May 11-13, 2023
|
SIU-Edwardsville - Edwardsville, IL

Men's 800 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Terrico Garrett JR-3 SE Missouri 2:02.81 1:37.37 2:14.98 1:47.32 1:50.64 1:30.73 10
2 Adam Swanson JR-3 Eastern Illinois 2:15.61 1:31.90 1:25.18 1:31.90 1:52.07 1:19.57 8
3 Nick Newby SO-2 Little Rock 2:08.25 2:10.50 1:54.75 2:16.13 1:52.50 2:15.00 6
4 Andrew Payton SO-2 Little Rock 2:17.30 1:39.04 2:00.42 2:22.93 1:52.54 1:22.16 5
5 Maxime Touron SO-2 Lindenwood 1:27.31 1:47.71 1:39.78 2:11.52 1:53.38 1:56.79 4
6 Mark Crawford JR-3 SE Missouri 1:26.48 2:00.61 1:33.30 2:25.64 1:53.78 1:31.03 3
7 Isai Morales SO-2 Eastern Illinois 1:46.08 2:13.45 1:38.10 1:32.39 1:54.06 1:26.69 2
8 Justin Splitt JR-3 SE Missouri 1:52.18 2:28.04 2:30.35 1:56.81 1:55.65 1:34.84 1

Men's 800 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Adam Swanson JR-3 Eastern Illinois 1:27.58 1:52.28 1:23.09 2:04.63 1:45.55 1:23.09
2 Nick Newby SO-2 Little Rock 2:10.71 1:52.68 1:27.89 2:17.47 1:31.27 1:26.77
3 Maxime Touron SO-2 Lindenwood 1:57.65 1:53.12 1:22.58 1:55.39 1:40.68 2:13.49
4 Andrew Payton SO-2 Little Rock 1:34.15 1:53.43 2:01.37 1:19.41 1:19.41 1:30.75
5 Mark Crawford JR-3 SE Missouri 1:24.01 1:53.52 1:28.55 2:10.55 1:47.85 2:26.44
6 Terrico Garrett JR-3 SE Missouri 1:41.48 1:54.02 1:39.20 1:30.08 1:50.60 2:11.13
7 Isai Morales SO-2 Eastern Illinois 2:25.18 1:54.31 2:11.46 1:30.31 1:24.59 1:50.88
8 Justin Splitt JR-3 SE Missouri 1:42.08 1:54.69 1:53.55 1:34.05 2:21.07 2:05.02
9 Toby Cook JR-3 Morehead State 2:00.45 1:54.71 2:16.51 2:14.21 2:19.95 2:26.83
10 Cole Hess FR-1 Southern Indiana 2:27.23 1:55.02 2:07.68 2:13.43 1:30.87 1:43.52
11 Hawken Foote JR-3 Tennessee-Martin 1:57.37 1:55.06 1:36.65 1:56.21 1:52.76 1:20.55
12 Tyler Garrett JR-3 Southern Indiana 2:14.20 1:55.69 2:25.77 1:22.14 1:49.91 1:48.75
13 Thaddee Barge SO-2 Tennessee St. 1:45.53 1:55.96 1:58.28 2:13.36 1:50.17 1:24.65
14 Wes Grogan JR-3 Morehead State 1:27.16 1:56.21 2:09.00 1:26.00 2:04.35 2:12.48
15 Robert Hooper FR-1 Tennessee St. 1:54.53 1:56.86 1:32.32 2:06.21 1:45.18 1:56.86
16 Luke Heinemann SO-2 Southern Indiana 2:05.07 1:56.88 1:37.01 1:21.82 1:35.85 2:20.26
17 Dominic Ward-McCammon SO-2 Little Rock 2:21.44 1:56.89 1:35.85 2:26.12 2:17.93 1:58.06
18 Louis Primeau FR-1 SE Missouri 1:45.45 1:57.16 1:43.10 1:30.22 2:10.05 1:37.25
19 D'Andre Watson FR-1 SIU Edwardsville 1:59.12 1:57.94 1:34.36 1:36.71 1:46.15 2:16.81
20 Victor Kemboi SR-4 Tennessee-Martin 1:23.19 1:58.83 1:57.65 2:04.78 2:34.48 2:30.92
21 Brody Hudson SO-2 Lindenwood 2:21.10 1:59.57 1:30.88 2:24.68 1:29.68 2:35.45
22 Sam Lucas SO-2 Morehead State 1:56.03 1:59.61 1:53.63 1:36.89 2:17.56 2:28.32
23 Micah Gray SO-2 Morehead State 2:09.60 2:02.26 1:54.93 2:04.71 2:01.04 1:26.81
24 Tyler Zimmerman FR-1 Southern Indiana 2:25.88 2:03.62 2:06.10 1:54.97 1:36.43 2:34.53
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
6 Terrico Garrett JR-3 SE Missouri 1:31.22 1:54.02 1:56.30 1:34.64 1:55.16
7 Isai Morales SO-2 Eastern Illinois 1:37.17 1:54.31 2:28.61 1:48.60 1:36.02
8 Justin Splitt JR-3 SE Missouri 1:46.67 1:54.69 1:27.17 2:16.49 1:31.76
9 Toby Cook JR-3 Morehead State 1:45.54 1:54.71 1:44.39 1:46.68 1:30.62
10 Cole Hess FR-1 Southern Indiana 2:04.23 1:55.02 2:08.83 1:52.72 2:04.23
18 Louis Primeau FR-1 SE Missouri 2:12.39 1:57.16 1:31.39 2:12.39 2:32.31
19 D'Andre Watson FR-1 SIU Edwardsville 2:15.64 1:57.94 2:09.74 1:34.36 2:29.79
24 Tyler Zimmerman FR-1 Southern Indiana 2:40.71 2:03.62 2:38.24 2:27.11 2:39.47
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 Nick Newby SO-2 Little Rock 2:17.47 1:52.68
3 Maxime Touron SO-2 Lindenwood 1:56.52 1:53.12
5 Mark Crawford JR-3 SE Missouri 1:24.01 1:53.52
12 Tyler Garrett JR-3 Southern Indiana 1:34.87 1:55.69
14 Wes Grogan JR-3 Morehead State 2:31.08 1:56.21
15 Robert Hooper FR-1 Tennessee St. 1:22.97 1:56.86
20 Victor Kemboi SR-4 Tennessee-Martin 2:07.15 1:58.83
22 Sam Lucas SO-2 Morehead State 1:48.85 1:59.61
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Adam Swanson JR-3 Eastern Illinois 2:23.72 1:52.28 2:02.39 1:43.30 2:05.76
4 Andrew Payton SO-2 Little Rock 1:22.81 1:53.43 2:04.78 1:26.21 2:03.64
11 Hawken Foote JR-3 Tennessee-Martin 1:33.20 1:55.06 2:27.28 1:59.67 1:30.90
13 Thaddee Barge SO-2 Tennessee St. 1:33.93 1:55.96 1:50.17 2:13.36 2:00.60
16 Luke Heinemann SO-2 Southern Indiana 1:25.33 1:56.88 1:56.88 2:01.56 1:22.99
17 Dominic Ward-McCammon SO-2 Little Rock 1:33.52 1:56.89 2:22.61 1:46.37 2:00.40
21 Brody Hudson SO-2 Lindenwood 2:13.92 1:59.57 1:28.49 2:30.66 2:21.10
23 Micah Gray SO-2 Morehead State 2:21.83 2:02.26 1:37.81 1:57.37 2:38.94