February 3, 2024
|
Boston University-Track & Tennis Center - Boston, MA
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Prov PSAC IC4A/ECAC

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Tim McInerney SR-4 Georgetown 1:47.56
2 Grant Grosvenor   Dogecoin Track Club 1:47.74
3 Jaxson Hoey   Hoey Investments Racing Team 1:48.12
4 Luis Peralta   CPTC - Tracksmith 1:48.33
5 Ryan Martin SR-4 TCU 1:48.82
6 Roland Surlis   CN DR AC 1:49.50
7 DJ Matusz JR-3 Dartmouth 1:49.75
8 J'Voughnn Blake SO-2 Dartmouth 1:49.77
9 Christian Harrison   Adidas Golden Coast TC 1:50.08
10 Patrick Forrest   Garden State TC 1:50.10
11 Harry Purcell   Dublin Track Club 1:50.58
12 Gianni Henry SO-2 TCU 1:50.59
13 Alexander Brown SO-2 Boston College 1:50.61
14 John Lewis   Garden State TC 1:50.76
15 Lloyd Frilot JR-3 TCU 1:51.03
16 Thomas Cirrito JR-3 Yale 1:51.08
17 Giovouni Henry SO-2 TCU 1:51.09
18 Eddie Kelly JR-3 Boston College 1:51.19
19 Kaden Kluth SO-2 American 1:51.49
20 Paul McClain JR-3 George Mason 1:51.68
21 Jonah Hoey   Hoey Investments Racing Team 1:51.69
22 Joseph Patterson SR-4 Louisiana 1:51.76
23 Maddox Jordan Senior Unattached 1:51.82
24 Samuel Geisler JR-3 Connecticut 1:52.01
25 Ryan Beegle FR-1 Boston College 1:52.25
26 Brady Shute JR-3 Cornell 1:52.66
27 Derek Gross   CPTC - Tracksmith 1:52.74
28 Bradley Diaz SO-2 UMass Lowell 1:52.81
29 Ryan Mulrooney FR-1 Georgetown 1:52.89
30 Owen Johnson JR-3 Georgetown 1:52.97
31 Baptiste Depril-Dupre SR-4 New Orleans 1:52.99
32 Micah Harris SR-4 George Mason 1:53.03
33 Owen Pett SO-2 Boston College 1:53.09
34 Alex Lombardo JR-3 George Mason 1:53.20
35 Ben Steeves   Old Goat Track Club 1:53.22
36 Graham Phillips JR-3 St. Joseph's (Pa.) 1:53.30
37 Caleb Hymans FR-1 George Mason 1:53.73
38 Joseph Thumann JR-3 Northeastern 1:53.79
39 Asa Francis SO-2 Coppin State 1:53.84
40 Owen Moelter SR-4 St. Joseph's (Pa.) 1:53.85
41 Josh Thaler JR-3 St. Joseph's (Pa.) 1:53.90
42 Kaleb Berry SR-4 Howard 1:54.11
43 Mateo Althouse SO-2 Georgetown 1:54.12
44 Amare Fields FR-1 Yale 1:54.18
45 Ryan Gruczka FR-1 Northeastern 1:54.38
46 Jayeed Norbal SR-4 Coppin State 1:54.96
47 Lucas Zanetti   Ottawa Lions TF Club 1:55.05
48 Chris Jernigan Senior Unattached 1:55.08
49 Dennis Satchek FR-1 UMass Lowell 1:55.25
50 Ryan Murray SO-2 Boston College 1:55.49
51 Jack Brady Junior Unattached 1:55.54
52 Ethan Puc JR-3 American 1:55.71
53 Daniel Demonte FR-1 Boston University 1:56.19
54 Nathan Blades Senior Unattached 1:56.26
55 Mason Jobe SR-4 California (Pa.) 1:56.34
56 Nadim Abdu SO-2 George Mason 1:56.87
57 Michael Soucy SO-2 UMass Lowell 1:56.99
58 Mali Coleman SO-2 Rider 1:57.29
59 Zachary Barry SO-2 Connecticut 1:57.34
60 Emmett Johnson Junior Unattached 1:57.54
61 Aidan Dixon FR-1 South Florida 1:57.63
62 Matthew Griffin SO-2 Georgetown 1:57.79
63 Owen Schultz FR-1 Merrimack 1:57.79
64 Anton Bovone FR-1 St. Joseph's (Pa.) 1:58.39
65 Aaron Caveney FR-1 Brown 1:58.64
66 Nick Xie   Monarch Athletics Club 1:58.89
67 Matthew Malora FR-1 Stonehill 1:58.95
68 Luke Llewellyn SO-2 Merrimack 1:59.21
69 Antonio Craveiro SR-4 Merrimack 1:59.50
70 Jayden Greene SR-4 St. Joseph's (Pa.) 1:59.80
71 Kobe Hutson SO-2 Howard 2:00.35
72 Etiam Torgbenu SR-4 Coppin State 2:01.41
73 Griffin Allaire SR-4 Merrimack 2:01.59
74 Joseph Queen SR-4 George Mason 2:02.11
75 Joe Cicoria SR-4 Rider 2:03.07
76 Chris Brown JR-3 Yale 2:04.01
77 Nolan Dickinson SO-2 Merrimack 2:04.66
  Spencer Pett SR-4 Boston College DNF
  Drew Piazza   Unattached DNF
  Nathan Polizzi JR-3 George Mason DNF
  Adrien Jacobs FR-1 Dartmouth DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
3 Jaxson Hoey   Hoey Investments Racing Team 1:51.37 1:48.12
4 Luis Peralta   CPTC - Tracksmith 2:16.50 1:48.33
6 Roland Surlis   CN DR AC 2:10.31 1:49.50
9 Christian Harrison   Adidas Golden Coast TC 2:22.01 1:50.08
11 Harry Purcell   Dublin Track Club 1:50.58 1:50.58
12 Gianni Henry SO-2 TCU 1:32.90 1:50.59
14 John Lewis   Garden State TC 1:55.19 1:50.76
  Drew Piazza   Unattached DNF DNF
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Tim McInerney SR-4 Georgetown 2:14.45 2:05.85 1:47.56 1:33.58 1:20.67 2:15.53
2 Grant Grosvenor   Dogecoin Track Club 1:54.21 2:01.75 1:47.74 1:38.05 1:31.58 2:00.67
5 Ryan Martin SR-4 TCU 2:16.03 1:43.38 1:48.82 2:19.29 2:07.32 2:18.21
7 DJ Matusz JR-3 Dartmouth 2:08.41 1:51.95 1:49.75 1:27.80 2:11.70 1:28.90
8 J'Voughnn Blake SO-2 Dartmouth 2:07.34 1:33.31 1:49.77 1:58.56 1:17.94 2:07.34
10 Patrick Forrest   Garden State TC 1:50.10 1:53.41 1:50.10 1:23.68 1:43.50 1:19.28
16 Thomas Cirrito JR-3 Yale 1:29.98 1:24.42 1:51.08 1:21.09 1:31.09 1:59.97
32 Micah Harris SR-4 George Mason 1:33.82 1:22.52 1:53.03 1:20.26 2:00.95 2:24.68
  Nathan Polizzi JR-3 George Mason DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
15 Lloyd Frilot JR-3 TCU 1:51.03 1:43.26
19 Kaden Kluth SO-2 American 1:51.49 1:22.51
21 Jonah Hoey   Hoey Investments Racing Team 1:51.69 1:41.64
22 Joseph Patterson SR-4 Louisiana 1:51.76 2:24.17
26 Brady Shute JR-3 Cornell 1:52.66 1:56.04
27 Derek Gross   CPTC - Tracksmith 1:52.74 1:31.32
35 Ben Steeves   Old Goat Track Club 1:53.22 2:05.68
  Adrien Jacobs FR-1 Dartmouth DNF DNF
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
13 Alexander Brown SO-2 Boston College 1:50.61 2:08.31 1:37.34 2:03.89 2:04.99 1:48.40 1:57.25
17 Giovouni Henry SO-2 TCU 1:51.09 2:18.87 1:37.76 1:46.65 1:49.98 2:05.54 2:21.09
18 Eddie Kelly JR-3 Boston College 1:51.19 1:34.52 1:42.30 1:18.95 2:23.44 1:21.17 1:24.51
20 Paul McClain JR-3 George Mason 1:51.68 2:21.84 1:28.23 2:22.95 1:22.65 2:14.02 2:15.14
29 Ryan Mulrooney FR-1 Georgetown 1:52.89 1:50.64 2:22.25 2:19.99 2:24.50 2:17.73 1:50.64
70 Jayden Greene SR-4 St. Joseph's (Pa.) 1:59.80 1:35.84 2:15.38 1:41.83 2:21.37 2:28.56 1:46.63
74 Joseph Queen SR-4 George Mason 2:02.11 1:40.13 1:49.90 2:22.87 2:25.31 1:36.47 1:54.79
  Spencer Pett SR-4 Boston College DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
23 Maddox Jordan Senior Unattached 1:51.82
28 Bradley Diaz SO-2 UMass Lowell 1:52.81
30 Owen Johnson JR-3 Georgetown 1:52.97
34 Alex Lombardo JR-3 George Mason 1:53.20
36 Graham Phillips JR-3 St. Joseph's (Pa.) 1:53.30
43 Mateo Althouse SO-2 Georgetown 1:54.12
44 Amare Fields FR-1 Yale 1:54.18
62 Matthew Griffin SO-2 Georgetown 1:57.79
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
24 Samuel Geisler JR-3 Connecticut 1:27.37 1:54.25 1:39.69 1:52.01 2:16.66 1:29.61 1:27.37
25 Ryan Beegle FR-1 Boston College 2:16.95 1:57.87 1:53.38 1:52.25 1:21.95 1:25.31 1:30.93
31 Baptiste Depril-Dupre SR-4 New Orleans 1:58.64 1:27.01 2:03.16 1:52.99 2:02.03 2:04.29 2:08.81
33 Owen Pett SO-2 Boston College 1:21.43 2:03.27 2:20.24 1:53.09 1:19.17 2:20.24 1:50.83
39 Asa Francis SO-2 Coppin State 2:07.50 1:27.66 1:54.98 1:53.84 1:31.08 2:05.23 1:50.43
41 Josh Thaler JR-3 St. Joseph's (Pa.) 2:18.96 1:56.18 1:22.01 1:53.90 2:12.13 2:07.57 2:18.96
46 Jayeed Norbal SR-4 Coppin State 1:36.57 2:09.91 1:49.22 1:54.96 1:33.12 1:51.52 1:33.12
52 Ethan Puc JR-3 American 1:26.79 2:28.11 2:18.86 1:55.71 2:09.60 1:37.20 1:24.47
Men's 800 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
38 Joseph Thumann JR-3 Northeastern 1:57.21 2:19.97 1:53.79 1:53.79 2:07.45 1:53.79
40 Owen Moelter SR-4 St. Joseph's (Pa.) 1:26.53 2:09.79 1:42.47 1:53.85 1:53.85 2:24.59
42 Kaleb Berry SR-4 Howard 1:26.73 1:58.68 1:21.02 1:54.11 1:19.88 1:38.14
45 Ryan Gruczka FR-1 Northeastern 1:21.21 1:40.66 2:12.68 1:54.38 1:28.08 1:28.08
51 Jack Brady Junior Unattached 1:27.81 1:33.59 1:59.01 1:55.54 1:39.37 1:23.19
55 Mason Jobe SR-4 California (Pa.) 1:59.83 1:48.20 1:24.93 1:56.34 1:28.42 1:55.18
56 Nadim Abdu SO-2 George Mason 1:58.04 1:41.68 2:24.92 1:56.87 2:02.72 1:38.17
58 Mali Coleman SO-2 Rider 2:03.16 1:57.29 2:03.16 1:57.29 2:12.54 2:05.50
Men's 800 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
37 Caleb Hymans FR-1 George Mason 1:34.40 2:08.52 2:08.52 1:59.42 1:45.77 1:53.73 1:24.16
48 Chris Jernigan Senior Unattached 2:14.65 2:25.00 2:19.25 1:45.88 1:21.71 1:55.08 1:32.07
49 Dennis Satchek FR-1 UMass Lowell 2:29.83 1:40.27 1:21.83 1:37.97 2:02.17 1:55.25 2:21.76
53 Daniel Demonte FR-1 Boston University 1:23.66 2:25.24 1:42.25 1:30.63 2:21.76 1:56.19 2:00.84
54 Nathan Blades Senior Unattached 1:53.94 2:09.05 1:22.55 2:09.05 1:52.78 1:56.26 2:11.38
69 Antonio Craveiro SR-4 Merrimack 2:23.40 2:07.87 2:25.79 2:01.89 1:47.55 1:59.50 2:28.18
72 Etiam Torgbenu SR-4 Coppin State 1:57.77 2:29.34 2:15.98 2:32.98 2:02.63 2:01.41 2:37.84
76 Chris Brown JR-3 Yale 1:51.61 1:52.85 2:10.21 2:17.66 1:52.85 2:04.01 2:07.73
Men's 800 Meters Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
47 Lucas Zanetti   Ottawa Lions TF Club 2:29.57 1:38.95 1:49.30 2:07.71 1:55.05
50 Ryan Murray SO-2 Boston College 2:10.51 2:10.51 1:25.47 1:38.17 1:55.49
57 Michael Soucy SO-2 UMass Lowell 1:56.99 2:11.03 2:26.24 1:58.16 1:56.99
59 Zachary Barry SO-2 Connecticut 1:31.53 1:36.22 1:50.30 2:11.42 1:57.34
60 Emmett Johnson Junior Unattached 2:21.05 1:43.44 2:31.63 1:31.69 1:57.54
63 Owen Schultz FR-1 Merrimack 2:23.71 2:22.53 2:00.15 2:29.60 1:57.79
66 Nick Xie   Monarch Athletics Club 1:26.79 1:50.57 1:51.76 2:28.62 1:58.89
67 Matthew Malora FR-1 Stonehill 2:07.28 2:32.26 2:13.23 1:56.58 1:58.95
Men's 800 Meters Section 10
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
61 Aidan Dixon FR-1 South Florida 1:58.81 2:16.45 1:57.63
64 Anton Bovone FR-1 St. Joseph's (Pa.) 1:50.11 1:43.00 1:58.39
65 Aaron Caveney FR-1 Brown 1:57.46 2:05.76 1:58.64
68 Luke Llewellyn SO-2 Merrimack 2:18.29 2:18.29 1:59.21
71 Kobe Hutson SO-2 Howard 1:31.47 1:29.06 2:00.35
73 Griffin Allaire SR-4 Merrimack 2:27.13 2:36.86 2:01.59
75 Joe Cicoria SR-4 Rider 2:06.77 1:59.38 2:03.07
77 Nolan Dickinson SO-2 Merrimack 1:55.94 1:57.18 2:04.66