42 15:18.46 13:36.41 17:34.52 14:10.42 16:52.00
103 Silas Derfel SR-4 Syracuse 12:12.38 14:11.60 16:36.38 13:29.02 16:53.41 18:27.08 16:02.31
104 Arthur Cosson SR-4 La Salle 10:13.76 14:12.44 12:38.68 12:55.72 15:29.16 18:28.18 13:46.87
106 Will Minnette JR-3 Butler 17:04.55 14:13.79 15:47.71 9:57.66 12:39.88 10:40.35 16:04.79
109 Daniel Appleford FR-1 Colo. Sch. of Mines 9:58.86 14:15.51 13:41.29 10:24.53 14:06.96 14:41.18 16:58.06
110 Ryan Watson FR-1 Penn State 16:25.09 14:16.60 16:25.09 15:08.00 11:50.98 17:16.49 13:50.91
113 Peter Walsdorf SO-2 Kansas 14:18.61 14:18.61 13:09.93 18:19.02 15:10.13 13:52.86 16:35.99
119 Max Bonenberger SO-2 Colo. Sch. of Mines 15:26.67 14:26.04 14:08.72 14:08.72 14:17.38 11:15.52 15:26.67
120 Andrew Kaye SR-4 Colo. Sch. of Mines 17:20.50 14:27.08 17:55.18 12:34.36 14:01.07 15:36.45 16:45.82
123 Andrew Mah   Tortoise Track Club 11:22.06 14:45.79 13:34.93 10:37.77 14:54.65 13:43.79 16:32.09
124 Matt Lepine Senior Unattached 19:08.05 14:56.91 12:42.38 10:54.75 15:59.70 17:47.33 17:02.48
125 Adam Wood   Unattached 15:26.78 15:17.60 11:09.85 15:35.96 11:28.20 17:07.72 17:35.24
  Steven Goldy   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF