May 18, 2023
|
Augustana (Ill.) - Rock Island, IL
ICON KEY: NAIA A NAIA B

Men's 200 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME WIND
1 Joe Stein   Unattached 21.63 15.27 20.99 21.20 25.44 -0.1
2 Jacob Parent SO-2 Bethel (Minn.) 24.56 17.30 22.64 21.35 23.06 +0.0
3 Jereme Ombogo SO-2 North Park 25.90 24.19 27.82 21.40 16.70 -0.1
4 Josh Smith SR-4 Loras 16.53 19.75 18.25 21.46 19.75 -0.1
5 Tyrell Pierce JR-3 Knox 19.95 17.56 23.64 21.68 20.60 -0.1
6 Craig Collins FR-1 McMurry 19.60 23.73 23.95 21.77 15.46 -0.1
7 Evan Lowder FR-1 Illinois Wesleyan 22.77 25.40 27.37 21.89 15.76 -0.1
8 Liam Danitz FR-1 Hope 16.65 18.18 19.06 21.90 23.22 +0.0
9 Jordon Brown JR-3 Olivet 16.44 19.50 19.72 21.91 16.66 -0.1
10 Lucas Fadden FR-1 Grinnell 19.82 24.67 15.64 22.02 21.14 +0.0
11 Otis Patterson SO-2 Dubuque 20.06 24.47 28.22 22.04 15.43 +0.0
12 Evan Ploeckelman SO-2 MSOE 24.58 18.38 21.70 22.14 19.71 +0.0
13 Carsen Rindt SO-2 Wis.-Whitewater 22.85 15.97 26.84 22.18 28.17 +0.0
14 Elijah Perez SR-4 Webster 27.08 22.42 23.97 22.19 21.31 +0.0
15 Cam Hughes FR-1 Wis.-Whitewater 16.22 23.32 18.88 22.21 18.22 +0.0
16 Marvin Agwomoh SR-4 Benedictine (Ill.) 24.89 19.78 22.45 22.22 22.22 -0.1
17 Chance Jampole FR-1 Wis.-Stevens Point 21.72 26.87 17.02 22.39 27.54 1.0
18 Keondre Schumacher SR-4 Illinois Wesleyan 24.22 20.41 26.46 22.42 27.58 +0.0
19 Cameron Tomko SO-2 Augustana (Ill.) 19.33 22.47 24.27 22.47 23.15 0.7
20 De'Andre Klein SR-4 Loras 16.64 20.69 17.09 22.48 16.86 +0.0
21 Connor McBride JR-3 Augustana (Ill.) 24.31 23.41 20.71 22.51 16.21 +0.0
22 Jason Smith JR-3 Augustana (Ill.) 18.47 19.15 24.33 22.52 28.15 +0.0
23 Randy Williams FR-1 Wartburg 20.51 19.61 16.23 22.53 17.58 +0.0
24 DaMario Chapman SO-2 Albion 18.11 29.42 23.54 22.63 21.96 +0.0
25 Ben Christenson SR-4 Nebraska Wesleyan 15.85 19.93 15.85 22.64 16.53 +0.0
26 Ethan Westimayer JR-3 Wis.-Superior 18.12 26.73 16.09 22.65 22.43 +0.0
27 Ahmasi Martin SR-4 Beloit 16.10 25.85 19.73 22.67 17.69 0.7
28 Garrett Byrd SO-2 Dubuque 23.58 23.58 23.81 22.67 28.34 1.0
29 Jaylen Bell JR-3 Dubuque 25.73 26.87 18.22 22.77 19.81 +0.0
30 JP Gilbert SR-4 Wheaton (Ill.) 16.65 22.58 28.50 22.80 28.05 1.0
31 Nathan Johnson Senior Unattached 16.65 21.21 29.42 22.80 26.22 +0.0
32 Brian Hart SO-2 Central College 18.04 28.54 25.35 22.83 26.94 1.0
33 Dan Sanoussi FR-1 Wheaton (Ill.) 23.82 24.74 26.34 22.90 20.16 +0.0
34 Sylvester Brady SO-2 Augustana (Ill.) 27.03 28.17 19.01 22.90 20.39 +0.0
35 Dominic Neely FR-1 St. Ambrose 20.41 26.83 28.21 22.93 21.33 1.0
36 Alec Zaccaria FR-1 Dubuque 29.98 28.60 16.84 23.06 25.37 1.0
37 Jackson Moats SO-2 Central College 18.73 16.65 22.20 23.12 18.50 +0.0
38 Noah Gabrys SO-2 Dubuque 16.22 20.85 18.53 23.16 24.32 +0.0
39 Camden Nennig FR-1 MSOE 25.06 26.92 26.68 23.20 17.87 1.0
40 Alec Cullitan Senior AC Training 25.81 29.07 30.23 23.25 20.00 +0.0
41 Ethan Taylor FR-1 Aurora 21.52 24.56 21.99 23.39 29.24 +0.0
42 Ean Martin SO-2 Augustana (Ill.) 22.50 23.90 22.97 23.43 17.81 0.7
43 Joshua Mottet FR-1 St. Ambrose 16.47 16.94 25.17 23.52 18.35 1.0
44 Nate Bong SO-2 MSOE 23.78 26.37 16.48 23.54 23.54 +0.0
45 Sean Abracia-Wendel FR-1 Augustana (Ill.) 26.02 27.44 25.55 23.65 16.80 1.0
46 Michael Kleiner SO-2 North Park 20.35 29.21 30.65 23.94 22.51 +0.0
47 Ethan Gabrys FR-1 Augustana (Ill.) 19.40 21.08 29.70 23.95 17.73 0.7
48 Ricky Iniguez JR-3 Augustana (Ill.) 22.05 19.41 17.73 23.96 24.20 0.7
49 Nick Sperkowski FR-1 Wis.-Stevens Point 20.08 20.32 30.97 24.19 18.39 +0.0
50 Jamal Freeman FR-1 Wheaton (Ill.) 31.25 20.25 31.75 25.00 22.00 0.7
Men's 200 Meters Section 1
W: 0.7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
19 Cameron Tomko SO-2 Augustana (Ill.) 22.47 24.05
27 Ahmasi Martin SR-4 Beloit 22.67 25.39
42 Ean Martin SO-2 Augustana (Ill.) 23.43 28.35
47 Ethan Gabrys FR-1 Augustana (Ill.) 23.95 23.71
48 Ricky Iniguez JR-3 Augustana (Ill.) 23.96 26.84
50 Jamal Freeman FR-1 Wheaton (Ill.) 25.00 20.00
Men's 200 Meters Section 2
W: +0.0
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
31 Nathan Johnson Senior Unattached 22.80 23.72 29.19 18.02 29.64 28.50
33 Dan Sanoussi FR-1 Wheaton (Ill.) 22.90 18.32 16.03 28.63 20.84 17.18
37 Jackson Moats SO-2 Central College 23.12 18.27 24.05 22.20 27.29 28.90
38 Noah Gabrys SO-2 Dubuque 23.16 23.86 19.92 17.84 17.14 22.01
40 Alec Cullitan Senior AC Training 23.25 16.98 24.88 18.37 29.53 25.35
41 Ethan Taylor FR-1 Aurora 23.39 19.18 25.03 23.39 20.59 24.80
44 Nate Bong SO-2 MSOE 23.54 25.90 16.95 17.89 26.13 17.42
46 Michael Kleiner SO-2 North Park 23.94 26.10 24.42 28.25 30.17 20.35
49 Nick Sperkowski FR-1 Wis.-Stevens Point 24.19 30.00 30.24 29.52 19.60 25.65
Men's 200 Meters Section 3
W: 1.0
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
17 Chance Jampole FR-1 Wis.-Stevens Point 28.22 22.62 22.39 21.05
28 Garrett Byrd SO-2 Dubuque 19.50 17.23 22.67 29.02
30 JP Gilbert SR-4 Wheaton (Ill.) 18.02 22.58 22.80 29.42
32 Brian Hart SO-2 Central College 20.78 18.04 22.83 19.41
35 Dominic Neely FR-1 St. Ambrose 19.72 17.20 22.93 22.70
36 Alec Zaccaria FR-1 Dubuque 27.45 28.60 23.06 25.37
39 Camden Nennig FR-1 MSOE 28.31 29.24 23.20 28.77
43 Joshua Mottet FR-1 St. Ambrose 28.23 17.41 23.52 29.40
45 Sean Abracia-Wendel FR-1 Augustana (Ill.) 17.03 27.91 23.65 27.67
Men's 200 Meters Section 4
W: +0.0
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
12 Evan Ploeckelman SO-2 MSOE 25.02 26.35 19.49 22.14
18 Keondre Schumacher SR-4 Illinois Wesleyan 22.42 22.87 17.49 22.42
20 De'Andre Klein SR-4 Loras 27.43 20.01 29.00 22.48
21 Connor McBride JR-3 Augustana (Ill.) 23.64 23.41 16.89 22.51
23 Randy Williams FR-1 Wartburg 28.17 18.70 20.06 22.53
24 DaMario Chapman SO-2 Albion 16.52 29.20 29.42 22.63
25 Ben Christenson SR-4 Nebraska Wesleyan 28.30 20.61 22.42 22.64
29 Jaylen Bell JR-3 Dubuque 18.22 22.32 19.81 22.77
34 Sylvester Brady SO-2 Augustana (Ill.) 28.40 21.76 24.97 22.90
Men's 200 Meters Section 5
W: +0.0
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Jacob Parent SO-2 Bethel (Minn.) 27.33 16.02 24.98 20.29 21.35 19.86
8 Liam Danitz FR-1 Hope 23.88 15.55 27.38 17.52 21.90 15.99
10 Lucas Fadden FR-1 Grinnell 16.52 27.53 24.89 21.14 22.02 21.58
11 Otis Patterson SO-2 Dubuque 16.31 24.91 22.71 26.67 22.04 22.48
13 Carsen Rindt SO-2 Wis.-Whitewater 18.19 25.07 28.17 22.63 22.18 21.96
14 Elijah Perez SR-4 Webster 16.65 16.42 20.20 24.41 22.19 20.20
15 Cam Hughes FR-1 Wis.-Whitewater 16.66 27.54 20.22 19.55 22.21 25.77
22 Jason Smith JR-3 Augustana (Ill.) 26.35 17.34 16.89 16.22 22.52 24.78
26 Ethan Westimayer JR-3 Wis.-Superior 25.82 20.16 19.26 21.52 22.65 24.01
Men's 200 Meters Section 6
W: -0.1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Joe Stein   Unattached 21.20 16.33
3 Jereme Ombogo SO-2 North Park 21.40 15.20
4 Josh Smith SR-4 Loras 21.46 24.90
5 Tyrell Pierce JR-3 Knox 21.68 26.02
6 Craig Collins FR-1 McMurry 21.77 22.86
7 Evan Lowder FR-1 Illinois Wesleyan 21.89 23.21
9 Jordon Brown JR-3 Olivet 21.91 19.72
16 Marvin Agwomoh SR-4 Benedictine (Ill.) 22.22 17.11