January 20, 2024
|
Grand Valley State-Laker Turf Building - Allendale, MI
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NCCAA

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Zacchaeus Widner   McKirdy Trained 9:34.96 8:33.35 9:29.82 6:09.62 9:34.96
2 Drew Sharrar JR-3 Davenport 6:55.85 8:46.39 6:08.48 10:05.35 10:05.35
3 Paul Carty FR-1 Edgewood 11:12.46 8:49.49 11:17.75 10:30.10 11:01.87
4 Andrew Whitman   GVSU Track Club 9:01.50 8:50.88 9:17.43 8:29.65 7:25.94
5 Joey Schlich Senior Unattached 8:56.59 8:51.27 8:56.59 8:35.34 7:58.15
6 Rogan Melling FR-1 Davenport 9:59.55 8:55.31 8:33.90 7:24.31 10:20.96
7 Garrett Melling JR-3 Davenport 11:10.27 8:56.21 10:05.92 7:03.61 7:46.51
8 Jacob Dennis FR-1 Davenport 9:28.99 8:56.78 6:21.12 11:37.82 9:02.15
9 Jonas Fraley-Burgett SO-2 Hope 7:10.09 8:57.61 7:31.60 7:20.84 8:30.73
10 Jonathan Harlow SO-2 Hope 8:42.19 8:58.34 8:47.58 6:49.14 8:36.81
11 Andy Adams SO-2 Cornerstone 9:36.87 8:59.13 8:05.22 6:44.35 7:00.53
12 Owen Donaher Freshman Notre Dame Running Club 10:56.33 9:02.42 6:19.70 6:46.82 9:02.42
13 Trent Sivils JR-3 Calvin 11:03.85 9:04.14 8:47.82 11:03.85 8:58.70
14 Jordan Domany FR-1 Davenport 8:41.81 9:09.27 9:53.22 9:14.77 11:10.11
15 Aaron Douglass SO-2 Bethel (Ind.) 6:46.72 9:09.61 10:15.57 8:09.16 6:30.23
16 Ryan Fryer Sophomore Notre Dame Running Club 9:42.60 9:09.62 9:20.62 7:08.71 11:54.51
17 Jered Holland   GVSU Track Club 11:19.39 9:12.35 7:55.03 10:35.21 10:35.21
18 Connor Wasick Sophomore MSU Running Club 10:29.82 9:12.47 8:06.18 10:57.44 6:32.26
19 Jamin Thompson JR-3 Cornerstone 7:27.80 9:12.84 11:47.64 10:30.24 11:20.00
20 Ethan Krampe FR-1 Cornerstone 6:27.37 9:13.38 10:25.32 10:58.53 7:06.11
21 Caden Hoezee JR-3 Davenport 8:12.65 9:13.54 9:52.29 6:27.48 8:56.94
22 Brady Vroom SO-2 Calvin 9:33.01 9:16.32 8:20.69 7:52.88 11:02.02
23 Seth Ackley FR-1 Cornerstone 8:40.53 9:19.71 9:42.10 7:44.56 8:01.35
24 Andrew Golba SO-2 Bethel (Ind.) 11:18.02 9:20.34 12:02.84 10:55.60 7:11.47
25 Derek Sall JR-3 Calvin 8:24.76 9:20.84 8:24.76 6:55.03 12:03.49
26 Hunter Richards SO-2 Cornerstone 11:29.01 9:24.76 6:46.63 8:00.05 10:21.24
27 Austin Enns   Unattached 12:11.63 9:31.58 7:42.98 6:51.54 12:05.91
28 Brett Cox JR-3 Edgewood 8:45.32 9:37.27 10:40.77 8:51.09 12:07.36
29 Alexavier Arce JR-3 Bethel (Ind.) 9:39.97 9:45.82 11:25.41 11:54.70 8:12.09
30 Aiden Goodwin JR-3 Cornerstone 6:53.40 9:50.56 7:22.92 10:20.09 7:22.92
31 Johnathan Miedema FR-1 Cornerstone 8:53.19 9:52.43 8:29.49 11:33.15 12:20.54
32 Nate Oosterhouse FR-1 Cornerstone 12:08.74 9:52.47 10:16.17 12:20.59 8:05.83
33 Peyton Tipton JR-3 Cornerstone 9:06.13 9:53.62 8:24.58 11:22.67 11:04.86
34 Abraham Longoria SR-4 Bethel (Ind.) 12:23.67 9:54.93 11:30.12 8:25.69 7:26.20
  Kaleb Smith JR-3 Cornerstone NT NT NT NT NT
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Zacchaeus Widner   McKirdy Trained 6:25.02 8:33.35 8:33.35 7:47.15 6:25.02 8:02.55 7:26.62
2 Drew Sharrar JR-3 Davenport 8:35.87 7:06.38 8:46.39 8:20.07 6:13.74 9:33.77 9:44.30
3 Paul Carty FR-1 Edgewood 6:21.24 10:40.69 8:49.49 8:49.49 8:23.02 8:54.79 10:56.57
4 Andrew Whitman   GVSU Track Club 9:28.05 8:45.58 8:50.88 11:30.15 8:29.65 6:43.47 10:10.52
5 Joey Schlich Senior Unattached 8:51.27 9:44.40 8:51.27 7:20.96 8:30.02 6:59.71 7:36.90
7 Garrett Melling JR-3 Davenport 10:43.46 7:41.14 8:56.21 6:31.44 9:12.30 11:10.27 6:47.52
8 Jacob Dennis FR-1 Davenport 7:20.16 10:11.93 8:56.78 8:24.58 6:26.49 7:47.00 11:10.98
9 Jonas Fraley-Burgett SO-2 Hope 10:18.26 8:03.85 8:57.61 10:50.51 9:56.75 10:29.01 7:53.10
10 Jonathan Harlow SO-2 Hope 7:37.59 7:21.44 8:58.34 8:36.81 9:30.64 11:39.85 7:26.83
12 Owen Donaher Freshman Notre Dame Running Club 9:02.42 10:07.51 9:02.42 7:03.09 11:18.03 7:24.79 9:34.97
13 Trent Sivils JR-3 Calvin 10:36.65 10:47.53 9:04.14 8:09.73 11:20.18 9:58.56 7:42.52
16 Ryan Fryer Sophomore Notre Dame Running Club 9:09.62 6:35.73 9:09.62 10:48.56 9:20.62 11:38.02 9:26.11
19 Jamin Thompson JR-3 Cornerstone 9:34.96 8:28.62 9:12.84 8:17.56 7:38.86 9:23.90 10:24.71
21 Caden Hoezee JR-3 Davenport 9:52.29 7:28.37 9:13.54 9:46.76 7:28.37 6:44.09 9:24.61
25 Derek Sall JR-3 Calvin 11:35.45 7:45.50 9:20.84 7:45.50 8:19.15 7:00.63 10:56.19
26 Hunter Richards SO-2 Cornerstone 8:28.29 8:45.23 9:24.76 10:32.54 11:29.01 10:09.94 7:54.40
33 Peyton Tipton JR-3 Cornerstone 11:52.35 12:39.84 9:53.62 12:04.22 11:40.48 7:25.22 8:48.33
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
6 Rogan Melling FR-1 Davenport 7:56.43 7:56.43 8:55.31 9:54.20
11 Andy Adams SO-2 Cornerstone 8:21.39 8:48.35 8:59.13 11:08.53
14 Jordan Domany FR-1 Davenport 6:57.45 10:42.65 9:09.27 8:14.35
15 Aaron Douglass SO-2 Bethel (Ind.) 9:15.11 9:53.58 9:09.61 7:36.18
17 Jered Holland   GVSU Track Club 7:32.93 9:51.02 9:12.35 9:12.35
18 Connor Wasick Sophomore MSU Running Club 6:54.36 6:26.73 9:12.47 8:28.28
20 Ethan Krampe FR-1 Cornerstone 11:59.40 9:07.85 9:13.38 10:58.53
22 Brady Vroom SO-2 Calvin 8:54.07 10:56.46 9:16.32 8:04.00
23 Seth Ackley FR-1 Cornerstone 8:57.33 6:37.40 9:19.71 7:16.58
24 Andrew Golba SO-2 Bethel (Ind.) 8:57.93 10:38.79 9:20.34 7:00.26
27 Austin Enns   Unattached 8:17.28 7:02.97 9:31.58 8:40.14
28 Brett Cox JR-3 Edgewood 10:58.09 9:02.64 9:37.27 11:55.82
29 Alexavier Arce JR-3 Bethel (Ind.) 8:53.10 10:09.26 9:45.82 9:51.68
30 Aiden Goodwin JR-3 Cornerstone 12:00.49 12:18.20 9:50.56 8:57.41
31 Johnathan Miedema FR-1 Cornerstone 12:50.16 12:44.24 9:52.43 8:23.57
32 Nate Oosterhouse FR-1 Cornerstone 8:41.38 12:02.82 9:52.47 10:22.10
34 Abraham Longoria SR-4 Bethel (Ind.) 11:06.33 11:24.17 9:54.93 7:14.30
  Kaleb Smith JR-3 Cornerstone NT NT NT NT