December 2, 2023
|
Armory Track & Field Center - New York, NY
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Prov AARTFC IC4A/ECAC MAC

Women's Mile

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Dale Leonard FR-1 Ramapo 5:11.71 5:48.38 4:31.98 5:05.59 6:06.71 6:31.16
2 Emily Moehringer JR-3 Catholic 6:07.35 5:08.69 3:54.61 5:08.69 3:39.17 5:05.61
3 Kate Inglis JR-3 Catholic 6:29.63 4:13.57 5:03.05 5:09.23 4:10.48 6:35.82
4 Apolline Gaspers JR-3 Catholic 3:55.19 5:06.37 6:33.02 5:09.46 6:20.64 4:47.80
5 Tanise Thornton-Fillyaw SO-2 Goucher 3:43.49 4:34.58 4:53.73 5:19.27 6:35.90 5:06.50
6 Emma Kothari SO-2 Johns Hopkins 5:07.58 4:16.32 6:53.31 5:20.39 5:58.84 3:53.89
7 Lily Sheth JR-3 Johns Hopkins 6:18.31 6:11.84 5:26.58 5:23.34 4:21.91 6:50.65
8 Kaiti Ness SR-4 Johns Hopkins 4:19.73 4:45.70 5:24.66 5:24.66 5:18.17 4:29.47
9 Diana Valentini FR-1 Johns Hopkins 6:24.54 6:57.13 4:43.52 5:25.88 4:43.52 4:37.00
10 Zoey Cassavell JR-3 Ramapo 6:30.63 6:14.22 6:27.35 5:28.26 4:39.02 5:31.55
11 Cameron Coletti FR-1 Johns Hopkins 6:48.12 6:51.44 3:55.58 5:31.80 4:51.99 6:41.48
12 Zoe Merryman FR-1 St. Thomas Aquinas 6:13.00 5:16.38 4:46.41 5:33.03 6:59.62 6:46.30
13 Eleni Alvarez JR-3 Johns Hopkins 4:37.73 6:18.11 3:57.58 5:34.61 5:48.00 4:51.11
14 Ciara Durcan JR-3 St. Thomas Aquinas 4:58.62 3:58.22 4:31.78 5:35.52 5:18.75 6:52.69
15 Evelyn Cheng JR-3 Bryn Mawr 4:33.29 6:46.52 5:04.04 5:41.61 7:17.26 5:48.45
16 Caroline Robertson JR-3 Bryn Mawr 5:14.01 7:07.88 4:46.40 5:45.06 5:38.16 4:39.50
17 Catherine Catipay SR-4 Felician 5:00.63 6:51.21 5:07.54 5:45.55 6:13.20 4:05.34
18 Stella Noecker SR-4 Catholic 7:24.37 4:09.96 4:48.15 5:47.16 5:33.28 6:11.47
19 Laurel McMahon FR-1 Catholic 4:18.86 4:32.85 5:32.31 5:49.80 5:28.82 5:42.81
20 Sofie Prieto SO-2 Bryn Mawr 5:50.56 5:15.51 6:22.11 5:50.56 6:50.16 5:01.49
21 Katherine Pastva JR-3 Arcadia 5:23.19 5:37.24 4:41.04 5:51.29 5:40.76 4:23.47
22 Francesca Cartanega SO-2 Ramapo 6:49.50 5:34.72 5:38.28 5:56.08 5:16.92 7:39.35
23 Ellie Schumacher JR-3 Bryn Mawr 6:37.02 4:56.87 6:01.25 5:57.67 4:56.87 4:10.37
24 Shayla Morales SR-4 Felician 5:47.71 5:19.03 5:33.37 5:58.46 4:46.77 5:08.28
25 Tahasia Thomas JR-3 Felician 5:48.58 4:33.12 5:27.02 5:59.36 5:41.40 6:06.55
26 Kiera Gregory FR-1 Ramapo 7:00.97 4:16.25 6:46.33 6:06.06 5:58.74 4:30.89
27 Callie Negro JR-3 Felician 4:47.40 7:18.46 6:26.88 6:08.45 4:47.40 4:47.40
28 Kelsey Pereira JR-3 Felician 4:44.66 8:06.92 7:03.25 6:14.55 7:40.70 6:40.77
29 Samantha Frisbee SR-4 St. Thomas Aquinas 5:13.83 5:06.27 7:18.60 6:18.10 5:25.17 8:07.75
30 Kaitlyn Vieira FR-1 Felician 6:15.62 5:52.86 6:19.41 6:19.41 6:11.83 5:11.12
31 Natasha Kwiatkowski SO-2 Bryn Mawr 5:58.44 5:24.12 7:45.20 6:21.31 5:54.62 7:29.95
32 Kristen Kennedy FR-1 St. Thomas Aquinas 5:58.44 5:50.57 5:15.12 6:33.89 5:58.44 6:06.32
33 Maura Murphy SR-4 Catholic 7:43.22 8:22.81 5:36.53 6:35.91 5:48.40 7:31.34
34 Sohini Sarkar SO-2 Bryn Mawr 5:28.95 6:09.06 7:53.36 6:41.15 7:05.22 7:49.35
35 Ella Heipt SR-4 Bryn Mawr 5:58.03 7:22.51 5:05.74 6:42.28 7:30.56 6:46.31
  Virginia Gaylord SR-4 Drew DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Women's Mile Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Dale Leonard FR-1 Ramapo 4:07.53 5:11.71 5:05.59 5:42.26 5:26.99
2 Emily Moehringer JR-3 Catholic 5:36.48 5:55.00 5:08.69 4:13.13 6:04.26
3 Kate Inglis JR-3 Catholic 4:32.13 3:48.83 5:09.23 4:01.20 4:22.85
4 Apolline Gaspers JR-3 Catholic 4:41.61 6:42.30 5:09.46 4:26.14 5:31.13
5 Tanise Thornton-Fillyaw SO-2 Goucher 4:40.96 3:49.88 5:19.27 3:49.88 5:00.12
6 Emma Kothari SO-2 Johns Hopkins 6:24.47 4:22.72 5:20.39 5:26.80 4:32.34
7 Lily Sheth JR-3 Johns Hopkins 6:44.18 3:52.81 5:23.34 4:47.78 5:33.04
8 Kaiti Ness SR-4 Johns Hopkins 3:57.01 4:00.25 5:24.66 4:29.47 4:55.44
9 Diana Valentini FR-1 Johns Hopkins 6:40.84 5:12.85 5:25.88 5:58.47 4:04.41
10 Zoey Cassavell JR-3 Ramapo 5:28.26 5:02.00 5:28.26 6:33.92 3:53.07
11 Cameron Coletti FR-1 Johns Hopkins 5:48.39 4:12.17 5:31.80 4:32.08 4:22.13
12 Zoe Merryman FR-1 St. Thomas Aquinas 6:13.00 5:33.03 5:33.03 4:26.43 7:06.28
13 Eleni Alvarez JR-3 Johns Hopkins 3:54.23 4:21.00 5:34.61 5:04.50 6:01.38
Women's Mile Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
14 Ciara Durcan JR-3 St. Thomas Aquinas 4:48.55 6:35.92 4:31.78 4:38.49 5:25.46 5:35.52
15 Evelyn Cheng JR-3 Bryn Mawr 4:09.38 7:10.43 3:59.13 6:26.02 5:38.20 5:41.61
16 Caroline Robertson JR-3 Bryn Mawr 6:05.77 7:00.98 7:04.43 7:18.23 5:45.06 5:45.06
18 Stella Noecker SR-4 Catholic 6:25.35 6:21.88 6:21.88 4:27.32 4:34.26 5:47.16
19 Laurel McMahon FR-1 Catholic 5:25.32 4:57.33 5:11.33 7:31.25 4:22.35 5:49.80
20 Sofie Prieto SO-2 Bryn Mawr 4:26.43 5:26.02 5:04.99 7:00.68 5:19.01 5:50.56
21 Katherine Pastva JR-3 Arcadia 7:01.55 7:19.12 6:12.37 5:44.27 6:47.50 5:51.29
22 Francesca Cartanega SO-2 Ramapo 7:14.42 6:38.81 4:44.87 5:48.96 6:56.62 5:56.08
23 Ellie Schumacher JR-3 Bryn Mawr 7:12.78 6:04.83 6:29.86 4:10.37 6:40.59 5:57.67
26 Kiera Gregory FR-1 Ramapo 6:57.31 7:37.58 4:45.53 5:47.76 5:47.76 6:06.06
  Virginia Gaylord SR-4 Drew DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Women's Mile Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
17 Catherine Catipay SR-4 Felician 5:28.28 5:45.55
24 Shayla Morales SR-4 Felician 4:14.51 5:58.46
25 Tahasia Thomas JR-3 Felician 6:10.14 5:59.36
27 Callie Negro JR-3 Felician 5:53.72 6:08.45
28 Kelsey Pereira JR-3 Felician 4:29.68 6:14.55
29 Samantha Frisbee SR-4 St. Thomas Aquinas 6:44.57 6:18.10
30 Kaitlyn Vieira FR-1 Felician 5:11.12 6:19.41
31 Natasha Kwiatkowski SO-2 Bryn Mawr 6:06.06 6:21.31
32 Kristen Kennedy FR-1 St. Thomas Aquinas 5:19.05 6:33.89
33 Maura Murphy SR-4 Catholic 5:20.69 6:35.91
34 Sohini Sarkar SO-2 Bryn Mawr 5:08.89 6:41.15
35 Ella Heipt SR-4 Bryn Mawr 5:58.03 6:42.28