April 11-12, 2024
|
Berry - Mount Berry, GA
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B Appalachian AC

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Nathan Knox JR-3 Alabama-Huntsville 3:52.03 3:07.95 5:01.64 10
2 Cameron Bensley   Unattached 3:53.08 4:51.35 3:53.08 -
3 Conner Patterson JR-3 Alabama-Huntsville 3:54.55 3:40.48 4:36.77 8
4 Ashton Deriso JR-3 Oglethorpe 3:55.87 5:01.92 3:41.72 6
5 Ethan Smith SO-2 Berry 3:56.02 3:37.14 4:33.79 5
6 Rodrigo Fraga Odriozola JR-3 Jacksonville St. 3:57.35 3:12.26 3:02.76 4
7 Bradshaw Lathbury SR-4 Berry 3:57.72 5:06.66 3:19.69 3
8 Will Ponder Senior ATLANTA TRACK CLUB 3:58.60 4:53.48 4:55.87 2
9 Jack Lowe SO-2 Jacksonville St. 3:58.82 3:34.94 4:29.87 1
10 Weston Ellison FR-1 Alabama-Huntsville 3:59.57 4:01.97 3:30.83 -
11 Adam Lippe Senior Unattached 3:59.58 3:42.81 3:47.61 -
12 Meshack Kosgei FR-1 Jacksonville St. 3:59.69 5:04.41 4:30.85 -
13 Tristan Autry JR-3 Georgia Tech 4:00.29 3:45.88 3:12.24 -
14 Grady Coppock SR-4 Berry 4:02.43 4:21.83 5:05.47 -
15 Peter Ivester JR-3 Berry 4:02.52 3:45.55 3:11.59 -
16 Stephen Graffius SR-4 Oglethorpe 4:03.00 3:53.28 4:32.16 -
17 Jackson Borden JR-3 Georgia Tech 4:03.62 4:40.17 3:22.21 -
18 Kirin Karver FR-1 Emory 4:05.07 3:18.51 3:18.51 -
19 Camron Gaddis SO-2 Clayton State 4:05.26 5:16.39 3:26.02 -
20 Jonathan Orelowitz JR-3 Emory 4:05.86 3:41.28 3:04.40 -
21 Will Anglea JR-3 Alabama-Huntsville 4:06.10 3:11.96 4:01.18 -
22 Parker Jackson SO-2 Valdosta State 4:06.16 5:00.32 5:02.78 -
23 Olin Gilster FR-1 Emory 4:07.51 3:40.29 4:39.69 -
24 Troy Blackwood SO-2 Berry 4:07.94 4:52.57 4:52.57 -
25 Ethan Campbell JR-3 Southeastern U. 4:08.41 3:11.28 3:21.22 -
26 Jack Elliott SR-4 Alabama-Huntsville 4:09.25 3:11.93 5:09.07 -
27 Brody Wallace SR-4 Berry 4:11.22 4:06.20 3:23.49 -
28 Gray Frederick   University of Georgia Club XC 4:13.95 5:19.98 3:33.32 -
29 Jonathan Fitzgerald SR-4 Southeastern U. 4:14.11 5:07.48 4:09.03 -
30 Aaron Bensley SR-4 Berry 4:14.83 5:21.09 4:42.87 -
31 Adam Mastrobuono SR-4 Valdosta State 4:17.50 5:01.28 3:44.03 -
32 Grant Gaffney Sophomore Unattached 4:17.66 3:28.71 3:33.86 -
33 Patrick Bollwerk JR-3 Berry 4:18.23 3:47.25 3:49.83 -
34 Anthony Arredondo JR-3 Oglethorpe 4:18.88 5:10.66 5:36.55 -
35 Brooks Johnson FR-1 Berry 4:19.30 3:35.22 3:17.07 -
36 Ben Hanlon SR-4 Berry 4:19.77 5:24.72 3:27.82 -
37 Caleb West   University of Georgia Club XC 4:20.20 3:25.56 3:12.55 -
38 Taylor Nails SR-4 Alabama-Huntsville 4:20.67 4:46.74 5:38.88 -
39 Ethan Kurilko FR-1 Georgia Tech 4:20.67 5:15.41 3:44.18 -
40 Matt Bowker JR-3 Berry 4:20.96 5:36.64 4:57.50 -
41 Grant Thompson SR-4 Emory 4:21.14 5:05.54 3:57.64 -
42 Rakiem Barnes SO-2 Clayton State 4:23.05 4:51.99 4:23.05 -
43 Arat Joanico SR-4 Reinhardt 4:23.38 4:57.62 5:05.52 -
44 McKinley Chappell SO-2 Berry 4:24.10 4:21.46 5:11.64 -
45 Ugoh Awarieta FR-1 Oglethorpe 4:24.77 3:26.52 5:04.49 -
46 JP Deaton SR-4 Berry 4:24.78 4:59.21 4:59.21 -
47 Evan Malinow SO-2 Emory 4:25.08 5:20.75 3:16.16 -
48 Matthew Herndon SO-2 Valdosta State 4:25.30 3:16.33 4:09.39 -
49 Parker Snelson FR-1 Piedmont 4:26.70 5:06.71 4:58.71 -
50 Jentzen Moore JR-3 West Alabama 4:26.97 4:51.00 3:20.23 -
51 Noah Jones FR-1 Reinhardt 4:27.31 4:08.60 5:07.41 -
52 Braden Hobbs JR-3 Berry 4:30.47 5:21.86 3:14.74 -
53 Jayson Lynch SR-4 West Alabama 4:30.49 4:08.85 4:41.31 -
54 Bryce Prather SR-4 Berry 4:30.96 4:22.84 5:49.54 -
55 Daniel Speed   University of Georgia Club XC 4:32.50 3:51.63 5:43.35 -
56 Jacob Jones SO-2 Alabama-Huntsville 4:32.62 5:24.42 3:10.84 -
57 Khayri Davis SO-2 Clayton State 4:32.91 5:43.87 3:51.98 -
57 Nate Shingleton FR-1 Alabama-Huntsville 4:32.91 3:21.96 4:38.37 -
59 Antonio Fuentes FR-1 Oglethorpe 4:33.85 5:20.41 3:47.30 -
60 Andrew Carrera SR-4 Southeastern U. 4:34.12 3:11.89 5:39.91 -
61 Dave Hubert SR-4 West Alabama 4:35.24 5:22.03 3:48.45 -
62 Brian Kipkosgei SO-2 Shorter 4:37.05 5:24.15 5:15.84 -
63 Asa Mazow SO-2 Alabama-Huntsville 4:38.74 3:31.85 5:14.98 -
64 Aaron Munger FR-1 Valdosta State 4:39.29 4:16.95 4:00.19 -
65 William Bailey JR-3 Huntingdon 4:40.08 3:55.27 5:16.49 -
66 Keshawn Maxwell SR-4 Piedmont 4:41.55 4:47.19 3:53.69 -
67 Liam Random FR-1 Reinhardt 4:42.47 4:08.58 4:08.58 -
68 Tyler Miller FR-1 Berry 4:43.91 4:29.72 5:20.82 -
69 Kzon Dennis SO-2 Shorter 4:44.73 5:07.51 5:38.83 -
70 Nick Keller   University of Georgia Club XC 4:45.33 4:45.33 5:33.84 -
71 Eliu Flores FR-1 Piedmont 4:47.37 5:24.73 5:24.73 -
72 Levi Garrett SO-2 Huntingdon 4:48.32 5:20.04 5:48.87 -
73 Jorge Mares FR-1 Reinhardt 4:52.29 3:50.91 3:50.91 -
74 Aidan Devries FR-1 Covenant 4:56.30 6:04.45 6:13.34 -
75 Ethan Stoltz   University of Georgia Club XC 5:04.54 4:40.18 6:05.45 -
  Brian Easter JR-3 West Alabama DNF DNF DNF -
  Hiromu Sakuma FR-1 Emory DNF DNF DNF -
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Nathan Knox JR-3 Alabama-Huntsville 4:52.36 3:52.03 4:19.88 3:12.59 10
2 Cameron Bensley   Unattached 4:04.74 3:53.08 4:02.41 2:45.49 -
3 Conner Patterson JR-3 Alabama-Huntsville 3:52.21 3:54.55 4:03.94 5:04.92 8
4 Ashton Deriso JR-3 Oglethorpe 3:29.93 3:55.87 3:53.52 4:26.54 6
5 Ethan Smith SO-2 Berry 2:49.94 3:56.02 5:06.83 4:50.31 5
6 Rodrigo Fraga Odriozola JR-3 Jacksonville St. 3:47.86 3:57.35 3:07.51 3:00.39 4
7 Bradshaw Lathbury SR-4 Berry 2:48.79 3:57.72 4:07.23 4:11.99 3
8 Will Ponder Senior ATLANTA TRACK CLUB 3:03.73 3:58.60 2:51.80 3:51.45 2
9 Jack Lowe SO-2 Jacksonville St. 3:06.28 3:58.82 3:51.66 4:58.53 1
10 Weston Ellison FR-1 Alabama-Huntsville 2:47.70 3:59.57 5:06.65 4:52.28 -
11 Adam Lippe Senior Unattached 3:54.79 3:59.58 2:47.71 3:40.42 -
14 Grady Coppock SR-4 Berry 3:04.25 4:02.43 4:09.71 4:14.56 -
26 Jack Elliott SR-4 Alabama-Huntsville 4:01.78 4:09.25 4:34.18 3:24.39 -
38 Taylor Nails SR-4 Alabama-Huntsville 3:10.29 4:20.67 5:33.66 4:31.10 -
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
12 Meshack Kosgei FR-1 Jacksonville St. 4:06.88 3:59.69 4:57.22 3:45.31 4:11.68 -
13 Tristan Autry JR-3 Georgia Tech 4:24.32 4:00.29 3:50.68 4:09.91 5:12.38 -
15 Peter Ivester JR-3 Berry 4:51.03 4:02.52 4:14.65 4:26.78 4:48.60 -
16 Stephen Graffius SR-4 Oglethorpe 3:48.42 4:03.00 3:48.42 4:58.89 4:15.15 -
17 Jackson Borden JR-3 Georgia Tech 3:44.13 4:03.62 3:27.08 5:14.27 3:12.46 -
18 Kirin Karver FR-1 Emory 2:51.55 4:05.07 4:34.48 4:58.99 3:08.71 -
19 Camron Gaddis SO-2 Clayton State 2:51.69 4:05.26 5:13.94 2:59.04 2:56.59 -
20 Jonathan Orelowitz JR-3 Emory 3:36.36 4:05.86 2:59.48 4:27.99 3:14.23 -
21 Will Anglea JR-3 Alabama-Huntsville 4:25.79 4:06.10 4:43.02 4:18.41 4:28.25 -
25 Ethan Campbell JR-3 Southeastern U. 4:48.16 4:08.41 3:16.25 3:46.06 3:26.18 -
28 Gray Frederick   University of Georgia Club XC 3:53.64 4:13.95 4:44.43 3:15.55 4:49.51 -
32 Grant Gaffney Sophomore Unattached 5:01.47 4:17.66 4:15.09 3:08.10 3:49.32 -
63 Asa Mazow SO-2 Alabama-Huntsville 4:24.81 4:38.74 5:45.64 3:37.42 5:40.07 -
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
22 Parker Jackson SO-2 Valdosta State 4:06.16 4:55.40 -
23 Olin Gilster FR-1 Emory 4:07.51 4:52.07 -
24 Troy Blackwood SO-2 Berry 4:07.94 4:52.57 -
27 Brody Wallace SR-4 Berry 4:11.22 5:26.59 -
29 Jonathan Fitzgerald SR-4 Southeastern U. 4:14.11 3:02.96 -
30 Aaron Bensley SR-4 Berry 4:14.83 5:08.35 -
39 Ethan Kurilko FR-1 Georgia Tech 4:20.67 4:15.46 -
48 Matthew Herndon SO-2 Valdosta State 4:25.30 3:37.55 -
56 Jacob Jones SO-2 Alabama-Huntsville 4:32.62 3:57.18 -
  Hiromu Sakuma FR-1 Emory DNF DNF -
  Brian Easter JR-3 West Alabama DNF DNF -
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
31 Adam Mastrobuono SR-4 Valdosta State 4:17.50 -
33 Patrick Bollwerk JR-3 Berry 4:18.23 -
34 Anthony Arredondo JR-3 Oglethorpe 4:18.88 -
36 Ben Hanlon SR-4 Berry 4:19.77 -
41 Grant Thompson SR-4 Emory 4:21.14 -
42 Rakiem Barnes SO-2 Clayton State 4:23.05 -
46 JP Deaton SR-4 Berry 4:24.78 -
47 Evan Malinow SO-2 Emory 4:25.08 -
50 Jentzen Moore JR-3 West Alabama 4:26.97 -
52 Braden Hobbs JR-3 Berry 4:30.47 -
54 Bryce Prather SR-4 Berry 4:30.96 -
55 Daniel Speed   University of Georgia Club XC 4:32.50 -
57 Nate Shingleton FR-1 Alabama-Huntsville 4:32.91 -
57 Khayri Davis SO-2 Clayton State 4:32.91 -
Men's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
35 Brooks Johnson FR-1 Berry 4:19.30 -
37 Caleb West   University of Georgia Club XC 4:20.20 -
40 Matt Bowker JR-3 Berry 4:20.96 -
43 Arat Joanico SR-4 Reinhardt 4:23.38 -
44 McKinley Chappell SO-2 Berry 4:24.10 -
45 Ugoh Awarieta FR-1 Oglethorpe 4:24.77 -
51 Noah Jones FR-1 Reinhardt 4:27.31 -
53 Jayson Lynch SR-4 West Alabama 4:30.49 -
59 Antonio Fuentes FR-1 Oglethorpe 4:33.85 -
61 Dave Hubert SR-4 West Alabama 4:35.24 -
62 Brian Kipkosgei SO-2 Shorter 4:37.05 -
65 William Bailey JR-3 Huntingdon 4:40.08 -
Men's 1500 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
49 Parker Snelson FR-1 Piedmont 4:26.70 3:09.36 5:44.05 4:50.71 3:30.70 -
60 Andrew Carrera SR-4 Southeastern U. 4:34.12 5:26.21 5:45.40 5:31.69 4:34.12 -
64 Aaron Munger FR-1 Valdosta State 4:39.29 4:00.19 4:08.57 4:02.99 4:58.84 -
66 Keshawn Maxwell SR-4 Piedmont 4:41.55 5:57.57 4:50.00 4:13.40 4:13.40 -
67 Liam Random FR-1 Reinhardt 4:42.47 5:38.97 5:19.20 4:39.65 3:34.68 -
68 Tyler Miller FR-1 Berry 4:43.91 3:27.26 3:27.26 6:06.25 6:00.57 -
69 Kzon Dennis SO-2 Shorter 4:44.73 3:25.01 4:30.50 4:10.57 5:16.05 -
70 Nick Keller   University of Georgia Club XC 4:45.33 3:56.83 5:25.28 3:45.41 3:59.68 -
71 Eliu Flores FR-1 Piedmont 4:47.37 4:04.27 4:35.88 4:44.50 4:53.12 -
72 Levi Garrett SO-2 Huntingdon 4:48.32 4:39.67 4:51.21 3:42.01 5:28.69 -
73 Jorge Mares FR-1 Reinhardt 4:52.29 3:45.07 6:02.44 5:03.99 3:47.99 -
74 Aidan Devries FR-1 Covenant 4:56.30 6:25.19 5:22.97 3:39.27 5:02.23 -
75 Ethan Stoltz   University of Georgia Club XC 5:04.54 5:13.68 3:36.23 4:21.91 4:55.41 -