January 27, 2024
|
Muskingum-Bullock Health and Wellness Complex - New Concord, OH
|
200m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B AARTFC HCAC

Men's 60 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Bryce Wiles JR-3 Mount Vernon Nazarene 5.87 6.82 7.03 10
2 Hunter Patterson SO-2 West Liberty 8.55 6.89 6.62 8
3 Lorenzo Ferrera FR-1 West Liberty 8.53 6.99 5.81 6
4 Isaiah Mathews SR-4 Waynesburg 5.02 7.06 8.48 5
5 Damir Lomax SR-4 Point Park 6.38 7.08 7.01 4
6 Matthew Yu FR-1 Carnegie Mellon 9.03 7.11 7.90 3
7 Jacob Kelly SO-2 Carnegie Mellon 5.99 7.13 8.35 2
  Charles Boothby FR-1 Ohio Northern DNS DNS DNS   

Men's 60 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Hunter Patterson SO-2 West Liberty 5.31 5.24 6.27 6.89 6.96 8.27 8.96
2 Bryce Wiles JR-3 Mount Vernon Nazarene 7.75 6.22 6.50 6.98 6.70 5.38 8.45
3 Lorenzo Ferrera FR-1 West Liberty 6.47 5.49 5.84 7.03 6.19 6.26 8.86
4 Charles Boothby FR-1 Ohio Northern 6.62 7.18 7.33 7.04 4.93 5.21 5.07
5 Isaiah Mathews SR-4 Waynesburg 5.43 4.94 7.69 7.05 4.94 6.35 7.90
6 Mikhi Anderson JR-3 West Liberty 9.11 7.06 5.02 7.06 7.49 8.19 6.57
7 Damir Lomax SR-4 Point Park 8.57 7.93 7.30 7.08 6.31 5.38 8.85
8 Matthew Yu FR-1 Carnegie Mellon 7.46 8.45 9.09 7.10 7.25 6.47 6.18
9 Jordan Dean JR-3 Ohio Northern 8.33 7.20 7.76 7.12 6.91 9.12 5.20
10 Jacob Kelly SO-2 Carnegie Mellon 5.07 7.07 6.50 7.14 9.21 5.22 5.29
11 Bennett Wong SO-2 Carnegie Mellon 6.10 5.38 6.74 7.17 5.60 7.68 6.17
12 Desmond Gist SR-4 Bluffton 7.91 5.61 8.06 7.19 8.85 6.55 6.26
13 Dorian Boatswain SR-4 Point Park 5.56 5.27 8.66 7.21 5.48 8.44 7.50
14 Art Williams SR-4 West Liberty 6.00 9.39 6.43 7.22 6.29 8.23 7.44
15 Khalil Jones JR-3 Otterbein 6.66 6.59 6.52 7.24 6.66 6.09 7.68
16 Ryan Irwin SO-2 Muskingum 5.30 8.34 5.51 7.25 6.46 8.78 5.73
16 Nathan Baker FR-1 West Liberty 6.17 5.59 6.09 7.25 5.59 8.27 9.36
18 Martin Kreider FR-1 Ohio Northern 5.89 7.35 6.47 7.27 5.31 8.44 8.66
19 Maxwell Goode JR-3 Point Park 5.12 7.24 8.56 7.31 8.34 8.70 5.56
20 Charbilot Marcelin SO-2 Bethany (W.V.) 8.65 7.04 5.21 7.33 6.97 7.63 6.67
20 PJ McNeal FR-1 St. Vincent (Pa.) 8.43 8.95 6.23 7.33 5.21 6.82 7.41
22 Solomon Lumb SO-2 Ohio Northern 5.66 6.99 6.40 7.35 6.18 5.30 8.82
23 Taaj Bennett   Unattached 6.78 5.60 9.06 7.36 9.57 9.35 5.16
24 Devon English SO-2 Glenville St. 7.74 7.37 6.86 7.37 8.18 7.67 5.38
25 Stefan Israel SO-2 Mount Vernon Nazarene 5.99 6.29 6.51 7.39 8.13 7.62 6.73
26 Aaron Kupfner JR-3 Glenville St. 9.55 9.18 7.03 7.40 9.18 7.85 6.81
26 Collins Eze SR-4 Point Park 7.03 7.77 8.59 7.40 6.96 5.26 9.40
28 Trey Gastrich SO-2 Muskingum 7.78 5.64 6.45 7.41 8.01 7.19 6.45
29 Henry Tolliver FR-1 Muskingum 5.61 5.68 8.37 7.47 6.05 7.32 6.43
30 Gabe Hensley SR-4 Ohio Northern 9.65 7.56 6.81 7.48 7.78 8.68 6.36
30 Zach Berrott JR-3 Waynesburg 5.91 9.28 7.56 7.48 7.63 5.84 8.23
32 Kyler Finnicum JR-3 Mount Vernon Nazarene 9.22 5.92 7.04 7.49 9.59 8.99 5.25
33 Kanye Mills FR-1 Point Park 8.19 5.79 6.31 7.51 7.74 9.32 9.09
34 Kalel Murray FR-1 Bluffton 6.81 8.40 5.60 7.56 8.77 8.17 8.62
34 Dontrayell Thomas SO-2 Bluffton 8.92 7.34 7.03 7.56 9.83 7.03 6.88
36 Jalani Campbell FR-1 St. Vincent (Pa.) 8.27 8.72 9.63 7.58 7.58 9.10 7.66
36 Sam Fisher JR-3 Ohio Northern 5.69 6.67 5.39 7.58 6.98 9.18 5.69
38 Demetrius Broadnax FR-1 Chatham 8.29 9.05 7.07 7.60 6.31 9.73 7.45
38 Jahbari Alben Jones SO-2 Otterbein 8.14 5.48 7.30 7.60 7.30 6.08 5.55
40 Jorden Clay SO-2 St. Vincent (Pa.) 5.86 8.22 9.06 7.61 6.24 8.83 8.53
41 Ethan Best FR-1 Waynesburg 9.31 6.11 9.01 7.63 6.95 9.54 5.50
42 Doudley Jaboin JR-3 Muskingum 8.84 5.46 7.38 7.68 7.07 8.30 7.22
43 Malik Waters SR-4 Bluffton 9.94 8.47 9.78 7.70 5.55 9.78 8.78
44 Dane Whip FR-1 Otterbein 8.51 7.73 7.04 7.73 6.34 8.74 8.58
45 Kai Herbert SR-4 Waynesburg 5.52 8.94 6.76 7.77 8.08 6.92 7.15
46 Ja'Ce Nutt JR-3 Bluffton 7.24 7.08 8.95 7.78 9.11 8.41 9.26
46 Ray Davis FR-1 Waynesburg 7.94 9.88 5.92 7.78 7.71 6.46 9.11
48 Ben Tantalo JR-3 St. Vincent (Pa.) 8.09 10.13 7.85 7.85 5.81 9.42 6.28
49 Bradley Styranec JR-3 Muskingum 7.83 9.01 9.33 7.90 8.62 7.11 8.14
50 Malik George JR-3 Chatham 6.89 7.52 6.96 7.91 6.65 10.21 10.21
51 Vaughn Frederick FR-1 Waynesburg 7.80 8.59 5.65 7.95 9.07 5.65 5.81
52 Ian Butner Sophomore University of Dayton Run Club 8.07 6.42 10.46 8.23 6.34 7.33 8.89
53 Philo Bassous SO-2 St. Vincent (Pa.) 7.74 6.16 10.15 8.32 8.32 7.08 8.82
54 Cody Whitt FR-1 WVU Tech 9.13 9.71 7.62 8.37 6.03 8.79 7.03
55 Wiley Purry SO-2 St. Vincent (Pa.) 9.83 8.11 9.74 8.62 8.88 7.76 8.54
56 Brian Johnson FR-1 WVU Tech 8.92 8.92 9.91 8.92 11.51 8.57 8.12
  Jonah Hartman SR-4 Point Park DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Ares Pasion FR-1 Otterbein DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Steve Bradley JR-3 Point Park DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Christian Barker FR-1 Otterbein DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Andre Hardwick SO-2 Point Park DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Ryan Desmornes SO-2 Point Park DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Reggie Branson SO-2 Waynesburg DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  George Donovic SO-2 West Liberty DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 60 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
10 Jacob Kelly SO-2 Carnegie Mellon 6.07 7.43 7.14
12 Desmond Gist SR-4 Bluffton 8.20 5.54 7.19
20 Charbilot Marcelin SO-2 Bethany (W.V.) 8.51 9.02 7.33
23 Taaj Bennett   Unattached 6.11 8.03 7.36
26 Aaron Kupfner JR-3 Glenville St. 9.33 6.74 7.40
29 Henry Tolliver FR-1 Muskingum 8.67 6.88 7.47
54 Cody Whitt FR-1 WVU Tech 6.95 6.45 8.37
  Andre Hardwick SO-2 Point Park DNS DNS DNS
Men's 60 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
8 Matthew Yu FR-1 Carnegie Mellon 5.97 8.74 7.10
14 Art Williams SR-4 West Liberty 8.16 7.73 7.22
16 Ryan Irwin SO-2 Muskingum 8.34 7.47 7.25
16 Nathan Baker FR-1 West Liberty 6.31 7.11 7.25
41 Ethan Best FR-1 Waynesburg 9.69 9.69 7.63
44 Dane Whip FR-1 Otterbein 8.58 8.04 7.73
51 Vaughn Frederick FR-1 Waynesburg 6.36 6.68 7.95
56 Brian Johnson FR-1 WVU Tech 9.10 8.75 8.92
Men's 60 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
7 Damir Lomax SR-4 Point Park 5.67 7.08 8.43 8.50
20 PJ McNeal FR-1 St. Vincent (Pa.) 9.09 7.33 5.50 8.43
22 Solomon Lumb SO-2 Ohio Northern 5.96 7.35 8.31 8.68
30 Gabe Hensley SR-4 Ohio Northern 5.46 7.48 7.86 6.81
38 Demetrius Broadnax FR-1 Chatham 6.24 7.60 6.77 8.97
42 Doudley Jaboin JR-3 Muskingum 7.68 7.68 9.83 9.22
53 Philo Bassous SO-2 St. Vincent (Pa.) 8.74 8.32 9.07 9.57
  Christian Barker FR-1 Otterbein DNS DNS DNS DNS
Men's 60 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
4 Charles Boothby FR-1 Ohio Northern 7.04
9 Jordan Dean JR-3 Ohio Northern 7.12
19 Maxwell Goode JR-3 Point Park 7.31
30 Zach Berrott JR-3 Waynesburg 7.48
46 Ray Davis FR-1 Waynesburg 7.78
52 Ian Butner Sophomore University of Dayton Run Club 8.23
  Jonah Hartman SR-4 Point Park DNS
  Ryan Desmornes SO-2 Point Park DNS
Men's 60 Meters Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
5 Isaiah Mathews SR-4 Waynesburg 7.05 8.53 7.48
6 Mikhi Anderson JR-3 West Liberty 7.06 7.13 9.18
24 Devon English SO-2 Glenville St. 7.37 5.53 7.23
33 Kanye Mills FR-1 Point Park 7.51 8.19 6.31
34 Kalel Murray FR-1 Bluffton 7.56 7.34 9.23
34 Dontrayell Thomas SO-2 Bluffton 7.56 5.75 5.98
43 Malik Waters SR-4 Bluffton 7.70 7.78 9.09
55 Wiley Purry SO-2 St. Vincent (Pa.) 8.62 7.16 9.23
Men's 60 Meters Preliminaries Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Lorenzo Ferrera FR-1 West Liberty 7.03
11 Bennett Wong SO-2 Carnegie Mellon 7.17
13 Dorian Boatswain SR-4 Point Park 7.21
36 Jalani Campbell FR-1 St. Vincent (Pa.) 7.58
38 Jahbari Alben Jones SO-2 Otterbein 7.60
45 Kai Herbert SR-4 Waynesburg 7.77
49 Bradley Styranec JR-3 Muskingum 7.90
50 Malik George JR-3 Chatham 7.91
Men's 60 Meters Preliminaries Heat 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Hunter Patterson SO-2 West Liberty 8.48 8.55 8.27 6.89
15 Khalil Jones JR-3 Otterbein 8.11 5.72 8.33 7.24
32 Kyler Finnicum JR-3 Mount Vernon Nazarene 8.77 9.74 8.17 7.49
36 Sam Fisher JR-3 Ohio Northern 6.75 6.14 9.10 7.58
46 Ja'Ce Nutt JR-3 Bluffton 6.31 6.54 8.25 7.78
  Ares Pasion FR-1 Otterbein DNS DNS DNS DNS
  Reggie Branson SO-2 Waynesburg DNS DNS DNS DNS
  Steve Bradley JR-3 Point Park DNS DNS DNS DNS
Men's 60 Meters Preliminaries Heat 8
PL NAME YEAR TEAM TIME
2 Bryce Wiles JR-3 Mount Vernon Nazarene 6.98
18 Martin Kreider FR-1 Ohio Northern 7.27
25 Stefan Israel SO-2 Mount Vernon Nazarene 7.39
26 Collins Eze SR-4 Point Park 7.40
28 Trey Gastrich SO-2 Muskingum 7.41
40 Jorden Clay SO-2 St. Vincent (Pa.) 7.61
48 Ben Tantalo JR-3 St. Vincent (Pa.) 7.85
  George Donovic SO-2 West Liberty DNS