January 20, 2024
|
SUNY Brockport-SERC - Brockport, NY
|
200m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov AARTFC Empire 8 NCCAA Liberty League

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Ryan Karker SR-4 Roberts Wesleyan 1:52.47 2:02.60
2 Joshua Goldberg JR-3 SUNY Geneseo 1:57.65 2:24.71
3 Matthew Sheehan JR-3 SUNY Geneseo 1:59.49 2:12.64
4 Dawson Wadsworth FR-1 SUNY Geneseo 2:00.25 1:25.38
5 Owen Arbocus FR-1 Brockport St. 2:00.26 1:45.83
6 Skye Crocker JR-3 Rochester 2:00.41 2:07.64
7 Daniel Ford SR-4 Rochester 2:00.45 1:53.23
8 Evan Owens SO-2 RIT 2:01.06 2:22.85
9 Sidney Morris FR-1 Buffalo State 2:01.18 1:58.76
10 Brett Doxsee SO-2 SUNY Geneseo 2:01.21 2:21.82
11 Micah McCulley JR-3 SUNY Geneseo 2:01.30 2:03.73
12 Nick Bauman SR-4 SUNY Geneseo 2:02.13 2:27.78
13 Bryan Friedel SO-2 SUNY Geneseo 2:02.16 1:48.73
14 Jaxon Bunting JR-3 Roberts Wesleyan 2:02.71 2:13.76
15 Nathan Bowers SR-4 Nazareth 2:02.99 2:04.22
16 Maxwell Ming SO-2 Buffalo State 2:03.38 2:04.62
17 Samuel Adamson FR-1 RIT 2:03.47 1:57.30
18 Cole Hastings FR-1 Nazareth 2:04.27 2:26.64
19 Daniel Hernandez FR-1 Roberts Wesleyan 2:07.81 1:46.09
20 Matthew Pietzak JR-3 Oswego State 2:08.49 1:41.51
21 Micah Barber FR-1 Roberts Wesleyan 2:09.10 1:47.16
22 Gabe Schill FR-1 Brockport St. 2:09.83 2:29.31
23 Cam Almy SO-2 Nazareth 2:09.97 2:02.18
24 Jack Healy FR-1 Nazareth 2:11.52 2:18.10
25 Evan Davis JR-3 Roberts Wesleyan 2:11.52 2:37.83
26 Cristian Zabala JR-3 Brockport St. 2:11.66 2:16.93
27 Liam Buckenroth SO-2 Oswego State 2:14.00 2:07.30
28 Caleb Clarke SR-4 SUNY Geneseo 2:14.36 2:04.96
29 Thomas (TJ) Bowes FR-1 Oswego State 2:17.35 2:55.81
30 Jacob Schmid JR-3 SUNY Geneseo 2:17.60 1:44.58
31 Noah Engel JR-3 Nazareth 2:18.05 2:13.91
32 Dairo Reyes SO-2 Oswego State 2:18.55 2:00.54
33 Simon Grimes Freshman SU Running Club 2:18.61 1:41.19
34 Joe Britschge FR-1 Nazareth 2:18.95 1:42.83
35 Xavier Hernandez SO-2 Roberts Wesleyan 2:19.42 1:58.51
36 Brennan Delany FR-1 SUNY Geneseo 2:21.70 1:49.11
37 Russell Mulley FR-1 Roberts Wesleyan 2:24.47 2:18.70
38 Ben Lamsma FR-1 Oswego State 2:25.57 2:50.32
39 Jonathan McNamara JR-3 SUNY Geneseo 2:28.23 3:00.84
40 Connor Jackson SO-2 Nazareth 2:29.59 2:55.02
  Theodore Pintabona SR-4 Roberts Wesleyan DNF DNF
  Anthony Chevalier FR-1 Brockport St. DNF DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
20 Matthew Pietzak JR-3 Oswego State 2:30.34 1:47.94 2:08.49 2:41.90 2:32.91 1:29.95 2:02.07
25 Evan Davis JR-3 Roberts Wesleyan 2:41.77 1:33.38 2:11.52 2:04.95 1:58.37 1:34.70 2:31.25
29 Thomas (TJ) Bowes FR-1 Oswego State 1:54.00 1:49.88 2:17.35 1:36.15 2:18.73 2:31.09 2:54.44
32 Dairo Reyes SO-2 Oswego State 2:43.49 2:37.95 2:18.55 1:56.39 2:43.49 2:33.79 2:39.34
33 Simon Grimes Freshman SU Running Club 2:32.48 2:04.75 2:18.61 2:39.41 2:44.95 2:40.79 2:25.54
37 Russell Mulley FR-1 Roberts Wesleyan 1:58.47 2:44.70 2:24.47 1:55.58 2:33.14 1:57.02 2:23.03
38 Ben Lamsma FR-1 Oswego State 2:35.76 2:37.22 2:25.57 2:32.85 1:57.92 2:47.41 1:57.92
39 Jonathan McNamara JR-3 SUNY Geneseo 3:02.33 1:52.66 2:28.23 2:14.89 2:44.54 2:23.79 2:32.68
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
19 Daniel Hernandez FR-1 Roberts Wesleyan 2:07.81
21 Micah Barber FR-1 Roberts Wesleyan 2:09.10
23 Cam Almy SO-2 Nazareth 2:09.97
26 Cristian Zabala JR-3 Brockport St. 2:11.66
27 Liam Buckenroth SO-2 Oswego State 2:14.00
28 Caleb Clarke SR-4 SUNY Geneseo 2:14.36
30 Jacob Schmid JR-3 SUNY Geneseo 2:17.60
31 Noah Engel JR-3 Nazareth 2:18.05
34 Joe Britschge FR-1 Nazareth 2:18.95
35 Xavier Hernandez SO-2 Roberts Wesleyan 2:19.42
36 Brennan Delany FR-1 SUNY Geneseo 2:21.70
40 Connor Jackson SO-2 Nazareth 2:29.59
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
5 Owen Arbocus FR-1 Brockport St. 2:32.73 2:25.52 1:53.05 2:00.26 2:06.28
8 Evan Owens SO-2 RIT 2:28.91 2:16.80 1:27.17 2:01.06 2:24.07
10 Brett Doxsee SO-2 SUNY Geneseo 1:52.73 2:12.12 2:31.52 2:01.21 1:32.12
15 Nathan Bowers SR-4 Nazareth 1:35.94 1:27.33 1:53.15 2:02.99 2:17.75
16 Maxwell Ming SO-2 Buffalo State 1:48.58 2:12.02 2:18.19 2:03.38 1:36.24
17 Samuel Adamson FR-1 RIT 1:57.30 1:28.90 1:47.42 2:03.47 2:04.71
18 Cole Hastings FR-1 Nazareth 2:11.73 2:20.43 2:32.86 2:04.27 2:39.07
22 Gabe Schill FR-1 Brockport St. 2:15.03 2:16.33 2:25.41 2:09.83 2:09.83
24 Jack Healy FR-1 Nazareth 2:43.09 2:23.36 2:32.57 2:11.52 2:49.66
  Anthony Chevalier FR-1 Brockport St. DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Ryan Karker SR-4 Roberts Wesleyan 1:40.10 1:29.98 1:45.73 1:18.73 1:41.23 1:22.11 1:52.47
2 Joshua Goldberg JR-3 SUNY Geneseo 1:48.24 2:14.12 1:41.18 1:42.36 2:07.07 1:24.71 1:57.65
3 Matthew Sheehan JR-3 SUNY Geneseo 1:57.10 2:25.78 1:48.74 1:34.40 1:36.79 1:55.91 1:59.49
4 Dawson Wadsworth FR-1 SUNY Geneseo 2:33.92 2:36.33 2:06.27 2:35.13 1:43.42 2:01.46 2:00.25
6 Skye Crocker JR-3 Rochester 1:41.15 2:32.92 2:19.68 2:04.03 1:54.39 2:17.27 2:00.41
7 Daniel Ford SR-4 Rochester 2:26.95 2:08.89 2:01.66 1:31.55 1:47.20 2:01.66 2:00.45
9 Sidney Morris FR-1 Buffalo State 2:29.06 2:31.48 1:50.28 2:24.21 1:59.97 2:03.61 2:01.18
11 Micah McCulley JR-3 SUNY Geneseo 2:36.48 2:01.30 1:35.83 2:32.84 1:54.03 2:19.50 2:01.30
12 Nick Bauman SR-4 SUNY Geneseo 1:58.47 2:22.90 1:54.81 2:09.46 1:52.36 2:05.80 2:02.13
13 Bryan Friedel SO-2 SUNY Geneseo 1:57.28 1:40.18 2:22.93 1:37.73 2:15.60 2:02.16 2:02.16
14 Jaxon Bunting JR-3 Roberts Wesleyan 2:34.62 1:25.90 1:32.04 2:33.39 2:11.30 1:28.36 2:02.71
  Theodore Pintabona SR-4 Roberts Wesleyan DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF