January 20, 2024
|
Grand Valley State-Laker Turf Building - Allendale, MI
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA NCCAA

Women's 200 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Sara Schermerhorn SO-2 Hope 18.74 21.78 21.27 25.32 22.79 30.64
2 Melia Williams JR-3 Grand Valley St. 19.07 25.93 24.92 25.42 31.52 18.05
3 Riley Hershberger SR-4 Bethel (Ind.) 20.62 29.38 29.12 25.77 33.25 20.10
4 Erin Boettcher JR-3 Davenport 19.80 18.50 33.87 26.05 24.23 30.48
5 Haley Esser SO-2 Davenport 31.18 19.39 30.40 26.20 33.54 18.87
6 Soleil Moore FR-1 Davenport 22.09 33.39 28.92 26.29 32.08 30.24
7 Natalie Erickson FR-1 Muskegon CC 29.67 33.95 24.60 26.73 23.53 22.19
8 Brianna Hooton JR-3 Bethel (Ind.) 21.20 25.76 30.59 26.83 20.39 23.08
9 Kierstyn Stoin SR-4 Davenport 25.68 30.55 28.93 27.03 26.49 26.49
10 Cailyn Helmuth SR-4 Bethel (Ind.) 26.85 21.16 19.80 27.12 21.43 34.72
11 Destini Dorkins SO-2 Grand Valley St. 23.43 32.96 20.71 27.24 32.96 30.24
12 Tatum Townsend SR-4 Cornerstone 29.50 30.86 20.21 27.31 33.87 30.32
13 Rylin Bagarus SR-4 Bethel (Ind.) 34.29 34.57 35.39 27.43 28.26 33.47
14 Arianna Stallworth   MSU Running Club 29.14 26.12 26.39 27.49 21.17 27.77
15 Gabrielle Zeilenga FR-1 Bethel (Ind.) 25.29 30.85 32.24 27.79 24.74 25.02
16 Shantynae Atwater SO-2 Davenport 31.52 25.38 22.04 27.89 28.73 24.83
17 Stella Kotowski   MSU Running Club 34.47 36.73 29.67 28.25 19.78 27.97
18 Martina Deterville Freshman UNAT-Muskegon CC 26.61 33.96 27.46 28.30 28.87 29.15
19 Ashley Zimmerman SO-2 Hope 26.76 34.73 35.86 28.46 27.61 21.06
20 Natalie Gonzalez SR-4 Bethel (Ind.) 36.78 34.50 30.79 28.51 35.93 35.93
21 Hannah Tsiang SO-2 Hope 32.88 36.03 31.45 28.59 30.88 25.45
22 Vladlena Klymova JR-3 Bethel (Ind.) 26.95 25.81 29.25 28.67 26.38 25.81
23 Brianna Smith FR-1 Muskegon CC 35.68 31.94 26.18 28.77 28.77 22.44
24 Steffanie McGuffey FR-1 Muskegon CC 27.06 31.95 32.53 28.78 36.27 35.69
25 Rae'shaunna Chapman SO-2 Muskegon CC 31.78 34.96 22.83 28.89 35.83 27.45
26 Grace Korger-Mitchell JR-3 Edgewood 29.23 33.57 28.65 28.94 27.79 25.47
27 Ava Schmidt SO-2 Hope 20.51 27.25 31.65 29.30 35.75 35.75
28 Kayla Kerkman SO-2 Edgewood 26.03 34.70 30.51 29.91 32.31 22.14
29 Haylie Skripac FR-1 Bethel (Ind.) 21.12 32.59 31.68 30.17 21.73 21.12
30 Camden Chellis SO-2 Bethel (Ind.) 36.26 29.01 26.89 30.21 33.54 23.27
31 Jordyn Craker FR-1 Cornerstone 36.22 36.82 24.04 30.43 30.74 28.30
32 Ashley Cordray FR-1 Muskegon CC 31.27 38.85 34.74 31.58 39.16 23.37
33 Kendra Montague JR-3 Cornerstone 26.01 36.80 36.80 31.72 31.41 39.02
34 Michaela Jones JR-3 Edgewood 37.04 40.87 24.27 31.93 38.96 39.60
35 Stephanie Resendiz FR-1 Edgewood 22.52 27.67 39.25 32.17 41.83 40.86
36 Kaylin Munro FR-1 Edgewood 31.31 33.09 35.94 35.58 25.27 25.98
37 Kenzie Koppenhaver FR-1 Edgewood 30.14 35.73 41.68 37.21 26.05 45.03
Women's 200 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Sara Schermerhorn SO-2 Hope 32.67 23.30 25.83 19.25 22.03 24.06 25.32
2 Melia Williams JR-3 Grand Valley St. 19.07 32.80 28.98 23.90 25.93 22.88 25.42
3 Riley Hershberger SR-4 Bethel (Ind.) 30.41 23.97 29.38 22.94 22.68 25.52 25.77
7 Natalie Erickson FR-1 Muskegon CC 24.60 31.81 22.72 31.28 20.59 28.07 26.73
18 Martina Deterville Freshman UNAT-Muskegon CC 34.81 27.17 34.81 31.70 33.40 22.08 28.30
Women's 200 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
4 Erin Boettcher JR-3 Davenport 32.57 30.48 19.54 26.05 26.05
5 Haley Esser SO-2 Davenport 31.44 19.39 27.25 26.20 26.47
6 Soleil Moore FR-1 Davenport 28.92 32.60 32.34 26.29 33.39
8 Brianna Hooton JR-3 Bethel (Ind.) 27.64 28.18 29.25 26.83 33.54
23 Brianna Smith FR-1 Muskegon CC 29.06 35.97 33.95 28.77 27.05
Women's 200 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
9 Kierstyn Stoin SR-4 Davenport 28.66 27.84 27.03 33.25 28.66
10 Cailyn Helmuth SR-4 Bethel (Ind.) 22.51 28.48 27.12 33.63 26.04
16 Shantynae Atwater SO-2 Davenport 34.31 25.94 27.89 22.32 24.83
20 Natalie Gonzalez SR-4 Bethel (Ind.) 33.08 28.51 28.51 23.38 24.24
26 Grace Korger-Mitchell JR-3 Edgewood 36.18 28.37 28.94 21.71 32.13
Women's 200 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
15 Gabrielle Zeilenga FR-1 Bethel (Ind.) 29.18 27.52 27.79 33.35 33.07
17 Stella Kotowski   MSU Running Club 29.38 29.10 28.25 30.80 32.77
Women's 200 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
12 Tatum Townsend SR-4 Cornerstone 21.85 30.05 27.31 22.67 27.04 22.13 23.49
14 Arianna Stallworth   MSU Running Club 31.07 20.90 27.49 22.27 20.07 31.34 26.94
21 Hannah Tsiang SO-2 Hope 30.60 32.02 28.59 20.30 31.45 29.17 28.59
22 Vladlena Klymova JR-3 Bethel (Ind.) 21.22 34.69 28.67 23.23 26.38 28.10 27.81
33 Kendra Montague JR-3 Cornerstone 34.90 26.97 31.72 32.99 29.50 41.24 34.58
Women's 200 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
11 Destini Dorkins SO-2 Grand Valley St. 27.24 24.25
19 Ashley Zimmerman SO-2 Hope 28.46 35.86
27 Ava Schmidt SO-2 Hope 29.30 33.41
28 Kayla Kerkman SO-2 Edgewood 29.91 31.71
Women's 200 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
25 Rae'shaunna Chapman SO-2 Muskegon CC 21.67 28.89 34.67
30 Camden Chellis SO-2 Bethel (Ind.) 21.45 30.21 26.29
34 Michaela Jones JR-3 Edgewood 31.30 31.93 41.19
35 Stephanie Resendiz FR-1 Edgewood 25.74 32.17 41.18
36 Kaylin Munro FR-1 Edgewood 32.03 35.58 29.89
Women's 200 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME
13 Rylin Bagarus SR-4 Bethel (Ind.) 27.43
24 Steffanie McGuffey FR-1 Muskegon CC 28.78
29 Haylie Skripac FR-1 Bethel (Ind.) 30.17
31 Jordyn Craker FR-1 Cornerstone 30.43
32 Ashley Cordray FR-1 Muskegon CC 31.58
37 Kenzie Koppenhaver FR-1 Edgewood 37.21