May 5- 6, 2023
|
UW-Whitewater - Whitewater, WI

Women's 800 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Cyna Madigan SO-2 Wis.-Oshkosh 2:13.89 10
2 Maddie Hannan JR-3 Wis.-La Crosse 2:14.13 8
3 Brooke Wellhausen SR-4 Wis.-Stevens Point 2:15.61 6
4 Libby Geisness JR-3 Wis.-Oshkosh 2:16.32 5
5 Paige Fassbender SO-2 Wis.-Whitewater 2:17.42 4
6 Anna Schueth JR-3 Wis.-Eau Claire 2:18.05 3
7 Greta Koehler JR-3 Wis.-La Crosse 2:18.12 2
8 Lauren Jex FR-1 Wis.-Eau Claire 2:19.70 1
9 Kaitlyn Galgon SR-4 Wis.-Platteville 2:20.34 -

Women's 800 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Maddie Hannan JR-3 Wis.-La Crosse 1:34.37 1:52.72 2:08.45 2:11.07 2:42.53
2 Cyna Madigan SO-2 Wis.-Oshkosh 1:41.57 1:34.89 2:20.33 2:13.64 2:25.67
3 Brooke Wellhausen SR-4 Wis.-Stevens Point 1:43.27 2:50.32 2:15.46 2:14.11 2:50.32
4 Greta Koehler JR-3 Wis.-La Crosse 2:28.44 2:21.81 2:12.53 2:12.53 2:40.37
5 Paige Fassbender SO-2 Wis.-Whitewater 2:11.13 1:55.07 1:47.04 2:13.80 2:09.79
6 Libby Geisness JR-3 Wis.-Oshkosh 2:44.38 2:48.46 2:10.42 2:15.85 1:54.12
7 Kaitlyn Galgon SR-4 Wis.-Platteville 2:32.75 1:44.08 2:40.86 2:15.17 2:47.61
8 Anna Schueth JR-3 Wis.-Eau Claire 1:46.90 1:48.25 2:31.55 2:15.31 2:03.14
9 Lauren Jex FR-1 Wis.-Eau Claire 1:38.36 2:01.58 2:17.97 2:16.60 2:35.73
10 Brekkyn Lammert SO-2 Wis.-Stout 2:30.36 2:08.49 2:23.53 2:16.69 1:52.09
11 Julia Anderson JR-3 Wis.-La Crosse 2:20.46 2:45.50 3:00.80 2:19.07 2:13.51
12 Hannah Daws FR-1 Wis.-Stout 2:33.27 2:55.56 2:22.12 2:19.33 1:52.86
13 Kylie Stockton FR-1 Wis.-La Crosse 2:12.85 2:33.83 2:52.01 2:19.84 1:56.07
14 Sydney Reisner SO-2 Wis.-Stout 1:44.34 2:30.86 2:26.63 2:20.99 3:03.29
15 Olivia Stenzel FR-1 Wis.-Oshkosh 3:04.27 2:07.57 2:31.67 2:21.74 2:06.15
16 Cailyn Kuechle FR-1 Wis.-River Falls 2:01.96 1:40.69 1:47.78 2:21.81 2:43.09
17 Meygan Benzing JR-3 Wis.-Oshkosh 2:30.73 2:07.98 2:02.29 2:22.19 2:12.24
18 Grace Bisswurm FR-1 Wis.-La Crosse 2:59.60 2:32.52 2:42.50 2:22.54 1:39.78
19 Roxanne Temple SR-4 Wis.-Whitewater 1:40.41 2:29.18 2:50.70 2:23.44 2:23.44
20 Katie Erb FR-1 Wis.-Whitewater 1:57.91 2:41.05 2:26.67 2:23.79 1:46.41
21 Kylee Sauers FR-1 Wis.-Stevens Point 2:00.97 2:20.15 2:24.57 2:27.52 2:54.08
22 Jessica Wilson FR-1 Wis.-La Crosse 2:48.58 2:01.50 3:00.73 2:31.87 1:47.83
Women's 800 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Brooke Wellhausen SR-4 Wis.-Stevens Point 2:14.11
6 Libby Geisness JR-3 Wis.-Oshkosh 2:15.85
9 Lauren Jex FR-1 Wis.-Eau Claire 2:16.60
10 Brekkyn Lammert SO-2 Wis.-Stout 2:16.69
15 Olivia Stenzel FR-1 Wis.-Oshkosh 2:21.74
16 Cailyn Kuechle FR-1 Wis.-River Falls 2:21.81
19 Roxanne Temple SR-4 Wis.-Whitewater 2:23.44
21 Kylee Sauers FR-1 Wis.-Stevens Point 2:27.52
Women's 800 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Cyna Madigan SO-2 Wis.-Oshkosh 2:39.04 1:41.57 1:42.91 2:48.39 2:13.64 2:13.64 2:12.31
5 Paige Fassbender SO-2 Wis.-Whitewater 2:44.58 2:20.49 2:11.13 2:19.16 2:13.80 2:03.10 1:43.03
7 Kaitlyn Galgon SR-4 Wis.-Platteville 2:44.91 2:03.01 2:13.82 1:38.68 2:15.17 1:40.03 2:00.31
11 Julia Anderson JR-3 Wis.-La Crosse 2:03.78 1:48.48 1:49.87 2:52.45 2:19.07 2:26.03 1:48.48
13 Kylie Stockton FR-1 Wis.-La Crosse 2:52.01 2:05.86 2:56.20 2:57.60 2:19.84 2:54.80 2:05.86
14 Sydney Reisner SO-2 Wis.-Stout 3:03.29 1:55.62 2:11.12 2:23.81 2:20.99 2:05.49 1:58.44
22 Jessica Wilson FR-1 Wis.-La Crosse 3:14.40 2:51.62 2:45.54 2:53.14 2:31.87 3:11.36 1:50.87
Women's 800 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Maddie Hannan JR-3 Wis.-La Crosse 2:11.07 2:34.67
4 Greta Koehler JR-3 Wis.-La Crosse 2:12.53 1:51.33
8 Anna Schueth JR-3 Wis.-Eau Claire 2:15.31 1:59.08
12 Hannah Daws FR-1 Wis.-Stout 2:19.33 2:51.38
17 Meygan Benzing JR-3 Wis.-Oshkosh 2:22.19 2:16.51
18 Grace Bisswurm FR-1 Wis.-La Crosse 2:22.54 2:42.50
20 Katie Erb FR-1 Wis.-Whitewater 2:23.79 1:52.16