February 3, 2024
|
Boston University-Track & Tennis Center - Boston, MA
|
200m (Banked)
ICON KEY: IC4A/ECAC

Men's 1000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Hassan Abidi JR-3 Albany 1:56.14 1:54.71 2:23.38 2:47.76 2:50.63 2:54.93
2 DJ Matusz JR-3 Dartmouth 2:17.79 1:46.22 2:23.53 2:27.84 1:46.22 1:59.13
3 Jared Rogalski JR-3 Albany 2:47.42 2:43.05 2:25.58 2:43.05 2:34.32 2:34.32
4 Stephen Sutton SR-4 Connecticut 3:05.16 3:06.62 2:25.79 2:41.83 1:49.35 2:43.29
5 Matthew Doherty FR-1 Brown 2:12.98 1:48.14 2:26.13 1:55.45 1:58.37 1:52.52
6 Hatim Boukhtam SO-2 UMass Lowell 2:20.66 2:32.38 2:26.52 2:49.97 2:32.38 2:20.66
7 Jackson Barna FR-1 Georgetown 2:00.62 1:56.21 2:27.09 2:44.74 2:55.04 2:38.86
8 Andrew Benassi FR-1 UMass Lowell 1:56.47 1:43.20 2:27.42 2:55.43 2:15.63 2:53.96
9 Isaac Graber FR-1 Albany 2:43.74 2:14.24 2:27.51 1:53.59 2:40.79 2:17.19
10 Gavin Campbell SR-4 St. Joseph's (Pa.) 1:58.20 1:46.38 2:27.75 2:15.93 2:42.53 2:42.53
11 John Ryan FR-1 Brown 2:21.93 2:02.71 2:27.84 2:14.54 1:58.28 2:16.02
12 Daniel O'Neill JR-3 American 2:44.12 2:21.94 2:27.85 2:57.42 2:26.38 2:32.29
13 Ronan Luff FR-1 Yale 1:58.88 2:21.16 2:28.59 1:46.99 2:12.25 2:52.37
14 Chris Bertola JR-3 Albany 2:35.92 2:04.44 2:29.92 2:16.43 2:10.43 1:58.44
15 Kendall Phillips JR-3 VCU 2:16.86 3:09.50 2:30.39 1:54.30 1:45.28 2:00.32
16 Neil Letellier SR-4 Merrimack 3:05.49 2:17.23 2:30.80 1:53.10 2:50.41 1:54.61
17 Steve Hines JR-3 Albany 2:08.84 2:04.29 2:31.57 2:46.73 3:14.01 3:09.47
18 Colin Shaver SO-2 Boston College 3:18.74 1:48.54 2:32.87 3:17.21 2:46.63 2:51.22
19 Nate Somers SR-4 Boston University 3:05.30 2:04.05 2:33.14 3:03.77 2:14.77 1:53.33
20 Elon Abergel JR-3 Yale 3:13.98 2:44.26 2:36.43 2:52.08 2:41.13 2:30.18
21 William Cole-French   Battle Road Track Club 2:54.56 2:37.26 2:37.26 3:15.01 2:19.97 2:32.55
22 Alex Soileau SR-4 New Orleans 1:58.49 1:55.24 2:42.31 2:50.43 2:45.56 2:01.74
  Drew Piazza   Unattached FS FS FS FS FS FS
Men's 1000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Hassan Abidi JR-3 Albany 1:43.24 1:46.11 3:06.40 2:23.38 2:40.59 1:40.37 2:31.99
2 DJ Matusz JR-3 Dartmouth 2:30.71 2:35.02 2:47.93 2:23.53 2:20.66 3:03.72 2:20.66
4 Stephen Sutton SR-4 Connecticut 3:05.16 2:06.84 2:14.13 2:25.79 2:56.41 2:18.50 2:06.84
7 Jackson Barna FR-1 Georgetown 2:06.50 2:19.74 2:19.74 2:27.09 2:30.04 3:00.92 2:46.22
8 Andrew Benassi FR-1 UMass Lowell 2:24.48 2:17.10 1:52.04 2:27.42 2:14.16 2:11.21 2:53.96
10 Gavin Campbell SR-4 St. Joseph's (Pa.) 2:44.01 2:12.98 2:17.41 2:27.75 2:55.83 2:41.05 1:56.73
20 Elon Abergel JR-3 Yale 2:44.26 3:10.85 2:30.18 2:36.43 2:00.46 2:27.05 2:36.43
  Drew Piazza   Unattached FS FS FS FS FS FS FS
Men's 1000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
3 Jared Rogalski JR-3 Albany 2:13.94 2:15.39 2:25.58 2:24.13
5 Matthew Doherty FR-1 Brown 2:37.82 2:48.05 2:26.13 2:24.67
6 Hatim Boukhtam SO-2 UMass Lowell 2:54.36 2:20.66 2:26.52 1:58.69
9 Isaac Graber FR-1 Albany 2:36.36 2:02.44 2:27.51 2:14.24
12 Daniel O'Neill JR-3 American 2:52.99 2:13.07 2:27.85 2:47.07
13 Ronan Luff FR-1 Yale 2:00.36 2:31.57 2:28.59 2:13.74
15 Kendall Phillips JR-3 VCU 2:37.91 2:31.90 2:30.39 2:48.44
17 Steve Hines JR-3 Albany 2:04.29 1:56.71 2:31.57 2:36.12
Men's 1000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
11 John Ryan FR-1 Brown 1:52.36 2:27.84 2:38.19
14 Chris Bertola JR-3 Albany 2:44.92 2:29.92 3:08.90
16 Neil Letellier SR-4 Merrimack 3:16.04 2:30.80 3:14.54
18 Colin Shaver SO-2 Boston College 3:14.15 2:32.87 2:02.30
19 Nate Somers SR-4 Boston University 3:11.43 2:33.14 2:39.27
21 William Cole-French   Battle Road Track Club 3:13.43 2:37.26 3:24.44
22 Alex Soileau SR-4 New Orleans 2:19.59 2:42.31 2:21.21