February 9, 2024
|
Grand Valley State-Laker Turf Building - Allendale, MI
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B PSAC NJCAA NCCAA

Men 1 Mile Run

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Tommy Donohoe SR-4 U. of Chicago 4:26.77 4:11.67
2 Kyle Eberhard   Unattached 4:21.93 4:11.85
3 Drennan Akins FR-1 Grand Valley St. 5:07.40 4:11.96
4 Mehdi Nait Hamoud FR-1 Madonna 4:17.04 4:12.00
5 Mathew Keitany JR-3 Goshen 4:39.75 4:12.02
6 Ross Kuhn JR-3 Hillsdale 3:19.49 4:12.52
7 Nate Gilbert JR-3 Case Western 4:37.91 4:12.64
8 John List JR-3 U. of Chicago 3:27.34 4:12.85
9 Luke Ronsman SO-2 Dallas Baptist 5:16.45 4:13.16
10 Noah Plaza SO-2 CUI 4:18.81 4:13.73
11 Jarred Neff SO-2 Purdue Fort Wayne 4:59.50 4:13.81
12 Dan Weizeorick JR-3 Marquette 4:31.75 4:13.97
13 Lucas Grunden FR-1 CUI 4:01.30 4:14.00
14 Isaac Sytsma JR-3 St. Xavier 3:26.15 4:14.50
15 Chris Davis SR-4 Olivet 4:35.11 4:14.73
16 Kyler Dean SO-2 Muskegon CC 3:13.70 4:14.86
17 Isai Morales JR-3 Eastern Illinois 4:50.91 4:15.18
18 Isaac Stanford SO-2 Vincennes 4:27.95 4:15.19
19 Jacob Friesen FR-1 Goshen 4:25.68 4:15.46
20 Lleyton Axline   UNAT-Grand Valley St. 5:30.13 4:15.91
21 Giulio Romano FR-1 Indiana Tech 3:58.34 4:16.27
22 Liam Blake FR-1 Mount Union 3:45.79 4:16.58
23 Jack Duininck JR-3 Grand Valley St. 3:46.26 4:17.11
24 Nikolas Thomas   Copper County TC 4:35.17 4:17.16
25 Luke Moore   Copper County TC 5:27.04 4:17.51
26 Kirk Stewart JR-3 Lock Haven 3:28.98 4:18.00
27 Brock Rice SO-2 Bradley 4:59.84 4:18.48
28 Ryan Massie JR-3 Ohio Northern 5:36.18 4:18.60
29 Aidan Donohue SO-2 Bradley 5:29.15 4:19.17
30 Sam Schreiber SO-2 Milwaukee 3:14.76 4:19.67
31 Alexander Das FR-1 Illinois-Chicago 5:27.34 4:19.79
32 Cale Smith FR-1 Eastern Illinois 4:12.67 4:20.48
33 Luke Noren FR-1 Lewis 3:46.70 4:20.57
34 Anthony Roberts SO-2 Goshen 3:13.23 4:21.11
35 Theodore Pintabona SR-4 Roberts Wesleyan 3:03.28 4:21.82
36 Juan Caballero FR-1 Indiana Tech 5:10.45 4:23.09
37 Ethan Parker FR-1 Grand Valley St. 3:05.62 4:25.17
38 Cameron Arkesteyn SR-4 Loyola (Ill.) 3:37.60 4:25.36
39 Drew Hogan SO-2 Goshen 5:14.57 4:26.58
40 James Howell FR-1 Loyola (Ill.) 5:17.60 4:29.15
41 Colin Vanderschaaf   UNAT-Grand Valley St. 3:31.10 4:30.64
42 Bentley Alderson SO-2 Grand Valley St. 5:16.75 4:30.72
43 Brandon Knieja JR-3 Flagler 4:58.07 4:30.97
  Quinton Bauer SO-2 Grand Valley St. DNF DNF
  lezawe Osterink   Unattached DNF DNF
  Matthew Streeter SO-2 Grand Valley St. DNF DNF
  Zacchaeus Zemba FR-1 Grand Valley St. DNF DNF
Men 1 Mile Run Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Tommy Donohoe SR-4 U. of Chicago 4:11.67
2 Kyle Eberhard   Unattached 4:11.85
3 Drennan Akins FR-1 Grand Valley St. 4:11.96
6 Ross Kuhn JR-3 Hillsdale 4:12.52
8 John List JR-3 U. of Chicago 4:12.85
11 Jarred Neff SO-2 Purdue Fort Wayne 4:13.81
12 Dan Weizeorick JR-3 Marquette 4:13.97
14 Isaac Sytsma JR-3 St. Xavier 4:14.50
15 Chris Davis SR-4 Olivet 4:14.73
18 Isaac Stanford SO-2 Vincennes 4:15.19
21 Giulio Romano FR-1 Indiana Tech 4:16.27
38 Cameron Arkesteyn SR-4 Loyola (Ill.) 4:25.36
40 James Howell FR-1 Loyola (Ill.) 4:29.15
  lezawe Osterink   Unattached DNF
Men 1 Mile Run Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
4 Mehdi Nait Hamoud FR-1 Madonna 3:03.96 4:27.12 4:12.00 3:11.52
5 Mathew Keitany JR-3 Goshen 5:25.11 4:44.79 4:12.02 2:56.42
7 Nate Gilbert JR-3 Case Western 4:35.38 3:32.22 4:12.64 5:10.75
10 Noah Plaza SO-2 CUI 3:53.44 3:22.99 4:13.73 2:57.62
16 Kyler Dean SO-2 Muskegon CC 3:34.09 5:05.84 4:14.86 3:57.02
17 Isai Morales JR-3 Eastern Illinois 4:17.74 5:11.32 4:15.18 5:21.53
20 Lleyton Axline   UNAT-Grand Valley St. 4:28.71 3:55.44 4:15.91 4:13.35
24 Nikolas Thomas   Copper County TC 5:11.17 4:45.45 4:17.16 4:06.88
26 Kirk Stewart JR-3 Lock Haven 4:07.68 4:15.42 4:18.00 5:17.34
27 Brock Rice SO-2 Bradley 5:30.86 4:26.24 4:18.48 5:10.18
28 Ryan Massie JR-3 Ohio Northern 4:34.12 4:34.12 4:18.60 3:06.20
30 Sam Schreiber SO-2 Milwaukee 5:14.20 3:01.77 4:19.67 3:04.37
39 Drew Hogan SO-2 Goshen 3:59.93 3:59.93 4:26.58 5:30.56
42 Bentley Alderson SO-2 Grand Valley St. 4:17.19 5:38.40 4:30.72 5:05.92
43 Brandon Knieja JR-3 Flagler 3:53.04 5:08.91 4:30.97 3:23.23
  Quinton Bauer SO-2 Grand Valley St. DNF DNF DNF DNF
Men 1 Mile Run Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
9 Luke Ronsman SO-2 Dallas Baptist 5:03.80 4:13.16 4:53.67
13 Lucas Grunden FR-1 CUI 4:08.92 4:14.00 2:57.80
19 Jacob Friesen FR-1 Goshen 5:21.88 4:15.46 4:00.14
22 Liam Blake FR-1 Mount Union 4:03.75 4:16.58 4:57.64
23 Jack Duininck JR-3 Grand Valley St. 3:43.69 4:17.11 5:08.54
25 Luke Moore   Copper County TC 4:38.11 4:17.51 3:20.86
29 Aidan Donohue SO-2 Bradley 3:29.93 4:19.17 4:52.87
31 Alexander Das FR-1 Illinois-Chicago 3:53.82 4:19.79 4:09.40
32 Cale Smith FR-1 Eastern Illinois 4:12.67 4:20.48 5:38.63
33 Luke Noren FR-1 Lewis 3:20.64 4:20.57 4:15.36
34 Anthony Roberts SO-2 Goshen 4:39.39 4:21.11 3:52.39
35 Theodore Pintabona SR-4 Roberts Wesleyan 4:16.59 4:21.82 3:37.31
36 Juan Caballero FR-1 Indiana Tech 5:34.13 4:23.09 5:34.13
37 Ethan Parker FR-1 Grand Valley St. 3:34.79 4:25.17 3:21.53
41 Colin Vanderschaaf   UNAT-Grand Valley St. 3:39.22 4:30.64 4:44.18
  Zacchaeus Zemba FR-1 Grand Valley St. DNF DNF DNF
  Matthew Streeter SO-2 Grand Valley St. DNF DNF DNF