April 25, 2024
|
Grand Valley State - Allendale, MI
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA DI

Men's 3000 Steeplechase

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Owen Westerkamp   UNAT-Grand Valley St. 10:49.86 9:01.55
2 Joshua Bishop SR-4 Tiffin 7:03.59 9:03.06
3 Dalton Gleeson JR-3 Tiffin 8:47.31 9:09.28
4 Gavin Jenkins JR-3 Lewis 7:14.16 9:09.56
5 Gabriel Phillips SO-2 Lansing CC 11:57.66 9:12.04
6 Korey Allen FR-1 Indiana Tech 11:16.45 9:14.46
7 Daniel Campbell SR-4 Hope 11:01.97 9:16.27
8 Sam Peterson SO-2 Eastern Michigan 9:19.15 9:19.15
9 Brian Langlois SO-2 Aquinas 8:05.19 9:24.17
10 Drennan Akins FR-1 Grand Valley St. 8:58.94 9:27.30
11 Nathan Riddering   UNAT-Grand Valley St. 7:29.94 9:29.54
12 Brandon Wirth SR-4 Ferris State 8:16.15 9:30.28
13 Grant Sweningson SO-2 Eastern Michigan 7:05.61 9:35.14
14 Joseph Scheele FR-1 Valparaiso 8:16.58 9:37.41
15 Michael Jarvis SR-4 Lewis 10:48.45 9:49.50
16 Alex Forster SO-2 Lewis 11:59.07 9:59.22
17 Caden Hostetler FR-1 Vincennes 12:59.31 10:08.83
18 Hunter Sidle SO-2 Bowling Green 10:29.96 10:11.61
19 Nick Paugys FR-1 Lewis 12:15.03 10:17.67
20 Quaid Schimetz FR-1 Lansing CC 10:36.66 10:18.11
21 Elliot Carey FR-1 Northwood 9:05.44 10:19.81
22 Julian Edwards FR-1 Lansing CC 7:31.98 10:27.74
23 Christian Martinez-Ramos JR-3 Aquinas 13:07.44 10:29.95
24 Nathan Whitehead FR-1 Vincennes 13:39.14 10:34.99
25 Jered Holland   GVSU Track Club 11:59.11 10:36.38
26 Steven Roberts JR-3 Lewis 13:15.52 10:46.76
  Sam Mickelson JR-3 St. Francis (Ill.) DNF DNF
Men's 3000 Steeplechase Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Owen Westerkamp   UNAT-Grand Valley St. 11:22.36 9:06.97 9:01.55 10:33.62
2 Joshua Bishop SR-4 Tiffin 10:51.68 6:31.01 9:03.06 11:24.26
3 Dalton Gleeson JR-3 Tiffin 9:25.76 7:57.88 9:09.28 7:41.40
4 Gavin Jenkins JR-3 Lewis 9:37.04 9:37.04 9:09.56 8:36.59
5 Gabriel Phillips SO-2 Lansing CC 9:34.13 9:28.61 9:12.04 11:02.45
6 Korey Allen FR-1 Indiana Tech 11:55.26 8:52.29 9:14.46 11:10.90
7 Daniel Campbell SR-4 Hope 7:02.77 9:49.65 9:16.27 11:13.09
8 Sam Peterson SO-2 Eastern Michigan 9:07.97 10:59.80 9:19.15 6:59.37
9 Brian Langlois SO-2 Aquinas 9:58.02 7:03.13 9:24.17 7:53.91
10 Drennan Akins FR-1 Grand Valley St. 9:21.63 10:58.07 9:27.30 7:39.52
11 Nathan Riddering   UNAT-Grand Valley St. 11:23.45 11:17.76 9:29.54 8:15.50
12 Brandon Wirth SR-4 Ferris State 6:50.61 11:07.23 9:30.28 8:21.85
13 Grant Sweningson SO-2 Eastern Michigan 8:37.63 8:14.62 9:35.14 9:12.14
15 Michael Jarvis SR-4 Lewis 11:17.93 11:17.93 9:49.50 10:13.08
  Sam Mickelson JR-3 St. Francis (Ill.) DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Steeplechase Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
14 Joseph Scheele FR-1 Valparaiso 11:09.80 10:29.38 7:53.48 6:55.74 8:39.67 12:13.31 9:37.41
16 Alex Forster SO-2 Lewis 9:53.23 9:35.26 8:23.35 11:17.12 9:35.26 7:53.39 9:59.22
17 Caden Hostetler FR-1 Vincennes 8:31.42 8:07.07 11:46.25 10:21.01 9:38.39 11:46.25 10:08.83
18 Hunter Sidle SO-2 Bowling Green 11:43.36 11:25.01 7:14.25 8:21.52 9:59.38 13:08.98 10:11.61
19 Nick Paugys FR-1 Lewis 8:38.85 7:30.90 11:37.97 12:15.03 8:07.96 10:11.50 10:17.67
20 Quaid Schimetz FR-1 Lansing CC 9:34.85 7:25.04 9:59.57 8:57.76 10:30.48 8:39.22 10:18.11
21 Elliot Carey FR-1 Northwood 12:17.58 10:01.22 11:03.20 12:42.37 10:44.61 12:11.38 10:19.81
22 Julian Edwards FR-1 Lansing CC 11:49.35 8:47.31 12:08.18 10:40.30 11:11.69 11:24.24 10:27.74
23 Christian Martinez-Ramos JR-3 Aquinas 11:32.95 10:48.85 11:58.15 11:01.45 9:52.16 10:48.85 10:29.95
24 Nathan Whitehead FR-1 Vincennes 7:43.55 11:00.39 10:03.24 8:08.95 8:02.60 11:06.74 10:34.99
25 Jered Holland   GVSU Track Club 8:03.65 12:37.30 7:50.93 8:54.56 12:37.30 7:25.47 10:36.38
26 Steven Roberts JR-3 Lewis 11:38.50 12:17.31 13:09.05 13:09.05 7:58.61 9:48.56 10:46.76