February 10, 2024
|
SPIRE Institute Indoor Track & Field Facility - Geneva, OH
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B PSAC AARTFC IC4A/ECAC

Women's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Haley Hamilton JR-3 Duquesne 9:59.15 9:59.15 11:35.02 8:35.27
2 Kailey Granger FR-1 Bucknell 7:13.53 10:02.12 7:25.57 8:55.89
3 Ally Clarke SR-4 Bucknell 12:15.21 10:02.63 8:02.11 7:31.98
4 Abigail Paczewski SR-4 Bucknell 11:28.40 10:09.20 8:01.27 13:05.87
5 Madeline Curtis JR-3 California (Pa.) 9:29.80 10:19.34 10:44.12 7:19.74
6 Emma Esteves JR-3 Ursuline (Ohio) 12:58.99 10:23.19 9:20.88 11:31.74
7 Lydia Falkenstein FR-1 Davis & Elkins 10:56.34 10:25.08 7:36.31 11:21.34
8 Ariana Manos JR-3 Kent State 12:13.68 10:32.48 12:20.01 13:16.93
9 Mia Winters SO-2 St. Bonaventure 7:41.75 10:32.53 7:54.40 10:26.21
10 Katie Slimon FR-1 Edinboro 11:37.80 10:34.36 13:19.30 10:34.36
11 Ana Crangle SO-2 Cleveland St. 13:21.77 10:36.32 11:52.68 10:23.60
12 Addy Ciecierski JR-3 Duquesne 9:52.08 10:36.64 11:08.48 8:48.42
13 Natalie Keller FR-1 Cleveland St. 10:56.26 10:37.14 9:52.54 11:02.63
14 Anna Recktenwalt JR-3 Buffalo 9:21.12 10:37.63 12:26.03 11:09.52
15 Sydney Swan SO-2 Findlay 12:35.58 10:40.32 8:32.26 12:22.78
16 Claire Walters SR-4 Franciscan (Ohio) 12:55.80 10:41.15 8:00.87 11:19.62
17 Kristen Prince SO-2 St. Vincent (Pa.) 13:13.87 10:45.42 11:17.70 8:55.70
18 Nelly Stafford JR-3 Allegheny 10:14.09 10:46.41 11:25.20 11:25.20
19 Madelynn Madison JR-3 Cleveland St. 13:35.40 10:47.14 7:45.94 7:39.47
20 Katie Edinger FR-1 Buffalo 13:00.78 10:50.65 8:34.02 11:42.71
21 Nicole Kuehner SO-2 Kent State 10:32.49 10:52.05 11:50.74 9:46.85
22 Cassie Klein SO-2 John Carroll 13:03.04 10:52.53 10:59.06 11:51.26
23 Taylor Heschke JR-3 Canisius 13:55.92 10:53.06 8:16.33 9:41.23
24 Samantha Spargo SR-4 Loyola (Md.) 14:11.69 10:55.14 9:10.32 10:02.73
25 Emma Steele   Flagship City Track Club 7:38.90 10:55.56 12:01.12 13:52.57
26 Caitlin O'Rourke Senior FCTC 8:24.91 10:55.72 13:39.65 14:05.88
27 Brianna Carter FR-1 Buffalo 10:11.04 10:57.03 12:02.74 13:01.87
28 Mary Thornton SR-4 Duquesne 13:28.89 10:57.63 11:04.21 10:57.63
29 Katelyn Wilkes FR-1 St. Bonaventure 12:50.50 10:58.54 10:45.37 12:43.91
29 Caylee Mackey JR-3 Youngstown St. 14:20.32 11:12.12 11:59.17 8:17.37
30 Sydney Hambel SO-2 Wheeling 12:53.62 11:01.21 12:20.56 8:55.58
31 Gabby Kutchma JR-3 Clarion 13:42.38 11:03.21 10:56.58 12:55.96
32 Lauren Riddle SO-2 Loyola (Md.) 12:04.13 11:04.34 11:50.85 13:17.21
33 Molly Gipson SO-2 St. Bonaventure 7:47.09 11:07.26 13:27.39 8:00.43
34 Chloe Freeland JR-3 Buffalo 8:34.82 11:08.59 10:21.79 14:15.80
35 Molly Coleman FR-1 Ashland 12:23.02 11:09.38 12:43.10 8:15.35
36 Lindsey Hartle SO-2 PSU-Behrend 9:29.92 11:10.49 10:03.45 12:17.54
37 Sophia Lee-Hauser JR-3 Point Park 8:17.10 11:11.75 14:06.41 9:44.43
39 Brooke Bechtel FR-1 Cleveland St. 9:14.94 11:16.75 13:32.10 11:23.52
40 Ariana Coats JR-3 Cleveland St. 9:17.83 11:20.28 8:16.61 10:25.86
41 Mackenzie Newman FR-1 Loyola (Md.) 10:47.68 11:21.76 9:32.68 9:12.23
42 Madelyn Hyde SO-2 Loyola (Md.) 10:29.70 11:24.45 12:39.74 7:59.12
43 Addie LaBombard SO-2 Kent State 11:24.53 11:24.53 10:36.62 11:51.92
44 Abby Douglas FR-1 Indiana (Pa.) 10:04.19 11:26.58 9:57.33 8:41.80
45 Skye Hackathorn SO-2 Slippery Rock 8:49.80 11:28.05 13:59.42 12:29.98
46 Jocelyn Wilson FR-1 Edinboro 14:18.12 11:32.03 10:43.59 10:02.07
47 Lizzie Higgins FR-1 Slippery Rock 14:48.68 11:34.28 10:24.86 14:27.85
48 Genevieve Feltmeyer SR-4 Allegheny 9:36.96 11:35.13 14:01.11 12:58.55
49 Marie Scarpa SR-4 Slippery Rock 13:40.39 11:35.24 10:39.62 12:03.05
50 Brenna Heinzerling SO-2 Ashland 13:34.60 11:36.24 11:08.39 12:52.83
51 Elisabeth Willett FR-1 Ashland 10:13.03 11:36.62 14:09.88 9:24.27
52 Sophia Tomana JR-3 Wheeling 11:29.84 11:36.80 8:35.64 13:49.20
53 Morgan Dennison JR-3 Slippery Rock 9:28.49 11:41.84 12:59.05 14:02.21
54 Hannah Weaver JR-3 Indiana (Pa.) 10:32.05 11:42.27 11:00.14 11:35.25
55 Ally Hicks SO-2 West Liberty 15:02.15 11:44.80 15:16.24 9:30.89
56 Chloe Bonson SO-2 Allegheny 11:18.93 11:47.21 13:47.44 15:05.23
57 Paige Brewer FR-1 Clarion 9:20.02 11:48.88 10:16.73 13:13.95
58 Erin O'Neill SR-4 Allegheny 15:25.10 11:51.61 9:00.83 9:36.41
59 Amandine Binet FR-1 Ashland 10:05.28 11:52.09 12:20.58 8:46.95
60 Emma Smith JR-3 Ursuline (Ohio) 10:10.94 11:58.75 11:15.63 14:00.94
61 Emmy Davis FR-1 Clarion 14:41.40 12:08.43 14:26.84 11:53.87
62 Haley Heitz SO-2 Ashland 11:40.97 12:10.17 10:49.86 12:17.48
63 Alyssa Croco SO-2 Robert Morris 9:58.87 12:10.32 9:00.44 9:44.26
64 Samantha Hulme FR-1 St. Bonaventure 11:00.32 12:56.84 9:27.10 12:10.23
65 Emma O'Keefe SO-2 Franciscan (Ohio) 9:53.26 13:00.60 15:44.53 15:05.50
66 MaryElizabeth Savage FR-1 Franciscan (Ohio) 10:48.11 13:00.85 16:16.07 14:34.56
67 Gabbi Lachimia FR-1 Indiana (Pa.) 16:45.78 13:11.95 11:05.24 15:18.67
68 Molly Green FR-1 Chatham 10:06.67 13:18.24 16:05.87 17:17.72
69 Jane Murphy SO-2 Indiana (Pa.) 15:14.26 13:21.98 9:37.43 12:33.87
70 Amanda Lisotto JR-3 Point Park 16:39.54 13:26.08 13:42.21 10:28.75
71 Laura Heinzeroth SO-2 St. Vincent (Pa.) 17:24.06 13:42.09 16:10.07 10:49.46
72 Mya Jackson SR-4 Point Park 10:46.92 14:22.56 10:12.42 14:39.82
73 Kendra Antol FR-1 Franciscan (Ohio) 15:52.34 14:25.76 14:51.74 15:26.37
Women's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Haley Hamilton JR-3 Duquesne 12:52.91 11:35.02 7:59.32 8:17.30 12:34.93 9:59.15 7:35.36
2 Kailey Granger FR-1 Bucknell 10:56.31 9:01.91 7:37.62 13:02.76 10:38.25 10:02.12 7:01.49
3 Ally Clarke SR-4 Bucknell 11:08.92 9:26.48 8:44.29 9:26.48 7:44.03 10:02.63 7:56.08
4 Abigail Paczewski SR-4 Bucknell 7:12.54 10:15.30 7:06.44 10:33.57 11:28.40 10:09.20 11:52.77
6 Emma Esteves JR-3 Ursuline (Ohio) 8:49.72 7:53.63 10:29.43 9:39.57 8:49.72 10:23.19 9:14.64
7 Lydia Falkenstein FR-1 Davis & Elkins 12:23.85 8:57.57 8:13.82 12:30.10 7:17.56 10:25.08 8:07.57
9 Mia Winters SO-2 St. Bonaventure 12:01.09 13:10.67 12:20.06 12:45.37 9:41.93 10:32.53 8:07.05
12 Addy Ciecierski JR-3 Duquesne 7:57.48 11:59.41 11:21.21 8:22.95 8:03.85 10:36.64 12:18.51
15 Sydney Swan SO-2 Findlay 10:21.11 12:48.39 8:32.26 13:07.60 7:41.03 10:40.32 10:46.73
17 Kristen Prince SO-2 St. Vincent (Pa.) 8:49.25 11:30.60 9:08.61 10:38.97 9:47.34 10:45.42 12:48.05
19 Madelynn Madison JR-3 Cleveland St. 11:25.97 11:58.33 9:03.60 8:24.77 12:37.16 10:47.14 9:10.07
21 Nicole Kuehner SO-2 Kent State 10:52.05 13:41.59 11:24.66 8:54.68 10:45.53 10:52.05 13:08.98
23 Taylor Heschke JR-3 Canisius 9:28.17 11:45.31 13:16.74 9:15.10 11:51.84 10:53.06 8:22.86
27 Brianna Carter FR-1 Buffalo 12:02.74 8:45.63 7:53.07 10:11.04 12:35.59 10:57.03 10:57.03
31 Gabby Kutchma JR-3 Clarion 9:17.10 13:15.86 9:43.63 12:16.17 9:30.36 11:03.21 9:10.47
34 Chloe Freeland JR-3 Buffalo 10:08.42 9:41.68 12:42.20 10:35.16 11:15.28 11:08.59 12:02.08
Women's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
8 Ariana Manos JR-3 Kent State 10:32.48 8:32.31 7:48.04 12:07.36 12:51.63 11:54.71 8:57.61
10 Katie Slimon FR-1 Edinboro 10:34.36 11:25.11 8:14.80 7:24.06 8:46.52 12:41.24 13:00.27
11 Ana Crangle SO-2 Cleveland St. 10:36.32 10:42.69 13:47.22 8:54.51 11:08.14 11:39.96 10:04.51
13 Natalie Keller FR-1 Cleveland St. 10:37.14 7:38.74 11:09.00 8:10.60 13:41.91 10:05.29 11:15.37
14 Anna Recktenwalt JR-3 Buffalo 10:37.63 12:26.03 9:59.38 9:08.37 9:33.87 10:24.88 10:31.26
16 Claire Walters SR-4 Franciscan (Ohio) 10:41.15 11:38.86 10:41.15 9:04.98 9:49.86 7:48.04 9:56.27
18 Nelly Stafford JR-3 Allegheny 10:46.41 12:10.45 10:33.49 10:01.17 10:33.49 8:56.52 10:01.17
20 Katie Edinger FR-1 Buffalo 10:50.65 8:53.54 10:31.13 11:23.19 9:32.58 11:16.68 12:21.74
22 Cassie Klein SO-2 John Carroll 10:52.53 9:21.18 11:57.79 9:34.23 10:19.91 13:48.72 11:44.74
24 Samantha Spargo SR-4 Loyola (Md.) 10:55.14 11:27.90 13:38.93 9:23.42 13:06.17 7:58.26 9:10.32
28 Mary Thornton SR-4 Duquesne 10:57.63 13:09.16 8:06.65 13:55.19 13:35.47 13:22.31 13:55.19
29 Caylee Mackey JR-3 Youngstown St. 11:12.12 14:06.88 11:32.29 8:24.09 12:32.78 10:04.91 14:13.60
30 Sydney Hambel SO-2 Wheeling 11:01.21 9:55.09 11:27.66 8:22.52 12:13.95 10:21.54 9:22.03
40 Ariana Coats JR-3 Cleveland St. 11:20.28 9:17.83 8:37.02 14:23.96 14:17.16 9:04.23 14:44.37
43 Addie LaBombard SO-2 Kent State 11:24.53 10:50.31 11:24.53 11:10.84 10:36.62 10:36.62 8:40.25
Women's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
45 Skye Hackathorn SO-2 Slippery Rock 10:53.65 11:48.70 12:43.74 11:28.05 13:52.54
47 Lizzie Higgins FR-1 Slippery Rock 15:02.57 12:15.94 12:36.77 11:34.28 12:43.71
48 Genevieve Feltmeyer SR-4 Allegheny 13:33.31 13:19.40 11:00.38 11:35.13 8:48.30
51 Elisabeth Willett FR-1 Ashland 13:55.95 14:44.71 11:50.56 11:36.62 8:42.47
54 Hannah Weaver JR-3 Indiana (Pa.) 11:00.14 12:17.39 14:16.77 11:42.27 13:34.64
55 Ally Hicks SO-2 West Liberty 15:02.15 13:58.72 13:30.52 11:44.80 13:09.38
57 Paige Brewer FR-1 Clarion 13:13.95 15:00.28 10:09.64 11:48.88 9:34.20
58 Erin O'Neill SR-4 Allegheny 12:20.08 13:45.47 12:12.96 11:51.61 12:12.96
60 Emma Smith JR-3 Ursuline (Ohio) 11:30.00 14:51.25 10:25.32 11:58.75 11:30.00
61 Emmy Davis FR-1 Clarion 11:53.87 14:26.84 8:51.76 12:08.43 9:35.46
62 Haley Heitz SO-2 Ashland 15:34.62 11:40.97 12:10.17 12:10.17 10:20.65
64 Samantha Hulme FR-1 St. Bonaventure 13:12.38 12:25.77 14:06.76 12:56.84 16:11.05
65 Emma O'Keefe SO-2 Franciscan (Ohio) 15:36.72 10:24.48 13:24.02 13:00.60 12:05.96
66 MaryElizabeth Savage FR-1 Franciscan (Ohio) 14:50.17 10:09.07 14:50.17 13:00.85 14:34.56
67 Gabbi Lachimia FR-1 Indiana (Pa.) 13:27.79 15:50.34 12:40.28 13:11.95 9:14.37
68 Molly Green FR-1 Chatham 12:22.37 17:01.75 11:10.53 13:18.24 13:18.24
69 Jane Murphy SO-2 Indiana (Pa.) 16:18.42 15:06.24 11:29.71 13:21.98 9:53.47
70 Amanda Lisotto JR-3 Point Park 12:05.48 14:46.69 13:01.90 13:26.08 15:35.06
71 Laura Heinzeroth SO-2 St. Vincent (Pa.) 10:00.13 16:26.51 9:51.91 13:42.09 12:44.55
72 Mya Jackson SR-4 Point Park 16:14.70 14:22.56 18:06.83 14:22.56 12:21.81
73 Kendra Antol FR-1 Franciscan (Ohio) 18:45.49 17:01.60 14:17.11 14:25.76 10:40.67
Women's 3000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
5 Madeline Curtis JR-3 California (Pa.) 7:25.93 10:19.34
25 Emma Steele   Flagship City Track Club 9:17.23 10:55.56
26 Caitlin O'Rourke Senior FCTC 8:57.69 10:55.72
29 Katelyn Wilkes FR-1 St. Bonaventure 13:36.59 10:58.54
32 Lauren Riddle SO-2 Loyola (Md.) 13:10.57 11:04.34
33 Molly Gipson SO-2 St. Bonaventure 12:54.03 11:07.26
35 Molly Coleman FR-1 Ashland 8:35.43 11:09.38
36 Lindsey Hartle SO-2 PSU-Behrend 8:56.40 11:10.49
37 Sophia Lee-Hauser JR-3 Point Park 11:52.06 11:11.75
39 Brooke Bechtel FR-1 Cleveland St. 9:35.24 11:16.75
41 Mackenzie Newman FR-1 Loyola (Md.) 8:24.51 11:21.76
42 Madelyn Hyde SO-2 Loyola (Md.) 10:50.23 11:24.45
44 Abby Douglas FR-1 Indiana (Pa.) 11:33.45 11:26.58
46 Jocelyn Wilson FR-1 Edinboro 8:04.42 11:32.03
49 Marie Scarpa SR-4 Slippery Rock 10:39.62 11:35.24
50 Brenna Heinzerling SO-2 Ashland 14:09.42 11:36.24
52 Sophia Tomana JR-3 Wheeling 9:59.25 11:36.80
53 Morgan Dennison JR-3 Slippery Rock 10:03.59 11:41.84
56 Chloe Bonson SO-2 Allegheny 8:29.20 11:47.21
59 Amandine Binet FR-1 Ashland 9:22.56 11:52.09
63 Alyssa Croco SO-2 Robert Morris 9:36.96 12:10.32