February 9-10, 2024
|
Vanderbilt-Multipurpose Facility - Nashville, TN
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B Appalachian AC

Men 3000m Run Unseeded

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Youssef Asslouj FR-1 Cumberlands 8:08.94
2 Brian Limo FR-1 Kennesaw State 8:12.36
3 Zack Loomis JR-3 Illinois State 8:12.81
4 Gustav Bendsen FR-1 Cumberlands 8:12.94
5 Baptiste Tardiveau SR-4 Illinois State 8:15.30
6 Quentin Worley JR-3 Missouri 8:17.63
7 Eddie Zuercher SR-4 Missouri 8:18.10
8 Matthew Hansen SO-2 New Orleans 8:19.43
9 Cesc Boix FR-1 Eastern Kentucky 8:19.64
10 Colin Eckerman Senior Cosey Elite 8:19.77
11 Chris Perkins FR-1 Miami (Ohio) 8:20.17
12 DK Schnieders JR-3 Bellarmine 8:20.51
13 Bryn Woodall JR-3 Milligan 8:21.03
14 Joshua Bell   Unattached 8:22.60
15 Ryan Adkins JR-3 Tulane 8:23.30
16 Zac Shaffer SR-4 Belmont 8:23.78
17 Samuel Lea FR-1 Evansville 8:23.82
18 Blake Morris JR-3 Missouri 8:25.88
19 Evan Pardo JR-3 New Orleans 8:26.90
20 Owen Pearce JR-3 Lee (Tenn.) 8:26.97
21 Luke Johnson SO-2 Tennessee-Martin 8:27.81
22 Josh Johnston FR-1 New Orleans 8:28.10
23 Benson Atkins SO-2 Auburn 8:28.18
24 Jacob Ricks JR-3 Belmont 8:28.31
25 Fuji Anday JR-3 Auburn 8:29.05
26 Leif Andersen SR-4 Georgia Tech 8:31.62
27 Xian Campbell Sophomore Unattached 8:31.80
28 Hayden Judge JR-3 Auburn 8:32.04
29 Luke Gaddis SO-2 Lee (Tenn.) 8:32.12
30 Kyle Spencer FR-1 High Point 8:32.40
31 Drew Allen SR-4 Xavier (Ohio) 8:32.70
32 Miceal McCaul JR-3 Tennessee Tech 8:33.00
33 Sam Shuman JR-3 Tennessee-Martin 8:33.47
34 Kelvin Kimaiyo JR-3 Texas A&M-CC 8:34.23
35 Bing Hudson JR-3 Lipscomb 8:34.25
36 Aaron Isbell SR-4 Chattanooga 8:37.35
37 Nate Riech   ASICS 8:37.89
38 Angus Monro FR-1 Tennessee-Martin 8:38.30
39 Mitchel Drees FR-1 Unattached 8:38.61
40 James Hyland JR-3 Tennessee Tech 8:38.70
41 Ethan Barber Senior Unattached 8:38.85
42 Andy Stohr JR-3 Lipscomb 8:39.98
43 Coleman Wilson SR-4 Arkansas State 8:40.14
44 Cole Kimmel SO-2 Lipscomb 8:40.54
45 Arturs Lapins JR-3 Tulane 8:44.56
46 Matt Castronuovo FR-1 Georgia Tech 8:44.86
47 Serhii Shevchenko FR-1 Cumberlands 8:47.49
48 Ethan Snyder FR-1 Auburn 8:51.11
49 Brady Ahern SO-2 Xavier (Ohio) 8:52.78
50 Carter Bradford SO-2 Tennessee Tech 8:54.14
51 Patrick Ford FR-1 Unattached 8:57.19
52 Noah Epker SO-2 Belmont 8:59.38
53 Jackson Fowler FR-1 Austin Peay 9:00.01
54 Austin Bourne SR-4 Southern Miss. 9:00.31
55 Eric Board SO-2 Xavier (Ohio) 9:01.04
56 Inertia Mugethi FR-1 Arkansas-Pine Bluff 9:02.58
57 Max Young FR-1 Cumberlands 9:10.35
58 Nathan Solomon FR-1 Georgia Tech 9:10.93
59 Terrance Johnson JR-3 Arkansas-Pine Bluff 9:18.65
60 Mathew Ragsdale SR-4 Unattached 9:20.96
61 Antonio Delgado SO-2 New Orleans 9:21.68
62 Max Blader SO-2 Unattached 9:27.56
63 Lucas Bales SO-2 Austin Peay 9:31.30
64 Kaden Narayani SO-2 Unattached 9:45.71
65 Owen Ayers FR-1 Austin Peay 9:51.94
  Conner Inman FR-1 Georgia DNF
Men 3000m Run Unseeded Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Youssef Asslouj FR-1 Cumberlands 8:08.94 9:36.95 8:13.83
2 Brian Limo FR-1 Kennesaw State 8:12.36 7:28.05 9:11.45
3 Zack Loomis JR-3 Illinois State 8:12.81 10:40.66 9:41.52
4 Gustav Bendsen FR-1 Cumberlands 8:12.94 5:54.92 9:02.24
5 Baptiste Tardiveau SR-4 Illinois State 8:15.30 9:44.46 7:35.68
9 Cesc Boix FR-1 Eastern Kentucky 8:19.64 9:24.60 8:44.63
10 Colin Eckerman Senior Cosey Elite 8:19.77 6:14.83 5:49.84
13 Bryn Woodall JR-3 Milligan 8:21.03 10:26.29 9:51.22
15 Ryan Adkins JR-3 Tulane 8:23.30 9:18.67 10:34.16
16 Zac Shaffer SR-4 Belmont 8:23.78 7:28.37 10:04.54
28 Hayden Judge JR-3 Auburn 8:32.04 7:35.72 9:13.01
35 Bing Hudson JR-3 Lipscomb 8:34.25 8:34.25 6:15.41
44 Cole Kimmel SO-2 Lipscomb 8:40.54 10:19.45 10:55.88
47 Serhii Shevchenko FR-1 Cumberlands 8:47.49 9:40.24 8:00.02
Men 3000m Run Unseeded Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
6 Quentin Worley JR-3 Missouri 8:17.63
7 Eddie Zuercher SR-4 Missouri 8:18.10
8 Matthew Hansen SO-2 New Orleans 8:19.43
11 Chris Perkins FR-1 Miami (Ohio) 8:20.17
12 DK Schnieders JR-3 Bellarmine 8:20.51
18 Blake Morris JR-3 Missouri 8:25.88
19 Evan Pardo JR-3 New Orleans 8:26.90
26 Leif Andersen SR-4 Georgia Tech 8:31.62
27 Xian Campbell Sophomore Unattached 8:31.80
33 Sam Shuman JR-3 Tennessee-Martin 8:33.47
34 Kelvin Kimaiyo JR-3 Texas A&M-CC 8:34.23
Men 3000m Run Unseeded Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
14 Joshua Bell   Unattached 8:22.60
17 Samuel Lea FR-1 Evansville 8:23.82
20 Owen Pearce JR-3 Lee (Tenn.) 8:26.97
24 Jacob Ricks JR-3 Belmont 8:28.31
25 Fuji Anday JR-3 Auburn 8:29.05
29 Luke Gaddis SO-2 Lee (Tenn.) 8:32.12
36 Aaron Isbell SR-4 Chattanooga 8:37.35
37 Nate Riech   ASICS 8:37.89
40 James Hyland JR-3 Tennessee Tech 8:38.70
41 Ethan Barber Senior Unattached 8:38.85
45 Arturs Lapins JR-3 Tulane 8:44.56
46 Matt Castronuovo FR-1 Georgia Tech 8:44.86
48 Ethan Snyder FR-1 Auburn 8:51.11
50 Carter Bradford SO-2 Tennessee Tech 8:54.14
  Conner Inman FR-1 Georgia DNF
Men 3000m Run Unseeded Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
21 Luke Johnson SO-2 Tennessee-Martin 6:00.55 8:27.81
22 Josh Johnston FR-1 New Orleans 9:59.56 8:28.10
23 Benson Atkins SO-2 Auburn 10:35.23 8:28.18
30 Kyle Spencer FR-1 High Point 7:05.30 8:32.40
31 Drew Allen SR-4 Xavier (Ohio) 6:39.91 8:32.70
32 Miceal McCaul JR-3 Tennessee Tech 8:07.35 8:33.00
38 Angus Monro FR-1 Tennessee-Martin 11:03.43 8:38.30
39 Mitchel Drees FR-1 Unattached 9:30.48 8:38.61
42 Andy Stohr JR-3 Lipscomb 8:08.79 8:39.98
43 Coleman Wilson SR-4 Arkansas State 10:50.18 8:40.14
51 Patrick Ford FR-1 Unattached 11:06.12 8:57.19
52 Noah Epker SO-2 Belmont 10:25.68 8:59.38
Men 3000m Run Unseeded Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
49 Brady Ahern SO-2 Xavier (Ohio) 8:52.78 7:27.54
53 Jackson Fowler FR-1 Austin Peay 9:00.01 8:27.61
54 Austin Bourne SR-4 Southern Miss. 9:00.31 9:05.72
55 Eric Board SO-2 Xavier (Ohio) 9:01.04 10:54.66
56 Inertia Mugethi FR-1 Arkansas-Pine Bluff 9:02.58 11:12.80
57 Max Young FR-1 Cumberlands 9:10.35 10:21.90
58 Nathan Solomon FR-1 Georgia Tech 9:10.93 9:21.95
59 Terrance Johnson JR-3 Arkansas-Pine Bluff 9:18.65 8:06.03
60 Mathew Ragsdale SR-4 Unattached 9:20.96 10:22.67
61 Antonio Delgado SO-2 New Orleans 9:21.68 9:55.38
62 Max Blader SO-2 Unattached 9:27.56 10:01.62
63 Lucas Bales SO-2 Austin Peay 9:31.30 9:14.17
64 Kaden Narayani SO-2 Unattached 9:45.71 7:36.86
65 Owen Ayers FR-1 Austin Peay 9:51.94 10:21.54