April 14-15, 2024
|
SUNY Brockport - Brockport, NY
ICON KEY: NCAA DII Prov AARTFC Empire 8 NJCAA DIII Liberty League NCCAA

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Sab Lin JR-3 Rochester 3:55.19 4:42.83 4:51.76 5:45.35 3:28.40 3:31.38 4:57.71
2 Meghan Lex FR-1 St. Bonaventure 4:28.82 6:13.35 4:43.75 6:04.39 3:41.03 4:34.79 4:58.68
3 Mackenzie Ples FR-1 Le Moyne 5:58.49 3:39.92 4:37.15 4:46.19 3:51.97 3:33.89 5:01.25
4 Marlo Townsend FR-1 SUNY Geneseo 4:43.45 5:10.59 4:10.28 4:13.30 4:10.28 6:32.01 5:01.54
5 Bethany Lorenzo SO-2 SUNY Geneseo 4:56.41 4:35.24 5:44.81 5:53.88 3:46.85 3:49.87 5:02.46
6 Bailey Visingard FR-1 Nazareth 4:34.41 5:29.30 5:56.74 4:58.81 4:58.81 6:11.98 5:04.90
7 Abigail Thomas SO-2 RIT 6:09.33 4:37.76 5:02.18 5:26.60 6:30.70 3:45.87 5:05.23
8 Lauren DeMichele SR-4 St. John Fisher 5:54.47 5:39.19 4:35.02 5:02.52 5:39.19 4:19.74 5:05.57
9 Patsy Oberholzer SO-2 Daemen 3:47.35 4:45.72 3:35.06 4:27.29 5:25.66 6:14.81 5:07.22
10 Morgan Pospiech FR-1 Nazareth 4:33.55 3:44.37 3:47.44 5:53.46 5:07.35 5:56.53 5:07.35
11 Lydia Cox SR-4 Brockport St. 4:49.60 3:47.98 4:12.63 3:54.14 5:20.41 4:52.68 5:08.08
12 Kelsey Fahy FR-1 Nazareth 4:15.74 3:41.84 4:55.79 3:54.17 6:12.82 4:28.06 5:08.11
13 Maeve Robarge SO-2 Brockport St. 3:48.27 5:54.74 4:00.61 4:03.70 3:57.53 3:51.36 5:08.47
14 Julianna Lewis SR-4 Roberts Wesleyan 3:58.83 5:25.67 6:40.11 5:47.38 3:55.73 4:14.34 5:10.16
15 Isabelle Popoff SR-4 Alfred State 6:11.64 5:31.04 4:06.72 5:34.17 6:42.87 6:36.63 5:12.30
16 Katelyn Wilkes FR-1 St. Bonaventure 3:48.04 5:31.13 6:39.85 6:02.36 4:38.02 4:56.76 5:12.38
17 Sophia Bisognano JR-3 Le Moyne 4:11.24 6:38.83 5:58.01 4:48.92 3:39.83 5:26.61 5:14.04
18 Ally Zuidema SR-4 RIT 6:46.42 3:49.99 3:40.54 3:53.14 5:11.90 4:46.70 5:15.05
19 Katherine Peterson JR-3 SUNY Geneseo 4:03.47 6:19.43 5:16.19 6:32.08 5:47.81 4:35.09 5:16.19
20 Esther Nankumba SO-2 Brockport St. 5:04.40 4:51.72 6:14.16 5:55.13 5:13.91 3:45.13 5:17.08
21 Olivia Ippolito JR-3 St. Bonaventure 6:25.15 4:56.02 5:34.22 5:05.57 5:46.95 6:21.96 5:18.30
22 Karly Smith JR-3 Roberts Wesleyan 3:44.14 4:00.15 6:33.85 5:45.82 6:05.03 3:56.95 5:20.20
23 Michelle Lorenc FR-1 Brockport St. 4:05.70 5:13.60 6:05.32 5:55.62 5:55.62 6:53.82 5:23.29
24 Logan Fredrickson JR-3 St. John Fisher 6:25.47 4:47.47 6:25.47 5:03.81 4:44.21 7:04.68 5:26.67
25 Georgia Hanley SO-2 St. Bonaventure 6:37.80 5:55.06 4:46.03 4:42.74 6:31.23 6:18.08 5:28.76
26 Mara Mariani FR-1 D'Youville 5:55.27 5:25.66 5:15.80 5:22.38 5:55.27 6:15.01 5:28.95
27 Emma Rath SR-4 Roberts Wesleyan 6:39.06 4:42.67 7:05.67 6:02.48 6:09.13 6:39.06 5:32.55
28 Anna Tessier SO-2 SUNY Geneseo 4:49.77 3:59.81 5:19.75 4:33.12 4:13.14 5:13.09 5:33.07
29 Lexie Hillman SO-2 D'Youville 5:44.98 6:18.47 7:02.02 5:21.54 5:31.58 4:24.60 5:34.93
30 Alyssa Young FR-1 St. Bonaventure 4:27.48 6:53.07 4:44.41 6:59.84 5:08.11 4:54.57 5:38.58
31 Siera Porpiglia SO-2 Brockport St. 4:59.50 4:35.40 4:21.63 6:53.10 4:42.29 6:11.79 5:44.25
32 Maggie Dolloff JR-3 St. John Fisher 5:41.99 7:22.17 7:11.80 4:19.08 6:02.72 4:08.72 5:45.44
33 Barbara Kunz FR-1 D'Youville 4:57.77 6:52.03 4:12.76 5:46.24 6:55.49 4:54.31 5:46.24
34 Olivia Plummer FR-1 Alfred State 6:43.30 6:50.25 6:22.44 5:58.10 5:44.20 4:31.19 5:47.67
35 Kaitlyn Goodwin SO-2 Roberts Wesleyan 4:31.30 6:01.74 5:02.61 6:57.39 6:26.08 6:36.52 5:47.82
36 Megan Calder FR-1 Finger Lakes CC 7:12.40 4:42.46 4:56.41 5:34.77 6:30.56 5:48.71 5:48.71
37 Taylor Hoffman SO-2 St. John Fisher 6:16.59 5:55.47 7:23.46 4:27.49 6:16.59 4:09.89 5:51.95
38 Jessica Montemorano FR-1 Roberts Wesleyan 6:22.71 5:21.91 7:05.63 7:09.21 4:38.99 6:22.71 5:57.67
39 Baillee Burton FR-1 St. John Fisher 7:36.25 8:06.17 4:36.74 7:54.95 5:36.58 8:02.43 6:13.97
40 Olivia Snell SR-4 Le Moyne 4:54.59 4:46.94 5:25.20 5:59.63 7:39.10 4:54.59 6:22.58
  Chloe Kirgan FR-1 SUNY Geneseo DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Sab Lin JR-3 Rochester 5:21.53 4:57.71
2 Meghan Lex FR-1 St. Bonaventure 3:38.04 4:58.68
3 Mackenzie Ples FR-1 Le Moyne 5:37.40 5:01.25
4 Marlo Townsend FR-1 SUNY Geneseo 4:55.51 5:01.54
5 Bethany Lorenzo SO-2 SUNY Geneseo 3:37.78 5:02.46
7 Abigail Thomas SO-2 RIT 4:04.19 5:05.23
9 Patsy Oberholzer SO-2 Daemen 6:27.10 5:07.22
10 Morgan Pospiech FR-1 Nazareth 4:05.88 5:07.35
11 Lydia Cox SR-4 Brockport St. 5:14.25 5:08.08
15 Isabelle Popoff SR-4 Alfred State 4:25.46 5:12.30
17 Sophia Bisognano JR-3 Le Moyne 4:39.50 5:14.04
18 Ally Zuidema SR-4 RIT 5:18.20 5:15.05
19 Katherine Peterson JR-3 SUNY Geneseo 5:35.17 5:16.19
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
6 Bailey Visingard FR-1 Nazareth 5:41.49 4:16.12 4:06.97 5:04.90
8 Lauren DeMichele SR-4 St. John Fisher 6:03.63 3:36.96 3:58.35 5:05.57
12 Kelsey Fahy FR-1 Nazareth 5:38.93 6:31.30 4:28.06 5:08.11
13 Maeve Robarge SO-2 Brockport St. 4:37.63 6:28.68 4:19.12 5:08.47
14 Julianna Lewis SR-4 Roberts Wesleyan 6:43.21 4:01.93 4:26.74 5:10.16
16 Katelyn Wilkes FR-1 St. Bonaventure 5:40.50 3:41.79 4:41.15 5:12.38
20 Esther Nankumba SO-2 Brockport St. 5:51.96 3:48.30 4:58.06 5:17.08
21 Olivia Ippolito JR-3 St. Bonaventure 5:15.12 4:59.21 5:18.30 5:18.30
22 Karly Smith JR-3 Roberts Wesleyan 3:56.95 4:57.79 5:23.41 5:20.20
23 Michelle Lorenc FR-1 Brockport St. 5:42.69 6:40.88 4:15.40 5:23.29
25 Georgia Hanley SO-2 St. Bonaventure 4:19.72 5:09.04 6:01.64 5:28.76
28 Anna Tessier SO-2 SUNY Geneseo 5:13.09 3:59.81 5:19.75 5:33.07
  Chloe Kirgan FR-1 SUNY Geneseo DNF DNF DNF DNF
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
24 Logan Fredrickson JR-3 St. John Fisher 3:58.47 5:43.01 5:39.74 7:01.41 6:48.34 3:58.47 5:26.67
26 Mara Mariani FR-1 D'Youville 6:05.14 7:01.06 4:29.74 6:54.48 6:38.03 5:45.40 5:28.95
27 Emma Rath SR-4 Roberts Wesleyan 6:12.46 4:55.97 4:12.74 4:32.70 6:09.13 5:45.86 5:32.55
29 Lexie Hillman SO-2 D'Youville 6:08.43 6:45.27 4:04.50 7:02.02 5:51.68 4:01.15 5:34.93
30 Alyssa Young FR-1 St. Bonaventure 4:57.95 4:37.64 6:29.37 5:11.50 6:32.76 4:51.18 5:38.58
31 Siera Porpiglia SO-2 Brockport St. 4:21.63 4:45.73 6:18.68 4:21.63 4:11.31 4:45.73 5:44.25
32 Maggie Dolloff JR-3 St. John Fisher 5:00.54 6:57.99 4:36.36 6:16.53 4:57.08 4:22.54 5:45.44
33 Barbara Kunz FR-1 D'Youville 7:05.88 5:56.63 6:13.94 5:35.86 6:58.95 6:03.56 5:46.24
34 Olivia Plummer FR-1 Alfred State 4:41.62 6:08.53 6:18.96 4:38.14 6:22.44 6:57.21 5:47.67
35 Kaitlyn Goodwin SO-2 Roberts Wesleyan 6:15.65 4:13.91 4:45.22 6:05.22 7:28.69 4:59.13 5:47.82
36 Megan Calder FR-1 Finger Lakes CC 5:13.84 6:02.66 7:22.87 5:38.25 5:17.33 6:58.46 5:48.71
37 Taylor Hoffman SO-2 St. John Fisher 6:16.59 6:48.27 4:09.89 7:12.90 6:34.19 5:02.68 5:51.95
38 Jessica Montemorano FR-1 Roberts Wesleyan 6:26.29 6:08.40 5:00.45 6:22.71 6:44.17 6:08.40 5:57.67
39 Baillee Burton FR-1 St. John Fisher 6:06.49 6:06.49 5:47.80 7:47.47 5:10.40 6:51.37 6:13.97
40 Olivia Snell SR-4 Le Moyne 8:02.05 6:41.71 6:34.06 7:00.84 8:05.88 7:08.49 6:22.58