May 5- 6, 2023
|
UW-Whitewater - Whitewater, WI

Women's 400 Hurdles Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Emma Lawrence SR-4 Wis.-La Crosse 1:00.80 43.78 51.68 10
2 Melanie Kunze JR-3 Wis.-La Crosse 1:01.58 1:07.13 1:06.51 8
3 Brooke McDowell JR-3 Wis.-La Crosse 1:01.65 1:15.22 51.17 6
4 Ashley Bartelt SO-2 Wis.-Stevens Point 1:02.49 1:04.37 1:11.87 5
5 Gretchen McNeal FR-1 Wis.-La Crosse 1:03.89 53.67 1:07.09 4
6 Marlee Dietrich FR-1 Wis.-River Falls 1:04.46 50.28 1:12.84 3
7 Mara Schroeder SR-4 Wis.-La Crosse 1:04.46 45.13 52.86 2
8 Jaryn Johannsen JR-3 Wis.-Eau Claire 1:04.58 1:16.85 55.54 1
9 Lilly Roberts FR-1 Wis.-Stout 1:04.88 59.04 1:09.43 -

Women's 400 Hurdles Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Emma Lawrence SR-4 Wis.-La Crosse 1:11.42 44.56 1:16.91 51.28 1:01.04 1:04.71 1:13.25
2 Ashley Bartelt SO-2 Wis.-Stevens Point 49.21 1:18.87 1:15.71 1:03.72 1:03.09 45.43 54.26
3 Melanie Kunze JR-3 Wis.-La Crosse 1:13.97 1:13.97 45.03 1:23.62 1:04.32 1:12.04 1:08.18
4 Brooke McDowell JR-3 Wis.-La Crosse 1:10.58 1:07.40 1:01.04 1:02.31 1:03.58 51.50 1:01.04
5 Gretchen McNeal FR-1 Wis.-La Crosse 1:16.64 50.45 51.73 57.48 1:03.86 50.45 1:22.38
6 Marlee Dietrich FR-1 Wis.-River Falls 1:12.09 1:04.94 45.46 1:19.23 1:04.94 1:10.14 1:05.59
7 Jaryn Johannsen JR-3 Wis.-Eau Claire 56.68 1:01.89 50.16 57.98 1:05.14 1:09.70 1:05.80
8 Lilly Roberts FR-1 Wis.-Stout 1:18.59 1:23.18 1:12.04 1:17.28 1:05.49 1:21.87 56.33
9 Mara Schroeder SR-4 Wis.-La Crosse 1:01.84 1:01.18 1:25.52 52.63 1:05.78 48.68 1:19.60
10 Kaylie Raths SO-2 Wis.-Stout 1:17.78 1:01.30 54.05 1:10.53 1:05.91 57.35 1:16.46
11 Sarah Hansen FR-1 Wis.-River Falls 55.76 1:02.40 1:13.02 55.10 1:06.38 1:13.69 1:01.74
12 Jordan Shamion SO-2 Wis.-Stevens Point 1:02.06 1:11.60 49.10 1:25.24 1:08.19 55.24 48.42
13 Aubrie Deprey FR-1 Wis.-Eau Claire 1:26.99 1:08.35 1:18.71 1:02.83 1:09.04 1:18.71 1:13.88
14 Kayla Lipsey JR-3 Wis.-Platteville 1:27.67 56.36 1:04.71 1:13.06 1:09.58 1:01.23 1:10.98
15 Jayda Dobeck SO-2 Wis.-Oshkosh 1:29.93 1:08.73 1:08.73 1:24.08 1:13.11 1:01.42 1:12.38
16 Drue Polka SO-2 Wis.-Oshkosh 55.90 54.34 1:09.09 58.23 1:17.63 1:17.63 1:40.15
17 Erin Feldmeier SO-2 Wis.-Whitewater 1:42.67 1:21.65 1:08.72 1:10.33 1:20.84 1:05.48 1:26.50
Women's 400 Hurdles Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 Ashley Bartelt SO-2 Wis.-Stevens Point 1:08.77 1:03.09
5 Gretchen McNeal FR-1 Wis.-La Crosse 1:16.00 1:03.86
8 Lilly Roberts FR-1 Wis.-Stout 1:11.39 1:05.49
11 Sarah Hansen FR-1 Wis.-River Falls 1:26.30 1:06.38
16 Drue Polka SO-2 Wis.-Oshkosh 1:09.87 1:17.63
17 Erin Feldmeier SO-2 Wis.-Whitewater 1:37.82 1:20.84
Women's 400 Hurdles Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Emma Lawrence SR-4 Wis.-La Crosse 1:12.03 57.38 1:01.04
4 Brooke McDowell JR-3 Wis.-La Crosse 1:18.21 1:17.57 1:03.58
6 Marlee Dietrich FR-1 Wis.-River Falls 1:12.09 1:07.54 1:04.94
9 Mara Schroeder SR-4 Wis.-La Crosse 1:11.70 1:14.99 1:05.78
12 Jordan Shamion SO-2 Wis.-Stevens Point 53.87 1:06.83 1:08.19
15 Jayda Dobeck SO-2 Wis.-Oshkosh 1:21.89 1:26.27 1:13.11
Women's 400 Hurdles Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
3 Melanie Kunze JR-3 Wis.-La Crosse 1:05.61 58.54 1:04.32 1:13.97 57.89 1:17.83
7 Jaryn Johannsen JR-3 Wis.-Eau Claire 1:09.70 58.63 1:05.14 47.56 56.68 58.63
10 Kaylie Raths SO-2 Wis.-Stout 1:23.71 1:15.14 1:05.91 54.71 1:19.10 1:24.37
13 Aubrie Deprey FR-1 Wis.-Eau Claire 1:17.33 1:10.42 1:09.04 55.93 1:09.04 55.93
14 Kayla Lipsey JR-3 Wis.-Platteville 56.36 1:16.54 1:09.58 1:09.58 1:18.63 1:29.07