January 20, 2024
|
Prince George's Sports Complex - Landover, MD
|
200m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov AARTFC IC4A/ECAC MAC

Women's 60 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Chloe Zhang FR-1 Johns Hopkins 8.57 6.45 7.86 9.75 10
2 Kayla Cooper SO-2 District of Columbia 8.41 6.11 7.93 8.81 8
3 Kayla Lee JR-3 Virginia Union 10.15 6.08 7.99 6.80 6
4 Rachel Horowitz SR-4 George Washington 6.41 8.73 8.01 7.77 5
5 Oceana Brown FR-1 Gallaudet 6.98 7.30 8.11 6.01 4
6 Jade Buckles SO-2 Bridgewater (Va.) 8.78 7.06 8.20 7.88 3
7 Alayna Robinson FR-1 Virginia Union 10.03 9.21 8.22 8.39 2

Women's 60 Meters Semifinals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Victoria Kadiri JR-3 Johns Hopkins 8.26 7.79
1 Isabella Castillo   USA-JA Track Club 9.04 7.79
3 Chloe Zhang FR-1 Johns Hopkins 6.95 7.81
4 Kayla Cooper SO-2 District of Columbia 8.53 7.89
5 Rachel Horowitz SR-4 George Washington 9.08 8.03
6 Kayla Lee JR-3 Virginia Union 8.20 8.04
7 Oceana Brown FR-1 Gallaudet 6.16 8.10
8 Alayna Robinson FR-1 Virginia Union 10.17 8.20
9 Jade Buckles SO-2 Bridgewater (Va.) 8.80 8.22
10 Kam'Ryn Fontaine FR-1 Bowie State 8.56 8.23
11 Janae Russell FR-1 George Washington 10.08 8.26
12 Alana Acker FR-1 Goucher 10.34 8.27
13 Erin Buckley FR-1 Catholic 5.81 8.29
Women's 60 Meters Semifinals Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Isabella Castillo   USA-JA Track Club 7.17 9.35 7.72 7.79 8.26
6 Kayla Lee JR-3 Virginia Union 6.52 7.80 9.97 8.04 10.05
7 Oceana Brown FR-1 Gallaudet 9.00 5.92 9.89 8.10 5.84
8 Alayna Robinson FR-1 Virginia Union 8.86 9.84 10.42 8.20 6.07
9 Jade Buckles SO-2 Bridgewater (Va.) 7.57 6.58 6.33 8.22 9.87
Women's 60 Meters Semifinals Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Victoria Kadiri JR-3 Johns Hopkins 7.79
3 Chloe Zhang FR-1 Johns Hopkins 7.81
4 Kayla Cooper SO-2 District of Columbia 7.89
5 Rachel Horowitz SR-4 George Washington 8.03
10 Kam'Ryn Fontaine FR-1 Bowie State 8.23
11 Janae Russell FR-1 George Washington 8.26
12 Alana Acker FR-1 Goucher 8.27
13 Erin Buckley FR-1 Catholic 8.29

Women's 60 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Isabella Castillo   USA-JA Track Club 6.52 7.85
2 Kayla Cooper SO-2 District of Columbia 7.56 7.95
3 Chloe Zhang FR-1 Johns Hopkins 8.48 8.00
4 Oceana Brown FR-1 Gallaudet 7.36 8.08
5 Fantasia Carney SO-2 Bowie State 8.76 8.11
6 Rachel Horowitz SR-4 George Washington 8.78 8.13
7 Victoria Kadiri JR-3 Johns Hopkins 9.93 8.14
8 Alayna Robinson FR-1 Virginia Union 6.32 8.20
9 Kayla Lee JR-3 Virginia Union 9.69 8.21
10 Alana Acker FR-1 Goucher 7.83 8.24
11 Kam'Ryn Fontaine FR-1 Bowie State 9.24 8.25
12 Jade Buckles SO-2 Bridgewater (Va.) 7.78 8.27
13 Eajia Bonneville FR-1 Bowie State 10.44 8.28
14 Erin Buckley FR-1 Catholic 8.13 8.29
15 Janae Russell FR-1 George Washington 9.23 8.31
16 Nia Long   Knights 7.26 8.34
17 Toni Middlebrooks FR-1 Virginia Union 7.38 8.38
18 Nia Randell FR-1 Virginia Union 10.17 8.40
19 Felicity Giampietro FR-1 Catholic 6.15 8.42
20 Ray Asiedu FR-1 Goucher 8.29 8.46
21 Sarah Schumacher SO-2 Catholic 7.81 8.48
22 Jahlia Johnson FR-1 Mount St. Mary's 8.50 8.50
23 Anna Hsia SO-2 Mount St. Mary's 8.34 8.51
24 Dorian Cheney JR-3 Goucher 8.21 8.55
25 Rashelle Buynum Sophomore Unattached 7.11 8.56
26 Sasha Rivera FR-1 Hood 9.10 8.58
27 Brooke Hamer SO-2 Marymount (Va.) 7.06 8.60
28 Destiny Noel JR-3 Marymount (Va.) 8.52 8.60
29 Ellie Bixenman SR-4 Catholic 9.56 8.61
30 Clare Marsh JR-3 Catholic 7.36 8.65
31 Haley Van Voorhis JR-3 Shenandoah 9.10 8.66
32 Gloria Castillo JR-3 Hood 7.14 8.70
33 Blessing Omoniyi Junior Unattached 10.08 8.76
34 Courtney Cutting SR-4 Catholic 7.55 8.78
35 Roselyn Taylor JR-3 Hood 8.89 8.80
36 D'Leela Saiyed SR-4 George Washington 6.63 8.84
37 Nora Neall FR-1 Goucher 7.22 8.91
38 Kaitlin Bower JR-3 Mary Baldwin 8.14 9.04
39 Emerson Aber FR-1 Marymount (Va.) 7.06 9.29
40 Hannah Scheibach FR-1 Hood 10.50 9.37
41 Amirah Johnson FR-1 Mary Baldwin 12.04 9.48
42 Nakayla Torry FR-1 District of Columbia 10.98 9.63
43 Temiloluwa Akinsanya Freshman Unattached 9.05 9.73
44 Priscilla Berrios SO-2 Gallaudet 9.78 9.87
45 Maia Ott SO-2 Mary Baldwin 8.86 10.06
46 Hannah Eastridge JR-3 Mary Baldwin 9.06 10.18
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
4 Oceana Brown FR-1 Gallaudet 6.63 6.06 8.33 5.74 8.89 8.08 8.16
8 Alayna Robinson FR-1 Virginia Union 5.91 7.30 7.55 7.79 10.09 8.20 7.79
22 Jahlia Johnson FR-1 Mount St. Mary's 9.44 10.37 6.46 9.86 9.95 8.50 7.65
24 Dorian Cheney JR-3 Goucher 10.61 9.58 10.09 9.75 6.25 8.55 9.67
28 Destiny Noel JR-3 Marymount (Va.) 7.23 6.11 9.55 10.58 10.67 8.60 6.63
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
5 Fantasia Carney SO-2 Bowie State 8.11
6 Rachel Horowitz SR-4 George Washington 8.13
11 Kam'Ryn Fontaine FR-1 Bowie State 8.25
13 Eajia Bonneville FR-1 Bowie State 8.28
19 Felicity Giampietro FR-1 Catholic 8.42
23 Anna Hsia SO-2 Mount St. Mary's 8.51
31 Haley Van Voorhis JR-3 Shenandoah 8.66
39 Emerson Aber FR-1 Marymount (Va.) 9.29
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Isabella Castillo   USA-JA Track Club 7.85
14 Erin Buckley FR-1 Catholic 8.29
21 Sarah Schumacher SO-2 Catholic 8.48
29 Ellie Bixenman SR-4 Catholic 8.61
35 Roselyn Taylor JR-3 Hood 8.80
37 Nora Neall FR-1 Goucher 8.91
45 Maia Ott SO-2 Mary Baldwin 10.06
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
2 Kayla Cooper SO-2 District of Columbia 10.18 7.95 8.27 8.27
16 Nia Long   Knights 8.18 8.34 8.34 6.93
18 Nia Randell FR-1 Virginia Union 7.90 8.40 10.67 8.40
30 Clare Marsh JR-3 Catholic 7.53 8.65 6.15 7.36
34 Courtney Cutting SR-4 Catholic 11.42 8.78 9.66 6.33
40 Hannah Scheibach FR-1 Hood 6.56 9.37 8.44 10.31
46 Hannah Eastridge JR-3 Mary Baldwin 7.44 10.18 9.68 12.22
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
7 Victoria Kadiri JR-3 Johns Hopkins 7.66 5.86 10.18 9.45 8.14
10 Alana Acker FR-1 Goucher 10.14 6.43 8.74 7.17 8.24
12 Jade Buckles SO-2 Bridgewater (Va.) 8.11 5.79 7.53 8.11 8.27
26 Sasha Rivera FR-1 Hood 10.64 10.13 7.38 9.87 8.58
27 Brooke Hamer SO-2 Marymount (Va.) 10.84 10.50 7.57 7.40 8.60
38 Kaitlin Bower JR-3 Mary Baldwin 9.41 11.03 8.68 11.58 9.04
44 Priscilla Berrios SO-2 Gallaudet 7.51 11.16 8.59 8.89 9.87
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
9 Kayla Lee JR-3 Virginia Union 8.21
20 Ray Asiedu FR-1 Goucher 8.46
32 Gloria Castillo JR-3 Hood 8.70
33 Blessing Omoniyi Junior Unattached 8.76
36 D'Leela Saiyed SR-4 George Washington 8.84
41 Amirah Johnson FR-1 Mary Baldwin 9.48
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
3 Chloe Zhang FR-1 Johns Hopkins 8.00 9.12
15 Janae Russell FR-1 George Washington 8.31 9.56
17 Toni Middlebrooks FR-1 Virginia Union 8.38 9.39
25 Rashelle Buynum Sophomore Unattached 8.56 6.60
42 Nakayla Torry FR-1 District of Columbia 9.63 10.31
43 Temiloluwa Akinsanya Freshman Unattached 9.73 7.79