May 11-13, 2023
|
North Dakota State - Fargo, ND

Men's 400 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Jacob Levin SR-4 North Dakota State 38.22 46.61 10
2 Cullen Curl SO-2 North Dakota State 43.92 47.73 8
3 Brett Ringer FR-1 St. Thomas (Minn.) 40.23 47.89 6
4 Thailan Hallman SO-2 South Dakota St. 47.45 47.93 5
5 Isaac Huntington JR-3 North Dakota State 58.88 48.66 4
6 Reggie Slaba SO-2 South Dakota St. 1:03.23 49.01 3
7 Tommy Nikkel SO-2 South Dakota 1:01.99 49.59 2
8 Zion Caruthers FR-1 Western Illinois 57.37 50.77 1

Men's 400 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jacob Levin SR-4 North Dakota State 47.61 56.66 45.23 55.71 58.09
2 Thailan Hallman SO-2 South Dakota St. 48.08 52.89 1:02.51 38.47 59.14
3 Brett Ringer FR-1 St. Thomas (Minn.) 48.23 1:02.22 35.69 48.72 1:01.26
4 Isaac Huntington JR-3 North Dakota State 48.22 35.20 39.54 53.05 57.87
5 Cullen Curl SO-2 North Dakota State 48.60 53.46 53.95 52.49 40.34
6 Reggie Slaba SO-2 South Dakota St. 49.33 42.43 47.36 51.31 51.31
7 Tommy Nikkel SO-2 South Dakota 48.80 1:02.96 38.56 56.61 1:00.03
8 Zion Caruthers FR-1 Western Illinois 48.93 48.44 35.72 55.29 48.44
9 Mitchell Piehl FR-1 St. Thomas (Minn.) 49.00 55.37 40.18 1:00.76 56.35
10 Kudra Nzibariza SO-2 South Dakota St. 49.24 36.44 58.11 1:04.02 55.15
11 Godfrey Chama SR-4 Oral Roberts 49.44 50.43 45.98 45.98 50.43
12 Jory Vasek SO-2 North Dakota 49.52 44.57 43.09 54.97 37.14
13 Donovan Bradley FR-1 Oral Roberts 49.91 37.94 45.92 34.94 52.41
14 Calvin Bream SO-2 St. Thomas (Minn.) 50.05 1:02.07 52.56 50.55 51.05
15 David Holmes SO-2 Kansas City 50.08 59.60 37.56 38.57 36.56
16 Ethan Hanna JR-3 Oral Roberts 50.11 37.09 1:04.65 36.58 1:02.64
17 Mitchell Warmington SO-2 St. Thomas (Minn.) 50.64 57.73 53.18 41.53 46.09
18 Alex Kaffine FR-1 North Dakota 50.85 43.74 52.89 36.62 1:01.02
19 Rylee Campbell FR-1 Oral Roberts 51.49 1:00.25 1:06.43 45.32 47.37
  Solomon Granderson FR-1 Oral Roberts DQ DQ DQ DQ DQ
Men's 400 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
3 Brett Ringer FR-1 St. Thomas (Minn.) 56.43 46.30 1:00.29 48.23 33.76
6 Reggie Slaba SO-2 South Dakota St. 58.21 39.96 35.03 49.33 36.51
12 Jory Vasek SO-2 North Dakota 50.02 1:01.90 51.01 49.52 35.66
17 Mitchell Warmington SO-2 St. Thomas (Minn.) 42.04 1:03.30 1:04.32 50.64 44.57
18 Alex Kaffine FR-1 North Dakota 37.12 1:01.53 43.23 50.85 38.65
  Solomon Granderson FR-1 Oral Roberts DQ DQ DQ DQ DQ
Men's 400 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Jacob Levin SR-4 North Dakota State 47.61 43.81 40.00
5 Cullen Curl SO-2 North Dakota State 48.60 1:00.75 53.46
8 Zion Caruthers FR-1 Western Illinois 48.93 54.81 50.89
9 Mitchell Piehl FR-1 St. Thomas (Minn.) 49.00 59.29 48.02
10 Kudra Nzibariza SO-2 South Dakota St. 49.24 52.20 35.95
13 Donovan Bradley FR-1 Oral Roberts 49.91 52.91 47.92
14 Calvin Bream SO-2 St. Thomas (Minn.) 50.05 55.56 49.05
Men's 400 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 Thailan Hallman SO-2 South Dakota St. 48.08 50.97
4 Isaac Huntington JR-3 North Dakota State 48.22 1:01.24
7 Tommy Nikkel SO-2 South Dakota 48.80 48.80
11 Godfrey Chama SR-4 Oral Roberts 49.44 38.07
15 David Holmes SO-2 Kansas City 50.08 53.09
16 Ethan Hanna JR-3 Oral Roberts 50.11 46.61
19 Rylee Campbell FR-1 Oral Roberts 51.49 57.67