March 22-23, 2024
|
UCF - Orlando, FL
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Anthony Bentivegna JR-3 Wagner 15:02.42 12:29.01 15:29.50 17:26.81
2 Zach Fenton SR-4 West Florida 15:03.48 18:22.25 14:54.45 17:28.04
3 Jackson Levine FR-1 Tampa 15:23.01 18:18.39 16:36.85 18:46.08
4 Caleb Belmont SR-4 Tampa 15:27.78 14:50.67 13:08.62 16:04.90
5 Seth Singer FR-1 Stetson 15:29.72 14:24.64 19:12.86 11:37.29
6 Ayden Estevez SO-2 Tampa 15:31.22 13:02.23 16:45.72 11:10.48
7 Samuel Paga SO-2 Ave Maria 15:32.34 13:21.82 18:48.14 11:48.58
8 Conrad Voigt SO-2 Stetson 15:33.79 14:37.77 15:43.13 15:33.79
9 Aidan Barich JR-3 Tampa 15:36.92 16:14.40 13:53.86 19:03.05
10 Jake Baldauf   Unattached 15:39.21 20:02.19 13:18.33 11:06.84
11 Carson Scohera Sophomore Knight Runners 15:43.19 18:51.83 18:04.67 13:59.44
12 Joey Buehner SR-4 Tampa 15:45.42 17:38.87 16:04.33 14:10.88
13 Paul Schedlbauer FR-1 Flagler 15:47.18 16:25.07 13:53.52 12:47.22
14 Parker Doll SO-2 St. Thomas (Fla.) 15:47.49 11:50.62 17:41.19 20:12.79
15 Eduardo Diaz SO-2 Stetson 15:48.52 19:26.68 12:00.88 19:55.14
16 Declan Ziomek FR-1 Florida Southern 15:48.92 15:39.43 14:23.52 17:52.28
17 Parker Jackson SO-2 Valdosta State 15:49.17 11:04.42 16:27.14 11:13.91
18 Luke Danison SO-2 Stetson 15:51.24 19:01.49 17:07.34 19:01.49
19 Christopher Hermann SO-2 Ave Maria 15:51.55 20:37.02 20:37.02 16:01.07
20 Dominic Brink JR-3 Tampa 15:51.63 19:11.48 11:53.73 11:44.21
21 Adrian Abercrombie SO-2 Flagler 15:52.10 15:14.02 15:33.06 12:41.68
22 David Perez SO-2 St. Thomas (Fla.) 15:59.77 20:47.71 15:50.18 17:35.75
23 A'Jani Stokes JR-3 Flagler 16:03.54 12:21.93 13:19.74 15:34.64
24 Jordan Hierholzer SO-2 Southeastern U. 16:05.26 15:07.35 14:38.39 13:50.13
25 David Milburn JR-3 Southeastern U. 16:07.61 16:46.32 18:32.76 17:54.05
26 Matthew Seibel SO-2 St. Thomas (Fla.) 16:07.83 14:11.69 18:33.01 17:05.90
27 Nathan Deboutez SO-2 West Florida 16:08.03 13:33.15 15:38.99 17:25.48
28 John Halvorsen SO-2 Ave Maria 16:08.83 14:31.95 20:20.73 11:56.94
29 Ethan Lehr JR-3 Tampa 16:10.84 17:28.51 16:59.39 14:04.63
30 Joshua Shields JR-3 Southeastern U. 16:11.88 16:31.32 20:34.29 11:49.48
31 John Schwab SO-2 LIU 16:12.36 14:05.96 14:25.40 19:46.28
32 Bryan Viera SO-2 Ave Maria 16:13.76 20:07.47 16:52.71 17:41.40
33 Carson King FR-1 West Florida 16:14.23 13:48.10 19:09.60 14:46.55
34 Cademon Galloway SO-2 West Florida 16:27.21 12:30.28 16:17.34 16:37.09
35 Jack Tyner SO-2 West Florida 16:28.77 17:37.99 12:51.24 14:00.46
36 Sebastian Shea FR-1 Ave Maria 16:28.96 14:10.51 15:29.63 14:00.62
37 Steven Lazar   Coconut Grove Run Club 16:29.86 14:31.08 20:37.33 13:01.99
38 Dennis Moreno FR-1 FIU 16:31.43 11:53.83 18:10.58 15:31.95
39 Alex Larrivee JR-3 Florida Tech 16:48.14 13:46.68 19:49.61 17:58.71
40 Ben Youngs FR-1 Flagler 16:49.32 21:42.03 13:47.65 14:38.11
41 Jonathan Reyes FR-1 FIU 16:55.91 17:26.39 14:54.00 21:50.53
42 Brycen Haner SO-2 Florida Tech 16:56.29 19:18.57 18:17.60 13:22.87
43 Jack Schule JR-3 Florida Tech 16:59.57 21:24.66 21:45.05 17:50.55
44 Austen Sekowski JR-3 Valdosta State 16:59.84 21:14.80 21:55.60 13:25.68
45 Andrew Graham FR-1 Ave Maria 17:09.70 14:55.84 21:27.13 15:47.33
46 Andrew Rodriguez SO-2 Webber 17:12.44 13:35.63 19:06.01 14:27.25
47 Evan Patel Sophomore Knight Runners 17:14.31 12:04.02 17:03.97 14:08.14
48 Emilio Ancaya SO-2 Southeastern U. 17:21.46 13:42.76 13:21.93 19:36.85
49 Derick Gomez FR-1 Webber 17:24.66 14:37.52 17:45.56 22:38.06
50 Robert Bellamy   Seminole State College 17:28.09 16:35.69 14:08.96 17:17.61
51 Cameron Gonzalez FR-1 Webber 17:33.16 22:28.05 15:26.78 19:39.54
52 Dismus Kipngetich FR-1 Edward Waters 17:40.24 17:19.04 19:47.47 20:29.88
53 TJ Sanders SO-2 Southeastern U. 18:21.01 14:18.79 15:35.86 23:40.31
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Anthony Bentivegna JR-3 Wagner 19:06.08 10:40.72 15:02.42 17:44.86 13:41.21 10:40.72
2 Zach Fenton SR-4 West Florida 12:02.79 15:30.59 15:03.48 10:41.47 19:34.53 18:04.18
3 Jackson Levine FR-1 Tampa 14:55.32 17:41.47 15:23.01 17:23.01 16:36.85 15:59.93
4 Caleb Belmont SR-4 Tampa 12:31.51 19:29.01 15:27.78 14:22.84 17:00.56 12:03.67
5 Seth Singer FR-1 Stetson 12:05.19 13:47.45 15:29.72 20:08.64 11:37.29 11:55.89
6 Ayden Estevez SO-2 Tampa 15:21.91 16:36.41 15:31.22 19:24.03 18:00.22 17:13.66
7 Samuel Paga SO-2 Ave Maria 17:42.87 15:50.99 15:32.34 14:55.05 11:57.91 13:21.82
8 Conrad Voigt SO-2 Stetson 17:35.19 18:49.89 15:33.79 16:01.81 13:51.08 14:09.75
9 Aidan Barich JR-3 Tampa 12:01.43 15:08.82 15:36.92 15:36.92 18:44.31 18:16.20
10 Jake Baldauf   Unattached 12:59.55 18:47.06 15:39.21 17:03.74 17:50.70 14:42.86
11 Carson Scohera Sophomore Knight Runners 19:20.13 19:57.86 15:43.19 17:26.94 13:12.28 19:01.26
12 Joey Buehner SR-4 Tampa 13:42.52 17:38.87 15:45.42 16:42.15 17:10.51 15:26.52
13 Paul Schedlbauer FR-1 Flagler 14:12.47 16:15.60 15:47.18 19:25.04 20:12.39 16:34.54
15 Eduardo Diaz SO-2 Stetson 19:36.17 15:01.10 15:48.52 16:07.49 13:16.76 11:22.94
16 Declan Ziomek FR-1 Florida Southern 18:01.77 19:27.18 15:48.92 16:36.37 18:49.22 16:55.35
18 Luke Danison SO-2 Stetson 14:16.12 19:01.49 15:51.24 12:21.97 16:29.29 17:07.34
20 Dominic Brink JR-3 Tampa 20:27.61 15:23.09 15:51.63 19:49.54 13:47.92 16:01.15
25 David Milburn JR-3 Southeastern U. 15:09.56 19:21.14 16:07.61 16:55.99 14:01.82 20:19.19
27 Nathan Deboutez SO-2 West Florida 16:37.07 17:25.48 16:08.03 14:11.87 12:54.43 20:19.72
33 Carson King FR-1 West Florida 14:07.58 18:30.63 16:14.23 16:33.72 12:39.90 12:59.39
38 Dennis Moreno FR-1 FIU 18:20.49 17:11.09 16:31.43 21:28.86 18:40.32 11:34.01
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
14 Parker Doll SO-2 St. Thomas (Fla.) 15:47.49 18:47.52 16:34.87 14:03.27 17:41.19 18:00.14 12:47.47
17 Parker Jackson SO-2 Valdosta State 15:49.17 14:14.26 16:27.14 18:30.53 18:40.02 15:58.67 12:58.32
19 Christopher Hermann SO-2 Ave Maria 15:51.55 11:15.60 16:58.16 20:17.99 14:06.88 13:00.28 19:11.38
21 Adrian Abercrombie SO-2 Flagler 15:52.10 19:31.09 17:27.31 12:41.68 11:35.04 14:07.37 15:23.54
22 David Perez SO-2 St. Thomas (Fla.) 15:59.77 20:47.71 17:26.15 17:35.75 16:38.16 14:04.60 14:14.20
23 A'Jani Stokes JR-3 Flagler 16:03.54 13:10.11 13:58.28 12:02.66 16:42.09 11:53.02 14:46.46
24 Jordan Hierholzer SO-2 Southeastern U. 16:05.26 13:59.78 19:08.66 13:40.48 12:13.60 12:23.25 12:32.91
26 Matthew Seibel SO-2 St. Thomas (Fla.) 16:07.83 16:56.23 16:17.51 12:15.55 16:17.51 16:27.19 15:00.09
28 John Halvorsen SO-2 Ave Maria 16:08.83 20:49.79 11:47.25 19:03.22 20:20.73 15:59.15 14:12.57
29 Ethan Lehr JR-3 Tampa 16:10.84 20:03.85 13:45.22 18:07.34 14:24.05 17:38.22 12:46.97
30 Joshua Shields JR-3 Southeastern U. 16:11.88 18:27.95 18:27.95 17:29.63 15:23.29 15:13.57 19:55.42
31 John Schwab SO-2 LIU 16:12.36 18:57.67 17:30.15 11:20.66 11:20.66 19:17.11 15:52.92
32 Bryan Viera SO-2 Ave Maria 16:13.76 11:31.37 18:10.62 13:08.75 19:47.99 12:00.59 13:28.22
34 Cademon Galloway SO-2 West Florida 16:27.21 13:29.52 15:27.98 15:47.73 20:34.02 13:19.64 17:06.70
35 Jack Tyner SO-2 West Florida 16:28.77 17:18.21 18:37.31 13:40.68 13:01.13 15:59.11 18:47.20
36 Sebastian Shea FR-1 Ave Maria 16:28.96 21:05.87 21:15.76 18:47.42 11:52.06 19:26.98 15:09.85
37 Steven Lazar   Coconut Grove Run Club 16:29.86 16:00.17 17:49.05 16:39.76 16:29.86 15:10.68 19:28.04
39 Alex Larrivee JR-3 Florida Tech 16:48.14 18:28.96 13:06.35 20:50.10 20:09.77 15:07.33 11:45.70
40 Ben Youngs FR-1 Flagler 16:49.32 20:11.19 12:26.90 16:39.23 11:56.62 17:09.51 15:18.49
41 Jonathan Reyes FR-1 FIU 16:55.91 21:09.89 16:25.44 21:40.37 15:04.16 12:41.94 20:39.41
42 Brycen Haner SO-2 Florida Tech 16:56.29 19:28.74 19:49.06 13:02.55 21:10.37 20:39.88 14:34.01
43 Jack Schule JR-3 Florida Tech 16:59.57 17:50.55 16:08.60 20:43.88 19:52.90 21:34.86 16:18.79
44 Austen Sekowski JR-3 Valdosta State 16:59.84 16:59.84 18:01.03 20:03.42 15:58.65 13:15.48 16:08.85
45 Andrew Graham FR-1 Ave Maria 17:09.70 16:18.22 12:31.69 13:43.76 21:58.02 18:01.19 12:00.79
46 Andrew Rodriguez SO-2 Webber 17:12.44 18:45.36 21:40.88 16:51.80 15:18.88 12:13.04 19:47.31
47 Evan Patel Sophomore Knight Runners 17:14.31 13:06.08 16:22.60 12:14.36 16:22.60 18:37.06 15:10.20
48 Emilio Ancaya SO-2 Southeastern U. 17:21.46 12:29.86 15:58.15 13:42.76 18:34.37 19:36.85 15:16.49
49 Derick Gomez FR-1 Webber 17:24.66 13:03.50 21:35.38 16:53.32 14:16.63 18:16.90 22:38.06
50 Robert Bellamy   Seminole State College 17:28.09 19:02.42 17:17.61 20:15.79 20:05.31 21:18.67 15:22.32
51 Cameron Gonzalez FR-1 Webber 17:33.16 17:33.16 13:30.94 21:35.39 14:55.19 20:21.67 16:29.97
52 Dismus Kipngetich FR-1 Edward Waters 17:40.24 15:01.21 19:58.08 19:58.08 13:15.18 15:22.41 18:01.45
53 TJ Sanders SO-2 Southeastern U. 18:21.01 22:23.24 23:40.31 17:25.96 13:34.75 16:52.93 15:35.86