April 26-27, 2024
|
UNF-Hodges Stadium - Jacksonville, FL
ICON KEY: NCAA DII Prov NCCAA

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Robert Pedroza   UNAT-North Florida 3:43.91 4:19.74 3:17.04 3:39.44 2:45.70
2 Aidan O'Gorman   UNAT-North Florida 3:46.36 2:45.25 3:19.20 2:52.04 3:10.15
3 Luke Sweatman JR-3 Lynn 3:46.50 3:05.73 3:35.18 3:17.06 3:03.47
4 Ryan Douihech SO-2 North Florida 3:49.48 3:15.06 4:58.33 3:12.77 2:54.41
5 Michael Fiore SO-2 Florida 3:50.08 2:41.06 3:38.58 3:59.29 2:52.56
6 Grant Crabtree JR-3 Kennesaw State 3:50.68 4:25.29 4:34.51 4:04.52 3:02.24
7 Patrick Donnelly SO-2 Florida State 3:50.83 2:41.59 4:48.54 3:00.05 4:20.84
8 Trey Kraimer JR-3 Coastal Carolina 3:50.87 2:53.16 3:57.80 4:13.96 3:11.63
9 Matthew Mule' JR-3 Florida 3:51.02 3:37.16 4:18.75 4:41.85 4:16.44
10 Jonathan Pitchford SO-2 Florida 3:51.56 3:00.62 3:14.51 4:21.67 3:42.30
11 Gabe McConville JR-3 Tampa 3:52.64 3:43.34 3:24.73 4:36.85 4:29.87
12 Alex Pena   Unattached 3:53.12 3:13.49 3:06.50 3:13.49 3:15.82
13 Zach Trotter JR-3 Florida State 3:53.93 2:57.79 5:04.11 4:00.95 3:46.92
14 Simon DeVoss Sophomore Unattached 3:54.02 3:21.26 5:04.23 4:15.09 4:22.11
15 Ethan Geiger SR-4 Florida 3:54.49 3:56.84 3:59.18 3:59.18 2:44.15
16 Alex Guy SR-4 Florida Southern 3:55.10 4:32.72 4:16.26 3:33.95 2:58.68
17 Julian John JR-3 Coastal Carolina 3:55.93 3:13.47 5:01.99 4:54.92 4:03.01
18 Andrew Mahorner FR-1 North Florida 3:56.14 3:16.00 4:12.67 3:46.70 5:04.62
19 Adam Groves FR-1 Coastal Carolina 3:56.48 4:39.05 3:02.09 3:37.57 4:41.42
20 Jonathan Reid SR-4 South Florida 3:56.57 3:21.09 4:58.08 4:27.33 2:59.80
21 Roy Hobson   Boulder Underground 3:57.14 4:46.94 3:19.20 4:30.34 4:58.80
22 Christian Ruocco SO-2 North Florida 3:57.22 5:03.65 3:19.27 2:50.80 4:23.32
23 Ben Tary FR-1 North Florida 3:57.24 4:06.73 2:53.19 2:48.44 4:20.97
24 Braxton Legg Senior Unattached 3:58.30 4:24.52 4:19.75 3:13.03 4:55.50
25 Bryson Yamnitz SR-4 Florida Southern 3:59.22 3:23.34 3:44.87 5:01.42 4:25.54
26 Reece Slater FR-1 Palm Beach Atlantic 3:59.84 3:57.45 3:16.67 4:40.62 4:33.42
27 Christopher Colavita SO-2 Florida Southern 4:00.43 3:43.60 3:29.18 4:17.26 3:36.39
28 Anthony Matthew SO-2 Florida Southern 4:00.88 4:39.42 4:39.42 2:53.44 3:48.84
29 Owen Marish SO-2 UNCW 4:00.90 5:05.95 3:19.95 4:58.72 5:05.95
30 Kirk Dawkins SO-2 Florida A&M 4:01.48 3:51.82 4:11.14 3:39.75 4:54.61
31 Cole Summers FR-1 Florida Southern 4:01.50 3:22.86 3:32.52 4:01.50 4:54.63
32 Anthony Herrera FR-1 Florida State 4:01.81 3:52.14 3:13.45 3:37.63 2:56.53
33 David Bellefleur JR-3 Barry 4:02.28 5:10.12 2:52.02 2:56.87 3:50.17
34 Griffin Wald FR-1 UNCW 4:02.57 4:19.55 5:15.35 4:53.51 3:43.17
35 Yves Philippe Senior Unattached 4:02.90 3:55.62 3:58.05 3:21.61 4:36.91
36 Isaac Morrison   Unattached 4:02.94 3:24.07 3:19.21 4:10.23 4:15.09
37 Jalen Ridgeway SO-2 Maryland-Eastern Shore 4:03.06 3:09.59 5:06.26 4:20.08 4:05.49
38 Nahom Ftwi SR-4 Maryland-Eastern Shore 4:03.24 3:55.95 3:31.62 3:36.49 3:14.60
39 Malcolm Brown SO-2 Bethune-Cookman 4:04.09 4:28.50 4:35.83 3:39.69 3:39.69
40 Garrett Ricardo SR-4 Coastal Carolina 4:04.15 3:08.00 5:00.31 5:05.19 3:34.86
41 Pedro Zapata Freshman Unattached 4:04.23 4:40.87 2:50.96 3:27.60 3:03.18
42 Sam Bland FR-1 UNCW 4:05.71 3:14.11 4:52.40 4:03.26 3:11.66
43 Jejuan Gillispie FR-1 Barry 4:06.00 3:46.32 4:40.44 3:36.48 4:52.74
44 Brian Veit JR-3 Tampa 4:06.18 4:20.95 3:19.41 4:45.57 4:08.65
45 Reed Legg SO-2 Florida 4:06.79 3:19.90 4:36.41 3:17.44 3:27.31
46 Adam Mastrobuono SR-4 Valdosta State 4:06.86 3:59.46 4:26.61 4:11.80 3:22.43
47 Malik Millet Sophomore Unattached 4:07.10 4:26.87 3:54.75 5:21.23 3:22.63
48 Ryan Jones FR-1 FIU 4:07.49 2:58.20 4:44.62 2:58.20 4:54.52
49 Zeniel Lizardo Freshman Unattached 4:07.66 4:27.48 2:58.32 4:37.38 4:27.48
50 Joey Buehner SR-4 Tampa 4:11.07 4:53.76 3:30.90 4:48.73 4:08.56
51 Dennis Moreno FR-1 FIU 4:12.40 3:52.21 3:57.26 3:52.21 3:19.40
52 Ben Bradley   Raider Track Club 4:12.58 4:25.21 3:49.85 4:02.48 4:15.11
53 Jackson Brungart FR-1 Coastal Carolina 4:13.03 4:02.91 4:18.09 4:50.99 4:58.58
54 Mauricio Xochitecatl SR-4 Concordia Univ. Chicago 4:13.39 4:05.79 4:28.60 4:18.46 5:26.88
55 Daniel Gibson SR-4 Paine 4:14.62 5:15.73 4:55.36 5:13.19 5:31.01
56 Andrew Latimer SR-4 SC State 4:14.92 5:26.30 4:25.12 5:18.65 5:31.40
57 Matias White FR-1 Barry 4:15.89 4:38.92 4:21.01 3:42.63 4:08.22
58 Matthew Herndon SO-2 Valdosta State 4:16.56 5:23.27 4:06.30 5:20.70 3:25.25
59 Geovanni Calderon FR-1 Jacksonville 4:18.28 4:51.86 5:02.19 5:15.11 5:28.02
60 Caleb Tilford   Unattached 4:18.67 4:03.15 4:54.89 4:36.78 3:24.35
61 Tyler Baker Senior Unattached 4:19.23 5:18.86 4:21.83 4:16.64 3:04.06
62 Jacob Bormet   Unattached 4:19.36 3:11.93 3:04.15 4:37.52 5:37.17
63 Aiden Locantora FR-1 Jacksonville 4:20.31 5:14.98 5:04.57 4:28.12 3:56.89
64 Nathan Yates SO-2 Palm Beach Atlantic 4:22.02 5:19.67 3:53.20 4:32.50 4:19.40
65 Aaron Munger FR-1 Valdosta State 4:22.76 3:38.09 5:28.45 5:23.20 4:28.02
66 Robert Rodgers   9:24 Athletics 4:23.84 5:16.61 3:31.08 3:20.52 3:09.97
67 Duane Lee FR-1 Bethune-Cookman 4:24.77 4:38.01 4:00.94 5:12.43 3:26.52
68 Ashton Sarrion FR-1 Jacksonville 4:25.15 5:28.79 3:32.12 4:09.24 3:37.43
69 Diego Corchado Freshman Unattached 4:25.59 3:05.92 3:56.38 5:00.12 4:49.50
70 Josh McKay SO-2 Palm Beach Atlantic 4:26.87 4:56.23 3:30.83 3:12.15 4:40.22
71 Ashton Curl   Unattached 4:28.49 5:43.67 4:44.60 4:23.12 3:29.43
72 Josue Brito Freshman Unattached 4:31.96 5:04.60 3:29.41 5:23.64 5:53.55
73 Grayton Smith Senior Unattached 4:32.75 3:38.20 3:27.29 4:10.93 4:24.57
74 Joe Angotti   UniversityFlorida Running Club 4:34.58 3:28.68 5:15.77 5:48.72 5:51.47
75 Brandon Hill   Raider Track Club 4:34.70 4:18.22 5:40.63 5:43.38 5:51.62
76 Miles Kennedy SO-2 Palm Beach Atlantic 4:42.04 3:37.17 4:39.22 6:03.84 3:56.92
77 Andrew Blanchette Sophomore Unattached 4:42.62 4:28.49 3:29.14 5:05.23 4:17.19
78 Randall Luke   Unattached 4:43.17 3:29.55 5:45.47 3:57.87 4:46.01
79 Ryan Dannelly SO-2 Jacksonville 4:45.78 3:57.20 5:11.50 6:00.09 3:51.49
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Robert Pedroza   UNAT-North Florida 3:37.20 4:35.41 3:43.91 3:05.85 4:46.61
2 Aidan O'Gorman   UNAT-North Florida 3:28.26 2:38.46 3:46.36 4:22.58 4:49.74
3 Luke Sweatman JR-3 Lynn 4:11.42 3:12.53 3:46.50 4:29.54 4:06.89
4 Ryan Douihech SO-2 North Florida 4:44.56 3:31.13 3:49.48 4:51.44 3:51.78
5 Michael Fiore SO-2 Florida 2:50.26 4:31.50 3:50.08 3:06.37 3:22.47
6 Grant Crabtree JR-3 Kennesaw State 4:13.75 4:46.05 3:50.68 3:34.54 2:55.32
7 Patrick Donnelly SO-2 Florida State 4:00.07 3:25.44 3:50.83 3:18.52 3:53.14
8 Trey Kraimer JR-3 Coastal Carolina 3:13.93 3:11.63 3:50.87 3:04.70 4:32.43
9 Matthew Mule' JR-3 Florida 3:11.75 5:00.33 3:51.02 4:51.09 5:00.33
10 Jonathan Pitchford SO-2 Florida 4:54.09 3:00.62 3:51.56 4:42.51 3:16.83
11 Gabe McConville JR-3 Tampa 2:54.48 3:54.97 3:52.64 4:36.85 2:49.83
12 Alex Pena   Unattached 4:14.10 2:59.51 3:53.12 4:53.74 3:20.49
15 Ethan Geiger SR-4 Florida 4:20.29 4:20.29 3:54.49 4:15.60 3:00.56
28 Anthony Matthew SO-2 Florida Southern 4:10.52 5:08.33 4:00.88 5:08.33 3:24.75
40 Garrett Ricardo SR-4 Coastal Carolina 4:31.01 4:18.80 4:04.15 3:29.97 4:45.66
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
13 Zach Trotter JR-3 Florida State 3:46.92 4:43.06 3:53.93
14 Simon DeVoss Sophomore Unattached 4:15.09 3:35.30 3:54.02
16 Alex Guy SR-4 Florida Southern 3:12.79 4:44.48 3:55.10
17 Julian John JR-3 Coastal Carolina 4:54.92 4:07.73 3:55.93
18 Andrew Mahorner FR-1 North Florida 4:22.12 3:06.55 3:56.14
19 Adam Groves FR-1 Coastal Carolina 4:10.67 3:09.19 3:56.48
20 Jonathan Reid SR-4 South Florida 4:58.08 4:22.60 3:56.57
21 Roy Hobson   Boulder Underground 3:26.32 3:28.69 3:57.14
22 Christian Ruocco SO-2 North Florida 3:52.48 3:40.62 3:57.22
23 Ben Tary FR-1 North Florida 3:50.13 2:48.44 3:57.24
24 Braxton Legg Senior Unattached 3:46.39 4:50.73 3:58.30
25 Bryson Yamnitz SR-4 Florida Southern 2:59.42 2:59.42 3:59.22
29 Owen Marish SO-2 UNCW 2:51.04 5:03.54 4:00.90
32 Anthony Herrera FR-1 Florida State 5:07.10 3:30.38 4:01.81
35 Yves Philippe Senior Unattached 4:00.48 4:36.91 4:02.90
53 Jackson Brungart FR-1 Coastal Carolina 3:04.72 3:47.73 4:13.03
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
26 Reece Slater FR-1 Palm Beach Atlantic 4:33.42 4:38.22 4:21.43 3:59.84 4:50.21
27 Christopher Colavita SO-2 Florida Southern 3:07.54 3:58.03 4:17.26 4:00.43 4:12.46
30 Kirk Dawkins SO-2 Florida A&M 4:32.88 4:06.31 3:13.19 4:01.48 3:32.51
31 Cole Summers FR-1 Florida Southern 4:47.39 3:59.09 4:06.33 4:01.50 4:30.48
33 David Bellefleur JR-3 Barry 4:16.82 3:21.10 4:21.67 4:02.28 4:43.47
34 Griffin Wald FR-1 UNCW 2:57.08 4:38.96 5:10.49 4:02.57 4:46.24
36 Isaac Morrison   Unattached 5:15.83 4:07.80 3:24.07 4:02.94 3:09.50
37 Jalen Ridgeway SO-2 Maryland-Eastern Shore 5:06.26 4:15.22 4:54.11 4:03.06 3:14.45
38 Nahom Ftwi SR-4 Maryland-Eastern Shore 3:43.78 4:20.27 4:17.84 4:03.24 4:00.81
39 Malcolm Brown SO-2 Bethune-Cookman 3:37.24 4:28.50 4:50.47 4:04.09 4:38.27
41 Pedro Zapata Freshman Unattached 3:44.70 2:55.85 4:11.56 4:04.23 5:12.62
42 Sam Bland FR-1 UNCW 3:58.34 2:56.92 4:32.74 4:05.71 5:12.06
44 Brian Veit JR-3 Tampa 5:07.73 5:17.58 2:52.33 4:06.18 4:57.88
45 Reed Legg SO-2 Florida 3:24.84 4:24.07 4:24.07 4:06.79 3:42.12
46 Adam Mastrobuono SR-4 Valdosta State 5:18.45 4:14.27 3:02.68 4:06.86 4:38.96
49 Zeniel Lizardo Freshman Unattached 4:39.86 3:08.23 4:54.72 4:07.66 4:52.24
52 Ben Bradley   Raider Track Club 3:06.91 3:27.12 5:25.83 4:12.58 4:07.53
56 Andrew Latimer SR-4 SC State 4:48.06 3:54.53 3:21.39 4:14.92 4:20.02
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
43 Jejuan Gillispie FR-1 Barry 4:06.00 4:33.06 3:09.42
47 Malik Millet Sophomore Unattached 4:07.10 2:57.92 2:52.97
48 Ryan Jones FR-1 FIU 4:07.49 4:09.97 4:24.82
50 Joey Buehner SR-4 Tampa 4:11.07 4:18.61 4:46.22
51 Dennis Moreno FR-1 FIU 4:12.40 3:11.83 3:11.83
54 Mauricio Xochitecatl SR-4 Concordia Univ. Chicago 4:13.39 4:26.06 4:43.80
55 Daniel Gibson SR-4 Paine 4:14.62 5:15.73 3:38.98
58 Matthew Herndon SO-2 Valdosta State 4:16.56 3:30.38 5:05.31
60 Caleb Tilford   Unattached 4:18.67 4:41.95 3:55.39
61 Tyler Baker Senior Unattached 4:19.23 3:42.94 5:31.82
62 Jacob Bormet   Unattached 4:19.36 4:08.99 5:21.61
64 Nathan Yates SO-2 Palm Beach Atlantic 4:22.02 3:53.20 4:24.64
72 Josue Brito Freshman Unattached 4:31.96 4:07.49 3:48.45
73 Grayton Smith Senior Unattached 4:32.75 5:10.94 4:43.66
Men's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
57 Matias White FR-1 Barry 3:45.19 5:17.31 3:55.42 3:57.98 4:21.01 4:23.57 4:15.89
59 Geovanni Calderon FR-1 Jacksonville 3:03.38 3:34.38 4:44.11 5:22.85 5:17.69 5:30.60 4:18.28
63 Aiden Locantora FR-1 Jacksonville 4:33.33 3:43.87 3:10.03 5:14.98 3:36.06 4:17.71 4:20.31
65 Aaron Munger FR-1 Valdosta State 4:38.53 5:25.83 5:20.57 3:38.09 3:40.72 3:14.45 4:22.76
66 Robert Rodgers   9:24 Athletics 4:15.93 5:37.72 3:49.54 5:19.25 4:26.48 4:52.87 4:23.84
67 Duane Lee FR-1 Bethune-Cookman 4:27.42 3:26.52 5:23.02 4:53.90 3:37.12 4:56.55 4:24.77
68 Ashton Sarrion FR-1 Jacksonville 3:26.82 5:44.70 3:34.78 4:27.81 4:27.81 3:37.43 4:25.15
69 Diego Corchado Freshman Unattached 5:08.09 3:27.16 5:13.40 4:30.91 5:16.06 5:39.96 4:25.59
70 Josh McKay SO-2 Palm Beach Atlantic 3:30.83 5:44.27 3:17.49 5:06.90 3:25.49 4:02.86 4:26.87
71 Ashton Curl   Unattached 3:26.74 4:15.07 5:35.62 3:16.00 4:25.81 4:25.81 4:28.49
74 Joe Angotti   UniversityFlorida Running Club 3:53.40 3:45.16 5:51.47 5:40.48 5:54.21 4:31.84 4:34.58
75 Brandon Hill   Raider Track Club 4:42.95 4:04.49 3:53.50 5:15.91 5:48.87 5:43.38 4:34.70
76 Miles Kennedy SO-2 Palm Beach Atlantic 5:27.17 4:19.48 6:06.66 5:13.07 5:52.55 4:39.22 4:42.04
77 Andrew Blanchette Sophomore Unattached 3:26.32 4:25.67 5:02.41 6:04.58 5:33.50 5:39.15 4:42.62
78 Randall Luke   Unattached 4:51.67 3:46.54 6:02.46 5:28.48 3:29.55 4:40.34 4:43.17
79 Ryan Dannelly SO-2 Jacksonville 4:48.64 5:28.65 3:51.49 4:42.93 5:37.22 5:37.22 4:45.78