April 12-13, 2024
|
Berry - Mount Berry, GA
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Nick Nyman SR-4 Georgia Tech 1:24.37 1:58.57 1:54.01 10
2 Bradshaw Lathbury SR-4 Berry 1:50.73 2:05.57 1:54.15 8
3 Gary Halverson SR-4 Piedmont 1:24.89 2:03.89 1:54.71 6
4 Gray McIntyre JR-3 Life 2:22.78 1:49.39 1:55.14 5
5 Dylan Payne FR-1 West Alabama 1:23.55 1:22.39 1:56.03 4
6 Abedelemejid Kerebo SO-2 Life 1:45.73 2:06.64 1:56.18 3
7 Adam Lippe Senior Unattached 1:58.81 2:22.11 1:56.48 -
8 Parker Jackson SO-2 Valdosta State 1:44.95 1:26.30 1:56.61 2
9 Rakiem Barnes SO-2 Clayton State 1:38.11 2:24.82 1:56.79 1
10 Ethan Smith SO-2 Berry 1:58.00 2:00.34 1:56.83 -
11 Ethan Campbell JR-3 Southeastern U. 1:41.75 2:03.97 1:56.95 -
12 Reggie Sanders   Run-Netics 1:30.19 2:02.98 1:57.12 -
13 Andrew Burchett FR-1 Emory 1:54.88 2:05.43 1:57.22 -
14 Peter Ivester JR-3 Berry 1:43.39 2:30.38 1:57.48 -
15 Chris Belz JR-3 Emory 1:24.81 1:23.63 1:57.78 -
16 Turner Goetsch JR-3 Emory 2:17.82 1:36.59 1:57.79 -
17 Patrick Latting JR-3 Emory 1:57.53 2:09.40 1:58.71 -
18 Harrison Fultz SR-4 Georgia Tech 1:40.97 1:30.28 1:58.78 -
19 Micha Blair Senior Unattached 2:09.58 2:06.02 1:58.88 -
20 Kaden Ellis   University of Georgia Club XC 2:14.44 2:07.30 1:58.97 -
21 Jonathan Orelowitz JR-3 Emory 2:13.28 2:31.13 1:59.00 -
22 Sancho Smith SO-2 Clayton State 1:25.75 1:42.42 1:59.09 -
23 Jonathan Fitzgerald SR-4 Southeastern U. 1:57.61 2:28.82 2:00.01 -
24 Camron Gaddis SO-2 Clayton State 1:32.53 1:48.16 2:00.17 -
25 Brody Wallace SR-4 Berry 2:28.01 2:35.23 2:00.33 -
26 Gianpaolo Longo JR-3 Berry 2:29.55 1:32.87 2:00.60 -
27 Lance Little FR-1 Clayton State 2:18.95 2:12.91 2:00.82 -
28 Evan Malinow SO-2 Emory 1:29.45 2:10.54 2:00.87 -
29 Troy Blackwood SO-2 Berry 1:42.79 1:31.91 2:00.93 -
30 Grady Coppock SR-4 Berry 1:57.43 2:36.17 2:01.06 -
31 Aaron Bensley SR-4 Berry 2:26.50 2:03.50 2:01.07 -
32 Adam Mastrobuono SR-4 Valdosta State 2:28.09 2:02.60 2:01.38 -
33 Charles Hughes JR-3 Cumberland (Tenn.) 1:59.23 1:40.98 2:01.66 -
34 Gary Mata SO-2 West Alabama 2:11.53 1:49.61 2:01.78 -
35 Holden Jorski SR-4 Berry 1:35.04 1:27.73 2:01.84 -
36 Jentzen Moore JR-3 West Alabama 2:38.93 2:16.92 2:02.25 -
37 Ben Hanlon SR-4 Berry 2:29.39 1:39.19 2:02.45 -
38 Jacob Jones FR-1 West Alabama 1:33.26 2:17.44 2:02.71 -
39 Terry Mitchner SO-2 Clayton State 1:50.76 1:43.37 2:03.06 -
40 Braden Hobbs JR-3 Berry 1:57.01 2:00.70 2:03.16 -
41 Andrew Carrera SR-4 Southeastern U. 1:30.11 1:26.41 2:03.43 -
42 Isaac Marcero   University of Georgia Club XC 1:38.04 1:59.14 2:04.10 -
43 Bryce Prather SR-4 Berry 2:05.84 1:52.14 2:04.59 -
44 Antonio Fuentes FR-1 Oglethorpe 2:07.41 1:58.67 2:04.91 -
45 Matt Bowker JR-3 Berry 1:58.72 2:17.46 2:04.96 -
46 Ethan Caswell JR-3 Covenant 2:29.99 2:12.49 2:04.99 -
47 Owen Jordan   University of Georgia Club XC 2:01.25 1:55.00 2:05.00 -
48 Chandler Lines FR-1 Covenant 2:11.28 2:31.28 2:05.02 -
49 Ben Zamler JR-3 Emory 2:22.64 2:27.65 2:05.12 -
50 Parker Snelson FR-1 Piedmont 1:45.28 2:34.16 2:05.33 -
51 Josiah Mellott JR-3 Covenant 1:39.33 2:38.42 2:05.73 -
52 Jayson Lynch SR-4 West Alabama 1:31.84 2:25.93 2:05.80 -
53 Elijah Carpenter SO-2 Southeastern U. 2:42.54 2:00.96 2:06.00 -
53 JP Deaton SR-4 Berry 1:28.20 2:16.08 2:06.00 -
55 Brooks Johnson FR-1 Berry 1:51.11 2:03.74 2:06.26 -
56 Patrick Bollwerk JR-3 Berry 2:17.68 2:01.26 2:06.31 -
57 Dave Hubert SR-4 West Alabama 2:23.20 2:19.40 2:06.72 -
58 Joey Kowalczewski JR-3 Berry 1:30.16 2:41.27 2:06.98 -
59 McKinley Chappell SO-2 Berry 1:35.29 2:35.01 2:07.05 -
60 Matthew Herndon SO-2 Valdosta State 2:15.34 2:06.41 2:07.68 -
61 Alex Burns FR-1 Covenant 1:50.68 2:38.29 2:08.69 -
62 Aaron Munger FR-1 Valdosta State 2:08.72 1:49.42 2:08.72 -
63 Keshawn Maxwell SR-4 Piedmont 1:49.82 1:40.78 2:09.20 -
64 Brian Kipkosgei SO-2 Shorter 2:05.36 1:33.05 2:09.23 -
65 Joseph Aguilar JR-3 West Alabama 1:57.60 1:34.34 2:09.23 -
66 William Bailey JR-3 Huntingdon 2:47.21 2:32.96 2:09.62 -
67 Kaleb Ellis Sophomore Unattached 2:15.09 1:55.61 2:09.89 -
68 Zane Smith JR-3 Piedmont 1:53.04 2:34.62 2:09.93 -
69 Eliu Flores FR-1 Piedmont 1:39.18 2:06.95 2:12.24 -
70 Mac Brooks SR-4 Huntingdon 2:20.23 2:51.98 2:12.29 -
71 Nico Klementzos JR-3 Berry 2:27.15 2:17.87 2:12.56 -
72 John Purtill SO-2 Covenant 2:30.98 2:06.72 2:14.80 -
73 Tyler Miller FR-1 Berry 2:16.76 2:59.38 2:57.60 -
73 Nick Keller   University of Georgia Club XC 2:29.67 2:44.78 2:17.31 -
74 Austen Sekowski JR-3 Valdosta State 2:05.57 2:16.61 2:17.99 -
75 Levi Garrett SO-2 Huntingdon 2:23.44 2:09.52 2:19.26 -
76 Will Holland SR-4 Covenant 1:56.42 1:52.21 2:20.26 -
77 Robert Patrick   University of Georgia Club XC 2:49.47 2:30.96 2:22.41 -
78 Ethan Stoltz   University of Georgia Club XC 3:08.32 2:13.28 2:24.86 -
79 Benjamin Powers   University of Georgia Club XC 2:48.60 2:07.95 2:30.53 -
80 Ryan Cole SR-4 Huntingdon 2:32.19 2:27.44 2:38.53 -
81 James Craig SR-4 Shorter 2:39.84 2:45.17 2:57.60 -
Men's 800 Meters Section 0
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
73 Tyler Miller FR-1 Berry 2:57.60 2:06.10 3:11.81 3:40.23 -
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Nick Nyman SR-4 Georgia Tech 1:54.01 10
4 Gray McIntyre JR-3 Life 1:55.14 5
6 Abedelemejid Kerebo SO-2 Life 1:56.18 3
15 Chris Belz JR-3 Emory 1:57.78 -
18 Harrison Fultz SR-4 Georgia Tech 1:58.78 -
22 Sancho Smith SO-2 Clayton State 1:59.09 -
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
8 Parker Jackson SO-2 Valdosta State 2:31.60 1:56.61 2
10 Ethan Smith SO-2 Berry 2:02.68 1:56.83 -
11 Ethan Campbell JR-3 Southeastern U. 1:27.72 1:56.95 -
17 Patrick Latting JR-3 Emory 1:53.97 1:58.71 -
19 Micha Blair Senior Unattached 2:27.42 1:58.88 -
49 Ben Zamler JR-3 Emory 2:15.13 2:05.12 -
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
2 Bradshaw Lathbury SR-4 Berry 1:29.04 1:47.31 1:56.44 2:13.56 1:27.90 1:54.15 1:38.17 8
3 Gary Halverson SR-4 Piedmont 2:27.98 2:10.77 2:17.66 1:29.48 2:25.69 1:54.71 2:00.45 6
5 Dylan Payne FR-1 West Alabama 2:05.32 1:52.55 1:32.83 1:37.47 2:21.56 1:56.03 2:08.80 4
9 Rakiem Barnes SO-2 Clayton State 1:46.28 1:38.11 2:23.66 2:02.63 2:25.99 1:56.79 2:23.66 1
12 Reggie Sanders   Run-Netics 2:01.81 2:28.75 1:52.44 2:18.21 2:31.09 1:57.12 1:57.12 -
14 Peter Ivester JR-3 Berry 1:50.44 2:23.33 1:48.09 1:28.11 1:39.86 1:57.48 2:18.63 -
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
7 Adam Lippe Senior Unattached 1:54.15 1:41.34 1:59.98 1:43.67 2:26.77 1:56.48 -
13 Andrew Burchett FR-1 Emory 2:13.63 2:15.98 1:29.09 2:20.67 2:14.81 1:57.22 -
16 Turner Goetsch JR-3 Emory 1:31.88 1:33.06 1:23.63 1:31.88 2:33.13 1:57.79 -
21 Jonathan Orelowitz JR-3 Emory 2:18.04 2:22.80 1:32.82 1:39.96 2:22.80 1:59.00 -
23 Jonathan Fitzgerald SR-4 Southeastern U. 2:09.61 2:26.42 2:16.82 1:44.41 1:31.21 2:00.01 -
27 Lance Little FR-1 Clayton State 2:08.07 1:25.79 2:23.78 2:00.82 2:23.78 2:00.82 -
51 Josiah Mellott JR-3 Covenant 1:43.10 2:20.82 2:22.08 2:27.11 2:34.65 2:05.73 -
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
20 Kaden Ellis   University of Georgia Club XC 1:58.97 -
24 Camron Gaddis SO-2 Clayton State 2:00.17 -
25 Brody Wallace SR-4 Berry 2:00.33 -
29 Troy Blackwood SO-2 Berry 2:00.93 -
30 Grady Coppock SR-4 Berry 2:01.06 -
39 Terry Mitchner SO-2 Clayton State 2:03.06 -
60 Matthew Herndon SO-2 Valdosta State 2:07.68 -
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
33 Charles Hughes JR-3 Cumberland (Tenn.) 2:01.66 2:07.75 -
41 Andrew Carrera SR-4 Southeastern U. 2:03.43 1:35.05 -
44 Antonio Fuentes FR-1 Oglethorpe 2:04.91 1:46.18 -
47 Owen Jordan   University of Georgia Club XC 2:05.00 2:28.75 -
53 JP Deaton SR-4 Berry 2:06.00 2:42.54 -
65 Joseph Aguilar JR-3 West Alabama 2:09.23 2:26.03 -
Men's 800 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
28 Evan Malinow SO-2 Emory 2:25.05 1:30.66 2:00.87 1:45.16 1:45.16 2:09.33 -
31 Aaron Bensley SR-4 Berry 2:19.23 1:25.96 2:01.07 1:28.39 2:33.76 1:36.86 -
34 Gary Mata SO-2 West Alabama 2:13.96 2:04.22 2:01.78 2:07.87 1:58.13 2:10.31 -
35 Holden Jorski SR-4 Berry 2:29.87 2:38.40 2:01.84 1:41.13 1:43.57 1:42.35 -
36 Jentzen Moore JR-3 West Alabama 2:29.15 2:01.03 2:02.25 1:32.91 2:15.70 1:34.14 -
40 Braden Hobbs JR-3 Berry 1:49.62 2:36.42 2:03.16 2:29.03 1:28.68 2:33.95 -
57 Dave Hubert SR-4 West Alabama 1:31.24 2:11.79 2:06.72 2:43.47 2:33.34 1:43.91 -
Men's 800 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
26 Gianpaolo Longo JR-3 Berry 2:00.60 1:24.42 2:29.55 2:34.37 2:06.63 -
32 Adam Mastrobuono SR-4 Valdosta State 2:01.38 1:55.31 1:46.82 2:28.09 1:37.11 -
38 Jacob Jones FR-1 West Alabama 2:02.71 1:51.67 1:59.03 1:43.08 1:57.81 -
42 Isaac Marcero   University of Georgia Club XC 2:04.10 1:56.66 1:45.49 2:41.33 2:11.55 -
52 Jayson Lynch SR-4 West Alabama 2:05.80 2:08.32 1:45.68 1:51.97 2:18.38 -
53 Elijah Carpenter SO-2 Southeastern U. 2:06.00 1:28.20 2:40.02 2:17.34 1:45.84 -
67 Kaleb Ellis Sophomore Unattached 2:09.89 2:44.96 2:13.79 2:08.60 1:38.72 -
Men's 800 Meters Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
45 Matt Bowker JR-3 Berry 1:59.97 1:59.97 2:04.96 2:33.70 2:28.71 -
46 Ethan Caswell JR-3 Covenant 1:53.74 2:41.24 2:04.99 2:32.49 2:38.74 -
50 Parker Snelson FR-1 Piedmont 2:39.17 1:59.07 2:05.33 2:19.12 2:24.13 -
56 Patrick Bollwerk JR-3 Berry 1:42.32 1:36.00 2:06.31 2:24.00 2:26.52 -
58 Joey Kowalczewski JR-3 Berry 1:46.67 2:01.90 2:06.98 1:58.10 1:44.13 -
59 McKinley Chappell SO-2 Berry 1:56.89 2:32.46 2:07.05 2:07.05 2:13.41 -
Men's 800 Meters Section 10
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
37 Ben Hanlon SR-4 Berry 2:37.96 1:55.11 2:02.45 2:18.37 -
43 Bryce Prather SR-4 Berry 2:20.79 1:48.40 2:04.59 1:37.18 -
48 Chandler Lines FR-1 Covenant 2:26.28 1:50.02 2:05.02 1:35.02 -
62 Aaron Munger FR-1 Valdosta State 2:25.46 2:24.17 2:08.72 2:47.34 -
68 Zane Smith JR-3 Piedmont 2:41.12 2:02.14 2:09.93 2:11.23 -
70 Mac Brooks SR-4 Huntingdon 2:48.01 2:32.14 2:12.29 1:57.74 -
71 Nico Klementzos JR-3 Berry 2:15.22 1:40.75 2:12.56 2:32.45 -
Men's 800 Meters Section 11
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
55 Brooks Johnson FR-1 Berry 1:46.06 1:42.27 2:06.26 1:28.39 2:18.89 1:32.17 -
61 Alex Burns FR-1 Covenant 2:22.85 2:21.56 2:08.69 2:35.72 2:11.27 2:40.87 -
64 Brian Kipkosgei SO-2 Shorter 2:48.00 2:16.99 2:09.23 2:18.28 2:14.40 1:36.93 -
66 William Bailey JR-3 Huntingdon 2:26.47 2:44.62 2:09.62 1:37.22 2:07.03 2:26.47 -
74 Austen Sekowski JR-3 Valdosta State 2:02.82 1:47.64 2:17.99 1:46.26 2:58.01 2:35.93 -
75 Levi Garrett SO-2 Huntingdon 2:23.44 2:09.52 2:19.26 2:15.09 1:44.45 2:31.80 -
77 Robert Patrick   University of Georgia Club XC 2:11.02 2:52.32 2:22.41 2:43.78 2:01.05 2:45.20 -
81 James Craig SR-4 Shorter 3:20.69 3:45.56 2:57.60 3:24.24 2:36.29 2:06.10 -
Men's 800 Meters Section 12
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
63 Keshawn Maxwell SR-4 Piedmont 1:44.66 1:31.74 2:47.96 2:09.20 1:43.36 -
69 Eliu Flores FR-1 Piedmont 2:45.30 1:32.57 2:40.01 2:12.24 2:22.82 -
72 John Purtill SO-2 Covenant 2:20.20 2:33.68 1:35.71 2:14.80 2:02.67 -
73 Nick Keller   University of Georgia Club XC 2:35.16 2:13.19 2:40.66 2:17.31 2:17.31 -
76 Will Holland SR-4 Covenant 2:24.47 1:55.02 2:09.04 2:20.26 2:24.47 -
78 Ethan Stoltz   University of Georgia Club XC 2:26.31 2:58.18 1:44.30 2:24.86 1:51.55 -
79 Benjamin Powers   University of Georgia Club XC 2:07.95 2:15.48 2:41.07 2:30.53 2:29.03 -
80 Ryan Cole SR-4 Huntingdon 2:00.49 3:05.48 2:21.10 2:38.53 3:03.90 -