February 16, 2024
|
Grand Valley State-Laker Turf Building - Allendale, MI
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NJCAA

Men's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Bryce Turner FR-1 Muskegon CC 42.15 49.01 56.37 50.97
2 Dominik Balenda FR-1 Grand Valley St. 37.38 49.18 53.12 52.13
3 Samuel Barger FR-1 Grand Valley St. 45.57 50.07 44.57 42.56
4 Joshua Ennen JR-3 Hope 56.27 50.69 47.15 49.17
5 Killian Marshall   GVSU Track Club 1:04.67 50.92 1:04.67 47.87
6 Morrison Ismond SR-4 Calvin 45.99 51.10 53.66 1:00.30
7 Silas Madrigal SR-4 North Park 49.13 51.17 42.48 38.38
8 Wyatt Marsh SO-2 Hope 45.84 51.50 42.23 1:06.95
9 Nicholas Adams   MSU Running Club 1:01.56 51.73 37.77 1:01.56
10 Dylan Terpstra FR-1 Hope 51.64 52.16 43.30 53.73
11 Gavin Sparke   Western Track & Field Club 44.36 52.81 49.12 57.04
12 Josh Brito SO-2 North Park 54.65 53.05 42.97 1:02.60
13 Samuel Miller JR-3 Hope 58.41 53.58 54.12 1:04.30
14 David Yepez JR-3 Hope 59.87 53.93 58.79 1:00.41
15 Jacob Mertes   GVSU Track Club 37.85 54.07 1:07.05 1:09.21
16 Michael Kleiner JR-3 North Park 1:04.53 54.22 54.77 1:08.86
17 Kaleb VanDrunen SO-2 Hope 1:01.47 54.88 52.14 39.52
18 Yoezer Cassell FR-1 Hope 1:07.97 55.26 1:11.29 47.53
19 Dillion Baumchen JR-3 Calvin 53.31 56.71 48.21 43.10
20 Giovanni Martinez FR-1 North Park 1:05.87 56.78 57.92 45.43
21 Brendan Stump SO-2 North Park 1:14.64 1:01.18 42.83 1:07.91
Men's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Bryce Turner FR-1 Muskegon CC 56.37 52.44 55.39 49.01 47.54 49.01 46.56
2 Dominik Balenda FR-1 Grand Valley St. 40.33 51.15 45.25 49.18 49.68 47.71 56.07
6 Morrison Ismond SR-4 Calvin 1:01.84 59.28 37.31 51.10 46.51 45.48 52.13
8 Wyatt Marsh SO-2 Hope 52.53 1:04.89 1:02.83 51.50 46.87 47.90 49.44
Men's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
3 Samuel Barger FR-1 Grand Valley St. 37.56 50.07
4 Joshua Ennen JR-3 Hope 1:04.89 50.69
5 Killian Marshall   GVSU Track Club 42.27 50.92
7 Silas Madrigal SR-4 North Park 45.03 51.17
9 Nicholas Adams   MSU Running Club 56.39 51.73
Men's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
10 Dylan Terpstra FR-1 Hope 52.16 43.30 1:04.68 1:03.64 1:07.81 37.56
11 Gavin Sparke   Western Track & Field Club 52.81 1:07.60 1:04.43 1:04.43 1:08.13 39.61
12 Josh Brito SO-2 North Park 53.05 51.99 50.93 1:05.79 38.73 40.32
13 Samuel Miller JR-3 Hope 53.58 38.58 51.98 45.55 43.94 52.51
16 Michael Kleiner JR-3 North Park 54.22 51.51 48.26 52.06 39.58 55.85
Men's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
14 David Yepez JR-3 Hope 53.93
17 Kaleb VanDrunen SO-2 Hope 54.88
18 Yoezer Cassell FR-1 Hope 55.26
19 Dillion Baumchen JR-3 Calvin 56.71
Men's 400 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
15 Jacob Mertes   GVSU Track Club 49.75 54.07 59.48 1:03.27
20 Giovanni Martinez FR-1 North Park 1:04.17 56.78 56.78 44.29
21 Brendan Stump SO-2 North Park 52.01 1:01.18 1:09.75 45.89