May 5- 6, 2023
|
UW-Whitewater - Whitewater, WI

Men's 400 Hurdles Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Luke Schroeder SO-2 Wis.-La Crosse 40.31 57.58 52.34 36.64 59.67 10
2 John Ford SR-4 Wis.-Oshkosh 43.23 46.43 53.36 1:06.70 50.16 8
3 Dirk Lueck JR-3 Wis.-La Crosse 50.95 1:01.68 53.63 1:08.65 58.46 6
4 Bryant Yanke SO-2 Wis.-La Crosse 1:06.74 1:08.93 54.70 1:10.02 48.69 5
5 Quinn Greer FR-1 Wis.-Stevens Point 45.70 1:02.76 55.05 52.85 1:00.56 4
6 Payton Flood SO-2 Wis.-La Crosse 51.98 1:04.69 55.29 1:07.46 59.72 3
7 Tamir Thomas SO-2 Wis.-Whitewater 1:12.34 45.21 56.51 40.69 1:06.69 2
8 Nolan Zachgo FR-1 Wis.-Stout 49.21 1:00.52 56.56 44.69 52.04 1

Men's 400 Hurdles Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Luke Schroeder SO-2 Wis.-La Crosse 53.07 47.24 40.34 1:01.03 39.81 1:06.34
2 Dirk Lueck JR-3 Wis.-La Crosse 53.96 50.19 45.33 46.95 46.41 1:10.15
3 Payton Flood SO-2 Wis.-La Crosse 54.84 49.91 1:07.46 1:08.01 47.71 40.04
4 Elijah Pena JR-3 Wis.-Oshkosh 55.08 1:07.20 1:03.35 46.82 1:07.75 1:05.00
5 John Ford SR-4 Wis.-Oshkosh 54.68 54.68 53.59 53.59 1:03.98 42.65
6 Tamir Thomas SO-2 Wis.-Whitewater 55.21 1:10.12 39.20 59.63 59.08 1:00.74
7 Quinn Greer FR-1 Wis.-Stevens Point 55.36 1:05.33 39.31 48.17 58.69 58.13
8 Bryant Yanke SO-2 Wis.-La Crosse 56.14 1:00.07 1:07.37 1:05.69 57.27 47.16
9 Nolan Zachgo FR-1 Wis.-Stout 56.51 1:13.47 39.56 45.21 49.17 58.21
10 Weston Lerdal SO-2 Wis.-Oshkosh 56.56 45.82 1:02.79 56.00 40.16 1:03.35
11 Reid Marquardt JR-3 Wis.-Oshkosh 56.58 45.27 1:07.90 57.15 1:11.86 58.85
12 Daylan Berger FR-1 Wis.-Eau Claire 56.86 1:00.28 43.22 55.73 1:00.28 48.90
13 Mason Malm SO-2 Wis.-Eau Claire 56.92 57.49 1:03.75 1:06.03 40.42 51.80
14 Dylan Edland SO-2 Wis.-Stout 57.48 45.99 1:14.73 1:10.70 44.84 44.84
15 Damareyon Taylor FR-1 Wis.-Oshkosh 57.77 46.22 1:00.08 1:00.66 1:11.64 50.26
16 Cole Worrall FR-1 Wis.-Whitewater 58.27 1:11.68 55.36 1:09.93 58.86 1:11.68
17 Adam Zinn SO-2 Wis.-Stevens Point 58.28 48.38 1:10.52 1:09.36 55.37 1:07.03
18 Kaden Martin SO-2 Wis.-Stout 58.67 44.59 59.26 52.22 1:13.93 1:03.95
19 Matt Boche FR-1 Wis.-River Falls 58.82 44.71 49.41 50.59 1:05.88 55.88
20 Noah Beck SO-2 Wis.-Stout 58.95 41.86 55.42 1:14.87 50.70 1:08.98
21 Wyatt Baker FR-1 Wis.-Whitewater 58.98 49.55 58.98 1:00.16 1:13.14 55.45
22 Carter Wente SO-2 Wis.-Stout 59.61 1:03.19 50.08 45.90 52.46 1:16.30
23 Tyler Holldorf SO-2 Wis.-Whitewater 1:00.31 43.43 1:00.31 57.30 1:15.39 1:13.58
Men's 400 Hurdles Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
3 Payton Flood SO-2 Wis.-La Crosse 58.13 51.55 54.84 52.10 56.49 44.42 1:09.10
6 Tamir Thomas SO-2 Wis.-Whitewater 1:11.22 43.07 55.21 41.96 1:01.29 1:11.78 1:02.94
9 Nolan Zachgo FR-1 Wis.-Stout 58.77 55.38 56.51 45.78 1:01.60 46.91 51.43
10 Weston Lerdal SO-2 Wis.-Oshkosh 46.38 42.99 56.56 59.39 45.82 52.04 53.17
11 Reid Marquardt JR-3 Wis.-Oshkosh 49.23 44.70 56.58 1:05.64 1:10.73 1:06.20 43.00
22 Carter Wente SO-2 Wis.-Stout 48.29 1:02.59 59.61 1:01.40 1:16.90 56.63 42.33
Men's 400 Hurdles Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
4 Elijah Pena JR-3 Wis.-Oshkosh 55.08 48.47 47.92 47.37
7 Quinn Greer FR-1 Wis.-Stevens Point 55.36 1:00.35 55.92 43.74
16 Cole Worrall FR-1 Wis.-Whitewater 58.27 1:09.35 1:01.77 57.69
17 Adam Zinn SO-2 Wis.-Stevens Point 58.28 1:13.44 52.46 54.20
19 Matt Boche FR-1 Wis.-River Falls 58.82 44.71 53.53 51.77
Men's 400 Hurdles Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Luke Schroeder SO-2 Wis.-La Crosse 53.07 41.40
5 John Ford SR-4 Wis.-Oshkosh 54.68 1:11.09
8 Bryant Yanke SO-2 Wis.-La Crosse 56.14 57.83
12 Daylan Berger FR-1 Wis.-Eau Claire 56.86 46.63
14 Dylan Edland SO-2 Wis.-Stout 57.48 1:01.51
18 Kaden Martin SO-2 Wis.-Stout 58.67 42.25
21 Wyatt Baker FR-1 Wis.-Whitewater 58.98 57.80
Men's 400 Hurdles Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Dirk Lueck JR-3 Wis.-La Crosse 53.96 48.03 45.87 42.09 1:03.68 51.81 46.41
13 Mason Malm SO-2 Wis.-Eau Claire 56.92 1:06.03 1:14.00 50.09 1:10.58 42.12 43.26
15 Damareyon Taylor FR-1 Wis.-Oshkosh 57.77 47.38 46.22 1:15.11 1:05.28 43.33 43.33
20 Noah Beck SO-2 Wis.-Stout 58.95 49.52 1:16.05 50.70 1:13.10 42.45 1:04.85
23 Tyler Holldorf SO-2 Wis.-Whitewater 1:00.31 1:07.55 1:08.15 59.71 51.27 47.65 45.84