February 9, 2024
|
Grand Valley State-Laker Turf Building - Allendale, MI
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NCCAA NCAC

Men 800m Run

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Cody Fountain JR-3 TAMU-Kingsville 1:47.15 2:05.93 1:18.43 2:18.08 2:05.93 1:50.46 2:11.45
2 Dominic Suliman SO-2 Saginaw Valley 2:00.54 1:38.42 1:50.58 1:29.57 1:38.42 1:50.58 2:13.81
3 Daylen Madison SO-2 Ashland 1:33.05 1:20.87 1:19.76 1:51.88 1:31.94 1:50.77 2:01.85
4 Lewis Cotterill JR-3 Tiffin 1:18.79 1:57.63 2:22.05 2:09.84 1:32.11 1:50.97 1:37.66
5 Jaxson Copelin FR-1 Bradley 2:17.83 2:06.72 1:36.70 1:42.26 1:44.49 1:51.15 2:14.50
6 Nathaniel Ondracek SR-4 Tiffin 2:16.76 2:24.54 1:38.95 1:17.83 1:34.51 1:51.18 2:11.20
7 Nik Shilling FR-1 Davenport 2:02.46 1:33.51 1:43.53 1:20.15 1:46.87 1:51.32 1:32.40
8 Angel Luera SR-4 Dallas Baptist 2:05.83 2:03.60 2:20.31 2:11.40 1:54.69 1:51.35 1:24.63
9 Colton Thress FR-1 Ashland 2:04.91 1:26.99 1:42.60 1:44.83 1:21.41 1:51.52 2:06.02
10 Jake Shumaker JR-3 Millikin 1:32.69 2:02.84 1:44.97 1:23.76 2:00.61 1:51.67 1:37.16
11 Caleb Sultan FR-1 Cedarville 1:23.96 2:13.21 1:55.30 2:24.41 1:27.32 1:51.94 1:19.48
12 Sean Waldvogel JR-3 Wis.-Parkside 2:18.06 1:54.49 1:50.00 2:20.30 1:50.00 1:52.24 1:43.26
13 Will Neubauer JR-3 Wabash 2:02.87 2:25.41 2:17.52 1:50.47 1:33.56 1:52.72 1:33.56
14 Scott Spaanstra JR-3 Grand Valley St. 1:59.90 1:37.28 2:19.13 1:33.89 1:31.62 1:53.11 2:27.05
15 Sean Hoeft SR-4 Hillsdale 1:36.19 2:05.61 1:26.01 2:16.93 2:21.45 1:53.16 1:21.48
16 Trey Myers SR-4 Ohio Northern 2:00.29 1:59.16 2:15.05 1:22.84 2:22.99 1:53.48 2:04.83
17 Caleb Hodgkinson SR-4 Aquinas 1:50.11 2:09.41 2:27.57 2:27.57 1:58.05 1:53.51 1:26.27
18 Julian Jensen FR-1 Cal Poly Humboldt 1:24.00 1:50.11 2:25.30 1:59.19 2:01.46 1:53.51 1:31.95
19 Seth Jankowski SO-2 Hillsdale 1:58.21 1:59.35 2:03.89 1:57.07 2:05.03 1:53.66 1:30.93
20 Jocqael Thorpe JR-3 Indiana State 2:18.77 1:28.72 1:50.33 1:35.55 1:49.19 1:53.74 1:57.16
21 Austin Depuydt JR-3 Wis.-Parkside 2:07.44 2:10.85 1:21.93 2:01.75 1:37.85 1:53.78 1:59.47
22 Hunter Zartman JR-3 Michigan State 2:00.89 1:27.81 1:44.92 2:14.57 1:24.39 1:54.04 2:06.59
23 Luke Larkin SO-2 Flagler 1:43.89 2:19.28 1:32.47 2:18.14 2:18.14 1:54.16 1:59.87
24 Jack Slaughter JR-3 Loyola (Ill.) 2:06.94 1:25.77 1:29.20 1:28.06 2:00.08 1:54.36 1:31.49
25 Nate Slater SO-2 Ashland 2:07.47 2:09.76 1:43.35 2:12.06 1:20.39 1:54.83 1:30.72
26 Ernie Waterson JR-3 Illinois Wesleyan 2:21.75 1:46.02 2:05.62 2:06.77 2:12.53 1:55.24 2:03.31
27 Josh Bates SO-2 Case Western 1:21.85 1:20.70 1:57.59 1:54.13 2:12.58 1:55.28 2:29.87
28 Will Smith SR-4 Bradley 2:26.63 2:09.31 2:12.77 1:47.37 1:26.59 1:55.45 1:53.15
29 Ian McCandlish SR-4 Wittenberg 2:28.34 1:32.72 1:36.19 2:14.44 2:09.80 1:55.89 1:36.19
30 Ivan Westcott JR-3 Bradley 1:42.75 1:59.10 1:25.24 1:43.92 2:20.12 1:56.76 2:23.62
31 Samuel Allen   UNAT-Grand Valley St. 2:30.43 1:31.46 1:31.46 2:11.17 2:20.80 2:00.34 2:34.04
  Drennan Akins FR-1 Grand Valley St. DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Lleyton Axline   UNAT-Grand Valley St. DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Tanner Guczwa   UNAT-Grand Valley St. DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Ethan Parker FR-1 Grand Valley St. DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men 800m Run Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Cody Fountain JR-3 TAMU-Kingsville 2:19.18 1:44.94 2:16.97 1:19.54 1:50.46 2:01.51
2 Dominic Suliman SO-2 Saginaw Valley 2:18.23 1:31.79 1:30.68 2:20.44 1:50.58 2:04.96
6 Nathaniel Ondracek SR-4 Tiffin 1:41.18 2:06.75 2:05.64 1:52.30 1:51.18 1:45.63
8 Angel Luera SR-4 Dallas Baptist 2:02.49 1:56.92 2:22.53 1:32.42 1:51.35 1:42.45
10 Jake Shumaker JR-3 Millikin 2:06.19 1:31.57 1:27.11 1:22.64 1:51.67 2:25.18
12 Sean Waldvogel JR-3 Wis.-Parkside 1:32.04 1:28.67 2:05.71 1:44.39 1:52.24 1:53.37
14 Scott Spaanstra JR-3 Grand Valley St. 1:55.38 2:13.47 1:54.25 1:58.77 1:53.11 1:29.36
  Tanner Guczwa   UNAT-Grand Valley St. DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men 800m Run Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
3 Daylen Madison SO-2 Ashland 1:51.88 1:39.70 1:50.77 2:07.39
4 Lewis Cotterill JR-3 Tiffin 1:25.45 2:12.06 1:50.97 2:09.84
7 Nik Shilling FR-1 Davenport 1:44.64 1:52.44 1:51.32 1:50.21
11 Caleb Sultan FR-1 Cedarville 1:46.35 1:47.47 1:51.94 2:22.17
16 Trey Myers SR-4 Ohio Northern 1:50.08 2:01.43 1:53.48 1:35.33
22 Hunter Zartman JR-3 Michigan State 2:21.41 1:40.36 1:54.04 2:24.83
23 Luke Larkin SO-2 Flagler 1:24.48 2:03.30 1:54.16 2:17.00
28 Will Smith SR-4 Bradley 2:20.85 2:20.85 1:55.45 1:25.44
  Drennan Akins FR-1 Grand Valley St. DNF DNF DNF DNF
Men 800m Run Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
5 Jaxson Copelin FR-1 Bradley 2:24.50 2:18.94 1:51.15
9 Colton Thress FR-1 Ashland 2:09.37 1:39.26 1:51.52
13 Will Neubauer JR-3 Wabash 1:49.34 1:41.45 1:52.72
15 Sean Hoeft SR-4 Hillsdale 2:24.85 1:24.87 1:53.16
17 Caleb Hodgkinson SR-4 Aquinas 1:51.24 2:13.95 1:53.51
19 Seth Jankowski SO-2 Hillsdale 1:43.43 2:01.62 1:53.66
26 Ernie Waterson JR-3 Illinois Wesleyan 1:24.13 2:14.83 1:55.24
29 Ian McCandlish SR-4 Wittenberg 2:17.91 1:41.99 1:55.89
31 Samuel Allen   UNAT-Grand Valley St. 2:18.40 2:09.97 2:00.34
  Lleyton Axline   UNAT-Grand Valley St. DNF DNF DNF
Men 800m Run Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
18 Julian Jensen FR-1 Cal Poly Humboldt 1:53.51 2:03.73 1:50.11
20 Jocqael Thorpe JR-3 Indiana State 1:53.74 2:23.32 2:07.39
21 Austin Depuydt JR-3 Wis.-Parkside 1:53.78 1:58.34 2:16.54
24 Jack Slaughter JR-3 Loyola (Ill.) 1:54.36 1:37.21 2:16.09
25 Nate Slater SO-2 Ashland 1:54.83 2:18.95 1:30.72
27 Josh Bates SO-2 Case Western 1:55.28 2:20.65 1:33.38
30 Ivan Westcott JR-3 Bradley 1:56.76 1:24.07 1:45.09
  Ethan Parker FR-1 Grand Valley St. DNF DNF DNF