May 18, 2023
|
UW-La Crosse - La Crosse, WI

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Cael Schoemann FR-1 Wis.-La Crosse 2:01.02 1:50.01 2:04.32 2:14.22 1:20.31
2 Lance Pfrimmer SO-2 Wis.-Stout 2:15.46 1:52.88 2:13.20 2:08.69 1:26.92
3 Getinat Asfaw JR-3 Augsburg 1:40.72 1:54.45 1:35.00 1:32.71 2:11.62
4 Leo Duffy JR-3 Luther 2:09.52 1:54.62 2:22.13 2:11.82 2:08.38
5 Nathan Clausing SO-2 St. John's (Minn.) 1:36.36 1:54.71 2:05.04 1:39.80 2:08.48
6 Randy Johnson SR-4 St. Norbert 1:28.55 1:55.00 1:50.40 1:25.10 2:07.65
7 Dillon Diekmann JR-3 St. John's (Minn.) 2:10.37 1:55.37 1:55.37 2:25.37 1:35.76
8 Derek Douglas SO-2 St. Scholastica 1:51.29 1:55.92 2:00.56 1:33.90 2:05.20
9 Nick St. Peter FR-1 St. John's (Minn.) 2:20.82 1:56.38 2:19.66 1:29.62 1:40.09
10 Gabe Estrada JR-3 St. Olaf 1:44.26 1:57.14 1:40.74 1:47.77 1:47.77
11 Riley Berg SO-2 St. John's (Minn.) 1:39.65 1:57.23 2:21.85 2:30.06 1:33.79
12 Sakariya Hussien SR-4 Augsburg 2:19.65 1:57.35 2:31.39 1:24.50 2:27.87
13 Will Mattock SO-2 St. John's (Minn.) 1:59.85 1:57.50 1:52.80 2:28.05 1:56.33
14 Logan Thompson FR-1 Luther 1:46.96 1:57.53 1:28.15 1:49.31 1:36.38
15 Samuel Rengo SO-2 St. John's (Minn.) 1:55.74 1:58.10 2:14.64 2:22.90 1:30.94
16 Ike Taylor SO-2 Luther 2:10.10 1:59.35 1:59.35 1:51.00 1:43.84
17 Evan Hansen FR-1 Luther 1:33.28 1:59.59 1:38.07 1:30.89 1:42.85
18 Brandon Dick SO-2 Wis.-Stout 2:21.75 2:01.15 1:47.83 2:06.00 2:02.37
19 Jakin Anderson SR-4 Bethany Lutheran 2:00.50 2:01.71 2:09.02 1:39.81 1:58.06
20 Alexei Hensel SO-2 St. John's (Minn.) 2:38.50 2:01.92 2:29.97 1:38.76 1:27.79
21 Aidan Thomas SO-2 St. John's (Minn.) 1:27.86 2:02.02 1:58.36 1:33.96 1:31.52
22 Cullen Moore FR-1 St. Olaf 2:32.80 2:02.24 1:53.69 2:24.25 1:26.79
23 Bereket Wondimu JR-3 Augsburg 2:24.61 2:02.55 2:30.74 2:34.42 1:45.40
24 Joseph Gathje SO-2 St. John's (Minn.) 2:41.58 2:04.29 1:35.71 1:41.92 2:05.54
25 Harrison Prentice SR-4 Luther 2:42.04 2:09.63 2:31.67 1:32.04 2:23.89
  Mason Vagle Freshman Unattached 1:55.11 2:01.16 2:20.55 2:21.76 1:44.20
  Ryan Schollmeyer   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
16 Ike Taylor SO-2 Luther 2:01.74 2:01.74 1:59.35 1:58.16 2:28.00
18 Brandon Dick SO-2 Wis.-Stout 1:49.04 1:28.44 2:01.15 2:09.63 2:32.65
19 Jakin Anderson SR-4 Bethany Lutheran 1:42.24 1:53.19 2:01.71 1:41.02 1:59.28
21 Aidan Thomas SO-2 St. John's (Minn.) 2:09.35 2:30.09 2:02.02 2:08.13 1:29.08
23 Bereket Wondimu JR-3 Augsburg 1:31.92 2:31.97 2:02.55 1:28.24 1:33.14
24 Joseph Gathje SO-2 St. John's (Minn.) 2:34.12 2:32.88 2:04.29 2:41.58 1:49.38
25 Harrison Prentice SR-4 Luther 1:52.78 1:34.63 2:09.63 2:42.04 2:23.89
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
8 Derek Douglas SO-2 St. Scholastica 1:37.38 1:55.92
9 Nick St. Peter FR-1 St. John's (Minn.) 2:30.13 1:56.38
10 Gabe Estrada JR-3 St. Olaf 1:57.14 1:57.14
11 Riley Berg SO-2 St. John's (Minn.) 2:06.61 1:57.23
12 Sakariya Hussien SR-4 Augsburg 2:23.17 1:57.35
15 Samuel Rengo SO-2 St. John's (Minn.) 2:00.47 1:58.10
17 Evan Hansen FR-1 Luther 2:29.49 1:59.59
20 Alexei Hensel SO-2 St. John's (Minn.) 1:48.51 2:01.92
22 Cullen Moore FR-1 St. Olaf 2:26.69 2:02.24
  Mason Vagle Freshman Unattached 2:32.67 2:01.16
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Cael Schoemann FR-1 Wis.-La Crosse 2:07.62 1:39.01 1:50.01
2 Lance Pfrimmer SO-2 Wis.-Stout 1:44.98 1:30.31 1:52.88
3 Getinat Asfaw JR-3 Augsburg 1:25.84 2:01.32 1:54.45
4 Leo Duffy JR-3 Luther 2:27.86 2:04.94 1:54.62
5 Nathan Clausing SO-2 St. John's (Minn.) 2:07.33 1:55.86 1:54.71
6 Randy Johnson SR-4 St. Norbert 2:27.20 1:53.85 1:55.00
7 Dillon Diekmann JR-3 St. John's (Minn.) 1:47.30 1:42.68 1:55.37
13 Will Mattock SO-2 St. John's (Minn.) 1:32.83 1:52.80 1:57.50
14 Logan Thompson FR-1 Luther 1:39.90 1:28.15 1:57.53
  Ryan Schollmeyer   Unattached DNF DNF DNF