January 27, 2024
|
Muskingum-Bullock Health and Wellness Complex - New Concord, OH
|
200m (Flat)
ICON KEY: NAIA A NAIA B

Men's 1000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Evan Hodkinson JR-3 Mount Vernon Nazarene 2:20.42 2:56.65 2:00.79 2:21.93 1:54.75 2:30.98 2:27.96 10
2 Quintin Weaver SR-4 Waynesburg 2:52.21 2:35.14 2:41.35 3:09.27 2:04.12 2:35.14 2:30.49 8
3 Tim Patterson JR-3 St. Vincent (Pa.) 2:50.80 2:31.99 2:24.16 2:03.79 2:53.93 2:36.69 2:27.29 6
4 Isaac Ramseyer SR-4 Mount Vernon Nazarene 2:17.23 3:25.05 2:50.35 3:04.55 2:53.51 2:37.73 3:15.59 5
5 Markos Koukoularis FR-1 Carnegie Mellon 2:16.74 2:29.45 2:07.20 3:10.79 3:10.79 2:38.99 2:42.17 4
6 JT Basco JR-3 Ohio Northern 2:48.88 2:42.51 2:24.99 2:50.48 1:53.12 2:39.32 2:42.51 3
7 Connor Reidy FR-1 Carnegie Mellon 3:20.34 2:43.48 1:52.19 3:15.53 3:13.93 2:40.27 3:05.92 2
8 Jacob Clouse SO-2 Ohio Northern 2:58.96 3:28.51 3:07.17 2:03.14 2:01.50 2:44.18 2:16.27 1
9 Ethan Ly SR-4 Bluffton 3:26.99 3:28.67 2:11.26 2:04.53 2:39.87 2:48.28 2:04.53 -
10 Jacob Rzempoluch JR-3 St. Vincent (Pa.) 3:33.43 2:47.33 2:30.26 2:50.74 2:14.89 2:50.74 3:31.72 -
11 Mason Summers FR-1 Mount Vernon Nazarene 3:24.42 2:10.56 3:05.53 3:22.70 3:08.96 2:51.78 2:07.12 -
12 Garrett Gemmaka SR-4 Mount Vernon Nazarene 2:14.66 3:37.53 2:56.10 2:31.93 2:30.20 2:52.64 2:52.64 -
13 Alexander Blair FR-1 Bethany (W.V.) 3:01.51 3:44.72 3:29.16 2:16.56 2:45.95 2:52.86 3:17.06 -
14 Sean Murdock FR-1 Muskingum 2:30.92 2:11.84 2:27.45 3:17.76 2:41.33 2:53.47 2:32.66 -
15 Zaccerie Penka JR-3 WVU Tech 3:02.24 3:10.92 3:31.75 2:31.00 2:51.83 2:53.56 3:14.39 -
16 Tyler Bond FR-1 Ohio Northern 2:50.94 2:31.75 3:41.52 2:10.82 2:28.26 2:54.42 3:45.01 -
17 Gabe Ebersole SO-2 Point Park 2:22.19 2:54.58 3:19.78 2:56.38 2:18.59 2:59.98 2:59.98 -
18 Michael Drazga JR-3 St. Vincent (Pa.) 3:22.02 3:09.39 3:52.68 3:05.79 2:06.26 3:00.37 3:20.21 -
19 Jarrod Roudebush SO-2 Bluffton 2:46.71 2:59.39 3:46.50 2:12.28 2:12.28 3:01.20 3:37.44 -
20 Guillermo Usechi JR-3 WVU Tech 3:39.41 3:41.23 3:15.84 2:59.52 2:16.00 3:01.33 3:39.41 -
21 Cameron Cearns SO-2 Mount Vernon Nazarene 2:42.59 2:20.67 2:37.11 3:33.74 2:22.49 3:02.68 3:33.74 -
22 Samuel Whitcomb SO-2 WVU Tech 2:13.46 3:19.25 3:00.46 2:34.14 3:19.25 3:07.97 3:39.93 -
23 Matthew Shank SR-4 Waynesburg 2:45.64 2:30.41 3:44.66 2:38.03 2:15.18 3:10.39 2:20.89 -
24 Benjamin Brown JR-3 Chatham 3:44.62 2:44.07 4:02.20 2:51.89 3:38.76 3:15.32 4:10.01 -
25 Lane Macy JR-3 Chatham 3:28.77 2:35.03 4:22.51 3:14.30 4:14.24 3:26.70 3:24.64 -
26 Kaeden Fairfax   Unattached 3:27.06 3:27.06 3:24.97 3:37.52 4:31.90 3:29.15 3:45.89   
27 Jesse Cook SR-4 Waynesburg 3:20.13 4:00.58 4:19.74 3:24.39 2:58.84 3:32.90 4:34.65 -
28 Nathan Shrewsbury FR-1 WVU Tech 4:46.92 4:03.31 3:58.72 3:19.70 4:35.44 3:49.53 3:49.53 -
29 Jason Sagun   University of Dayton Run Club 5:03.17 3:54.49 4:13.43 3:07.12 3:28.43 3:56.85 4:46.59 -
  Austin Bias   Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Jordon Reesman FR-1 Mount Vernon Nazarene DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Lorenzo Grispello FR-1 WVU Tech DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
Men's 1000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
9 Ethan Ly SR-4 Bluffton 2:48.28 -
11 Mason Summers FR-1 Mount Vernon Nazarene 2:51.78 -
15 Zaccerie Penka JR-3 WVU Tech 2:53.56 -
18 Michael Drazga JR-3 St. Vincent (Pa.) 3:00.37 -
20 Guillermo Usechi JR-3 WVU Tech 3:01.33 -
21 Cameron Cearns SO-2 Mount Vernon Nazarene 3:02.68 -
26 Kaeden Fairfax   Unattached 3:29.15   
27 Jesse Cook SR-4 Waynesburg 3:32.90 -
28 Nathan Shrewsbury FR-1 WVU Tech 3:49.53 -
  Lorenzo Grispello FR-1 WVU Tech DNS   
Men's 1000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
10 Jacob Rzempoluch JR-3 St. Vincent (Pa.) 2:35.38 1:59.52 2:08.06 2:50.74 3:07.82 3:02.70 -
13 Alexander Blair FR-1 Bethany (W.V.) 3:30.89 3:25.71 2:44.22 2:52.86 2:30.39 2:40.76 -
14 Sean Murdock FR-1 Muskingum 3:31.64 2:36.13 3:07.35 2:53.47 2:32.66 3:38.58 -
16 Tyler Bond FR-1 Ohio Northern 2:40.47 3:20.59 3:38.03 2:54.42 3:04.89 3:18.84 -
19 Jarrod Roudebush SO-2 Bluffton 2:48.52 3:44.69 2:32.21 3:01.20 3:39.26 3:32.01 -
22 Samuel Whitcomb SO-2 WVU Tech 3:26.77 3:06.09 3:13.61 3:07.97 2:41.66 3:39.93 -
23 Matthew Shank SR-4 Waynesburg 3:54.18 3:33.24 3:42.76 3:10.39 3:38.95 2:39.93 -
24 Benjamin Brown JR-3 Chatham 3:46.58 3:03.60 3:36.81 3:15.32 2:40.17 4:04.15 -
25 Lane Macy JR-3 Chatham 3:57.71 2:37.10 3:47.37 3:26.70 3:53.57 2:35.03 -
29 Jason Sagun   University of Dayton Run Club 2:57.64 3:02.38 2:57.64 3:56.85 5:00.80 4:37.12 -
  Austin Bias   Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
Men's 1000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Evan Hodkinson JR-3 Mount Vernon Nazarene 3:01.18 2:20.42 2:30.98 2:06.83 2:46.08 10
2 Quintin Weaver SR-4 Waynesburg 2:01.01 2:21.18 2:35.14 3:12.38 2:27.39 8
3 Tim Patterson JR-3 St. Vincent (Pa.) 2:14.76 2:49.23 2:36.69 3:20.57 2:53.93 6
4 Isaac Ramseyer SR-4 Mount Vernon Nazarene 2:44.04 2:26.69 2:37.73 2:23.54 2:44.04 5
5 Markos Koukoularis FR-1 Carnegie Mellon 2:00.84 2:32.63 2:38.99 2:15.15 3:20.33 4
6 JT Basco JR-3 Ohio Northern 2:02.68 2:04.27 2:39.32 2:44.10 2:44.10 3
7 Connor Reidy FR-1 Carnegie Mellon 3:05.92 2:01.81 2:40.27 1:55.40 1:52.19 2
8 Jacob Clouse SO-2 Ohio Northern 2:58.96 2:21.20 2:44.18 1:56.57 2:21.20 1
12 Garrett Gemmaka SR-4 Mount Vernon Nazarene 2:54.37 3:21.99 2:52.64 3:35.80 2:59.55 -
17 Gabe Ebersole SO-2 Point Park 3:52.18 2:32.99 2:59.98 2:43.79 2:27.59 -
  Jordon Reesman FR-1 Mount Vernon Nazarene DNS DNS DNS DNS DNS