May 11-13, 2023
|
North Dakota State - Fargo, ND

Men's 100 Meters Finals

W: 0.6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Dylan Kautz JR-3 South Dakota 10.40 8.64 10
2 Dante White SO-2 North Dakota State 10.48 9.96 8
3 Mark Daley FR-1 South Dakota 10.49 8.92 6
4 Kevin Jackson JR-3 Oral Roberts 10.58 12.28 5
5 Junior Powell FR-1 Kansas City 10.60 11.77 4
6 Ardell Inlay JR-3 South Dakota 10.61 9.77 3
7 Jared Wipf SO-2 South Dakota St. 10.62 8.18 2
8 Lucas Burmeister FR-1 Western Illinois 10.77 11.10 1

Men's 100 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME WIND
1 Kevin Jackson JR-3 Oral Roberts 13.29 10.30 8.86 9.07 12.36 10.20 0.9
2 Dante White SO-2 North Dakota State 12.06 10.48 7.97 7.55 9.96 13.31 1.0
3 Junior Powell FR-1 Kansas City 10.86 10.64 13.20 10.43 9.90 9.69 -0.7
4 Mark Daley FR-1 South Dakota 10.53 10.32 11.25 12.80 12.49 7.95 0.9
5 Jared Wipf SO-2 South Dakota St. 10.30 10.61 10.19 12.52 11.89 8.28 1.0
6 Lucas Burmeister FR-1 Western Illinois 11.77 10.70 12.31 13.49 7.81 8.67 -0.7
7 Dylan Kautz JR-3 South Dakota 9.63 10.46 11.41 7.85 8.06 8.06 0.9
8 Ardell Inlay JR-3 South Dakota 7.80 10.68 8.98 9.30 11.86 7.80 1.0
9 Logan Pratt FR-1 Kansas City 8.89 10.71 9.75 12.43 9.86 11.04 -0.7
10 Eric Douville SR-4 St. Thomas (Minn.) 12.99 10.73 9.23 11.06 9.23 11.27 -0.7
11 Donovan Smith JR-3 Oral Roberts 13.85 10.73 12.88 10.30 12.13 10.30 1.0
12 Gary Afram SO-2 St. Thomas (Minn.) 11.62 10.76 9.26 8.83 13.24 13.88 0.9
13 Evan Henderson SO-2 South Dakota St. 12.17 10.77 10.56 14.01 10.88 9.16 1.0
14 Ken-Mark Minkovski SO-2 South Dakota 9.18 10.79 13.60 13.38 12.41 13.71 -0.7
15 Mason Rogers SO-2 Kansas City 14.03 10.87 14.14 12.07 7.94 12.83 0.9
16 Arvesta Schine FR-1 Kansas City 13.84 10.98 11.31 10.33 8.68 11.20 1.0
17 Nate Carlin SO-2 St. Thomas (Minn.) 7.75 11.07 10.41 12.96 14.06 10.30 -0.7
18 Roman Hunter SO-2 Kansas City 8.13 11.29 12.42 14.34 13.78 10.05 0.9
19 Will Ikutiminu JR-3 Oral Roberts 11.20 11.31 11.31 11.31 8.94 8.60 -0.7
Men's 100 Meters Preliminaries Heat 1
W: -0.7
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Junior Powell FR-1 Kansas City 10.64
6 Lucas Burmeister FR-1 Western Illinois 10.70
9 Logan Pratt FR-1 Kansas City 10.71
10 Eric Douville SR-4 St. Thomas (Minn.) 10.73
14 Ken-Mark Minkovski SO-2 South Dakota 10.79
17 Nate Carlin SO-2 St. Thomas (Minn.) 11.07
19 Will Ikutiminu JR-3 Oral Roberts 11.31
Men's 100 Meters Preliminaries Heat 2
W: 1.0
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
2 Dante White SO-2 North Dakota State 10.59 8.28 10.48 8.39 8.91
5 Jared Wipf SO-2 South Dakota St. 11.68 7.86 10.61 8.70 11.57
8 Ardell Inlay JR-3 South Dakota 11.00 7.48 10.68 11.11 8.12
11 Donovan Smith JR-3 Oral Roberts 11.49 9.66 10.73 8.59 13.74
13 Evan Henderson SO-2 South Dakota St. 12.71 11.31 10.77 9.16 9.80
16 Arvesta Schine FR-1 Kansas City 11.64 9.01 10.98 11.53 13.51
Men's 100 Meters Preliminaries Heat 3
W: 0.9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Kevin Jackson JR-3 Oral Roberts 9.69 7.21 10.30 12.98 8.24
4 Mark Daley FR-1 South Dakota 11.77 8.57 10.32 9.29 10.32
7 Dylan Kautz JR-3 South Dakota 13.08 10.99 10.46 10.46 13.60
12 Gary Afram SO-2 St. Thomas (Minn.) 10.66 13.35 10.76 9.58 13.99
15 Mason Rogers SO-2 Kansas City 13.92 9.46 10.87 13.16 9.57
18 Roman Hunter SO-2 Kansas City 7.91 11.97 11.29 14.12 12.20