January 19-20, 2024
|
Lauren McCluskey Track in Idaho - Moscow, ID
|
290m (Flat)
ICON KEY: NAIA A NAIA B NJCAA

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Noah Murasmith JR-3 UC Riverside 10:56.86 6:37.17 6:21.90 6:01.53 8:29.19 9:35.39
2 Sam Fulbright JR-3 Idaho 11:01.06 8:01.71 7:00.21 9:44.20 8:32.45 6:39.72
3 Joshua Mendoza JR-3 UC Riverside 9:56.19 8:28.81 6:20.33 10:27.02 8:33.95 6:04.91
4 Justin Ash JR-3 Eastern Oregon 6:15.95 6:00.50 7:22.90 11:09.50 8:35.00 10:23.15
5 Sean Caster JR-3 UC Riverside 7:34.44 8:00.27 10:40.35 6:47.97 8:36.41 10:45.52
6 Winston Telford JR-3 Eastern Oregon 9:46.12 10:58.74 6:08.27 7:10.52 8:38.69 6:08.27
7 Jackson Pratt FR-1 Southern Idaho 6:51.03 10:34.76 10:19.15 6:51.03 8:40.29 6:14.61
8 Owen Rogers FR-1 Southern Idaho 9:54.54 10:46.69 7:23.30 6:05.07 8:41.52 8:46.74
9 Andrew Castellon JR-3 UC Riverside 7:54.61 7:18.10 8:31.11 9:49.34 8:41.54 7:07.67
10 Lane Cole SO-2 Montana 9:29.78 9:40.23 10:11.60 8:16.60 8:42.73 10:32.51
11 Cooper Morris SO-2 Montana 7:49.75 6:25.31 10:49.21 8:31.98 8:47.81 10:33.38
12 Austin Steed JR-3 Eastern Washington 11:27.82 9:57.88 7:19.15 6:36.82 8:49.09 8:06.77
13 Joshua Bergers Sophomore Unattached 10:29.95 6:42.33 11:01.72 8:28.20 8:49.37 6:21.15
14 Miles Ferguson SO-2 Idaho 11:14.02 11:14.02 9:53.78 10:57.97 8:54.93 6:19.80
15 Luke Hurd Sophomore Unattached-spokane 7:10.88 7:10.88 8:31.66 7:10.88 8:58.59 7:37.81
16 Charlie Ledwith FR-1 Eastern Washington 7:49.66 6:50.27 11:41.78 8:49.04 8:59.83 10:42.40
17 Emmett Brooks   Unattached 7:55.92 11:10.61 10:48.98 11:10.61 9:00.81 11:21.42
18 Vincent Hamilton Senior Unattached 8:12.18 6:45.64 8:44.63 10:59.84 9:00.85 11:10.66
19 Clay Shumaker SO-2 Lewis-Clark 8:50.48 11:16.63 6:18.91 7:50.94 9:01.30 6:29.74
20 Cruz Flores JR-3 Idaho 11:18.27 11:18.27 10:24.01 6:25.26 9:02.61 11:45.40
21 Connor Alexander SO-2 Lewis-Clark 6:52.74 11:02.55 6:41.88 7:03.60 9:03.07 9:08.50
22 Cristian Mendoza JR-3 Eastern Oregon 8:04.31 6:31.80 10:42.11 8:58.72 9:04.16 10:58.44
23 Tyler Graff FR-1 Idaho 6:21.20 7:26.55 8:31.90 6:53.88 9:04.57 7:59.23
24 George Showers JR-3 Eastern Oregon 9:48.87 8:54.35 9:32.52 10:16.14 9:05.25 7:21.66
25 Bennett Welch JR-3 Eastern Oregon 8:33.06 11:27.71 7:33.02 10:00.38 9:05.80 7:11.19
26 Thomas Ogden SO-2 Eastern Oregon 9:05.99 9:27.83 9:00.53 9:05.99 9:05.99 6:38.58
27 Brycen Brown SR-4 Lewis-Clark 7:07.04 10:40.56 10:13.18 11:13.40 9:07.48 8:34.64
28 Tyler Stogsdill SO-2 Southern Idaho 6:29.81 6:35.30 8:03.14 9:25.49 9:09.02 9:20.00
29 Alexander Fry SO-2 Lewis-Clark 11:27.52 6:58.01 8:59.01 8:53.51 9:10.01 8:53.51
30 Ashton Drage SO-2 Southern Idaho 11:01.23 7:15.31 6:53.27 7:26.33 9:11.02 10:00.62
31 Keith Uitdewilligen FR-1 Lewis-Clark 8:53.25 11:06.56 8:47.69 10:05.46 9:15.46 8:14.36
32 Jamie Christner SR-4 Eastern Washington 11:01.78 10:16.92 10:56.18 8:35.97 9:20.83 7:17.45
33 Luke Davis FR-1 Eastern Oregon 8:41.25 8:41.25 11:50.28 10:18.63 9:32.80 8:18.34
34 Matthew Quiroz SO-2 Southern Idaho 11:10.24 8:06.93 9:32.85 7:26.83 9:32.85 10:07.23
35 Benjamin Vernon SO-2 Southern Idaho 12:25.50 9:50.67 7:21.57 7:44.51 9:33.46 11:33.89
36 Michael Ralphs FR-1 Southern Idaho 10:00.69 11:04.84 11:39.83 11:28.17 9:43.19 12:26.49
37 Carlos Serratos FR-1 Southern Idaho 8:24.26 9:05.30 10:27.39 10:27.39 9:46.34 8:47.71
38 Luke Sellmann JR-3 Lewis-Clark 12:48.17 8:51.81 10:14.54 11:31.36 9:50.90 7:11.36
39 Skyler Perkins SO-2 Eastern Oregon 10:18.43 11:30.48 11:24.47 8:06.34 10:00.41 9:30.39
  Ashraf Abdelmagid JR-3 UC Riverside DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Tyler Kaan SO-2 UC Riverside DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Noah Murasmith JR-3 UC Riverside 8:29.19 9:20.11
2 Sam Fulbright JR-3 Idaho 8:32.45 10:45.69
3 Joshua Mendoza JR-3 UC Riverside 8:33.95 8:44.23
4 Justin Ash JR-3 Eastern Oregon 8:35.00 8:35.00
5 Sean Caster JR-3 UC Riverside 8:36.41 11:11.34
6 Winston Telford JR-3 Eastern Oregon 8:38.69 7:10.52
7 Jackson Pratt FR-1 Southern Idaho 8:40.29 8:09.08
8 Owen Rogers FR-1 Southern Idaho 8:41.52 6:46.79
9 Andrew Castellon JR-3 UC Riverside 8:41.54 6:10.30
12 Austin Steed JR-3 Eastern Washington 8:49.09 8:27.93
16 Charlie Ledwith FR-1 Eastern Washington 8:59.83 10:04.61
18 Vincent Hamilton Senior Unattached 9:00.85 11:37.70
20 Cruz Flores JR-3 Idaho 9:02.61 7:41.22
22 Cristian Mendoza JR-3 Eastern Oregon 9:04.16 11:41.97
27 Brycen Brown SR-4 Lewis-Clark 9:07.48 8:07.26
  Ashraf Abdelmagid JR-3 UC Riverside DNF DNF
  Tyler Kaan SO-2 UC Riverside DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
10 Lane Cole SO-2 Montana 8:42.73 6:26.82
11 Cooper Morris SO-2 Montana 8:47.81 6:09.47
13 Joshua Bergers Sophomore Unattached 8:49.37 7:03.50
14 Miles Ferguson SO-2 Idaho 8:54.93 8:28.19
15 Luke Hurd Sophomore Unattached-spokane 8:58.59 7:27.03
17 Emmett Brooks   Unattached 9:00.81 8:55.41
21 Connor Alexander SO-2 Lewis-Clark 9:03.07 7:41.61
23 Tyler Graff FR-1 Idaho 9:04.57 10:58.93
25 Bennett Welch JR-3 Eastern Oregon 9:05.80 7:33.02
28 Tyler Stogsdill SO-2 Southern Idaho 9:09.02 10:53.34
29 Alexander Fry SO-2 Lewis-Clark 9:10.01 8:20.51
32 Jamie Christner SR-4 Eastern Washington 9:20.83 10:28.13
36 Michael Ralphs FR-1 Southern Idaho 9:43.19 8:33.21
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
19 Clay Shumaker SO-2 Lewis-Clark 9:01.30
24 George Showers JR-3 Eastern Oregon 9:05.25
26 Thomas Ogden SO-2 Eastern Oregon 9:05.99
30 Ashton Drage SO-2 Southern Idaho 9:11.02
31 Keith Uitdewilligen FR-1 Lewis-Clark 9:15.46
33 Luke Davis FR-1 Eastern Oregon 9:32.80
34 Matthew Quiroz SO-2 Southern Idaho 9:32.85
35 Benjamin Vernon SO-2 Southern Idaho 9:33.46
37 Carlos Serratos FR-1 Southern Idaho 9:46.34
38 Luke Sellmann JR-3 Lewis-Clark 9:50.90
39 Skyler Perkins SO-2 Eastern Oregon 10:00.41