January 26-27, 2024
|
Boston University-Track & Tennis Center - Boston, MA
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Prov DIII NE NJCAA IC4A/ECAC

Men's 1000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Ferenc Kovacs FR-1 Harvard 2:24.21 2:21.38 1:55.94 1:44.63
2 Collin Ochs SR-4 Rhode Island 1:47.60 2:21.57 2:55.55 2:52.72
3 Sean Peterson   Unattached 2:43.07 2:21.80 2:28.89 1:43.52
4 Joe Ewing SO-2 Harvard 2:54.16 2:22.75 1:52.78 2:42.74
5 Leroy Russell   BDAC 2:53.91 2:23.72 2:36.66 1:57.85
6 Tyler Brogan SR-4 Northeastern 1:48.42 2:24.55 2:54.91 2:21.66
7 Ben Perrett Senior UNB REDS 1:48.93 2:25.23 2:57.18 2:10.71
8 Ryan Karker SR-4 Roberts Wesleyan 3:03.02 2:26.41 2:05.92 2:00.06
9 Aidan Hickey JR-3 Bryant 2:25.01 2:26.47 2:30.87 1:54.25
10 Sean Reidy FR-1 Fordham 3:04.63 2:26.53 1:58.69 2:22.14
11 Gideon Rothschild SR-4 Army West Point 2:09.07 2:26.67 2:26.67 2:03.21
12 Owen Pett SO-2 Boston College 2:14.09 2:27.35 2:33.25 2:15.57
13 Christopher Stamadianos Junior Toronto 2:58.79 2:27.76 2:07.08 2:12.99
14 Drew Piazza   Unattached 1:59.78 2:27.87 1:55.34 2:02.74
15 Jack Wierzbicki Senior St. Francis Xavier 2:42.13 2:28.74 3:01.47 2:48.08
16 Spencer Pett SR-4 Boston College 1:53.62 2:29.50 2:07.08 2:13.06
17 Ryan Murray SO-2 Boston College 1:49.49 2:29.98 1:56.99 2:31.48
18 Tobias Ruffo SO-2 Bryant 3:03.77 2:30.63 2:09.55 2:42.68
19 Samir Amin JR-3 MIT 2:29.82 2:31.33 1:50.47 2:02.58
20 Tinashe Bure FR-1 Monroe College (NR) 3:02.13 2:31.77 2:24.19 2:57.57
21 Thomas Speltz FR-1 Colby 3:17.55 2:34.33 2:17.36 2:11.18
22 Wyatt Burr SO-2 Bryant 3:08.79 2:34.74 2:57.96 2:56.41
23 Griffin Cooke JR-3 Siena 3:18.85 2:35.35 2:35.35 3:11.08
24 Tyler Bolaske FR-1 Keene State 2:40.18 2:35.51 2:46.40 2:16.85
25 Israel Caro IV FR-1 Central Connecticut 2:40.83 2:36.14 2:03.35 2:26.78
26 David Pinero-Jacome Senior Unattached 2:28.52 2:36.33 2:31.64 3:18.54
27 Griffin Urnezis FR-1 Keene State 2:22.66 2:36.77 2:21.10 2:06.99
28 Jeremy Courtar SO-2 Central Connecticut 2:11.19 2:38.05 2:23.83 2:58.60
29 Mack Levy Freshman Unattached 2:35.65 2:38.82 2:29.29 3:07.41
30 Greyson Duane Freshman New England Elite Track Club 2:37.25 2:38.83 2:38.83 3:20.13
31 Haytham Ramadan FR-1 St. Joseph's (Me.) 2:24.57 2:38.86 3:13.81 2:10.27
32 Phillip Simas Jr FR-1 Bryant 3:11.13 2:39.27 3:20.68 3:12.72
33 Hayden Bailey JR-3 Colby 3:19.00 2:40.48 2:48.51 2:51.72
34 PJ Dauer SO-2 Siena 3:12.64 2:40.53 3:04.61 2:38.93
35 Evan Wright JR-3 Suffolk 3:01.47 2:40.59 3:28.77 3:20.74
36 Oliver Buckhoff   Big Blue Track Club 3:27.38 2:40.76 2:31.12 2:19.87
37 Ambrose McCullough   Cheverus 1:56.32 2:41.55 3:02.56 3:28.40
38 Marcus Homa FR-1 Siena 3:16.04 2:42.01 2:16.09 3:25.76
39 Sean Wilde JR-3 Molloy 2:24.26 2:42.08 3:04.78 2:45.33
40 Chuck Schneekloth   Garden State TC 1:53.71 2:42.43 2:55.43 3:31.16
41 Nate Goodman SO-2 Colby 3:31.48 2:42.67 2:37.79 2:50.81
42 Patrick Daly Senior Unattached 2:58.86 2:44.09 3:02.14 2:22.76
43 Aidan Santos Senior Unattached 3:05.67 2:44.31 2:11.45 2:08.17
44 Griffin McConville   Emerging Elite 3:04.66 2:44.87 2:51.47 2:26.74
45 James Nichol SO-2 Molloy 1:57.30 2:45.20 2:20.42 2:17.12
46 Nick Carmosino SR-4 St. Joseph's (Me.) 3:21.20 2:47.66 3:02.75 2:07.43
47 Jacob Gordon   Emerging Elite 2:14.30 2:49.99 2:29.60 3:12.09
48 Aaron Sullivan FR-1 Sacred Heart 3:33.75 2:51.00 2:30.48 3:37.17
49 Alexey Seredin SO-2 St. Joseph's (Me.) 3:03.61 2:51.59 2:49.88 3:24.20
50 Luke Bullock FR-1 Lasell 3:27.10 2:52.58 2:56.04 2:35.33
51 Nicholas Kennedy   Emerging Elite 2:41.84 2:59.82 2:22.06 3:16.01
52 Matthew Mori Senior H F C Striders 2:43.48 3:24.34 4:19.52 3:54.99
  Grant Grosvenor   Dodecoin Track Club DNF DNF DNF DNF
  Colin Shaver SO-2 Boston College DNF DNF DNF DNF
  Ryan Beegle FR-1 Boston College DNF DNF DNF DNF
  Patrick Mulryan   UNAT-Boston College DNF DNF DNF DNF
Men's 1000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Ferenc Kovacs FR-1 Harvard 2:49.66 2:24.21 1:38.97 2:04.42 2:21.38 2:27.04
2 Collin Ochs SR-4 Rhode Island 2:35.73 1:57.51 2:27.24 2:01.75 2:21.57 2:47.06
3 Sean Peterson   Unattached 1:47.77 2:37.40 2:01.95 2:10.46 2:21.80 2:18.97
4 Joe Ewing SO-2 Harvard 2:35.60 2:39.88 2:05.62 1:42.78 2:22.75 2:42.74
5 Leroy Russell   BDAC 2:22.29 2:15.10 1:52.11 1:56.42 2:23.72 3:02.53
6 Tyler Brogan SR-4 Northeastern 2:49.13 2:26.00 2:02.87 2:53.46 2:24.55 1:41.19
7 Ben Perrett Senior UNB REDS 2:48.47 1:44.57 1:50.38 1:41.66 2:25.23 2:48.47
14 Drew Piazza   Unattached 1:52.39 2:04.21 1:55.34 2:11.61 2:27.87 2:32.31
  Grant Grosvenor   Dodecoin Track Club DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 1000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
8 Ryan Karker SR-4 Roberts Wesleyan 3:05.94 2:26.41 2:07.38
11 Gideon Rothschild SR-4 Army West Point 2:26.67 2:26.67 2:04.67
12 Owen Pett SO-2 Boston College 2:33.25 2:27.35 2:15.57
13 Christopher Stamadianos Junior Toronto 2:48.45 2:27.76 3:00.27
16 Spencer Pett SR-4 Boston College 2:38.47 2:29.50 2:22.03
18 Tobias Ruffo SO-2 Bryant 2:33.65 2:30.63 2:15.57
33 Hayden Bailey JR-3 Colby 2:03.57 2:40.48 2:09.99
  Ryan Beegle FR-1 Boston College DNF DNF DNF
  Patrick Mulryan   UNAT-Boston College DNF DNF DNF
Men's 1000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
9 Aidan Hickey JR-3 Bryant 2:26.47
10 Sean Reidy FR-1 Fordham 2:26.53
15 Jack Wierzbicki Senior St. Francis Xavier 2:28.74
17 Ryan Murray SO-2 Boston College 2:29.98
20 Tinashe Bure FR-1 Monroe College (NR) 2:31.77
24 Tyler Bolaske FR-1 Keene State 2:35.51
25 Israel Caro IV FR-1 Central Connecticut 2:36.14
27 Griffin Urnezis FR-1 Keene State 2:36.77
  Colin Shaver SO-2 Boston College DNF
Men's 1000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
19 Samir Amin JR-3 MIT 2:31.33 2:31.33
21 Thomas Speltz FR-1 Colby 2:52.85 2:34.33
22 Wyatt Burr SO-2 Bryant 2:50.22 2:34.74
23 Griffin Cooke JR-3 Siena 3:06.42 2:35.35
26 David Pinero-Jacome Senior Unattached 2:22.26 2:36.33
28 Jeremy Courtar SO-2 Central Connecticut 2:20.67 2:38.05
29 Mack Levy Freshman Unattached 2:11.82 2:38.82
31 Haytham Ramadan FR-1 St. Joseph's (Me.) 2:24.57 2:38.86
32 Phillip Simas Jr FR-1 Bryant 2:12.20 2:39.27
Men's 1000 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
30 Greyson Duane Freshman New England Elite Track Club 2:38.83 2:30.89 2:29.30 2:46.78 2:51.54 2:22.95
34 PJ Dauer SO-2 Siena 2:40.53 3:11.03 2:19.67 2:03.61 2:30.90 3:12.64
35 Evan Wright JR-3 Suffolk 2:40.59 3:25.56 3:19.14 2:50.23 2:51.84 2:42.20
37 Ambrose McCullough   Cheverus 2:41.55 2:48.02 3:20.33 2:33.48 1:57.94 3:21.94
39 Sean Wilde JR-3 Molloy 2:42.08 3:24.22 2:01.56 2:50.19 3:19.36 1:55.08
42 Patrick Daly Senior Unattached 2:44.09 2:29.33 3:05.43 2:30.97 2:34.25 3:30.04
43 Aidan Santos Senior Unattached 2:44.31 3:07.32 2:22.95 2:11.45 2:19.67 1:56.66
44 Griffin McConville   Emerging Elite 2:44.87 2:02.01 2:02.01 3:07.96 2:41.58 2:56.41
47 Jacob Gordon   Emerging Elite 2:49.99 3:22.29 2:12.60 3:12.09 3:15.49 2:17.70
51 Nicholas Kennedy   Emerging Elite 2:59.82 3:14.21 3:42.98 3:21.40 3:41.18 2:59.82
Men's 1000 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
36 Oliver Buckhoff   Big Blue Track Club 3:08.09 2:03.79 2:05.40 2:40.76 2:13.43
38 Marcus Homa FR-1 Siena 1:59.89 1:53.41 2:48.49 2:42.01 3:09.56
40 Chuck Schneekloth   Garden State TC 3:05.17 2:32.69 2:24.57 2:42.43 3:05.17
41 Nate Goodman SO-2 Colby 2:10.14 3:05.45 2:02.01 2:42.67 3:29.85
45 James Nichol SO-2 Molloy 3:08.33 2:58.42 2:03.90 2:45.20 2:46.86
46 Nick Carmosino SR-4 St. Joseph's (Me.) 3:01.08 3:24.55 2:12.46 2:47.66 2:56.05
48 Aaron Sullivan FR-1 Sacred Heart 2:49.29 3:16.65 2:20.22 2:51.00 2:52.71
49 Alexey Seredin SO-2 St. Joseph's (Me.) 3:17.33 2:05.26 2:05.26 2:51.59 2:03.55
50 Luke Bullock FR-1 Lasell 2:47.41 2:21.52 2:24.97 2:52.58 3:08.12
52 Matthew Mori Senior H F C Striders 3:10.04 3:44.78 3:36.60 3:24.34 3:32.52