May 3, 2023
|
U. of St. Thomas - St. Paul, MN
ICON KEY: NCAA DII Prov

Women's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Sofia Carlson SO-2 St. Olaf 13:12.20 16:37.96 17:08.82 15:46.52
2 Alison Bode SO-2 St. Olaf 21:07.16 12:48.61 17:18.65 20:56.77
3 Bella Call JR-3 St. Olaf 15:23.23 21:34.64 17:41.18 22:17.09
4 Phoebe Ward SO-2 Carleton 19:37.02 17:39.31 17:50.01 17:50.01
5 Lauren Walda FR-1 St. Olaf 21:22.09 17:03.52 17:57.38 22:37.50
6 Rainey Tilley JR-3 Carleton 23:02.49 16:22.87 18:00.07 18:00.07
7 Annie Kiolbasa JR-3 St. Benedict 21:31.23 14:06.35 18:05.06 16:16.56
8 Josie Harms SO-2 Bethel (Minn.) 14:16.02 23:02.80 18:17.46 16:49.67
9 Morgan Radel SR-4 Minnesota-Duluth 20:48.42 20:48.42 18:24.79 16:56.41
10 Gabby Witschen FR-1 St. Thomas (Minn.) 13:50.92 21:36.24 18:27.89 21:03.00
11 Maj-Lis Helmer JR-3 St. Scholastica 13:42.83 23:21.04 18:31.93 19:16.41
12 Bridget Tetmeyer JR-3 St. Benedict 20:01.55 14:05.53 18:32.54 14:05.53
13 Elizabeth Gregory FR-1 St. Thomas (Minn.) 16:33.55 15:37.73 18:36.34 16:44.71
14 Gracie Johnson FR-1 Augsburg 14:47.42 16:50.98 18:43.31 16:39.75
15 Gracia Larsen-Schmidt SO-2 St. Olaf 17:05.49 17:28.03 18:46.91 15:24.07
16 Anna Palodichuk JR-3 Minnesota-Duluth 20:46.04 18:30.11 18:52.76 20:34.71
17 Morgan Ede SO-2 St. Thomas (Minn.) 17:45.13 14:43.83 18:53.11 17:22.47
18 Rhynn Paulsen FR-1 St. Thomas (Minn.) 15:22.93 18:59.42 18:59.42 22:24.52
19 Marte Borgmann JR-3 Carleton 21:21.63 17:55.66 19:04.31 15:15.45
20 Gwen Helgeson JR-3 St. Thomas (Minn.) 20:28.22 22:57.45 19:07.87 18:44.92
21 Anna Decker SO-2 Bethel (Minn.) 19:21.01 16:40.08 19:09.51 23:56.89
22 Elise Yeager JR-3 St. Benedict 18:53.84 13:41.46 19:16.98 19:16.98
23 Seneca Norvell JR-3 St. Olaf 20:31.01 20:31.01 19:21.33 16:15.52
24 Libby Roberdeau JR-3 Hamline 24:31.86 25:18.59 19:28.14 18:41.42
25 Madison Stackhouse FR-1 Bethel (Minn.) 15:36.94 24:23.97 19:31.17 22:26.85
26 Maggie Votruba SO-2 Carleton 22:59.41 23:46.57 19:38.98 16:18.56
27 Jesse Colnes SR-4 Macalester 21:30.63 19:32.22 19:44.06 14:36.21
28 Victoria Dybwad FR-1 St. Scholastica 21:57.83 14:34.56 19:58.02 15:34.46
29 Tess Houglum SO-2 Concordia-St. Paul 14:34.76 25:45.81 19:58.30 19:10.37
30 Kira Almsberger FR-1 Minnesota-Duluth 18:34.00 24:37.27 20:10.87 16:57.13
31 Camilla Millett FR-1 Minnesota-Duluth 20:18.08 19:41.54 20:18.08 23:57.34
32 Abby Tapajna FR-1 Hamline 19:41.88 22:32.46 20:18.43 24:58.67
33 Raina Moorjani SO-2 Bethel (Minn.) 26:02.51 26:26.93 20:20.71 17:29.81
34 Katie McConkey SO-2 Minnesota-Duluth 20:59.12 25:15.83 20:22.44 22:36.91
35 Cate Gleason SO-2 St. Olaf 20:48.33 23:39.67 20:23.85 24:04.15
36 Sophie Gossard JR-3 St. Olaf 17:08.07 20:48.37 20:23.89 17:44.79
37 Lauren Bitner JR-3 St. Olaf 20:14.94 22:05.39 20:27.21 23:31.30
38 Abby Rowekamp SO-2 St. Olaf 17:20.71 18:35.05 20:38.94 22:42.84
39 Hailley Thompson FR-1 St. Benedict 27:05.51 26:02.50 21:00.08 20:34.88
40 Brenna Nelson JR-3 St. Catherine (Minn.) 23:39.49 19:38.69 21:07.40 22:48.80
41 Tatum Leibke FR-1 St. Benedict 23:09.83 22:31.58 21:15.07 15:18.05
42 Delaney Butler SR-4 Concordia-St. Paul 26:30.29 15:10.57 21:22.49 15:10.57
43 Charlotte Adams SR-4 Hamline 15:30.51 21:45.30 21:32.37 23:28.69
44 Morgan Brandt SR-4 St. Catherine (Minn.) 25:46.11 24:40.60 21:50.26 17:15.11
45 Lily Harvey SO-2 St. Catherine (Minn.) 16:02.69 28:44.82 22:17.07 24:57.52
  Madeline Strandemo   Unattached DNF DNF DNF DNF