January 26-27, 2024
|
Boston University-Track & Tennis Center - Boston, MA
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Prov DIII NE AARTFC NJCAA IC4A/ECAC

Women's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Isabella Whittaker JR-3 Penn 59.45 51.69 48.08 54.80
2 Lauren Cadden Senior Unattached 39.80 54.51 38.16 1:04.87
3 Bethany DeLoof Senior UNAT-Rhode Island 41.34 55.12 1:04.49 56.23
4 Divonne Franklin   Garden State TC 48.09 55.27 53.06 1:05.22
5 Alison Andrews-Paul Senior Unattached 57.05 55.38 41.54 49.29
6 Kylee Benard FR-1 Boston College 39.97 55.51 58.84 1:12.17
7 Chloe Lucas JR-3 Maryland-Eastern Shore 1:04.41 55.52 43.31 49.42
8 Samantha Thomas JR-3 Stanford 1:11.45 55.82 40.75 56.38
9 Jazmyn Lewis   The Speed Academy Athleti 1:02.60 55.89 1:11.54 1:09.87
10 Kyla Krawczyk SR-4 Boston College 55.95 55.95 1:12.74 59.31
11 Jailyn Milord   FAST LANE TC 1:05.08 56.10 42.64 57.23
12 Ava Klein SR-4 Florida State 52.33 56.26 39.95 41.07
13 Kaelin Creagh   Unattached 1:13.34 56.41 1:09.39 46.26
14 Harriet Barber Senior New England Elite Track Club 47.48 56.52 40.70 1:05.57
15 Camille Peisner JR-3 Stanford 1:11.24 56.54 49.19 1:00.50
16 Jacklynn Okereke SO-2 Harvard 59.69 56.84 1:02.53 51.16
17 Sage Hinton FR-1 Stanford 53.48 56.89 40.96 50.64
18 Kayla Palmer FR-1 Boston College 52.38 56.93 41.56 43.27
19 Savannah Pineda JR-3 Bryant 56.37 56.94 40.43 1:10.61
20 Teanna Bell JR-3 Southern Illinois 46.76 57.02 46.19 45.62
21 Jillian Fenerty SO-2 Providence 59.32 57.03 1:11.86 1:07.87
22 Claire Bosma SO-2 Simon Fraser 47.19 57.55 56.40 57.55
23 Ruth-Ann Chambers JR-3 Wagner 58.18 57.60 58.18 58.18
24 June Fernandez FR-1 Wagner 1:08.58 57.63 46.68 57.06
25 Ever Elegon JR-3 Army West Point 1:02.90 57.70 55.97 49.05
26 Lauren Haddad FR-1 Bryant 1:07.10 57.84 1:01.31 40.49
27 Mackenzi Evans JR-3 Maryland-Eastern Shore 51.62 58.00 59.16 1:10.76
28 Cherokee Chambers FR-1 Army West Point 42.45 58.15 50.59 42.45
29 Anna Hoffman   Garden State TC 1:15.03 58.16 50.60 1:10.96
30 Kaitlyn Ewald FR-1 Colby 41.89 58.17 1:10.97 1:06.90
31 Michaela Wilson Sophomore Toronto 51.20 58.18 48.88 47.71
32 Vashti Grey SO-2 Southern Illinois 47.13 58.18 1:09.24 1:03.42
33 Gabrielle Buissereth   Garden State TC 40.75 58.21 1:04.04 1:05.20
34 Holli Chapman SR-4 Army West Point 1:11.07 58.25 57.09 52.43
35 Ana Bertarelli JR-3 Bryant 53.65 58.31 41.40 42.57
36 Emily Concepcion JR-3 Suffolk 55.50 58.42 53.17 1:06.02
37 Marina Miller JR-3 MIT 46.20 58.47 46.20 53.21
38 Rebecca Cady FR-1 St. Anselm 53.27 58.53 1:06.14 1:04.97
39 Zakilya Zeigler   FAST LANE TC 1:08.11 58.71 1:02.82 1:04.59
40 Kettia Ambrose FR-1 Monroe College (NR) 1:04.01 58.72 1:04.01 1:11.64
41 Jannah Maguire Junior Phillips Exeter 42.33 58.78 1:16.42 1:07.60
42 Emma Burr FR-1 Thomas College 1:07.95 59.08 1:16.81 46.68
43 Tally Zeller SO-2 Colby 59.14 59.14 46.13 41.99
44 Camille Lopez JR-3 Assumption 1:12.19 59.17 43.20 1:07.46
45 Wylie Roossien   Big Blue Track Club 56.83 59.19 51.50 44.40
46 Olivia Dias JR-3 MIT 45.65 59.28 42.69 1:11.73
47 Lily Jenkins Senior New England Elite Track Club 1:17.38 59.52 1:16.19 1:09.05
48 Sophie Myles Sophomore Toronto 52.99 59.54 1:10.26 1:12.64
49 Megan Swan FR-1 So. Conn. St. 54.65 1:00.05 42.64 1:06.66
50 Emma Cannan SO-2 Simon Fraser 1:04.27 1:00.06 45.65 1:01.87
51 Janee' Patterson JR-3 Wagner 1:00.34 1:00.34 50.69 51.29
52 Alyssa Healy FR-1 Providence 53.25 1:00.51 1:07.78 1:18.06
53 Meredith Pasquarosa FR-1 St. Anselm 43.57 1:00.51 1:15.04 1:12.01
54 Emma Conroy SO-2 Stockton 1:15.77 1:00.61 1:09.10 53.95
55 Elena Cabral SO-2 Providence 49.11 1:00.63 1:00.03 1:09.12
56 Lilliana Keim   Big Blue Track Club 1:12.30 1:00.75 1:11.08 55.29
57 Fiona Maloney JR-3 Adelphi 1:13.07 1:00.89 43.24 1:02.11
58 Paula Orusede FR-1 Monroe College (NR) 48.12 1:00.91 53.60 1:14.92
59 Caitlyn Ly   Big Blue Track Club 1:18.60 1:00.93 1:08.85 42.65
60 Maddie Cyr Senior Bangor 1:12.62 1:01.02 53.70 1:01.63
61 Nejla Hadzic JR-3 Vermont 1:07.14 1:01.03 1:04.70 1:07.14
62 Alyson Simpson JR-3 Assumption 1:02.35 1:01.12 57.46 1:01.12
63 Adekansola Adewami SR-4 Maryland-Eastern Shore 1:11.58 1:01.18 46.50 42.83
64 Vegonia Jean Baptiste SO-2 Monroe College (NR) 1:18.54 1:01.36 52.16 53.39
65 Julia Kropo SO-2 Marist 1:03.23 1:01.38 58.93 1:14.27
66 Amanda Broussard SO-2 Bryant 1:15.05 1:01.51 1:00.28 1:19.97
67 Ayriana Young SO-2 New Jersey City 46.23 1:01.64 1:06.58 1:05.34
68 Marisa Maio FR-1 Sacred Heart 56.13 1:01.68 56.75 48.11
69 Cailin Horton FR-1 Marist 1:08.52 1:01.73 54.94 44.45
70 Trinity Smoot   FAST LANE TC 48.17 1:01.75 1:08.55 1:20.28
71 Stephanie Cesar Senior Pope Francis 45.77 1:01.84 1:05.55 1:01.84
71 Danielle Jackson JR-3 Oneonta 53.19 1:01.84 56.90 1:09.26
73 Amaris Goodwin JR-3 Gordon 52.06 1:01.97 49.58 1:06.31
74 Joanna Weber SO-2 Adelphi 1:07.64 1:02.05 58.33 47.78
75 Carrie Burr JR-3 Maine-Farmington 59.18 1:02.29 54.82 1:17.87
76 Reyanna Henderson JR-3 New Jersey City 46.75 1:02.33 1:04.83 52.36
77 Alaysia Cobb-Rountree SO-2 Molloy 1:05.58 1:02.45 58.71 1:05.58
78 Julie Cristinzio FR-1 Marist 1:19.95 1:02.46 1:01.21 50.60
79 Tori Chorzepa JR-3 Sacred Heart 59.36 1:02.48 1:06.86 46.86
80 Kaleigh Jess JR-3 Sacred Heart 43.74 1:02.48 1:13.11 53.74
81 Tayla Pelletier Junior Windham 57.52 1:02.52 1:00.65 54.40
82 Patrice Mansfield SO-2 So. Conn. St. 1:20.73 1:02.58 43.81 1:08.84
83 Isabella Di Vernieri Senior New England Elite Track Club 53.21 1:02.59 55.71 1:08.23
84 Maggie Donohue SR-4 Springfield 1:13.27 1:02.62 1:13.90 53.86
85 Julia Brillo FR-1 Springfield 1:09.65 1:02.74 1:05.25 57.10
86 Ava Srinivasan SO-2 Sacred Heart 1:17.84 1:02.77 1:20.98 1:12.82
87 Kathleen Overbaugh SR-4 Boston University 1:07.23 1:02.83 59.69 1:07.23
88 Leah Comeroski FR-1 Adelphi 51.77 1:03.13 1:05.66 1:15.76
89 Tate Kelly Junior Phillips Exeter 1:17.70 1:03.17 53.07 1:22.13
90 Nicky Johnson   C P T C - Tracksmith 51.36 1:03.40 1:05.31 49.46
91 Breelyn McNamara SO-2 Marist 59.62 1:03.42 1:18.01 53.28
92 Callie Tennett Senior Bangor 1:00.90 1:03.43 1:00.26 53.29
93 Taylor Johnson JR-3 Oneonta 49.53 1:03.50 46.99 1:14.30
94 Ava Lomberto Senior Tabor Academy 1:03.59 1:03.59 1:22.67 49.60
95 Madison Breckner JR-3 Sacred Heart 1:01.06 1:03.60 1:01.06 1:13.14
96 Sam Benochi Junior Phillips Exeter 52.79 1:03.60 48.34 52.16
97 Kaylie Groom SO-2 Suffolk 1:22.20 1:03.72 1:04.36 1:22.20
98 Julian Milord   FAST LANE TC 1:05.95 1:04.03 1:18.76 1:15.56
99 Alexia Young SO-2 St. Joseph's (Me.) 1:06.06 1:04.76 52.46 1:02.82
100 Anne Jeanty FR-1 Molloy 52.48 1:04.79 57.67 1:10.63
101 Ava Smart FR-1 St. Joseph's (Me.) 1:19.73 1:04.82 46.03 1:15.84
102 Grace Lee   Bonny Eagle Track Club 1:18.57 1:04.93 55.19 53.90
103 Sela Bastijian FR-1 RIC 1:03.18 1:05.13 1:09.69 1:24.67
104 Paige Cooksey JR-3 MIT 56.04 1:05.16 1:17.54 1:17.54
105 Kate Famiglietti JR-3 Assumption 1:12.36 1:05.19 48.24 1:12.36
106 Bridget Haley SO-2 Assumption 1:23.35 1:05.63 1:10.23 1:14.17
107 Isabella Fortaleza FR-1 Molloy 1:14.40 1:05.84 1:25.60 1:09.14
108 Ashley Adames SO-2 New Jersey City 59.44 1:06.04 1:10.67 54.16
109 Jennifer Schmidt JR-3 Manhattanville 1:12.20 1:06.85 1:08.19 1:26.91
110 Hanna Babek JR-3 Lasell 1:07.53 1:08.21 1:23.22 53.21
111 Marlyn Dunlop FR-1 RIC 59.40 1:10.71 1:10.01 1:26.27
112 Adrianna Tassone SR-4 Lasell 1:00.39 1:13.64 1:04.81 1:08.49
  Quaycian Davis FR-1 Monroe College (NR) DNF DNF DNF DNF
  Lara Westwood-Marsh SR-4 Army West Point DNF DNF DNF DNF
Women's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Isabella Whittaker JR-3 Penn 55.83 37.74 51.69 53.76
2 Lauren Cadden Senior Unattached 57.24 40.34 54.51 1:09.78
3 Bethany DeLoof Senior UNAT-Rhode Island 54.57 49.61 55.12 39.14
17 Sage Hinton FR-1 Stanford 48.36 56.33 56.89 46.65
Women's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
4 Divonne Franklin   Garden State TC 42.56 55.27
6 Kylee Benard FR-1 Boston College 59.40 55.51
8 Samantha Thomas JR-3 Stanford 1:03.08 55.82
13 Kaelin Creagh   Unattached 59.23 56.41
Women's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
5 Alison Andrews-Paul Senior Unattached 55.38
7 Chloe Lucas JR-3 Maryland-Eastern Shore 55.52
10 Kyla Krawczyk SR-4 Boston College 55.95
18 Kayla Palmer FR-1 Boston College 56.93
Women's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
15 Camille Peisner JR-3 Stanford 56.54 49.76
16 Jacklynn Okereke SO-2 Harvard 56.84 40.93
34 Holli Chapman SR-4 Army West Point 58.25 58.25
Women's 400 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
9 Jazmyn Lewis   The Speed Academy Athleti 55.89 44.16 48.63
12 Ava Klein SR-4 Florida State 56.26 54.01 47.26
14 Harriet Barber Senior New England Elite Track Club 56.52 54.83 40.13
19 Savannah Pineda JR-3 Bryant 56.94 58.65 56.37
Women's 400 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
22 Claire Bosma SO-2 Simon Fraser 59.86 1:14.24 1:13.67 57.55 44.32 56.98 1:03.88
24 June Fernandez FR-1 Wagner 43.23 1:06.28 40.92 57.63 1:06.28 47.84 1:09.74
25 Ever Elegon JR-3 Army West Point 45.59 1:04.05 46.74 57.70 1:00.59 1:05.21 45.59
37 Marina Miller JR-3 MIT 1:11.92 42.10 52.04 58.47 47.36 1:00.23 1:14.26
Women's 400 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
32 Vashti Grey SO-2 Southern Illinois 58.18 1:06.91
50 Emma Cannan SO-2 Simon Fraser 1:00.06 43.85
104 Paige Cooksey JR-3 MIT 1:05.16 58.00
  Quaycian Davis FR-1 Monroe College (NR) DNF DNF
  Lara Westwood-Marsh SR-4 Army West Point DNF DNF
Women's 400 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
20 Teanna Bell JR-3 Southern Illinois 43.91 1:07.86 57.02
21 Jillian Fenerty SO-2 Providence 51.33 56.46 57.03
23 Ruth-Ann Chambers JR-3 Wagner 1:06.24 41.48 57.60
27 Mackenzi Evans JR-3 Maryland-Eastern Shore 1:15.40 44.08 58.00
33 Gabrielle Buissereth   Garden State TC 1:11.02 56.47 58.21
Women's 400 Meters Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
29 Anna Hoffman   Garden State TC 40.72 1:01.07 44.21 58.16
35 Ana Bertarelli JR-3 Bryant 1:03.56 53.07 57.15 58.31
48 Sophie Myles Sophomore Toronto 55.97 47.04 1:09.07 59.54
58 Paula Orusede FR-1 Monroe College (NR) 1:14.92 46.90 45.69 1:00.91
64 Vegonia Jean Baptiste SO-2 Monroe College (NR) 58.91 47.86 1:14.25 1:01.36
Women's 400 Meters Section 10
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
11 Jailyn Milord   FAST LANE TC 43.20 1:05.08 56.10
26 Lauren Haddad FR-1 Bryant 1:03.63 50.90 57.84
41 Jannah Maguire Junior Phillips Exeter 1:08.78 41.74 58.78
44 Camille Lopez JR-3 Assumption 57.99 54.44 59.17
51 Janee' Patterson JR-3 Wagner 50.09 1:11.81 1:00.34
Women's 400 Meters Section 11
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
36 Emily Concepcion JR-3 Suffolk 58.42 1:11.86 49.66
40 Kettia Ambrose FR-1 Monroe College (NR) 58.72 1:04.01 1:04.01
42 Emma Burr FR-1 Thomas College 59.08 1:07.36 1:09.72
81 Tayla Pelletier Junior Windham 1:02.52 51.90 1:06.90
90 Nicky Johnson   C P T C - Tracksmith 1:03.40 47.55 1:16.08
Women's 400 Meters Section 12
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
39 Zakilya Zeigler   FAST LANE TC 52.84 58.71
43 Tally Zeller SO-2 Colby 1:16.89 59.14
46 Olivia Dias JR-3 MIT 42.09 59.28
53 Meredith Pasquarosa FR-1 St. Anselm 45.39 1:00.51
54 Emma Conroy SO-2 Stockton 1:10.31 1:00.61
87 Kathleen Overbaugh SR-4 Boston University 1:05.35 1:02.83
Women's 400 Meters Section 13
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
28 Cherokee Chambers FR-1 Army West Point 59.90 58.15
30 Kaitlyn Ewald FR-1 Colby 52.36 58.17
31 Michaela Wilson Sophomore Toronto 51.78 58.18
73 Amaris Goodwin JR-3 Gordon 51.44 1:01.97
83 Isabella Di Vernieri Senior New England Elite Track Club 46.32 1:02.59
Women's 400 Meters Section 14
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
38 Rebecca Cady FR-1 St. Anselm 1:00.29 58.53
60 Maddie Cyr Senior Bangor 43.33 1:01.02
66 Amanda Broussard SO-2 Bryant 1:15.05 1:01.51
70 Trinity Smoot   FAST LANE TC 1:00.52 1:01.75
82 Patrice Mansfield SO-2 So. Conn. St. 1:17.60 1:02.58
Women's 400 Meters Section 15
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
47 Lily Jenkins Senior New England Elite Track Club 58.33 59.52 59.52 1:14.40 52.98 57.74
55 Elena Cabral SO-2 Providence 59.42 53.36 1:00.63 1:17.00 43.05 1:12.76
57 Fiona Maloney JR-3 Adelphi 43.24 1:03.33 1:00.89 43.84 45.06 59.68
62 Alyson Simpson JR-3 Assumption 1:06.01 53.18 1:01.12 1:11.51 47.07 59.29
63 Adekansola Adewami SR-4 Maryland-Eastern Shore 57.51 1:15.26 1:01.18 47.72 45.89 1:06.69
Women's 400 Meters Section 16
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
45 Wylie Roossien   Big Blue Track Club 52.68 59.19 49.13
67 Ayriana Young SO-2 New Jersey City 1:04.11 1:01.64 1:13.36
79 Tori Chorzepa JR-3 Sacred Heart 44.99 1:02.48 1:03.11
86 Ava Srinivasan SO-2 Sacred Heart 1:06.54 1:02.77 1:01.52
94 Ava Lomberto Senior Tabor Academy 47.06 1:03.59 1:02.96
Women's 400 Meters Section 17
PL NAME YEAR TEAM TIME
49 Megan Swan FR-1 So. Conn. St. 1:00.05
52 Alyssa Healy FR-1 Providence 1:00.51
59 Caitlyn Ly   Big Blue Track Club 1:00.93
89 Tate Kelly Junior Phillips Exeter 1:03.17
92 Callie Tennett Senior Bangor 1:03.43
Women's 400 Meters Section 18
PL NAME YEAR TEAM TIME
65 Julia Kropo SO-2 Marist 1:01.38
71 Stephanie Cesar Senior Pope Francis 1:01.84
88 Leah Comeroski FR-1 Adelphi 1:03.13
95 Madison Breckner JR-3 Sacred Heart 1:03.60
96 Sam Benochi Junior Phillips Exeter 1:03.60
Women's 400 Meters Section 19
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
56 Lilliana Keim   Big Blue Track Club 42.53 1:02.58 1:00.75 48.00 1:14.73
61 Nejla Hadzic JR-3 Vermont 42.73 59.81 1:01.03 46.39 56.15
69 Cailin Horton FR-1 Marist 1:02.97 1:10.99 1:01.73 1:16.55 50.01
91 Breelyn McNamara SO-2 Marist 58.98 59.62 1:03.42 57.72 1:06.60
97 Kaylie Groom SO-2 Suffolk 56.71 1:18.38 1:03.72 1:16.47 57.35
Women's 400 Meters Section 20
PL NAME YEAR TEAM TIME
68 Marisa Maio FR-1 Sacred Heart 1:01.68
71 Danielle Jackson JR-3 Oneonta 1:01.84
78 Julie Cristinzio FR-1 Marist 1:02.46
80 Kaleigh Jess JR-3 Sacred Heart 1:02.48
98 Julian Milord   FAST LANE TC 1:04.03
Women's 400 Meters Section 21
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
74 Joanna Weber SO-2 Adelphi 1:13.22 1:02.05
77 Alaysia Cobb-Rountree SO-2 Molloy 53.71 1:02.45
84 Maggie Donohue SR-4 Springfield 44.46 1:02.62
93 Taylor Johnson JR-3 Oneonta 1:14.93 1:03.50
103 Sela Bastijian FR-1 RIC 1:07.09 1:05.13
Women's 400 Meters Section 22
PL NAME YEAR TEAM TIME
75 Carrie Burr JR-3 Maine-Farmington 1:02.29
76 Reyanna Henderson JR-3 New Jersey City 1:02.33
85 Julia Brillo FR-1 Springfield 1:02.74
102 Grace Lee   Bonny Eagle Track Club 1:04.93
108 Ashley Adames SO-2 New Jersey City 1:06.04
Women's 400 Meters Section 23
PL NAME YEAR TEAM TIME
99 Alexia Young SO-2 St. Joseph's (Me.) 1:04.76
100 Anne Jeanty FR-1 Molloy 1:04.79
105 Kate Famiglietti JR-3 Assumption 1:05.19
107 Isabella Fortaleza FR-1 Molloy 1:05.84
110 Hanna Babek JR-3 Lasell 1:08.21
Women's 400 Meters Section 24
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
101 Ava Smart FR-1 St. Joseph's (Me.) 1:09.36 1:04.82
106 Bridget Haley SO-2 Assumption 1:06.29 1:05.63
109 Jennifer Schmidt JR-3 Manhattanville 1:17.55 1:06.85
111 Marlyn Dunlop FR-1 RIC 1:02.23 1:10.71
112 Adrianna Tassone SR-4 Lasell 1:15.12 1:13.64