April 5- 6, 2024
|
Grand Valley State - Allendale, MI
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Molly Grant JR-3 Notre Dame 4:52.04 4:30.40
2 Paige Grant JR-3 Notre Dame 3:31.81 4:31.54
3 Reagan Riley FR-1 Notre Dame 5:05.30 4:35.04
4 Maria Widmann SO-2 Grand Valley St. 5:37.38 4:38.82
5 Annika Sandman   UNAT-Grand Valley St. 3:21.63 4:40.04
6 Elizabeth Schmidt FR-1 Notre Dame 5:33.02 4:42.22
7 Heather Plastow   3 Rivers Racing Elite 4:24.59 4:47.59
8 Maggie O'Malley SO-2 Grand Valley St. 4:50.14 4:50.14
9 Alison Hankins Junior Unattached 4:37.19 4:54.88
10 Madison Rempalski FR-1 Aquinas 5:25.96 4:56.32
11 Kori Baumann JR-3 Cornerstone 4:27.00 5:00.00
12 Carolyn Bennett FR-1 Aquinas 6:21.37 5:00.29
13 Madison Stern SO-2 Hope 4:56.19 5:02.23
14 Anna Fedewa JR-3 Aquinas 5:52.24 5:03.65
15 Myrriam Dhoore FR-1 Purdue Northwest 4:07.64 5:05.72
16 Alyson Kelly FR-1 Hope 4:08.46 5:06.73
17 Mallory Bowker JR-3 Aquinas 5:37.46 5:06.78
18 Alexis Deighan SO-2 Hope 3:56.49 5:07.13
19 Haleigh Nower Senior Unattached 3:37.24 5:10.34
20 Audrey White JR-3 Hope 5:27.64 5:12.03
21 Carli Betten FR-1 Hope 3:50.20 5:15.34
22 Maggie McLaughlin JR-3 Grand Valley St. 4:09.38 5:15.66
23 Maya Alkema Sophomore Unattached 5:25.18 5:15.70
24 SAMANTHA TURNER Freshman Unattached 4:35.19 5:16.30
25 Claire Walton JR-3 Aquinas 7:00.07 5:25.63
26 Abby Artherhults SO-2 Purdue Northwest 4:41.59 5:27.43
27 Mackenzie Schilthuis SO-2 Calvin 6:28.94 5:29.61
28 Claire Akin JR-3 Davenport 6:43.71 5:30.91
29 Genevieve Moore JR-3 Aquinas 3:56.96 5:33.74
30 Kennedy Cox FR-1 Purdue Northwest 7:04.90 5:37.22
31 Olivia Richards SR-4 Davenport 4:06.53 5:37.70
32 Becca Scott FR-1 Hope 5:58.92 5:38.60
33 Grace Triemstra JR-3 Calvin 5:55.59 5:48.61
34 Zoe Zawacki FR-1 Davenport 5:45.41 5:48.89
35 Katrina Amrhein SO-2 Aquinas 6:17.37 5:49.41
36 Jenna Pegman SO-2 Calvin 7:05.64 5:54.70
37 Noelle House FR-1 Aquinas 4:22.89 5:55.25
38 Kayleigh Kuhse FR-1 Davenport 6:27.35 6:12.45
39 Molly Dailey JR-3 Davenport 7:34.83 6:38.97
40 Aleigha Vos   Western Track & Field Club 8:26.68 6:51.93
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Molly Grant JR-3 Notre Dame 3:14.69 5:38.00 4:30.40 4:30.40 5:38.00 3:33.62 4:30.40
2 Paige Grant JR-3 Notre Dame 5:12.28 3:15.51 4:31.54 4:01.67 5:01.41 4:39.69 4:23.40
3 Reagan Riley FR-1 Notre Dame 4:35.04 5:10.80 4:35.04 5:16.30 5:21.80 4:40.54 3:15.28
4 Maria Widmann SO-2 Grand Valley St. 4:13.73 5:31.80 4:38.82 5:59.68 3:59.79 4:16.52 5:03.92
5 Annika Sandman   UNAT-Grand Valley St. 3:27.23 3:21.63 4:40.04 3:16.03 5:47.25 5:47.25 4:20.44
6 Elizabeth Schmidt FR-1 Notre Dame 5:24.56 3:54.25 4:42.22 5:38.67 6:01.25 5:13.27 5:49.96
7 Heather Plastow   3 Rivers Racing Elite 5:13.48 3:38.57 4:47.59 4:30.34 5:04.85 5:33.61 4:50.47
8 Maggie O'Malley SO-2 Grand Valley St. 3:46.31 3:37.61 4:50.14 4:47.24 6:02.68 6:17.19 5:10.45
9 Alison Hankins Junior Unattached 5:15.53 3:52.96 4:54.88 5:15.53 6:14.50 3:44.11 5:21.42
10 Madison Rempalski FR-1 Aquinas 4:47.43 4:08.91 4:56.32 5:55.59 5:22.99 5:43.74 6:10.40
11 Kori Baumann JR-3 Cornerstone 6:27.00 5:18.00 5:00.00 5:00.00 3:39.00 3:51.00 3:48.00
13 Madison Stern SO-2 Hope 6:29.88 6:20.81 5:02.23 5:59.66 5:59.66 3:46.68 5:38.50
24 SAMANTHA TURNER Freshman Unattached 6:06.91 5:32.12 5:16.30 4:47.84 5:19.47 5:19.47 6:25.89
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
12 Carolyn Bennett FR-1 Aquinas 5:00.29
14 Anna Fedewa JR-3 Aquinas 5:03.65
15 Myrriam Dhoore FR-1 Purdue Northwest 5:05.72
16 Alyson Kelly FR-1 Hope 5:06.73
17 Mallory Bowker JR-3 Aquinas 5:06.78
18 Alexis Deighan SO-2 Hope 5:07.13
19 Haleigh Nower Senior Unattached 5:10.34
20 Audrey White JR-3 Hope 5:12.03
21 Carli Betten FR-1 Hope 5:15.34
22 Maggie McLaughlin JR-3 Grand Valley St. 5:15.66
28 Claire Akin JR-3 Davenport 5:30.91
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
23 Maya Alkema Sophomore Unattached 6:25.16 6:44.10 6:22.00 3:59.94 6:50.41 5:15.70
25 Claire Walton JR-3 Aquinas 6:27.50 5:15.87 5:22.38 4:36.79 4:00.97 5:25.63
26 Abby Artherhults SO-2 Purdue Northwest 6:55.84 5:07.79 6:16.55 6:19.82 4:35.05 5:27.43
27 Mackenzie Schilthuis SO-2 Calvin 7:01.90 4:40.17 5:26.32 4:20.40 6:19.06 5:29.61
29 Genevieve Moore JR-3 Aquinas 5:40.42 6:57.18 7:00.52 4:00.30 6:50.50 5:33.74
30 Kennedy Cox FR-1 Purdue Northwest 5:47.34 4:12.92 4:33.15 5:47.34 7:15.02 5:37.22
31 Olivia Richards SR-4 Davenport 5:51.21 6:21.60 6:55.38 3:59.77 6:35.11 5:37.70
32 Becca Scott FR-1 Hope 5:55.53 6:32.78 3:57.02 5:45.38 7:16.80 5:38.60
33 Grace Triemstra JR-3 Calvin 6:47.88 6:09.53 5:24.21 4:45.86 5:31.18 5:48.61
34 Zoe Zawacki FR-1 Davenport 5:03.54 4:21.67 6:37.74 4:25.16 7:05.65 5:48.89
35 Katrina Amrhein SO-2 Aquinas 7:02.79 4:08.09 5:45.92 4:36.04 6:06.88 5:49.41
36 Jenna Pegman SO-2 Calvin 6:58.55 4:22.48 6:44.36 5:51.16 5:58.25 5:54.70
37 Noelle House FR-1 Aquinas 7:31.17 5:33.94 5:41.04 7:16.96 6:34.33 5:55.25
38 Kayleigh Kuhse FR-1 Davenport 4:43.07 5:12.86 7:12.05 7:04.60 6:27.35 6:12.45
39 Molly Dailey JR-3 Davenport 6:34.98 5:19.18 8:30.69 7:18.87 5:35.14 6:38.97
40 Aleigha Vos   Western Track & Field Club 7:57.84 4:56.59 6:10.74 8:06.08 7:57.84 6:51.93