January 19, 2024
|
Ocean Breeze Athletic Complex (Banked) - Staten Island, NY
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Prov DIII NE NJCAA IC4A/ECAC

Men's 1000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Luis Peralta   CPTC - Tracksmith 1:47.57 1:50.37 2:28.09 2:18.31 2:35.07 2:25.29 2:19.70
2 Colin Kelly   Empire Elite TC 2:59.67 2:41.13 1:42.67 2:16.89 2:38.28 1:45.52 2:22.59
3 Zalen Nelson   Empire Elite TC 1:51.32 3:00.70 2:57.81 2:34.68 1:41.20 2:43.36 2:24.56
4 Jon Diaz SR-4 NYU 2:42.47 2:24.91 1:46.85 2:48.33 2:08.81 2:29.30 2:26.37
5 Matthew Laframboise SR-4 Siena 3:05.92 2:55.67 3:00.06 2:52.74 2:54.21 2:24.93 2:26.39
6 Nathan Fogarty JR-3 Wesleyan 2:30.97 1:57.76 2:29.46 2:20.41 3:05.70 2:38.52 2:30.97
7 Liam Calhoun SO-2 Wesleyan 2:31.33 1:56.53 2:19.23 3:06.14 3:04.63 2:31.33 2:31.33
8 Muhammad Qadri JR-3 Wagner 2:00.07 1:57.03 2:39.58 2:22.87 2:54.78 2:13.75 2:31.98
9 Aidan Haughian JR-3 LIU 2:41.26 3:04.08 2:21.48 2:29.09 1:57.14 2:07.79 2:32.13
10 Diego Llanos JR-3 Adelphi 3:08.56 2:05.71 2:25.64 1:48.85 2:21.04 3:10.10 2:33.30
11 Titan Casey SO-2 Lafayette 3:17.79 2:11.86 2:48.66 2:47.12 3:17.79 2:04.19 2:33.32
12 Alexander Kermath SO-2 Wesleyan 2:39.64 1:58.20 2:48.85 1:47.45 2:18.15 3:02.67 2:33.50
13 Zach Martin JR-3 Johns Hopkins 2:40.03 2:09.25 2:27.72 3:07.73 3:09.26 3:10.80 2:33.87
14 Nicholas Nanan JR-3 Adelphi 2:23.30 2:51.03 2:31.00 2:37.17 2:40.25 2:10.97 2:34.08
15 Killian McNamee JR-3 Siena 2:43.43 3:17.35 2:03.35 2:18.77 1:58.72 3:01.94 2:34.18
16 Jake Sisk SO-2 New Jersey City 2:38.21 2:56.82 3:15.43 1:50.13 2:52.17 2:42.86 2:35.10
17 Chris Leonard SO-2 Adelphi 2:28.08 2:12.33 2:12.33 3:21.64 1:59.73 1:50.28 2:37.53
18 Chris Bien-Aime JR-3 Adelphi 2:11.89 2:11.89 2:18.25 3:24.99 2:30.96 2:42.08 2:38.90
19 Aiden Deffner FR-1 Johns Hopkins 2:18.93 2:55.66 2:54.07 1:54.98 2:55.66 2:34.90 2:39.69
20 Patrick Fiorillo JR-3 Siena 2:44.49 2:50.88 3:11.64 2:17.35 3:22.82 2:18.94 2:39.70
21 Brad Kilheeney   Garden State TC 2:46.60 2:56.21 2:20.97 2:40.19 3:17.04 2:54.61 2:40.19
22 Younes Abada FR-1 NJIT 3:27.77 2:39.45 2:45.90 1:52.75 2:08.85 2:55.56 2:41.06
23 Romar Scott SO-2 Essex CC 3:29.77 2:46.20 2:46.20 1:57.80 2:28.46 2:42.98 2:41.36
24 Chuck Schneekloth   Garden State TC 3:03.44 2:40.71 2:21.23 3:31.03 2:00.13 2:55.32 2:42.33
25 Josmy Cerda SO-2 Wagner 2:43.60 3:01.60 2:58.33 1:56.16 2:41.97 2:46.88 2:43.60
26 Fabian Herrera SO-2 NJIT 2:11.47 2:34.47 3:31.99 3:28.70 3:05.70 2:24.61 2:44.33
27 Jelani Knight Senior I.S.A.A. 3:23.05 2:46.73 3:29.66 2:35.18 2:12.07 3:26.35 2:45.08
28 Sameer Grewal FR-1 Hofstra 2:35.48 2:03.02 2:50.85 3:14.77 2:11.56 3:11.36 2:50.85
29 Reajean St. John SO-2 Essex CC 3:36.99 2:15.84 3:14.06 3:17.58 2:31.72 3:12.29 2:56.41
30 Daniel Catano JR-3 Farmingdale St. 2:47.96 3:39.24 3:42.77 3:16.25 2:55.04 3:30.40 2:56.80
31 Alan Bass SR-4 Staten Island 3:31.03 3:15.82 3:27.22 3:36.73 3:23.42 3:51.94 3:10.11
32 Kyjahmy Phillips FR-1 LIU 3:32.01 3:56.02 2:34.01 3:14.01 3:38.01 3:52.02 3:20.01
  Tayeos Reyes   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 1000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Luis Peralta   CPTC - Tracksmith 1:50.37 2:29.48 2:19.70 2:33.67 2:46.25 2:40.66
2 Colin Kelly   Empire Elite TC 2:52.54 1:44.09 2:22.59 2:31.15 2:53.96 2:48.26
3 Zalen Nelson   Empire Elite TC 2:08.66 2:57.81 2:24.56 2:49.14 2:37.57 2:18.78
4 Jon Diaz SR-4 NYU 3:02.97 1:58.56 2:26.37 2:10.27 2:10.27 2:36.62
5 Matthew Laframboise SR-4 Siena 2:29.32 2:13.22 2:26.39 2:17.61 2:46.89 2:05.90
6 Nathan Fogarty JR-3 Wesleyan 2:52.11 1:56.25 2:30.97 2:26.44 2:55.13 2:27.95
11 Titan Casey SO-2 Lafayette 1:47.33 3:13.19 2:33.32 3:11.65 2:27.19 1:47.33
12 Alexander Kermath SO-2 Wesleyan 1:52.06 2:38.11 2:33.50 3:07.27 1:48.99 2:12.01
  Tayeos Reyes   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 1000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
7 Liam Calhoun SO-2 Wesleyan 2:29.82 3:15.22 1:53.50 2:31.33 2:29.82 1:58.04
8 Muhammad Qadri JR-3 Wagner 2:33.50 2:39.58 2:04.63 2:31.98 1:55.51 2:25.90
9 Aidan Haughian JR-3 LIU 2:54.95 2:59.52 2:12.36 2:32.13 2:07.79 2:15.40
10 Diego Llanos JR-3 Adelphi 3:03.96 1:58.05 2:45.57 2:33.30 1:50.38 2:34.84
13 Zach Martin JR-3 Johns Hopkins 3:00.03 2:24.64 2:52.34 2:33.87 2:10.79 2:49.26
14 Nicholas Nanan JR-3 Adelphi 2:29.46 1:54.02 2:40.25 2:34.08 2:57.20 3:17.23
15 Killian McNamee JR-3 Siena 2:09.52 3:03.48 2:41.89 2:34.18 2:57.31 2:44.98
16 Jake Sisk SO-2 New Jersey City 2:53.72 2:36.65 3:03.02 2:35.10 2:22.70 3:13.88
21 Brad Kilheeney   Garden State TC 2:00.15 3:21.84 1:56.94 2:40.19 3:18.64 2:33.79
Men's 1000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
17 Chris Leonard SO-2 Adelphi 3:05.89 2:37.53
18 Chris Bien-Aime JR-3 Adelphi 2:19.84 2:38.90
19 Aiden Deffner FR-1 Johns Hopkins 2:34.90 2:39.69
20 Patrick Fiorillo JR-3 Siena 2:28.53 2:39.70
22 Younes Abada FR-1 NJIT 2:50.73 2:41.06
23 Romar Scott SO-2 Essex CC 2:26.84 2:41.36
24 Chuck Schneekloth   Garden State TC 3:29.41 2:42.33
25 Josmy Cerda SO-2 Wagner 2:35.42 2:43.60
26 Fabian Herrera SO-2 NJIT 3:18.84 2:44.33
27 Jelani Knight Senior I.S.A.A. 2:59.94 2:45.08
28 Sameer Grewal FR-1 Hofstra 3:07.94 2:50.85
29 Reajean St. John SO-2 Essex CC 2:21.13 2:56.41
30 Daniel Catano JR-3 Farmingdale St. 3:18.02 2:56.80
31 Alan Bass SR-4 Staten Island 3:08.21 3:10.11
32 Kyjahmy Phillips FR-1 LIU 2:42.01 3:20.01