March 22-23, 2024
|
Bridgewater (Va.) - Bridgewater, VA
ICON KEY: NCAA DII Prov PSAC AARTFC MAC

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Luke Blair SO-2 Mary Washington 4:03.85 10
2 Bellamy Immanuel JR-3 Eastern Mennonite 4:04.76 8
3 TJ Grenda JR-3 Susquehanna 4:08.52 6
4 Noah Hurd SO-2 Shenandoah 4:10.00 5
5 Asa Alderman FR-1 Susquehanna 4:10.74 4
6 Thomas Franklin FR-1 Washington and Lee 4:11.58 3
7 Devin Kohout JR-3 Shenandoah 4:11.96 2
8 Ian Fellows FR-1 Roanoke 4:13.14 1
9 Evander Lackman FR-1 Susquehanna 4:13.74 -
10 Johnathan Womack SR-4 Stevenson 4:15.16 -
11 Ashton Shultz FR-1 Mary Washington 4:15.43 -
12 Jacob Lohr JR-3 Mary Washington 4:16.32 -
13 Matt Garis JR-3 Roanoke 4:16.42 -
14 Calvin Hulleman SO-2 Bridgewater (Va.) 4:16.64 -
15 Sean Toliver JR-3 Roanoke 4:17.17 -
16 Bowen Varney SR-4 Bridgewater (Va.) 4:17.23 -
17 Tim Hoffstaetter SR-4 Roanoke 4:19.21 -
18 Parker Mackey SO-2 Shepherd 4:22.65 -
19 Mike McGerry SO-2 Holy Family 4:26.96 -
20 Lukas VanDine FR-1 Susquehanna 4:27.51 -
21 Caleb Smith FR-1 Mary Baldwin 4:28.72 -
22 Joshua Woodley JR-3 Roanoke 4:29.35 -
23 James Burdock JR-3 Shepherd 4:29.37 -
24 Micah Zellers SO-2 Susquehanna 4:29.51 -
25 Levi Counts SO-2 Roanoke 4:30.03 -
26 Dawson Woodruff SR-4 Eastern Mennonite 4:33.28 -
27 Ben Huyard FR-1 Eastern Mennonite 4:34.37 -
28 Evan Collins JR-3 Roanoke 4:34.39 -
29 Brenden Maloy FR-1 Shenandoah 4:36.41 -
30 Jake Greenstein SO-2 Roanoke 4:36.42 -
31 Sean Baggett SO-2 Shenandoah 4:37.72 -
32 Kellen Bishop SO-2 Roanoke 4:38.19 -
33 Isaiah Halley JR-3 Stevenson 4:38.98 -
34 Samson Abraham FR-1 Gallaudet 4:40.16 -
35 Dominic Prestipino SR-4 Holy Family 4:41.04 -
36 Zafit Olea JR-3 Marymount (Va.) 4:44.50 -
37 Josh Reilly FR-1 Roanoke 4:44.54 -
38 Caleb Metzler FR-1 Eastern Mennonite 4:45.07 -
39 Carson Kohout FR-1 Roanoke 4:46.55 -
40 Robert Newsom FR-1 Roanoke 4:49.10 -
41 Grady Baggett SO-2 Shenandoah 4:50.38 -
42 Louis Aquilina SO-2 Marymount (Va.) 4:56.55 -
43 Conan O'Neil FR-1 Eastern Mennonite 5:00.44 -
44 Cameron Parvizian SO-2 Marymount (Va.) 5:01.48 -
45 Nick Yankle SO-2 Shepherd 5:12.87 -
46 Will Bartel JR-3 Eastern Mennonite 5:22.86 -
47 Vershon Carter FR-1 Gallaudet 5:38.19 -
48 Osvaldo Cruz FR-1 Gallaudet 6:26.60 -
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Luke Blair SO-2 Mary Washington 5:04.82 3:58.98 3:17.52 4:03.85 10
2 Bellamy Immanuel JR-3 Eastern Mennonite 3:37.84 2:51.34 3:50.08 4:04.76 8
3 TJ Grenda JR-3 Susquehanna 4:38.35 4:18.46 2:53.97 4:08.52 6
4 Noah Hurd SO-2 Shenandoah 3:50.00 3:45.00 5:02.50 4:10.00 5
6 Thomas Franklin FR-1 Washington and Lee 3:08.69 3:56.49 3:28.82 4:11.58 3
7 Devin Kohout JR-3 Shenandoah 4:27.08 5:04.88 5:04.88 4:11.96 2
9 Evander Lackman FR-1 Susquehanna 3:00.16 3:15.38 4:03.59 4:13.74 -
12 Jacob Lohr JR-3 Mary Washington 4:16.32 4:59.90 4:52.21 4:16.32 -
14 Calvin Hulleman SO-2 Bridgewater (Va.) 3:45.85 4:26.91 3:02.22 4:16.64 -
16 Bowen Varney SR-4 Bridgewater (Va.) 3:00.07 5:13.82 3:12.93 4:17.23 -
26 Dawson Woodruff SR-4 Eastern Mennonite 5:36.14 4:22.35 5:47.07 4:33.28 -
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
5 Asa Alderman FR-1 Susquehanna 3:13.07 3:33.13 4:10.74 4:50.86 4:53.37 4
8 Ian Fellows FR-1 Roanoke 3:37.70 4:53.65 4:13.14 3:35.17 4:25.80 1
10 Johnathan Womack SR-4 Stevenson 3:06.27 5:29.16 4:15.16 2:58.62 5:21.51 -
11 Ashton Shultz FR-1 Mary Washington 4:12.88 3:49.89 4:15.43 3:49.89 4:58.86 -
13 Matt Garis JR-3 Roanoke 5:02.58 5:25.66 4:16.42 4:08.73 4:57.45 -
15 Sean Toliver JR-3 Roanoke 5:16.32 5:34.33 4:17.17 3:30.88 5:31.75 -
17 Tim Hoffstaetter SR-4 Roanoke 3:19.60 4:24.40 4:19.21 3:11.82 4:21.81 -
19 Mike McGerry SO-2 Holy Family 3:38.91 5:04.34 4:26.96 5:07.01 3:46.92 -
20 Lukas VanDine FR-1 Susquehanna 5:45.09 4:22.16 4:27.51 4:35.54 5:12.99 -
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
21 Caleb Smith FR-1 Mary Baldwin 4:28.72 5:46.65 -
23 James Burdock JR-3 Shepherd 4:29.37 3:30.11 -
24 Micah Zellers SO-2 Susquehanna 4:29.51 5:09.94 -
25 Levi Counts SO-2 Roanoke 4:30.03 4:08.43 -
27 Ben Huyard FR-1 Eastern Mennonite 4:34.37 5:42.97 -
30 Jake Greenstein SO-2 Roanoke 4:36.42 4:17.07 -
32 Kellen Bishop SO-2 Roanoke 4:38.19 4:02.03 -
33 Isaiah Halley JR-3 Stevenson 4:38.98 4:19.46 -
35 Dominic Prestipino SR-4 Holy Family 4:41.04 3:19.54 -
36 Zafit Olea JR-3 Marymount (Va.) 4:44.50 5:32.87 -
38 Caleb Metzler FR-1 Eastern Mennonite 4:45.07 4:13.72 -
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
18 Parker Mackey SO-2 Shepherd 4:22.65 4:48.92 -
22 Joshua Woodley JR-3 Roanoke 4:29.35 3:35.48 -
28 Evan Collins JR-3 Roanoke 4:34.39 3:42.26 -
29 Brenden Maloy FR-1 Shenandoah 4:36.41 4:44.71 -
31 Sean Baggett SO-2 Shenandoah 4:37.72 5:38.82 -
34 Samson Abraham FR-1 Gallaudet 4:40.16 5:55.81 -
37 Josh Reilly FR-1 Roanoke 4:44.54 3:27.72 -
39 Carson Kohout FR-1 Roanoke 4:46.55 4:29.36 -
40 Robert Newsom FR-1 Roanoke 4:49.10 5:00.67 -
41 Grady Baggett SO-2 Shenandoah 4:50.38 3:46.50 -
42 Louis Aquilina SO-2 Marymount (Va.) 4:56.55 4:15.04 -
43 Conan O'Neil FR-1 Eastern Mennonite 5:00.44 6:27.57 -
44 Cameron Parvizian SO-2 Marymount (Va.) 5:01.48 4:52.44 -
45 Nick Yankle SO-2 Shepherd 5:12.87 5:37.90 -
46 Will Bartel JR-3 Eastern Mennonite 5:22.86 6:17.75 -
47 Vershon Carter FR-1 Gallaudet 5:38.19 4:54.23 -
48 Osvaldo Cruz FR-1 Gallaudet 6:26.60 6:18.87 -