May 24-26, 2023
|
Indiana Wesleyan (Central Deadline) - Marion, IN
ICON KEY: NAIA A NAIA B Cascade Conf Appalachian AC NCCAA

Men's 5000 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Emad Bashir-Mohammed SR-4 St. Mary (Kan.) 11:21.54 18:03.47 14:33.76 14:59.98 14:59.98 14:16.29 10
2 Aiden Kammler JR-3 Shawnee State 13:41.68 13:41.68 14:34.12 10:20.63 10:20.63 11:13.08 8
3 John Perrier FR-1 British Columbia 17:38.49 14:26.04 14:34.78 18:48.47 15:27.27 11:22.33 6
4 Jackson Wilson JR-3 Rocky Mountain 18:19.29 16:42.55 14:39.43 14:21.85 15:14.61 15:58.58 5
5 Joe Anderson SR-4 Dordt 12:28.21 10:16.17 14:40.24 16:52.28 15:06.65 18:29.11 4
6 Will Stockley SO-2 Milligan 17:03.74 16:46.09 14:42.53 16:01.96 11:19.55 13:58.41 3
7 Daniel Rush JR-3 The Master's 13:15.59 19:09.18 14:43.98 17:58.46 11:20.67 11:47.19 2
8 Edwin Kipainoi JR-3 Montana Tech 10:25.59 14:17.96 14:53.70 10:34.53 11:10.28 18:01.38 1
9 Davis Boggess SR-4 The Master's 14:31.41 16:19.22 14:58.36 13:01.58 13:46.50 17:58.04 -
10 Luke Pohl JR-3 Cornerstone 12:16.73 14:58.45 14:58.45 12:52.67 12:16.73 16:37.28 -
11 Isaac Fernandez SR-4 Southern Oregon 17:53.00 10:40.20 15:01.68 15:01.68 19:32.19 15:01.68 -
12 Aaron Jones JR-3 Milligan 16:50.29 14:07.92 15:02.04 19:32.66 10:31.43 13:13.80 -
13 Bryn Woodall SO-2 Milligan 13:54.37 10:43.92 15:06.92 14:48.79 17:41.10 12:32.75 -
14 Conner Uppleger SO-2 Lawrence Tech 12:53.84 15:46.81 15:10.39 12:53.84 12:08.32 18:21.58 -
15 Colten Covington JR-3 Cornerstone 10:56.90 18:14.84 15:12.36 19:27.82 17:38.34 19:09.58 -
16 Jaiveer Tiwana FR-1 British Columbia 14:09.10 15:41.39 15:22.93 14:46.02 11:50.66 18:09.06 -

Men's 5000 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Emad Bashir-Mohammed SR-4 St. Mary (Kan.) 15:11.41 14:44.86 13:07.53 18:26.08 14:36.02 19:10.32 11:21.35
2 John Perrier FR-1 British Columbia 13:08.69 14:46.16 15:48.20 12:15.52 11:40.07 16:05.92 16:59.09
3 Aiden Kammler JR-3 Shawnee State 15:12.79 14:46.20 12:24.41 11:57.83 18:10.03 14:10.76 11:13.52
4 Bryn Woodall SO-2 Milligan 12:24.50 14:46.30 14:19.71 17:43.56 16:06.07 15:57.21 11:40.18
5 Will Stockley SO-2 Milligan 14:02.66 14:47.01 15:49.10 16:51.20 13:18.31 14:55.88 17:26.68
6 Isaac Fernandez SR-4 Southern Oregon 12:00.27 14:49.22 13:38.09 10:22.46 18:49.31 16:27.04 16:35.93
7 Conner Uppleger SO-2 Lawrence Tech 14:49.81 14:49.81 18:23.37 18:23.37 10:58.46 14:49.81 16:45.49
8 Luke Pohl JR-3 Cornerstone 13:15.01 14:53.26 10:34.22 12:12.48 12:21.41 19:21.24 13:32.87
9 Edwin Kipainoi JR-3 Montana Tech 10:53.29 14:54.91 14:10.17 18:11.79 10:44.34 12:22.78 15:03.86
10 Joe Anderson SR-4 Dordt 16:34.42 14:55.87 15:49.63 15:31.71 18:39.84 18:04.01 18:21.92
11 Davis Boggess SR-4 The Master's 18:04.10 14:55.95 15:31.79 13:17.40 15:13.87 15:22.83 13:08.44
12 Daniel Rush JR-3 The Master's 14:29.12 14:56.00 13:08.48 18:04.16 11:56.80 16:25.60 12:41.60
13 Jackson Wilson JR-3 Rocky Mountain 12:23.78 14:56.11 12:32.74 11:30.01 16:34.69 11:38.97 14:29.23
14 Aaron Jones JR-3 Milligan 13:08.72 14:56.27 11:03.24 15:32.12 14:11.46 10:27.39 15:32.12
15 Colten Covington JR-3 Cornerstone 17:37.69 14:56.34 15:41.16 10:27.44 11:48.11 15:50.12 14:38.42
16 Jaiveer Tiwana FR-1 British Columbia 16:44.39 14:56.77 11:57.42 13:45.03 18:32.00 16:35.42 17:47.16
17 Nelson Kemboi JR-3 Goshen 11:49.19 14:57.70 15:42.59 18:24.18 12:34.07 17:57.24 11:31.23
18 Hunter Hoover SR-4 Shawnee State 18:51.47 14:57.99 11:58.40 11:04.52 14:49.01 17:21.67 12:07.38
19 Tyler Jenkins FR-1 Rio Grande 17:06.70 15:00.61 18:45.77 18:54.77 11:42.48 11:06.46 15:36.64
20 Aidan Vorster SO-2 Dordt 13:05.04 15:02.34 18:38.91 11:25.78 13:41.13 18:11.84 15:56.48
21 Hunter Romine FR-1 The Master's 12:02.10 15:02.62 18:21.20 18:03.15 19:15.36 11:07.94 15:02.62
22 Brint Laubach JR-3 The Master's 19:22.19 15:07.96 19:40.35 15:17.04 18:18.64 18:45.87 14:58.88
23 Calvin Rohde JR-3 Concordia (Neb.) 17:17.85 15:10.39 17:45.16 19:07.10 14:06.67 19:16.20 12:26.52
24 Sacha Schimmelpenninck van FR-1 British Columbia 18:41.65 15:11.91 18:59.89 11:05.70 18:50.77 18:05.18 15:30.15
25 Brandon Kleber SO-2 Grace 18:43.10 15:13.09 19:28.76 16:44.40 10:48.30 15:40.49 10:39.17
26 Cristian Mendoza SO-2 Eastern Oregon 17:49.62 15:14.20 14:10.21 11:34.80 14:37.64 14:01.07 14:19.35
27 Nick McMillen SR-4 Oregon Tech 13:45.18 15:16.86 10:50.97 19:06.08 17:43.56 12:31.83 18:11.07
28 Hayden Bostrom SO-2 College of Idaho 17:55.41 15:19.15 16:41.88 12:33.71 18:32.18 15:28.35 16:51.07
29 Ben Neideck JR-3 Indiana Wesleyan 19:46.82 15:20.01 14:15.61 13:11.21 13:48.01 16:24.41 17:47.22
30 Liam Dwyer JR-3 British Columbia 12:39.91 15:49.88 15:02.39 17:05.87 12:11.41 18:31.36 14:24.39
31 Austin Liepe JR-3 Huntington 20:43.26 15:56.35 11:38.14 19:36.31 12:35.52 17:31.99 13:04.21
  Ethan Stamey SO-2 Montreat DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Cody Booth SR-4 Shawnee State DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Jonathan Chavez JR-3 UC Merced DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 5000 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
10 Joe Anderson SR-4 Dordt 12:50.45 14:55.87
11 Davis Boggess SR-4 The Master's 18:48.90 14:55.95
12 Daniel Rush JR-3 The Master's 19:15.84 14:56.00
13 Jackson Wilson JR-3 Rocky Mountain 11:30.01 14:56.11
14 Aaron Jones JR-3 Milligan 15:23.16 14:56.27
15 Colten Covington JR-3 Cornerstone 13:08.78 14:56.34
16 Jaiveer Tiwana FR-1 British Columbia 18:14.06 14:56.77
17 Nelson Kemboi JR-3 Goshen 12:25.10 14:57.70
18 Hunter Hoover SR-4 Shawnee State 10:37.58 14:57.99
19 Tyler Jenkins FR-1 Rio Grande 15:18.63 15:00.61
20 Aidan Vorster SO-2 Dordt 17:53.79 15:02.34
22 Brint Laubach JR-3 The Master's 18:36.79 15:07.96
23 Calvin Rohde JR-3 Concordia (Neb.) 18:12.47 15:10.39
25 Brandon Kleber SO-2 Grace 13:32.65 15:13.09
27 Nick McMillen SR-4 Oregon Tech 17:25.22 15:16.86
31 Austin Liepe JR-3 Huntington 13:23.34 15:56.35
  Cody Booth SR-4 Shawnee State DNS DNS
Men's 5000 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Emad Bashir-Mohammed SR-4 St. Mary (Kan.) 14:44.86 13:51.77 13:25.23 11:56.74 13:16.38 14:09.47
2 John Perrier FR-1 British Columbia 14:46.16 11:40.07 17:34.53 12:33.24 18:09.98 11:13.49
3 Aiden Kammler JR-3 Shawnee State 14:46.20 11:40.10 13:17.58 10:55.79 18:27.75 13:26.45
4 Bryn Woodall SO-2 Milligan 14:46.30 11:31.32 14:55.17 18:19.02 19:03.33 14:10.85
5 Will Stockley SO-2 Milligan 14:47.01 12:33.96 10:38.65 17:35.55 17:00.07 12:42.83
6 Isaac Fernandez SR-4 Southern Oregon 14:49.22 18:13.74 14:04.76 17:29.28 12:53.63 15:33.69
7 Conner Uppleger SO-2 Lawrence Tech 14:49.81 18:23.37 11:16.26 12:09.65 10:40.67 14:32.02
8 Luke Pohl JR-3 Cornerstone 14:53.26 11:27.81 17:34.05 18:54.44 15:37.93 19:03.38
9 Edwin Kipainoi JR-3 Montana Tech 14:54.91 12:13.83 18:56.54 16:06.51 16:24.41 13:25.42
21 Hunter Romine FR-1 The Master's 15:02.62 13:59.44 16:14.83 11:26.00 13:14.31 19:15.36
24 Sacha Schimmelpenninck van FR-1 British Columbia 15:11.91 10:38.34 14:26.32 13:31.60 12:09.53 17:19.58
26 Cristian Mendoza SO-2 Eastern Oregon 15:14.20 11:53.08 17:13.05 14:46.78 14:10.21 12:47.93
28 Hayden Bostrom SO-2 College of Idaho 15:19.15 11:10.98 12:42.90 16:05.11 17:27.84 17:37.03
29 Ben Neideck JR-3 Indiana Wesleyan 15:20.01 13:11.21 13:29.61 16:06.01 11:39.21 15:10.81
30 Liam Dwyer JR-3 British Columbia 15:49.88 20:06.35 13:17.90 13:36.90 12:39.91 11:42.92
  Ethan Stamey SO-2 Montreat DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Jonathan Chavez JR-3 UC Merced DNS DNS DNS DNS DNS DNS