March 22-23, 2024
|
UCF - Orlando, FL
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Silvia Jelelgo FR-1 Clemson 4:23.14 4:46.83 3:17.36 5:15.77
2 Brynne Sumner SR-4 Clemson 4:24.54 5:28.03 3:47.51 4:40.42
3 Mikayla Cheney FR-1 Army West Point 4:25.08 4:43.64 3:37.37 4:35.69
4 Linde Fonville SO-2 Yale 4:27.07 4:56.45 5:12.48 4:29.74
5 Joanna Halfhill JR-3 Army West Point 4:27.22 4:24.55 3:20.42 4:27.22
6 Bethelhem Manzano Jimeno JR-3 Jacksonville St. 4:27.47 5:45.04 5:12.94 3:23.28
7 Mackenzie Keller SO-2 Embry-Riddle 4:31.36 3:23.52 4:31.36 5:39.20
8 Ava Mahoney SR-4 Merrimack 4:31.60 5:06.91 4:50.62 3:26.42
9 Kendall Hughes SO-2 UCF 4:34.99 3:56.50 4:26.74 5:51.99
10 Giavanna Comerford JR-3 Wagner 4:35.49 4:54.78 4:18.96 5:05.80
11 Claire Daniels FR-1 Penn State 4:36.51 3:13.56 4:14.39 5:45.64
12 Abigail Misch SO-2 Flagler 4:38.54 3:37.27 5:11.97 4:19.05
13 Isabella Richardson SO-2 UNAT-UCF 4:38.76 3:29.07 5:20.58 4:16.46
14 Laurynn Sisneros JR-3 Army West Point 4:40.15 5:38.99 3:35.72 5:02.57
15 Ava Bushaw FR-1 Army West Point 4:40.34 4:03.90 3:30.26 3:49.88
16 Ali Del Re JR-3 UCF 4:40.51 3:21.97 4:20.88 4:34.90
17 Laura Trenado SO-2 Wagner 4:40.61 5:05.87 4:49.03 5:03.06
18 Clemence Treguer SO-2 Flagler 4:41.56 5:09.72 4:47.20 4:50.01
19 Emma Skinner SO-2 Tampa 4:42.49 5:55.94 3:46.00 5:16.39
20 Tabitha Suggs JR-3 Tampa 4:42.97 3:43.55 4:26.00 3:20.91
21 Louisa Diamond FR-1 Army West Point 4:43.08 6:08.01 5:56.68 4:37.42
22 Lisa Adjouadi JR-3 FIU 4:43.36 3:26.86 5:14.53 4:03.69
23 Laetitia Raoult FR-1 FIU 4:43.99 4:32.63 4:32.63 3:18.80
24 Anna Miller JR-3 Embry-Riddle 4:45.16 3:22.47 5:05.13 4:53.72
25 Abby Clements FR-1 UCF 4:45.81 4:34.38 4:00.08 5:57.27
26 Samantha Hayes JR-3 Penn State 4:46.07 3:54.58 6:00.45 5:00.38
27 Lindsay Fletcher SO-2 Jacksonville St. 4:46.08 6:00.46 3:40.29 3:48.87
28 Aoife Mahony SR-4 Southeastern U. 4:47.12 4:01.18 3:38.22 3:58.31
29 Andrea Ballestero SO-2 UCF 4:47.23 5:15.96 5:36.06 5:04.47
30 Blair Durda JR-3 Stetson 4:47.45 6:05.07 5:33.45 3:29.84
31 Chloe Rook SO-2 West Florida 4:48.04 4:45.16 5:19.73 3:50.44
32 Sabrina Gomez SO-2 FIU 4:49.62 4:11.97 6:02.03 4:17.77
33 Paige Jaszczak SO-2 UCF 4:49.64 4:00.41 3:57.51 3:31.44
34 Abby Valley JR-3 Embry-Riddle 4:51.07 6:09.66 4:30.70 5:17.27
35 Caroline Harris SO-2 Embry-Riddle 4:51.35 5:46.71 5:52.54 4:30.96
36 Hannah Buchanan JR-3 FIU 4:51.66 5:15.00 5:47.08 5:58.75
37 Brooke Mullins JR-3 Lynn 4:51.89 3:53.52 4:37.30 3:59.35
38 Grace Feder JR-3 Southeastern U. 4:54.90 6:23.37 5:33.24 5:00.80
39 Ruby Barton SO-2 Yale 4:55.20 6:03.10 4:22.73 3:59.12
40 Eden Goddard SO-2 Flagler 4:55.63 6:24.32 6:09.54 3:26.94
41 Ravyn Edge JR-3 Embry-Riddle 4:55.93 3:30.11 6:24.71 5:19.61
42 Jessica Hernandez SO-2 Tampa 4:56.59 6:16.67 5:41.08 4:59.56
43 Alaina Williams FR-1 Tampa 4:58.54 4:28.69 4:55.56 4:43.62
44 Jillian Blaser JR-3 Southeastern U. 4:59.06 6:22.80 6:01.87 4:29.16
45 Taylor Guthrie SO-2 Tampa 5:00.50 3:30.35 4:21.44 4:24.44
46 Blair Vignes SR-4 Lynn 5:00.53 6:18.67 6:03.65 3:54.42
47 Riley O'Regan SO-2 Tampa 5:01.24 5:46.43 3:33.88 5:40.41
48 Brianna Sheppard FR-1 Southeastern U. 5:02.49 3:31.75 5:02.49 5:44.84
49 Shennell Simms SO-2 Maryland-Eastern Shore 5:02.56 5:54.00 4:29.28 5:26.77
50 Julia Alvarez Drago SO-2 West Florida 5:03.13 5:36.48 3:41.29 5:54.67
51 Isabella Marty FR-1 St. Thomas (Fla.) 5:04.06 5:43.59 4:18.46 6:07.92
52 Kyra Brouwer FR-1 Jacksonville St. 5:04.59 3:33.22 3:42.35 4:55.46
53 Luana Kopp FR-1 FIU 5:04.62 4:34.16 5:13.76 4:12.84
54 Sofia Tores FR-1 Ave Maria 5:06.41 6:16.89 5:15.61 6:16.89
55 Skyler Gillett FR-1 Lynn 5:08.30 5:42.22 3:51.23 5:26.80
56 Barbara Hernandez FR-1 FIU 5:11.29 4:52.62 5:17.52 4:49.50
57 Alyssa Colvin FR-1 Stetson 5:11.83 4:03.23 4:03.23 5:18.07
58 Kyleigh Rice JR-3 Valdosta State 5:12.59 4:41.33 6:43.25 6:24.49
59 Caitlyn Koske JR-3 Valdosta State 5:13.17 5:10.04 6:28.33 6:43.99
60 Sierra Wainer SR-4 Jacksonville St. 5:13.97 5:32.81 5:10.83 6:13.63
61 Liliana Flores   Seminole State College 5:14.51 6:17.42 5:45.97 5:05.08
62 Reagan Parks Senior Knight Runners 5:15.40 6:37.41 6:27.95 4:43.86
63 Regina Pirolli SO-2 Ave Maria 5:16.68 5:04.02 5:10.35 5:42.02
64 Jacqueline Sibila Freshman Tampa Track Club 5:18.04 3:48.99 5:08.50 5:49.85
65 Riley Carter JR-3 Flagler 5:21.56 6:35.52 5:40.86 5:08.70
66 Vivian Brezler FR-1 Flagler 5:23.48 6:24.95 6:47.59 3:56.14
67 Kayden Kruchoski Junior Tampa Track Club 5:24.38 5:17.90 6:38.99 6:58.45
68 Angela Bitok FR-1 Edward Waters 5:25.99 6:57.27 5:09.69 6:44.23
69 Madeleine Empric FR-1 Stetson 5:29.78 6:39.04 4:56.81 5:13.29
70 Bailey McLain Sophomore Knight Runners 5:29.79 6:06.07 6:39.05 4:46.92
71 Kaitlyn Vorkapich JR-3 Southeastern U. 5:37.33 7:08.41 3:56.13 5:30.59
72 Genevieve Novecosky FR-1 Ave Maria 6:10.64 5:22.46 7:54.42 4:19.45
73 Carlie Gainer SO-2 Florida College 6:14.28 4:55.69 7:02.94 7:10.43
74 Sammya Brown SO-2 Edward Waters 6:20.61 6:13.00 6:09.20 5:46.36
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Silvia Jelelgo FR-1 Clemson 4:41.56 5:02.61 4:23.14 4:23.14 5:21.03 5:07.88 3:35.78
2 Brynne Sumner SR-4 Clemson 3:44.86 3:18.41 5:12.16 4:24.54 4:58.93 5:35.97 5:01.58
3 Mikayla Cheney FR-1 Army West Point 5:39.31 4:35.69 3:10.86 4:25.08 4:25.08 4:01.23 4:17.13
4 Linde Fonville SO-2 Yale 4:48.44 4:13.72 3:30.99 4:27.07 3:30.99 4:05.71 4:45.77
5 Joanna Halfhill JR-3 Army West Point 4:21.88 5:15.32 3:28.44 4:27.22 3:09.73 5:34.03 3:09.73
6 Bethelhem Manzano Jimeno JR-3 Jacksonville St. 5:15.62 5:15.62 5:31.67 4:27.47 3:25.96 4:30.15 4:38.17
7 Mackenzie Keller SO-2 Embry-Riddle 4:04.23 5:25.64 5:17.50 4:31.36 3:23.52 4:06.94 4:25.94
8 Ava Mahoney SR-4 Merrimack 4:58.76 5:01.48 4:18.02 4:31.60 5:25.92 3:10.12 3:18.27
14 Laurynn Sisneros JR-3 Army West Point 3:38.52 5:50.19 4:40.15 4:40.15 5:08.17 4:48.56 4:31.75
26 Samantha Hayes JR-3 Penn State 6:00.45 5:28.98 4:14.61 4:46.07 3:43.14 5:20.40 4:48.93
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
9 Kendall Hughes SO-2 UCF 4:43.24 5:05.24 4:34.99 4:29.49 5:27.24
10 Giavanna Comerford JR-3 Wagner 4:29.98 5:55.39 4:35.49 4:02.44 4:38.25
11 Claire Daniels FR-1 Penn State 4:06.10 5:45.64 4:36.51 5:06.93 5:04.17
13 Isabella Richardson SO-2 UNAT-UCF 5:09.43 4:02.53 4:38.76 4:27.61 3:20.71
16 Ali Del Re JR-3 UCF 4:29.29 4:57.34 4:40.51 5:45.03 4:04.05
17 Laura Trenado SO-2 Wagner 4:40.61 3:19.24 4:40.61 4:04.13 4:54.64
22 Lisa Adjouadi JR-3 FIU 4:26.36 5:37.20 4:43.36 4:09.36 4:06.53
24 Anna Miller JR-3 Embry-Riddle 6:10.71 5:22.23 4:45.16 4:53.72 5:25.09
28 Aoife Mahony SR-4 Southeastern U. 3:41.09 4:24.15 4:47.12 4:55.74 5:56.03
33 Paige Jaszczak SO-2 UCF 3:54.61 3:54.61 4:49.64 4:23.58 4:58.33
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
12 Abigail Misch SO-2 Flagler 3:53.98 4:13.48 3:40.05 4:38.54
15 Ava Bushaw FR-1 Army West Point 5:42.02 3:30.26 4:59.97 4:40.34
18 Clemence Treguer SO-2 Flagler 4:55.64 5:32.24 4:24.67 4:41.56
19 Emma Skinner SO-2 Tampa 4:42.49 5:05.09 5:58.77 4:42.49
20 Tabitha Suggs JR-3 Tampa 3:29.40 4:48.63 3:35.06 4:42.97
21 Louisa Diamond FR-1 Army West Point 4:31.76 3:52.13 3:29.48 4:43.08
23 Laetitia Raoult FR-1 FIU 3:24.48 5:15.23 5:54.99 4:43.99
27 Lindsay Fletcher SO-2 Jacksonville St. 4:08.89 3:23.12 3:25.98 4:46.08
30 Blair Durda JR-3 Stetson 4:27.33 4:07.21 3:26.97 4:47.45
31 Chloe Rook SO-2 West Florida 3:33.15 3:30.27 5:11.09 4:48.04
34 Abby Valley JR-3 Embry-Riddle 5:28.91 3:55.77 3:58.68 4:51.07
36 Hannah Buchanan JR-3 FIU 5:00.41 5:41.25 4:34.16 4:51.66
41 Ravyn Edge JR-3 Embry-Riddle 3:44.91 4:23.38 5:49.20 4:55.93
45 Taylor Guthrie SO-2 Tampa 4:54.49 5:18.53 6:30.65 5:00.50
Women's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
25 Abby Clements FR-1 UCF 4:45.81
29 Andrea Ballestero SO-2 UCF 4:47.23
32 Sabrina Gomez SO-2 FIU 4:49.62
35 Caroline Harris SO-2 Embry-Riddle 4:51.35
37 Brooke Mullins JR-3 Lynn 4:51.89
38 Grace Feder JR-3 Southeastern U. 4:54.90
40 Eden Goddard SO-2 Flagler 4:55.63
43 Alaina Williams FR-1 Tampa 4:58.54
44 Jillian Blaser JR-3 Southeastern U. 4:59.06
46 Blair Vignes SR-4 Lynn 5:00.53
59 Caitlyn Koske JR-3 Valdosta State 5:13.17
70 Bailey McLain Sophomore Knight Runners 5:29.79
Women's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
39 Ruby Barton SO-2 Yale 6:23.76 4:55.20
42 Jessica Hernandez SO-2 Tampa 3:36.51 4:56.59
47 Riley O'Regan SO-2 Tampa 5:01.24 5:01.24
48 Brianna Sheppard FR-1 Southeastern U. 4:59.47 5:02.49
50 Julia Alvarez Drago SO-2 West Florida 5:24.35 5:03.13
51 Isabella Marty FR-1 St. Thomas (Fla.) 5:28.39 5:04.06
52 Kyra Brouwer FR-1 Jacksonville St. 5:10.69 5:04.59
53 Luana Kopp FR-1 FIU 4:18.93 5:04.62
54 Sofia Tores FR-1 Ave Maria 5:09.48 5:06.41
55 Skyler Gillett FR-1 Lynn 3:45.06 5:08.30
58 Kyleigh Rice JR-3 Valdosta State 6:11.99 5:12.59
60 Sierra Wainer SR-4 Jacksonville St. 4:55.14 5:13.97
64 Jacqueline Sibila Freshman Tampa Track Club 5:08.50 5:18.04
67 Kayden Kruchoski Junior Tampa Track Club 4:13.02 5:24.38
71 Kaitlyn Vorkapich JR-3 Southeastern U. 4:53.48 5:37.33
Women's 1500 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
49 Shennell Simms SO-2 Maryland-Eastern Shore 4:08.10 5:02.56 5:20.72 6:12.15
56 Barbara Hernandez FR-1 FIU 6:10.44 5:11.29 5:11.29 5:57.99
57 Alyssa Colvin FR-1 Stetson 3:38.28 5:11.83 4:15.70 6:32.91
61 Liliana Flores   Seminole State College 6:23.71 5:14.51 5:36.53 4:17.90
62 Reagan Parks Senior Knight Runners 4:06.02 5:15.40 6:40.56 6:15.33
63 Regina Pirolli SO-2 Ave Maria 4:48.18 5:16.68 5:32.52 5:38.85
65 Riley Carter JR-3 Flagler 3:51.53 5:21.56 5:53.72 4:04.39
66 Vivian Brezler FR-1 Flagler 5:49.36 5:23.48 4:57.61 4:41.43
68 Angela Bitok FR-1 Edward Waters 5:35.77 5:25.99 4:27.32 5:16.21
69 Madeleine Empric FR-1 Stetson 4:30.42 5:29.78 3:57.45 4:37.02
72 Genevieve Novecosky FR-1 Ave Maria 5:11.34 6:10.64 6:51.41 7:24.77
73 Carlie Gainer SO-2 Florida College 7:51.60 6:14.28 5:33.11 7:10.43
74 Sammya Brown SO-2 Edward Waters 7:51.96 6:20.61 5:42.55 7:40.54