January 20, 2024
|
SPIRE Institute Indoor Track & Field Facility - Geneva, OH
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B AARTFC NCAC IC4A/ECAC

Women's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Orit Shiang SO-2 Carnegie Mellon 7:53.23 10:14.58 10:39.17 10:20.73 8:17.81
2 Camryn Barker SO-2 Walsh 8:21.01 10:18.53 7:50.09 7:37.72 7:12.97
3 Kassandra Nolet 7 Unattached 11:32.82 10:18.59 8:08.69 8:51.99 7:50.13
4 Jules Jones SR-4 Canisius 8:27.39 10:18.76 7:31.70 9:04.51 12:03.95
5 Lacey Danilovitz FR-1 Buffalo 13:07.95 10:20.43 10:45.25 8:22.55 8:47.37
6 Gianini Venuto JR-3 Mount Union 11:30.53 10:27.75 10:02.64 10:08.92 7:44.54
7 Jacqueline Appenheimer SO-2 Canisius 8:16.50 10:28.47 7:51.36 9:13.06 7:26.22
8 Marissa Silba SR-4 Canisius 13:43.29 10:33.30 10:20.64 9:23.64 8:51.98
9 Sophia Zalewski SR-4 Carnegie Mellon 13:25.81 10:34.49 7:36.84 12:28.70 13:06.77
10 Alyssa Hoffman JR-3 Carnegie Mellon 12:26.04 10:37.64 10:37.64 7:58.23 12:57.92
11 Taylor Heschke JR-3 Canisius 12:18.98 10:42.59 9:38.34 11:27.58 10:42.59
11 Joy McFarland FR-1 Mount Union 13:28.87 11:37.30 9:45.74 12:47.03 12:47.03
12 Maya Ducker FR-1 Carnegie Mellon 12:25.59 10:42.75 11:47.03 13:29.87 10:04.19
13 Hannah Assenmacher FR-1 Lawrence Tech 9:06.61 10:43.07 13:23.84 10:55.94 10:55.94
13 Zoe Seabeck FR-1 Mount Union 8:56.60 11:55.46 11:48.31 11:12.54 12:02.62
14 Kathryn Vasiliauskas JR-3 John Carroll 7:41.25 10:49.64 9:44.68 13:51.54 10:04.17
15 Chloe Freeland JR-3 Buffalo 8:23.92 10:54.44 8:23.92 8:56.64 13:11.88
15 Alexandra Cowley JR-3 Buffalo 9:25.24 10:49.70 10:49.70 10:36.71 8:20.27
16 Lainie Smith SO-2 D'Youville 11:43.04 10:50.96 7:48.70 13:53.23 10:44.45
18 Sydney Hambel SO-2 Wheeling 9:35.21 11:01.16 10:54.55 8:55.54 9:08.77
19 Caitlyn Gatta JR-3 Mount Union 12:34.78 11:02.08 8:56.29 7:43.46 8:36.43
20 Lauren May JR-3 Carnegie Mellon 10:30.75 11:03.94 13:30.01 11:30.50 12:10.34
21 Jasmine Arnold JR-3 Mount Union 11:11.04 11:04.39 13:50.49 11:11.04 13:37.20
22 Avery Tompkins JR-3 Carnegie Mellon 11:27.98 11:07.94 10:47.91 12:14.74 9:14.39
23 Ashley Cooper SO-2 Mount Union 11:58.50 11:11.49 9:57.63 11:31.64 11:31.64
24 Kristen Prince SO-2 St. Vincent (Pa.) 13:01.73 11:13.90 11:54.34 10:53.69 13:08.47
25 Megan Smith FR-1 Buffalo 14:09.60 11:14.28 8:32.46 8:32.46 14:16.34
26 Cassie Klein SO-2 John Carroll 13:02.97 11:14.97 13:02.97 13:02.97 8:26.23
27 Adriana Russell JR-3 Mount Union 12:10.35 11:22.57 13:39.09 14:40.52 13:52.74
28 Lindsey Hartle SO-2 PSU-Behrend 13:49.86 11:25.83 14:17.29 9:49.82 13:43.00
29 Ellie Radis FR-1 Walsh 14:05.76 11:27.61 12:57.00 12:43.25 10:11.98
30 Jaelyn Jaquay JR-3 Baldwin Wallace 9:12.61 11:30.76 9:26.43 8:38.07 14:37.27
31 Lauren Brennan JR-3 St. Vincent (Pa.) 10:57.26 11:31.85 8:31.97 9:27.32 10:50.34
32 Isabelle Puleo SO-2 Mount Union 11:33.67 11:33.67 9:28.81 13:17.72 14:27.09
33 Lily Schulz FR-1 D'Youville 8:28.24 11:36.22 10:47.49 14:16.35 12:45.85
35 Sophia Tomana JR-3 Wheeling 12:40.76 11:44.40 9:30.57 11:16.23 13:51.20
37 Lexie Hillman SO-2 D'Youville 14:46.08 12:18.40 13:02.71 12:25.79 11:41.48
38 Aeryn Walters JR-3 Walsh 13:28.45 12:21.69 14:35.20 8:39.19 15:34.53
39 Elaine Guyette FR-1 Hiram 8:43.60 12:27.99 8:51.08 8:58.56 10:50.76
40 Georgia Bentzel FR-1 Walsh 15:31.49 13:02.76 12:00.14 15:31.49 11:28.83
41 Laura Heinzeroth SO-2 St. Vincent (Pa.) 18:30.22 14:48.17 11:59.42 13:19.36 13:10.48
  Caitlyn Hopple FR-1 Malone DNF DNF DNF DNF DNF
  Kendra Antol FR-1 Franciscan (Ohio) DNF DNF DNF DNF DNF
Women's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Orit Shiang SO-2 Carnegie Mellon 8:30.11 12:05.21 7:10.21 13:06.67 10:39.17 10:14.58 11:28.33
2 Camryn Barker SO-2 Walsh 7:56.27 7:19.16 12:59.35 10:43.28 10:43.28 10:18.53 9:47.61
3 Kassandra Nolet 7 Unattached 11:57.57 9:41.48 8:33.43 12:40.87 7:19.20 10:18.59 8:33.43
4 Jules Jones SR-4 Canisius 7:50.26 10:31.14 10:24.95 12:10.14 10:31.14 10:18.76 9:04.51
5 Lacey Danilovitz FR-1 Buffalo 7:14.30 7:45.33 8:47.37 10:20.43 9:43.21 10:20.43 13:14.15
6 Gianini Venuto JR-3 Mount Union 13:36.08 12:14.47 9:31.26 8:28.48 9:24.98 10:27.75 12:33.30
7 Jacqueline Appenheimer SO-2 Canisius 9:19.34 10:41.04 9:00.49 10:22.19 8:10.21 10:28.47 10:09.62
8 Marissa Silba SR-4 Canisius 13:30.63 12:39.96 12:46.30 7:23.31 11:42.97 10:33.30 9:29.97
9 Sophia Zalewski SR-4 Carnegie Mellon 10:02.77 9:37.39 11:44.29 10:21.80 13:06.77 10:34.49 13:13.12
10 Alyssa Hoffman JR-3 Carnegie Mellon 9:21.13 11:09.53 9:02.00 13:10.68 7:32.73 10:37.64 11:22.28
11 Taylor Heschke JR-3 Canisius 12:06.13 9:25.48 8:01.95 8:27.65 8:01.95 10:42.59 9:38.34
12 Maya Ducker FR-1 Carnegie Mellon 11:08.46 9:32.05 11:59.88 9:25.62 12:06.31 10:42.75 10:42.75
13 Hannah Assenmacher FR-1 Lawrence Tech 8:02.31 11:02.37 10:30.21 11:40.95 12:58.12 10:43.07 10:04.49
15 Alexandra Cowley JR-3 Buffalo 10:23.72 9:25.24 13:38.63 12:46.65 8:26.77 10:49.70 13:58.12
15 Chloe Freeland JR-3 Buffalo 11:59.89 10:34.81 11:46.80 12:39.15 13:24.97 10:54.44 12:45.70
18 Sydney Hambel SO-2 Wheeling 9:02.16 9:35.21 8:35.71 9:08.77 14:12.90 11:01.16 13:46.45
19 Caitlyn Gatta JR-3 Mount Union 7:56.70 10:15.74 8:23.18 14:07.47 14:00.85 11:02.08 9:42.63
20 Lauren May JR-3 Carnegie Mellon 13:36.65 8:57.80 8:04.68 8:31.24 13:10.09 11:03.94 8:24.60
21 Jasmine Arnold JR-3 Mount Union 10:04.60 12:10.83 14:17.07 7:51.72 11:37.61 11:04.39 9:31.38
22 Avery Tompkins JR-3 Carnegie Mellon 14:08.29 11:07.94 14:01.61 11:27.98 13:01.49 11:07.94 10:41.23
24 Kristen Prince SO-2 St. Vincent (Pa.) 9:46.30 13:21.94 9:19.34 8:11.95 11:07.17 11:13.90 14:09.12
27 Adriana Russell JR-3 Mount Union 14:47.35 9:40.19 8:11.45 12:58.13 8:31.93 11:22.57 12:17.18
32 Isabelle Puleo SO-2 Mount Union 12:49.98 9:49.62 14:27.09 13:03.85 9:56.56 11:33.67 12:56.91
Women's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
11 Joy McFarland FR-1 Mount Union 8:22.06 8:15.09 12:47.03 8:29.03 11:37.30
13 Zoe Seabeck FR-1 Mount Union 10:00.99 14:40.02 9:32.37 14:25.71 11:55.46
14 Kathryn Vasiliauskas JR-3 John Carroll 10:17.16 12:14.10 8:00.74 13:38.55 10:49.64
16 Lainie Smith SO-2 D'Youville 9:39.36 12:02.57 12:15.59 9:39.36 10:50.96
23 Ashley Cooper SO-2 Mount Union 13:25.79 12:58.93 13:19.08 13:19.08 11:11.49
25 Megan Smith FR-1 Buffalo 13:56.11 12:55.43 13:02.17 11:48.00 11:14.28
26 Cassie Klein SO-2 John Carroll 14:17.22 10:00.73 8:53.23 13:36.72 11:14.97
28 Lindsey Hartle SO-2 PSU-Behrend 10:17.25 13:49.86 9:29.24 13:08.71 11:25.83
29 Ellie Radis FR-1 Walsh 8:08.21 13:38.26 14:33.27 9:10.09 11:27.61
30 Jaelyn Jaquay JR-3 Baldwin Wallace 10:07.87 10:28.60 8:51.89 10:21.69 11:30.76
31 Lauren Brennan JR-3 St. Vincent (Pa.) 12:13.37 12:27.20 13:57.14 13:57.14 11:31.85
33 Lily Schulz FR-1 D'Youville 8:56.09 9:30.90 14:16.35 8:35.21 11:36.22
35 Sophia Tomana JR-3 Wheeling 12:47.80 13:58.24 9:51.70 9:23.52 11:44.40
37 Lexie Hillman SO-2 D'Youville 11:11.95 9:58.11 9:21.19 8:51.65 12:18.40
38 Aeryn Walters JR-3 Walsh 11:44.61 16:04.20 9:38.52 8:39.19 12:21.69
39 Elaine Guyette FR-1 Hiram 11:43.11 12:13.03 11:35.63 10:13.36 12:27.99
40 Georgia Bentzel FR-1 Walsh 15:31.49 10:34.04 14:28.87 13:57.56 13:02.76
41 Laura Heinzeroth SO-2 St. Vincent (Pa.) 11:59.42 15:50.35 13:19.36 11:32.78 14:48.17
  Kendra Antol FR-1 Franciscan (Ohio) DNF DNF DNF DNF DNF
  Caitlyn Hopple FR-1 Malone DNF DNF DNF DNF DNF