May 4- 5, 2023
|
Carleton College - Northfield, MN

Men's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME PT
1 Reese Anderson FR-1 Carleton 37.91 1:03.34 46.38 49.87 49.87 59.85 821
2 Wade Rhonemus JR-3 Concordia-Moorhead 52.97 46.86 59.59 50.93 57.55 46.86 772
3 Abe Schegel JR-3 Bethel (Minn.) 50.56 37.29 56.18 51.07 41.88 52.61 766
4 Demetri Lord JR-3 St. Olaf 1:05.77 56.01 41.11 51.38 1:06.80 1:00.12 752
5 Micah Smith JR-3 Bethel (Minn.) 36.26 46.10 56.97 51.79 45.58 1:01.63 734
6 Max Lelwica SO-2 St. John's (Minn.) 51.38 1:08.34 58.80 52.97 1:04.63 42.91 683
7 Andrew Cogley SO-2 St. Olaf 51.51 52.58 1:04.38 53.65 1:09.75 40.24 654
8 Connor McCormick FR-1 Gustavus Adolphus 56.96 40.30 1:03.41 53.73 54.27 39.76 651
9 Sam Schulze SO-2 Gustavus Adolphus 1:01.27 1:02.34 39.77 53.74 1:07.18 52.67 650
10 Anthony Thurk SO-2 St. John's (Minn.) 40.21 1:09.00 51.62 54.33 1:04.11 49.44 626
11 Trevor Wellman SO-2 Bethel (Minn.) 1:08.77 56.77 48.03 54.58 48.58 1:01.13 616
13 Gael Ramirez SO-2 Bethel (Minn.) 54.21 49.18 1:10.97 55.88 57.56 55.88 564
14 Kirk Carlson FR-1 Gustavus Adolphus 1:05.81 54.36 1:13.82 57.22 54.94 49.21 513
15 Aaron Elseth FR-1 Bethel (Minn.) 1:03.55 1:09.38 58.30 58.30 58.30 1:06.47 473
16 Joe Schmidt SO-2 Gustavus Adolphus 59.85 1:11.58 47.53 58.67 1:08.06 1:03.95 460
17 Carter Kienholz SO-2 Hamline 1:01.26 1:14.22 53.60 58.90 1:06.56 45.95 451
Men's Decathlon 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
13 Gael Ramirez SO-2 Bethel (Minn.) 58.68 48.06 40.24 55.88 1:03.71 564
14 Kirk Carlson FR-1 Gustavus Adolphus 1:02.37 1:10.96 1:08.10 57.22 53.79 513
15 Aaron Elseth FR-1 Bethel (Minn.) 58.30 41.98 1:07.05 58.30 1:04.13 473
16 Joe Schmidt SO-2 Gustavus Adolphus 51.63 1:15.10 42.83 58.67 46.94 460
17 Carter Kienholz SO-2 Hamline 44.18 53.60 58.90 58.90 55.37 451
Men's Decathlon 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
6 Max Lelwica SO-2 St. John's (Minn.) 52.97 683
8 Connor McCormick FR-1 Gustavus Adolphus 53.73 651
9 Sam Schulze SO-2 Gustavus Adolphus 53.74 650
10 Anthony Thurk SO-2 St. John's (Minn.) 54.33 626
11 Trevor Wellman SO-2 Bethel (Minn.) 54.58 616
Men's Decathlon 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Reese Anderson FR-1 Carleton 49.87 42.89 48.88 48.38 821
2 Wade Rhonemus JR-3 Concordia-Moorhead 50.93 46.35 39.22 46.86 772
3 Abe Schegel JR-3 Bethel (Minn.) 51.07 49.03 49.03 52.10 766
4 Demetri Lord JR-3 St. Olaf 51.38 41.62 39.05 56.01 752
5 Micah Smith JR-3 Bethel (Minn.) 51.79 37.29 46.10 37.81 734
7 Andrew Cogley SO-2 St. Olaf 53.65 54.73 42.39 39.17 654