December 2, 2023
|
Boston University-Track & Tennis Center - Boston, MA
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B DIII NE AARTFC IC4A/ECAC

Men 5000 M Run SEEDED

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Graham Blanks JR-3 Harvard 13:03.78 16:19.73
2 Ky Robinson JR-3 Stanford 13:06.42 9:10.50
3 Sam Atkin   PUMA 13:06.66 9:57.87
4 Parker Wolfe JR-3 North Carolina 13:13.61 10:11.08
5 Habtom Samuel FR-1 New Mexico 13:14.85 16:25.62
6 Willy Fink   Under Armour Baltimore Di 13:19.44 14:55.38
7 Kasey Knevelbaard   UA Mission Run Dark Sky 13:20.94 15:37.10
8 Liam Murphy JR-3 Villanova 13:21.20 11:29.04
9 Alex Maier SR-4 Oklahoma State 13:21.28 11:21.09
10 Nico Young JR-3 Northern Arizona 13:22.96 14:43.26
11 James West   New Balance 13:22.98 15:55.55
12 Brian Barraza   Roots Running Project 13:23.34 13:39.41
13 Romain Legendre JR-3 Adams State 13:24.09 13:40.18
14 Kirami Yego SR-4 Arkansas 13:24.36 9:55.23
15 Jackson Sharp SR-4 Wisconsin 13:25.51 16:14.67
16 Denis Kipngetich FR-1 Oklahoma State 13:26.34 15:35.36
17 Bob Liking JR-3 Wisconsin 13:28.03 12:55.71
18 Drew Bosley JR-3 Northern Arizona 13:29.26 14:34.00
19 Loic Scomparin JR-3 Colo. Sch. of Mines 13:29.35 12:32.70
20 Theo Quax SR-4 Northern Arizona 13:29.48 10:55.68
21 Dylan Schubert JR-3 Furman 13:29.95 16:03.84
22 Evans Kiplagat FR-1 New Mexico 13:30.56 12:50.04
23 Travis Mahoney   Unattached 13:30.74 15:16.14
24 Matthew Wilkinson   Unattached 13:31.25 16:37.84
25 Yasin Sado JR-3 Virginia 13:31.87 17:02.96
26 Matt Strangio JR-3 Portland 13:31.92 14:53.12
27 Antonio Lopez-Segura   Tinman Elite 13:31.98 13:48.22
28 Luke Combs SR-4 Air Force 13:32.08 17:03.22
29 Joey Nokes JR-3 BYU 13:32.45 10:01.22
30 Sanele Masondo JR-3 Iowa State 13:33.61 15:11.25
31 Tom Brady SR-4 Michigan 13:33.83 13:25.70
32 James Corrigan SO-2 BYU 13:34.24 13:42.39
33 Anthony Camerieri Senior Tinman Elite 13:34.90 16:26.03
34 Tai Dinger   Wisconsin Runner Racing T 13:35.03 13:51.33
35 Alex Phillip SR-4 North Carolina 13:35.87 16:10.89
36 Darragh McElhinney   Forte Sports Management 13:35.99 16:51.83
37 Isaac Updike   Under Armour/Dark Sky Dis 13:36.46 12:06.65
38 Ben Shearer JR-3 Arkansas 13:36.86 11:18.00
39 Daniel Schaffer   ZAP Endurance 13:40.54 12:26.70
40 Brodey Hasty SR-4 Northern Arizona 13:42.20 16:01.98
41 Cole Sprout JR-3 Stanford 13:42.27 12:44.72
42 Derek Johnson   Unattached 13:43.08 10:25.54
43 Kang Nyoak JR-3 Northern Arizona 13:43.76 10:42.54
44 Shuaib Aljabaly SR-4 Tulsa 13:45.44 13:37.19
45 Patrick Kiprop JR-3 Arkansas 13:46.46 16:56.55
46 Nicholas Bendtsen JR-3 Princeton 13:46.65 14:52.79
47 Mike Tate Senior London Western TFC 13:46.89 10:36.71
48 Gable Sieperda SR-4 Iowa State 13:47.05 9:47.21
49 Hunter Christopher JR-3 Youngstown St. 13:47.78 10:37.39
50 Ethan Coleman SO-2 Notre Dame 13:49.03 16:18.26
51 Talha Syed JR-3 Columbia 13:49.14 17:33.01
52 Hannes Burger SR-4 NC State 13:49.19 12:51.15
53 Oisin O Gailin   Unattached 13:49.61 13:24.73
54 Eli Bennett SR-4 Air Force 13:49.68 12:51.61
55 Leo Young FR-1 Stanford 13:49.71 9:49.10
56 Joseph O'Brien SO-2 Wake Forest 13:51.24 11:13.31
57 Philippe Morneau-Cartier Junior Universite Laval 13:51.53 12:20.07
58 Colin Sahlman SO-2 Northern Arizona 13:52.42 11:05.94
59 Tyler Berg JR-3 Notre Dame 13:52.84 10:24.63
60 Cameron Proceviat Senior Unattached 13:53.36 9:51.69
61 Thomas George   Roots Running Project 13:53.43 16:15.12
62 Alex Drover   Harbour Track Hamilton 13:53.51 12:05.16
63 Alexander Korczynski SR-4 Northeastern 13:53.57 18:03.65
64 Nicholas Russell JR-3 Santa Clara 13:53.61 17:55.36
65 Estanis Ruiz JR-3 Portland 13:53.71 14:43.74
66 Victor Kiprop JR-3 Alabama 13:53.94 15:50.70
67 Tom Patrick SR-4 Boise State 13:53.96 14:44.00
68 Joe Hudson SR-4 Boise State 13:54.14 9:43.90
69 Austen Dalquist   Roots Running Project 13:54.18 12:39.11
70 Tom Graham-Marr SR-4 Boise State 13:54.27 17:22.84
71 Ryan Hartman SR-4 Augustana (S.D.) 13:54.41 17:06.33
72 Lexington Hilton JR-3 Arkansas 13:54.58 10:17.59
73 Max Turek   Harbour Track Hamilton 13:54.94 12:39.80
74 Titus Winders   Minnesota Distance Elite 13:55.38 14:28.80
75 Damien Dilcher JR-3 Iona 13:55.44 15:52.41
76 Josh Edwards FR-1 Oregon 13:55.56 13:47.21
77 Abdelhakim Abouzouhir SR-4 Eastern Kentucky 13:55.67 18:06.38
78 Charlie Sprott SO-2 Wake Forest 13:56.18 13:31.10
79 Corey Gorgas JR-3 Northern Arizona 13:56.23 13:39.51
80 Sam Lawler SO-2 Syracuse 13:56.59 16:35.55
81 Jack Jennings JR-3 Tulane 13:56.71 9:45.70
82 Chandler Gibbens SR-4 Kansas 13:57.19 9:54.41
83 Toby Gualter JR-3 NC State 13:57.52 15:04.53
84 Reuben Reina SO-2 Arkansas 13:57.61 12:25.48
85 Josh Pierantoni SR-4 Colo. Christian 13:57.65 16:03.30
86 Micah Gilpatric Senior Unattached 13:57.72 16:03.38
87 Austin Vancil SR-4 Colorado 13:57.72 15:13.12
88 Ryan Buzby SR-4 Buffalo 13:57.74 11:43.71
89 Peter Visser JR-3 Weber State 13:57.79 12:34.02
90 Ryker Holtzen SO-2 Wyoming 13:57.91 16:03.60
91 Nickolas Scudder SR-4 Charlotte 13:58.11 16:03.83
92 Albert Velikonja JR-3 Dartmouth 13:58.18 16:03.91
93 Patrick Cullen SR-4 Northeastern 13:58.66 11:02.55
94 Matthew Forrester JR-3 Butler 13:58.76 13:16.83
95 Riley Hough FR-1 Michigan State 13:59.58 18:03.06
96 Dayton Brown SR-4 Adams State 13:59.62 10:04.53
97 Jacob McLeod SR-4 Arkansas 13:59.80 11:20.24
98 John Tatter   UNAT-North Carolina 14:00.00 15:15.60
99 Chris Devaney SR-4 Loyola (Ill.) 14:00.22 11:45.79
100 Colin Daly   Bergen Athletic Track Clu 14:00.23 13:35.03
101 Connor Burns FR-1 Oregon 14:00.43 13:35.22
102 Alex Comerford SR-4 Syracuse 14:00.61 17:55.98
103 Derek Fearon JR-3 Pomona-Pitzer 14:00.98 16:49.18
104 Lex Young FR-1 Stanford 14:01.40 10:47.88
105 Noah Carey   Unattached 14:02.34 17:24.51
106 Drew Kolodge SO-2 Gonzaga 14:03.07 12:47.20
107 Michael Morgan JR-3 Providence 14:03.30 12:38.97
108 Francois Guilhot JR-3 Loyola (Ill.) 14:04.35 14:38.13
109 Ashraf Abdelmagid JR-3 UC Riverside 14:04.58 15:45.93
110 Nikodem Dworczak SR-4 Eastern Kentucky 14:05.45 15:13.09
111 Koby Fraaza SO-2 Grand Valley St. 14:05.68 10:00.44
112 Weber Long SO-2 Wake Forest 14:05.91 18:11.23
113 Yonas Haile JR-3 Adams State 14:05.94 15:39.00
114 John Benner   Battle Road Track Club 14:06.04 17:03.71
115 Liam Back JR-3 Providence 14:06.89 15:40.05
116 Steven Goldy   Unattached 14:07.41 10:27.09
117 Josh Stone JR-3 Binghamton 14:07.80 14:16.28
118 CarLee Stimpfel SR-4 Michigan State 14:08.57 16:58.29
119 Robert DiDonato JR-3 Stanford 14:08.60 18:14.70
120 Victor Shitsama SR-4 Oklahoma State 14:08.67 10:19.53
121 Ollie Newman SR-4 Boise State 14:08.85 10:36.64
122 Jared Howse Junior UNB REDS 14:09.01 16:16.37
123 Eli Moskowitz   Battle Road Track Club 14:09.01 13:18.07
124 Elias Schreml JR-3 Arkansas 14:09.74 15:26.22
125 Ryan Kinnane SR-4 Auburn 14:10.21 13:36.21
126 Jason Renze JR-3 Air Force 14:10.76 16:35.39
127 Gus McIntyre JR-3 Wyoming 14:10.80 16:52.46
128 Ben Fleischer SR-4 Rhode Island 14:10.80 12:20.20
129 Daniel Abdala JR-3 Portland 14:10.88 11:03.69
130 Assaf Harari SO-2 Syracuse 14:11.02 16:10.17
131 Bastian Mrochen SR-4 Wingate 14:11.15 10:46.88
132 Christopher Lepore SR-4 Connecticut 14:11.47 11:04.15
133 Jaden Kingsley SR-4 Charleston Southern 14:12.06 15:28.75
134 Eric Hamer Senior Boston Athletic Assoicati 14:12.27 17:02.73
135 Thomas Termote SO-2 New Mexico 14:13.98 10:23.41
136 Connor Black   London Western TFC 14:14.16 14:56.87
137 Connor Ackley FR-1 Syracuse 14:14.54 14:48.73
138 Jacob Pyeatt JR-3 Arkansas State 14:14.63 10:15.34
139 Jan Wouter Van Den Akker   UNAT-UMass Lowell 14:14.96 13:15.12
140 Joseph Skoog SR-4 Bethel (Tenn.) 14:15.13 11:15.56
141 Max Murphy JR-3 Iowa 14:15.23 18:14.70
142 Wondu Summa JR-3 Franklin Pierce 14:15.25 17:40.51
143 Merga Gemeda   Minnesota Distance Elite 14:15.34 11:32.83
144 Salvador Capetillo Senior Performance Elite 14:15.53 15:41.09
145 Jett Knight SR-4 Air Force 14:15.56 10:33.12
146 Gavin Ehlers SO-2 Wake Forest 14:16.22 9:59.36
147 John Lucey SR-4 Williams 14:17.13 16:08.56
148 Fraser Sproul FR-1 Boise State 14:17.53 17:34.77
149 Joseph Minor   Minnesota Distance Elite 14:18.16 16:52.63
150 Tanner Chada SR-4 Grand Valley St. 14:18.61 12:26.99
151 Hunter Jones FR-1 Wake Forest 14:19.09 11:53.05
152 Mason Norman JR-3 Wyoming 14:19.69 10:18.98
153 Sam Wilhelm JR-3 Alabama-Huntsville 14:19.93 10:27.75
154 Ian Twyman JR-3 Santa Clara 14:20.44 10:10.92
155 Ivan Appleton JR-3 Tufts 14:20.51 10:36.78
156 Nikhil Denatale SO-2 Williams 14:20.78 16:29.90
157 Jona Bodirsky JR-3 Portland 14:20.79 17:04.34
158 Daniel O'Brien JR-3 Princeton 14:22.49 14:22.49
159 Asefa Wetzel JR-3 Wyoming 14:22.77 10:03.94
160 Matty Mackay JR-3 Boise State 14:22.99 13:48.47
161 Izaiah Steury FR-1 Oregon 14:23.13 16:32.60
162 Alex Durant SO-2 Boise State 14:23.19 10:38.76
163 Mitchell Dervin Senior Unattached 14:24.61 14:50.55
164 James Dunne JR-3 Adams State 14:24.68 11:05.81
165 Connor Nisbet SR-4 Princeton 14:25.65 11:41.18
166 Jonas Gertsen JR-3 Portland 14:26.38 14:26.38
167 Cameron Hatler SO-2 Pomona-Pitzer 14:26.53 17:37.17
168 Charlie O'Donovan   Ireland 14:27.10 13:00.39
169 Matthew Farrell JR-3 Princeton 14:27.56 10:42.00
170 Robert Carew JR-3 UMass Amherst 14:27.78 13:53.07
171 Brody Smith   Roots Running Project 14:27.87 10:33.55
172 Anthony Monte JR-3 Princeton 14:28.26 16:03.77
173 Bronson Winter SR-4 Weber State 14:28.47 18:05.59
174 Clayton Duchatschek   Minnesota Distance Elite 14:29.00 10:43.06
175 Cael Mulholland FR-1 Loyola (Ill.) 14:29.09 15:29.93
176 Murdoch McIntyre JR-3 Boise State 14:29.48 18:06.85
177 Woody Jerome SO-2 Loyola (Ill.) 14:29.77 18:15.91
178 Alec Sauter JR-3 Connecticut 14:30.26 18:42.64
179 Patrick Cantlon SO-2 Northeastern 14:30.78 12:46.29
180 Shane Knanishu Senior Unattached 14:30.93 11:54.17
181 Ben Garner   Roots Running Project 14:31.27 11:54.45
182 Ryan Tyrrell   Harbour Track Hamilton 14:32.11 11:55.13
183 Myles Richter JR-3 Arkansas 14:32.36 11:29.17
184 Jack Tolbert SO-2 Boise State 14:32.75 13:22.93
185 Jonas Price SO-2 Oklahoma State 14:34.90 11:13.68
186 Matt Carter   CC Alumni 14:35.13 13:33.87
187 Jack Stanley JR-3 Princeton 14:35.19 13:25.18
188 Chase Howard Senior Bowerman Track Club Elite 14:35.93 15:02.21
189 Antonin Saint Peyre SO-2 Wingate 14:38.21 13:45.52
190 Fionn Harrington JR-3 Loyola (Ill.) 14:39.45 13:37.89
191 Daniel Winter SO-2 Wake Forest 14:40.11 16:43.33
192 Miles Smith   Peninsula Distance Club 14:40.55 14:22.94
193 Jamie Burns JR-3 North Dakota 14:41.56 18:04.32
194 Aidan Ross FR-1 Wake Forest 14:42.96 17:57.22
195 Cas Kopmels SR-4 Wingate 14:43.08 17:13.21
196 Conan Harper FR-1 Charleston Southern 14:43.53 16:38.39
197 Sean Ahern SO-2 Connecticut 14:46.04 10:55.67
198 Simon Heys SR-4 Wilmington (Ohio) 14:46.60 13:00.21
199 Matthew Bauer Senior Unattached 14:47.80 14:56.68
200 Ahmed Sado JR-3 Portland 14:49.48 12:44.96
201 Elliot Dotson SO-2 Anderson (S.C.) 14:50.58 11:52.47
202 Lucas Florsheim JR-3 Pomona-Pitzer 14:53.00 16:22.30
203 Nolan Turgeon   Club Citius 14:56.64 15:05.61
204 Gavin McElhennon JR-3 Johns Hopkins 14:57.87 13:46.04
205 Jarrett Kirk JR-3 Princeton 14:58.21 10:55.70
206 Colin Caso JR-3 Oklahoma 14:58.38 10:28.87
207 Charlie Teeter JR-3 Johns Hopkins 15:05.47 16:17.91
  Colin Kirkpatrick JR-3 Pomona-Pitzer DNF DNF
  Joshua Yeager   Minnesota Distance Elite DNF DNF
  Emmanuel Leblond SO-2 Johns Hopkins DNF DNF
  Berket Mesele SR-4 Christian Bros. DNF DNF
  Zach Van Houten SO-2 Hofstra DNF DNF
  Vincent Mauri JR-3 Notre Dame DNF DNF
  Fouad Messaoudi JR-3 Oklahoma State DNF DNF
  Eric Gibson SR-4 Washington DNF DNF
  Ryan Guerci SR-4 Binghamton DNF DNF
  Samuel Field JR-3 New Mexico DNF DNF
  Jacob White SO-2 Wyoming DNF DNF
  Willem Landis Senior After Hours Athletics DNF DNF
  Sam Ellis Senior On DNF DNF
  Blaise Ferro   PUMA DNF DNF
  Paul Ryan   adidas DNF DNF
  Nick Randazzo   Unattached DNF DNF
  AJ Ernst   Unattached DNF DNF
  Eric Zulkofske   Unattached DNF DNF
  David Vorbach Senior Unattached DNF DNF
  Christian Noble   New Balance DNF DNF
  Rory Linkletter   PUMA DNF DNF
  Sair Salgado Senior Unattached DNF DNF
  Sam Gilman   Unattached DNF DNF
Men 5000 M Run SEEDED Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Graham Blanks JR-3 Harvard 13:03.78
2 Ky Robinson JR-3 Stanford 13:06.42
3 Sam Atkin   PUMA 13:06.66
4 Parker Wolfe JR-3 North Carolina 13:13.61
5 Habtom Samuel FR-1 New Mexico 13:14.85
6 Willy Fink   Under Armour Baltimore Di 13:19.44
7 Kasey Knevelbaard   UA Mission Run Dark Sky 13:20.94
8 Liam Murphy JR-3 Villanova 13:21.20
9 Alex Maier SR-4 Oklahoma State 13:21.28
11 James West   New Balance 13:22.98
12 Brian Barraza   Roots Running Project 13:23.34
14 Kirami Yego SR-4 Arkansas 13:24.36
15 Jackson Sharp SR-4 Wisconsin 13:25.51
16 Denis Kipngetich FR-1 Oklahoma State 13:26.34
35 Alex Phillip SR-4 North Carolina 13:35.87
36 Darragh McElhinney   Forte Sports Management 13:35.99
39 Daniel Schaffer   ZAP Endurance 13:40.54
45 Patrick Kiprop JR-3 Arkansas 13:46.46
66 Victor Kiprop JR-3 Alabama 13:53.94
120 Victor Shitsama SR-4 Oklahoma State 14:08.67
  AJ Ernst   Unattached DNF
  Fouad Messaoudi JR-3 Oklahoma State DNF
  Christian Noble   New Balance DNF
  Sam Gilman   Unattached DNF
Men 5000 M Run SEEDED Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
17 Bob Liking JR-3 Wisconsin 9:25.63 9:41.79 10:46.43 13:28.03 14:32.68 11:02.59
21 Dylan Schubert JR-3 Furman 9:59.37 13:29.95 14:02.35 13:29.95 17:32.94 16:44.34
22 Evans Kiplagat FR-1 New Mexico 16:28.89 13:14.35 9:59.82 13:30.56 13:22.46 9:35.50
23 Travis Mahoney   Unattached 12:50.21 13:38.85 17:17.75 13:30.74 17:17.75 13:30.74
26 Matt Strangio JR-3 Portland 10:41.42 12:18.85 15:33.71 13:31.92 14:53.12 11:38.26
27 Antonio Lopez-Segura   Tinman Elite 14:36.94 12:02.67 17:27.46 13:31.98 14:53.18 13:31.98
29 Joey Nokes JR-3 BYU 13:24.33 12:11.21 16:55.57 13:32.45 13:48.70 14:53.70
30 Sanele Masondo JR-3 Iowa State 17:37.70 12:28.53 12:20.39 13:33.61 16:40.74 10:42.76
31 Tom Brady SR-4 Michigan 15:03.36 11:56.17 16:41.01 13:33.83 12:36.87 11:31.76
32 James Corrigan SO-2 BYU 13:09.82 15:11.95 13:50.53 13:34.24 11:32.11 10:26.97
33 Anthony Camerieri Senior Tinman Elite 11:48.97 11:48.97 12:05.27 13:34.90 13:59.35 13:10.46
34 Tai Dinger   Wisconsin Runner Racing T 11:40.93 10:11.28 15:12.84 13:35.03 13:02.43 13:43.18
37 Isaac Updike   Under Armour/Dark Sky Dis 10:36.84 12:22.98 10:20.51 13:36.46 17:33.24 16:36.09
40 Brodey Hasty SR-4 Northern Arizona 11:22.43 13:33.98 15:45.53 13:42.20 13:17.54 11:30.65
41 Cole Sprout JR-3 Stanford 11:38.93 10:33.15 16:51.40 13:42.27 13:01.16 16:59.62
43 Kang Nyoak JR-3 Northern Arizona 13:19.05 17:09.70 14:24.95 13:43.76 11:56.68 10:34.30
46 Nicholas Bendtsen JR-3 Princeton 17:05.05 13:21.85 13:30.12 13:46.65 12:23.99 9:46.93
61 Thomas George   Roots Running Project 10:08.41 12:13.42 12:46.76 13:53.43 16:48.45 10:41.75
82 Chandler Gibbens SR-4 Kansas 14:39.05 14:13.94 13:32.08 13:57.19 15:04.17 10:27.90
91 Nickolas Scudder SR-4 Charlotte 17:19.26 16:28.97 12:51.07 13:58.11 16:12.21 9:55.06
99 Chris Devaney SR-4 Loyola (Ill.) 14:59.04 14:50.64 15:57.85 14:00.22 10:55.38 10:04.96
134 Eric Hamer Senior Boston Athletic Assoicati 13:55.23 17:02.73 13:38.18 14:12.27 12:55.57 11:30.34
  Paul Ryan   adidas DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Rory Linkletter   PUMA DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men 5000 M Run SEEDED Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
10 Nico Young JR-3 Northern Arizona 13:55.08 16:03.56 17:15.82 13:22.96 11:22.52
13 Romain Legendre JR-3 Adams State 13:40.18 15:48.83 14:20.38 13:24.09 15:16.67
18 Drew Bosley JR-3 Northern Arizona 12:16.43 16:51.58 14:34.00 13:29.26 15:54.93
19 Loic Scomparin JR-3 Colo. Sch. of Mines 15:06.48 16:59.79 9:26.55 13:29.35 9:42.74
20 Theo Quax SR-4 Northern Arizona 17:16.14 10:07.11 12:16.63 13:29.48 12:49.01
24 Matthew Wilkinson   Unattached 16:37.84 15:57.28 14:52.38 13:31.25 13:39.37
25 Yasin Sado JR-3 Virginia 14:28.70 15:09.30 9:44.55 13:31.87 11:54.45
28 Luke Combs SR-4 Air Force 15:01.41 11:22.15 10:33.43 13:32.08 12:19.00
38 Ben Shearer JR-3 Arkansas 11:42.50 14:17.71 14:09.54 13:36.86 16:12.07
42 Derek Johnson   Unattached 17:00.62 11:14.93 9:52.62 13:43.08 11:39.62
47 Mike Tate Senior London Western TFC 11:26.32 12:57.28 13:55.16 13:46.89 15:01.31
48 Gable Sieperda SR-4 Iowa State 14:11.87 13:47.05 10:28.56 13:47.05 11:09.91
50 Ethan Coleman SO-2 Notre Dame 14:13.90 16:51.42 11:36.39 13:49.03 17:08.00
57 Philippe Morneau-Cartier Junior Universite Laval 12:36.70 12:20.07 15:47.95 13:51.53 10:48.60
58 Colin Sahlman SO-2 Northern Arizona 17:45.50 10:57.62 10:32.64 13:52.42 13:02.48
64 Nicholas Russell JR-3 Santa Clara 10:00.20 10:58.56 11:15.23 13:53.61 12:46.93
79 Corey Gorgas JR-3 Northern Arizona 10:10.45 12:32.61 13:47.87 13:56.23 11:00.63
80 Sam Lawler SO-2 Syracuse 15:20.25 13:48.23 14:46.79 13:56.59 14:55.16
87 Austin Vancil SR-4 Colorado 16:11.76 11:10.18 13:49.35 13:57.72 11:18.56
104 Lex Young FR-1 Stanford 15:08.72 14:26.65 12:03.61 14:01.40 10:22.64
119 Robert DiDonato JR-3 Stanford 12:52.23 10:02.51 11:27.37 14:08.60 13:26.17
136 Connor Black   London Western TFC 10:57.71 11:57.50 10:15.00 14:14.16 15:31.04
141 Max Murphy JR-3 Iowa 13:06.82 11:32.74 10:24.32 14:15.23 14:58.00
  Joshua Yeager   Minnesota Distance Elite DNF DNF DNF DNF DNF
Men 5000 M Run SEEDED Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
52 Hannes Burger SR-4 NC State 13:49.19 15:28.70
54 Eli Bennett SR-4 Air Force 13:49.68 11:53.53
59 Tyler Berg JR-3 Notre Dame 13:52.84 11:39.59
62 Alex Drover   Harbour Track Hamilton 13:53.51 13:03.50
68 Joe Hudson SR-4 Boise State 13:54.14 14:35.85
69 Austen Dalquist   Roots Running Project 13:54.18 12:47.45
73 Max Turek   Harbour Track Hamilton 13:54.94 15:51.84
74 Titus Winders   Minnesota Distance Elite 13:55.38 14:03.74
77 Abdelhakim Abouzouhir SR-4 Eastern Kentucky 13:55.67 16:34.45
81 Jack Jennings JR-3 Tulane 13:56.71 15:53.85
97 Jacob McLeod SR-4 Arkansas 13:59.80 12:27.43
98 John Tatter   UNAT-North Carolina 14:00.00 14:58.80
105 Noah Carey   Unattached 14:02.34 11:22.30
115 Liam Back JR-3 Providence 14:06.89 12:50.67
124 Elias Schreml JR-3 Arkansas 14:09.74 13:18.76
168 Charlie O'Donovan   Ireland 14:27.10 18:47.23
171 Brody Smith   Roots Running Project 14:27.87 12:52.41
  Samuel Field JR-3 New Mexico DNF DNF
  Nick Randazzo   Unattached DNF DNF
  David Vorbach Senior Unattached DNF DNF
  Vincent Mauri JR-3 Notre Dame DNF DNF
Men 5000 M Run SEEDED Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
53 Oisin O Gailin   Unattached 11:53.47 17:58.50 10:38.80 12:59.84 13:49.61 15:12.58
55 Leo Young FR-1 Stanford 11:28.66 10:05.69 16:02.47 10:30.58 13:49.71 10:55.47
56 Joseph O'Brien SO-2 Wake Forest 12:44.74 12:53.06 11:21.62 10:15.12 13:51.24 17:19.05
60 Cameron Proceviat Senior Unattached 15:41.70 10:08.36 12:46.70 15:25.03 13:53.36 17:38.37
63 Alexander Korczynski SR-4 Northeastern 13:53.57 13:53.57 12:55.22 17:46.97 13:53.57 13:53.57
72 Lexington Hilton JR-3 Arkansas 17:56.61 10:25.94 11:07.67 16:49.85 13:54.58 15:09.70
75 Damien Dilcher JR-3 Iona 12:31.90 10:34.94 15:27.34 10:34.94 13:55.44 12:06.84
76 Josh Edwards FR-1 Oregon 12:23.65 11:50.23 18:06.23 16:09.25 13:55.56 13:38.85
83 Toby Gualter JR-3 NC State 10:11.39 14:05.90 17:10.15 15:38.03 13:57.52 18:00.40
84 Reuben Reina SO-2 Arkansas 13:57.61 17:27.02 13:15.73 17:27.02 13:57.61 17:27.02
86 Micah Gilpatric Senior Unattached 17:10.40 11:26.93 16:11.76 12:59.08 13:57.72 17:43.91
89 Peter Visser JR-3 Weber State 11:43.75 15:21.57 11:26.99 11:26.99 13:57.79 13:49.42
94 Matthew Forrester JR-3 Butler 15:56.19 14:15.54 13:00.05 16:21.35 13:58.76 11:44.56
101 Connor Burns FR-1 Oregon 11:45.97 12:44.80 11:29.16 11:37.56 14:00.43 14:08.84
125 Ryan Kinnane SR-4 Auburn 17:51.27 16:51.75 11:54.18 10:54.67 14:10.21 13:27.70
154 Ian Twyman JR-3 Santa Clara 18:21.37 18:12.76 14:46.26 17:29.74 14:20.44 17:03.93
161 Izaiah Steury FR-1 Oregon 12:39.56 17:33.02 16:41.23 12:30.93 14:23.13 11:04.61
165 Connor Nisbet SR-4 Princeton 17:53.41 11:49.84 16:09.53 15:52.22 14:25.65 13:16.40
166 Jonas Gertsen JR-3 Portland 14:43.71 16:10.35 11:15.78 16:36.34 14:26.38 12:51.08
183 Myles Richter JR-3 Arkansas 14:32.36 17:44.28 13:57.47 11:29.17 14:32.36 15:42.15
185 Jonas Price SO-2 Oklahoma State 17:12.39 18:13.63 12:23.67 12:58.67 14:34.90 15:53.65
  Eric Gibson SR-4 Washington DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Jacob White SO-2 Wyoming DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Sam Ellis Senior On DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men 5000 M Run SEEDED Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
44 Shuaib Aljabaly SR-4 Tulsa 13:45.44
49 Hunter Christopher JR-3 Youngstown St. 13:47.78
51 Talha Syed JR-3 Columbia 13:49.14
67 Tom Patrick SR-4 Boise State 13:53.96
78 Charlie Sprott SO-2 Wake Forest 13:56.18
85 Josh Pierantoni SR-4 Colo. Christian 13:57.65
95 Riley Hough FR-1 Michigan State 13:59.58
102 Alex Comerford SR-4 Syracuse 14:00.61
107 Michael Morgan JR-3 Providence 14:03.30
130 Assaf Harari SO-2 Syracuse 14:11.02
132 Christopher Lepore SR-4 Connecticut 14:11.47
140 Joseph Skoog SR-4 Bethel (Tenn.) 14:15.13
149 Joseph Minor   Minnesota Distance Elite 14:18.16
150 Tanner Chada SR-4 Grand Valley St. 14:18.61
172 Anthony Monte JR-3 Princeton 14:28.26
180 Shane Knanishu Senior Unattached 14:30.93
181 Ben Garner   Roots Running Project 14:31.27
188 Chase Howard Senior Bowerman Track Club Elite 14:35.93
192 Miles Smith   Peninsula Distance Club 14:40.55
  Sair Salgado Senior Unattached DNF
Men 5000 M Run SEEDED Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
71 Ryan Hartman SR-4 Augustana (S.D.) 13:54.41 14:19.45 13:54.41
90 Ryker Holtzen SO-2 Wyoming 12:25.74 14:48.19 13:57.91
93 Patrick Cullen SR-4 Northeastern 12:43.18 16:46.40 13:58.66
96 Dayton Brown SR-4 Adams State 14:41.61 13:00.85 13:59.62
106 Drew Kolodge SO-2 Gonzaga 11:22.89 10:07.01 14:03.07
108 Francois Guilhot JR-3 Loyola (Ill.) 17:35.44 10:16.38 14:04.35
110 Nikodem Dworczak SR-4 Eastern Kentucky 18:19.09 14:22.36 14:05.45
118 CarLee Stimpfel SR-4 Michigan State 18:14.66 13:34.63 14:08.57
121 Ollie Newman SR-4 Boise State 14:25.83 13:00.95 14:08.85
123 Eli Moskowitz   Battle Road Track Club 16:07.88 15:33.92 14:09.01
129 Daniel Abdala JR-3 Portland 17:01.06 13:02.81 14:10.88
152 Mason Norman JR-3 Wyoming 17:54.62 18:37.60 14:19.69
153 Sam Wilhelm JR-3 Alabama-Huntsville 12:53.94 15:11.53 14:19.93
158 Daniel O'Brien JR-3 Princeton 11:47.25 14:48.37 14:22.49
163 Mitchell Dervin Senior Unattached 11:23.05 12:32.21 14:24.61
164 James Dunne JR-3 Adams State 14:59.27 16:51.68 14:24.68
169 Matthew Farrell JR-3 Princeton 17:03.72 18:47.83 14:27.56
173 Bronson Winter SR-4 Weber State 11:52.15 14:11.10 14:28.47
176 Murdoch McIntyre JR-3 Boise State 17:32.07 10:26.03 14:29.48
196 Conan Harper FR-1 Charleston Southern 12:04.50 18:42.09 14:43.53
201 Elliot Dotson SO-2 Anderson (S.C.) 16:01.83 10:50.13 14:50.58
205 Jarrett Kirk JR-3 Princeton 12:07.55 16:01.09 14:58.21
  Zach Van Houten SO-2 Hofstra DNF DNF DNF
  Blaise Ferro   PUMA DNF DNF DNF
Men 5000 M Run SEEDED Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
65 Estanis Ruiz JR-3 Portland 10:58.63 15:58.77 13:53.71
70 Tom Graham-Marr SR-4 Boise State 16:16.10 14:27.64 13:54.27
88 Ryan Buzby SR-4 Buffalo 17:43.93 14:06.12 13:57.74
92 Albert Velikonja JR-3 Dartmouth 17:36.11 12:25.98 13:58.18
103 Derek Fearon JR-3 Pomona-Pitzer 14:43.03 14:51.44 14:00.98
109 Ashraf Abdelmagid JR-3 UC Riverside 13:13.91 13:47.69 14:04.58
114 John Benner   Battle Road Track Club 12:32.98 18:19.86 14:06.04
116 Steven Goldy   Unattached 14:15.89 14:07.41 14:07.41
117 Josh Stone JR-3 Binghamton 17:48.23 14:07.80 14:07.80
133 Jaden Kingsley SR-4 Charleston Southern 11:38.69 18:27.68 14:12.06
137 Connor Ackley FR-1 Syracuse 16:31.27 10:40.91 14:14.54
138 Jacob Pyeatt JR-3 Arkansas State 15:05.91 11:23.71 14:14.63
139 Jan Wouter Van Den Akker   UNAT-UMass Lowell 11:58.17 12:32.37 14:14.96
143 Merga Gemeda   Minnesota Distance Elite 13:24.02 16:06.54 14:15.34
146 Gavin Ehlers SO-2 Wake Forest 17:24.59 15:50.41 14:16.22
147 John Lucey SR-4 Williams 12:51.42 16:59.99 14:17.13
179 Patrick Cantlon SO-2 Northeastern 10:53.09 11:19.21 14:30.78
182 Ryan Tyrrell   Harbour Track Hamilton 18:27.58 11:37.69 14:32.11
198 Simon Heys SR-4 Wilmington (Ohio) 12:33.61 11:22.69 14:46.60
200 Ahmed Sado JR-3 Portland 18:49.64 17:47.38 14:49.48
202 Lucas Florsheim JR-3 Pomona-Pitzer 14:17.28 18:27.32 14:53.00
  Colin Kirkpatrick JR-3 Pomona-Pitzer DNF DNF DNF
  Berket Mesele SR-4 Christian Bros. DNF DNF DNF
Men 5000 M Run SEEDED Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
100 Colin Daly   Bergen Athletic Track Clu 18:12.30 14:00.23 11:54.20
111 Koby Fraaza SO-2 Grand Valley St. 11:16.55 14:05.68 11:41.92
113 Yonas Haile JR-3 Adams State 15:39.00 14:05.94 16:04.38
122 Jared Howse Junior UNB REDS 18:06.74 14:09.01 12:44.11
126 Jason Renze JR-3 Air Force 18:17.48 14:10.76 16:18.38
127 Gus McIntyre JR-3 Wyoming 17:26.49 14:10.80 10:46.61
128 Ben Fleischer SR-4 Rhode Island 13:53.79 14:10.80 15:27.38
131 Bastian Mrochen SR-4 Wingate 12:11.99 14:11.15 13:20.08
135 Thomas Termote SO-2 New Mexico 10:23.41 14:13.98 15:22.30
151 Hunter Jones FR-1 Wake Forest 16:02.18 14:19.09 18:19.64
157 Jona Bodirsky JR-3 Portland 17:55.99 14:20.79 16:29.91
162 Alex Durant SO-2 Boise State 17:24.46 14:23.19 13:14.14
174 Clayton Duchatschek   Minnesota Distance Elite 15:03.76 14:29.00 15:29.83
177 Woody Jerome SO-2 Loyola (Ill.) 16:31.54 14:29.77 13:20.19
178 Alec Sauter JR-3 Connecticut 11:44.91 14:30.26 12:54.54
186 Matt Carter   CC Alumni 15:01.39 14:35.13 10:38.85
191 Daniel Winter SO-2 Wake Forest 16:43.33 14:40.11 14:48.92
195 Cas Kopmels SR-4 Wingate 18:23.85 14:43.08 12:57.11
203 Nolan Turgeon   Club Citius 13:00.08 14:56.64 12:42.15
204 Gavin McElhennon JR-3 Johns Hopkins 15:24.81 14:57.87 15:33.79
  Ryan Guerci SR-4 Binghamton DNF DNF DNF
  Emmanuel Leblond SO-2 Johns Hopkins DNF DNF DNF
  Willem Landis Senior After Hours Athletics DNF DNF DNF
  Eric Zulkofske   Unattached DNF DNF DNF
Men 5000 M Run SEEDED Section 10
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
112 Weber Long SO-2 Wake Forest 17:03.56 12:49.78 14:05.91
142 Wondu Summa JR-3 Franklin Pierce 12:49.73 10:24.34 14:15.25
144 Salvador Capetillo Senior Performance Elite 10:41.65 11:15.87 14:15.53
145 Jett Knight SR-4 Air Force 10:33.12 14:41.23 14:15.56
148 Fraser Sproul FR-1 Boise State 17:09.04 14:43.26 14:17.53
155 Ivan Appleton JR-3 Tufts 18:38.67 13:03.07 14:20.51
156 Nikhil Denatale SO-2 Williams 17:04.33 14:38.00 14:20.78
159 Asefa Wetzel JR-3 Wyoming 16:06.31 14:31.40 14:22.77
160 Matty Mackay JR-3 Boise State 13:31.21 17:41.48 14:22.99
167 Cameron Hatler SO-2 Pomona-Pitzer 11:50.56 17:45.84 14:26.53
170 Robert Carew JR-3 UMass Amherst 13:27.04 15:37.21 14:27.78
175 Cael Mulholland FR-1 Loyola (Ill.) 15:03.86 11:09.20 14:29.09
184 Jack Tolbert SO-2 Boise State 10:10.93 17:09.85 14:32.75
187 Jack Stanley JR-3 Princeton 15:36.46 12:50.17 14:35.19
189 Antonin Saint Peyre SO-2 Wingate 18:35.33 12:52.83 14:38.21
190 Fionn Harrington JR-3 Loyola (Ill.) 10:42.00 15:23.43 14:39.45
193 Jamie Burns JR-3 North Dakota 12:11.70 12:11.70 14:41.56
194 Aidan Ross FR-1 Wake Forest 18:32.53 12:30.52 14:42.96
197 Sean Ahern SO-2 Connecticut 12:59.72 16:50.09 14:46.04
199 Matthew Bauer Senior Unattached 13:10.15 17:27.61 14:47.80
206 Colin Caso JR-3 Oklahoma 11:31.76 17:13.14 14:58.38
207 Charlie Teeter JR-3 Johns Hopkins 16:17.91 14:38.31 15:05.47