April 5- 6, 2024
|
Slippery Rock - Slippery Rock, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov PSAC AARTFC NCCAA

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Leland Davies SR-4 Carnegie Mellon 1:56.50 2:17.47 2:11.65
2 Quintin Weaver SR-4 Waynesburg 1:56.76 2:03.77 1:46.26
3 Alex Ivanov SR-4 Carnegie Mellon 1:57.67 1:43.55 2:30.62
4 Kody Klein JR-3 PSU-Behrend 1:57.71 2:28.32 1:55.36
5 Hayden Schmidt SO-2 Malone 1:58.35 2:04.27 1:40.60
6 Ryan Corbitt JR-3 Slippery Rock 1:59.85 2:05.85 1:46.67
7 Nathan Jacobs SO-2 Lake Erie 1:59.98 1:34.79 2:05.98
8 Gabe Shilling SO-2 Malone 2:01.26 2:08.54 1:30.95
9 TJ Abel   Unattached 2:01.77 1:33.77 1:34.98
10 Jackson Wood SR-4 Carnegie Mellon 2:01.89 2:18.96 2:29.93
11 Jack Ellinger JR-3 Carnegie Mellon 2:01.93 2:28.76 2:31.20
12 Aiden Jackson JR-3 St. Vincent (Pa.) 2:01.99 2:00.77 2:12.97
13 Jacob Kosilla   Unattached 2:02.03 1:27.87 2:11.80
14 Zach Wyse JR-3 Allegheny 2:02.38 2:28.08 2:02.38
15 Jeffrey Ragonese Freshman Unattached 2:02.41 1:26.92 2:20.78
16 Isaac Young SO-2 Grove City 2:02.80 1:40.70 1:41.93
17 Luke Dininger FR-1 Malone 2:03.01 2:39.92 2:01.78
18 Aidan Reinsel SO-2 PSU-Behrend 2:03.24 1:32.43 2:06.94
19 Dennis Jones FR-1 Westminster (Pa.) 2:03.26 2:15.59 1:26.29
20 Will Potts FR-1 Malone 2:03.34 2:25.55 1:46.08
21 Evan Groce FR-1 Geneva 2:03.38 2:02.15 2:16.96
22 Connor Reidy FR-1 Carnegie Mellon 2:03.45 2:05.92 2:38.02
23 Isaac Busler SO-2 Grove City 2:03.58 1:40.10 1:40.10
24 Jonathan Moote JR-3 Daemen 2:03.69 2:40.80 2:30.91
25 Ryan Armstrong SR-4 Westminster (Pa.) 2:03.87 2:16.26 2:16.26
26 Aiden Seeman SO-2 PSU-Behrend 2:04.02 1:47.90 2:05.26
27 CJ Johnson FR-1 Daemen 2:04.15 2:10.36 2:22.78
28 Matt Strasser FR-1 Daemen 2:04.39 1:29.56 2:20.56
29 John Hurley SR-4 St. Vincent (Pa.) 2:04.46 2:05.71 2:08.20
30 Saaketh Nandakumar SO-2 Carnegie Mellon 2:04.58 1:53.37 2:15.80
31 Jyron Johnson FR-1 Lake Erie 2:05.89 1:44.49 2:05.89
32 Jason Seevers SO-2 PSU-Behrend 2:05.91 1:35.70 2:02.14
33 David Gahagan FR-1 PSU-Behrend 2:06.80 1:28.76 1:33.84
34 John Juszynski SO-2 Slippery Rock 2:07.05 1:48.00 1:44.19
35 Jordan Raynor SO-2 St. Vincent (Pa.) 2:07.07 2:12.16 2:23.59
36 Colm Mulligan SR-4 Allegheny 2:07.38 2:23.94 2:02.29
37 Aaron Sanders SO-2 Waynesburg 2:08.71 2:15.15 2:02.28
38 Phillip Ceccarelli JR-3 Daemen 2:08.76 2:22.93 2:34.52
39 Joe Elgin JR-3 PSU-Behrend 2:09.20 2:11.79 1:45.95
40 Peter Lantz SR-4 Allegheny 2:10.00 2:28.20 2:29.50
41 Nolan Robillard SO-2 Daemen 2:10.21 2:10.21 1:55.89
42 Braden Rankin JR-3 St. Vincent (Pa.) 2:10.38 2:10.38 2:05.17
43 Ryan Cawley JR-3 St. Vincent (Pa.) 2:11.03 1:55.31 2:12.34
44 Cayden Bonham FR-1 Malone 2:11.15 2:42.63 2:28.20
45 Brad Tobin FR-1 Daemen 2:11.79 1:48.07 1:38.85
46 Daniel Derby FR-1 Mercyhurst 2:12.51 2:11.19 2:37.69
47 James Yoho FR-1 Grove City 2:12.85 2:14.18 2:30.12
48 Ram Karamcheti FR-1 Washington & Jefferson 2:13.02 2:47.61 1:37.11
49 Noah Lee JR-3 Pitt.-Johnstown 2:14.57 1:53.04 1:58.43
50 Henry Hoover FR-1 Malone 2:15.09 1:35.92 2:09.69
51 Eli Westfort SO-2 Washington & Jefferson 2:15.46 2:50.68 1:56.50
52 Zack Tribelo FR-1 Malone 2:16.92 2:04.60 2:10.08
53 Nick Gallo FR-1 Allegheny 2:17.50 2:49.13 2:20.25
54 Alexander Rowe FR-1 Mercyhurst 2:19.39 2:54.24 2:33.33
55 John Stopera FR-1 Daemen 2:20.50 1:49.59 2:24.72
56 Calvin Doolittle JR-3 Grove City 2:21.54 2:20.13 2:14.47
57 Braden Myers SR-4 Geneva 2:21.91 2:37.52 2:50.30
58 Daniel Whaley JR-3 Grove City 2:23.09 2:23.09 2:18.80
59 Cody Campbell FR-1 Westminster (Pa.) 2:23.17 2:16.02 2:10.29
60 John Ridilla SO-2 Washington & Jefferson 2:26.61 2:11.95 2:55.94
61 Derek Sexton SO-2 Malone 2:28.88 2:05.06 2:11.02
62 Ethan Harman SO-2 Mercyhurst 2:36.63 2:57.00 2:25.67
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Leland Davies SR-4 Carnegie Mellon 1:56.50 1:32.04 2:01.16
2 Quintin Weaver SR-4 Waynesburg 1:56.76 2:23.62 1:47.42
3 Alex Ivanov SR-4 Carnegie Mellon 1:57.67 1:45.91 1:28.26
4 Kody Klein JR-3 PSU-Behrend 1:57.71 2:04.78 2:14.19
5 Hayden Schmidt SO-2 Malone 1:58.35 1:53.62 1:35.87
8 Gabe Shilling SO-2 Malone 2:01.26 1:29.74 2:25.52
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
6 Ryan Corbitt JR-3 Slippery Rock 2:16.63 1:59.85 1:56.26
7 Nathan Jacobs SO-2 Lake Erie 2:34.78 1:59.98 2:10.78
13 Jacob Kosilla   Unattached 2:38.64 2:02.03 1:48.61
15 Jeffrey Ragonese Freshman Unattached 2:07.31 2:02.41 1:41.60
19 Dennis Jones FR-1 Westminster (Pa.) 2:04.50 2:03.26 2:32.85
32 Jason Seevers SO-2 PSU-Behrend 1:47.03 2:05.91 2:02.14
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
11 Jack Ellinger JR-3 Carnegie Mellon 2:01.93
16 Isaac Young SO-2 Grove City 2:02.80
21 Evan Groce FR-1 Geneva 2:03.38
29 John Hurley SR-4 St. Vincent (Pa.) 2:04.46
30 Saaketh Nandakumar SO-2 Carnegie Mellon 2:04.58
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
9 TJ Abel   Unattached 1:48.38 2:01.77
12 Aiden Jackson JR-3 St. Vincent (Pa.) 2:19.07 2:01.99
14 Zach Wyse JR-3 Allegheny 1:31.79 2:02.38
17 Luke Dininger FR-1 Malone 2:23.93 2:03.01
18 Aidan Reinsel SO-2 PSU-Behrend 2:14.34 2:03.24
22 Connor Reidy FR-1 Carnegie Mellon 1:48.64 2:03.45
23 Isaac Busler SO-2 Grove City 1:28.98 2:03.58
26 Aiden Seeman SO-2 PSU-Behrend 1:35.50 2:04.02
44 Cayden Bonham FR-1 Malone 2:13.78 2:11.15
49 Noah Lee JR-3 Pitt.-Johnstown 2:52.25 2:14.57
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
10 Jackson Wood SR-4 Carnegie Mellon 1:55.80 1:49.71 1:58.24 1:59.46 2:01.89
20 Will Potts FR-1 Malone 1:36.21 1:44.84 1:51.01 1:48.54 2:03.34
24 Jonathan Moote JR-3 Daemen 2:27.20 2:33.38 2:30.91 2:24.72 2:03.69
27 CJ Johnson FR-1 Daemen 1:35.60 2:19.05 2:41.40 2:37.67 2:04.15
28 Matt Strasser FR-1 Daemen 1:37.03 1:55.69 2:39.22 1:50.71 2:04.39
31 Jyron Johnson FR-1 Lake Erie 2:14.71 2:42.40 1:59.60 2:02.12 2:05.89
35 Jordan Raynor SO-2 St. Vincent (Pa.) 1:32.77 2:14.70 1:36.58 2:00.72 2:07.07
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
25 Ryan Armstrong SR-4 Westminster (Pa.) 1:45.29 2:10.07 2:03.87 2:39.80
33 David Gahagan FR-1 PSU-Behrend 2:14.41 1:49.05 2:06.80 2:08.07
36 Colm Mulligan SR-4 Allegheny 1:59.74 1:54.65 2:07.38 1:59.74
38 Phillip Ceccarelli JR-3 Daemen 2:24.22 1:46.87 2:08.76 1:52.03
39 Joe Elgin JR-3 PSU-Behrend 1:52.41 2:40.21 2:09.20 1:54.99
40 Peter Lantz SR-4 Allegheny 1:33.60 2:25.60 2:10.00 1:47.90
41 Nolan Robillard SO-2 Daemen 2:38.86 2:06.31 2:10.21 2:36.26
42 Braden Rankin JR-3 St. Vincent (Pa.) 1:58.65 1:50.83 2:10.38 1:49.52
45 Brad Tobin FR-1 Daemen 2:23.66 1:59.93 2:11.79 2:24.97
50 Henry Hoover FR-1 Malone 2:39.41 1:46.73 2:15.09 2:44.81
Men's 800 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
37 Aaron Sanders SO-2 Waynesburg 2:08.71 2:28.02 1:54.56 1:59.70 2:38.32 2:17.72 2:16.44
43 Ryan Cawley JR-3 St. Vincent (Pa.) 2:11.03 1:43.52 2:34.62 1:43.52 2:46.41 2:33.31 2:08.41
46 Daniel Derby FR-1 Mercyhurst 2:12.51 2:33.72 2:24.44 1:35.41 1:59.26 2:04.56 2:49.62
51 Eli Westfort SO-2 Washington & Jefferson 2:15.46 1:37.54 1:55.15 2:35.78 2:10.05 2:00.56 2:23.59
52 Zack Tribelo FR-1 Malone 2:16.92 1:45.43 2:22.40 2:48.42 1:41.32 2:33.35 2:52.52
53 Nick Gallo FR-1 Allegheny 2:17.50 2:31.25 2:10.63 2:05.13 2:58.75 2:16.13 2:53.25
54 Alexander Rowe FR-1 Mercyhurst 2:19.39 2:27.76 2:38.91 2:48.67 1:58.49 1:58.49 1:40.36
57 Braden Myers SR-4 Geneva 2:21.91 2:46.04 2:50.30 2:40.36 2:13.40 2:38.94 2:57.39
58 Daniel Whaley JR-3 Grove City 2:23.09 2:31.68 2:44.56 3:01.73 2:01.63 2:20.23 3:00.30
61 Derek Sexton SO-2 Malone 2:28.88 2:58.66 1:48.69 3:00.15 2:06.55 3:00.15 3:12.06
Men's 800 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME
34 John Juszynski SO-2 Slippery Rock 2:07.05
47 James Yoho FR-1 Grove City 2:12.85
48 Ram Karamcheti FR-1 Washington & Jefferson 2:13.02
55 John Stopera FR-1 Daemen 2:20.50
56 Calvin Doolittle JR-3 Grove City 2:21.54
59 Cody Campbell FR-1 Westminster (Pa.) 2:23.17
60 John Ridilla SO-2 Washington & Jefferson 2:26.61
62 Ethan Harman SO-2 Mercyhurst 2:36.63