May 3, 2023
|
U. of St. Thomas - St. Paul, MN
ICON KEY: NCAA DII Prov

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Fiona Smith JR-3 St. Benedict 3:35.07 3:16.48 3:48.34 3:43.03 5:29.24 5:13.31 4:25.51
2 Clara Mayfield JR-3 Carleton 4:16.75 4:03.37 5:47.68 5:07.56 3:12.56 5:47.68 4:27.44
3 Christine Albrecht JR-3 St. Olaf 4:29.14 4:07.39 3:23.89 5:26.22 4:23.70 4:23.70 4:31.85
4 Molly Desotell SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:16.61 3:48.51 5:55.15 5:38.64 5:11.10 5:00.09 4:35.31
5 Mary Blanchard SO-2 Carleton 4:59.52 4:03.01 3:54.53 5:27.77 3:23.45 5:24.95 4:42.56
6 Hannah Preisser SO-2 Carleton 4:17.08 4:28.51 5:19.92 4:54.21 3:31.38 5:48.48 4:45.64
7 Sophie Call JR-3 St. Olaf 5:40.72 6:00.77 5:09.23 6:03.63 5:23.55 4:06.24 4:46.32
8 Ella Landis FR-1 St. Olaf 4:49.63 4:58.23 4:06.62 3:46.54 4:32.43 5:32.65 4:46.76
9 Sophie Abernethy SO-2 St. Olaf 4:48.17 4:04.95 3:56.30 5:25.64 5:54.45 4:51.06 4:48.17
10 Ava Pankratz SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:23.62 4:14.93 5:15.77 3:22.79 3:40.17 5:27.35 4:49.69
11 Sky Theodosopolous FR-1 Macalester 5:41.90 5:15.82 4:00.49 4:03.39 4:58.44 5:10.03 4:49.74
12 Christina Bolcer SO-2 St. Thomas (Minn.) 6:02.33 5:10.15 3:54.79 3:54.79 4:06.39 3:37.40 4:49.86
13 Hannah Dumansky FR-1 St. Thomas (Minn.) 6:05.00 3:41.92 5:59.16 5:56.24 3:59.44 5:41.64 4:52.00
14 Libby Rowland SO-2 Carleton 4:23.20 4:23.20 6:08.48 4:20.28 3:36.41 4:17.35 4:52.44
15 Nell Schafer JR-3 Carleton 4:30.43 5:58.61 5:23.34 3:49.28 6:13.31 3:46.34 4:53.94
16 Emily Rather SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:35.52 4:33.71 5:06.09 5:29.63 3:37.79 6:19.66 4:54.31
17 Alix Gifford FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:28.44 3:26.50 5:09.74 4:10.75 3:47.15 5:42.19 4:54.99
18 Molly Kate McCloskey FR-1 St. Olaf 6:06.77 5:07.62 6:06.77 3:41.84 5:49.02 3:56.63 4:55.78
19 Keiley Maahs JR-3 St. Benedict 6:19.79 4:30.01 3:30.67 4:47.81 4:30.01 5:38.25 4:56.71
20 Kalli Smith SO-2 St. Benedict 5:41.29 5:11.61 5:59.10 6:05.03 5:17.55 3:57.42 4:56.77
21 Nicole Gonsalez FR-1 St. Olaf 4:40.43 6:24.85 4:55.35 4:07.62 6:15.90 4:13.58 4:58.33
22 Katie Gebert JR-3 St. Olaf 5:19.22 4:52.37 5:58.00 5:25.18 5:25.18 6:21.87 4:58.33
23 Aliya Larsen SO-2 Carleton 4:52.93 6:16.62 4:17.06 5:52.71 6:07.65 5:49.72 4:58.90
24 Elizabeth VanLoon FR-1 Minnesota-Duluth 6:22.99 5:08.19 6:28.98 5:41.10 4:20.32 5:59.06 4:59.21
25 Carol Miller JR-3 Bemidji State 6:18.07 5:03.05 4:03.04 5:27.06 4:15.05 3:57.04 5:00.05
26 Amaya Lyrek JR-3 St. Thomas (Minn.) 4:29.72 3:38.20 4:44.87 4:47.90 5:09.12 4:14.57 5:03.05
27 Morgan Dieschbourg SO-2 Carleton 6:13.62 3:38.70 4:27.30 5:25.02 5:15.90 4:57.68 5:03.75
28 Kate Ulrich SO-2 Carleton 4:01.44 4:53.40 3:52.28 4:07.56 4:32.01 6:28.14 5:05.62
29 Natalie Zielsdorf FR-1 St. Benedict 6:05.52 4:39.52 5:28.67 3:35.02 3:35.02 4:14.95 5:07.16
30 Annie Jay SO-2 Carleton 3:38.07 4:03.00 5:48.92 3:59.88 3:56.77 5:42.69 5:11.53
31 Alex Cook SR-4 St. Benedict 5:40.99 6:21.66 5:31.60 6:43.55 5:53.50 3:45.24 5:12.83
32 Margo Lewis SO-2 Carleton 4:10.77 5:22.87 4:23.31 6:41.23 6:19.29 3:48.83 5:13.46
33 Brooklyn Conrad FR-1 Augsburg 4:50.22 5:59.62 5:15.45 6:21.70 5:28.07 5:47.00 5:15.45
34 Eva Creighton FR-1 St. Benedict 5:25.84 4:35.23 5:03.70 4:22.57 6:16.46 5:54.32 5:16.35
35 Tessa McMahon FR-1 Minnesota-Duluth 6:13.86 4:54.66 4:41.98 4:29.31 4:45.15 4:19.80 5:16.83
36 Miranda Kerndt SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:11.47 4:52.40 4:30.15 4:33.33 5:27.36 6:53.17 5:17.82
37 Ella Viscontie FR-1 Carleton 4:47.59 4:25.22 6:13.87 5:29.13 6:39.43 4:09.25 5:19.54
38 Anna Sajdak SO-2 Concordia-St. Paul 5:54.20 4:53.02 5:34.88 6:45.72 5:22.00 4:27.26 5:22.00
39 Jenna Terrio JR-3 St. Scholastica 6:04.38 5:54.71 4:30.87 4:56.67 4:53.44 4:43.77 5:22.46
40 Megan Perkins SR-4 St. Catherine (Minn.) 4:02.56 3:52.73 6:20.23 5:14.67 4:45.17 6:20.23 5:27.78
41 Rachel Olinger FR-1 St. Benedict 6:08.59 6:41.80 4:35.61 5:15.46 4:12.37 5:32.06 5:32.06
42 Jalisa Mathews SR-4 Hamline 5:40.96 5:57.67 4:14.05 6:17.73 5:17.56 4:44.13 5:34.27
43 Isabel Kraabel FR-1 St. Benedict 7:30.06 5:34.03 5:51.61 4:13.16 6:58.42 5:16.45 5:51.61
44 Olivia Flack SR-4 St. Benedict 5:19.92 6:55.89 4:26.60 7:10.11 5:41.25 7:42.10 5:55.46
45 Ayva Burshem FR-1 St. Benedict 7:22.76 6:04.21 7:01.33 5:21.36 4:27.80 4:24.23 5:57.06
46 Analise Levesque SR-4 Minnesota-Duluth 7:05.83 4:59.93 7:57.67 4:19.20 4:22.90 6:17.69 6:10.28
47 Annabel Lantz SO-2 Augsburg 5:35.09 4:46.14 7:12.98 5:38.85 7:43.10 6:31.56 6:16.50
48 Celia Lehmann Duke FR-1 Carleton 6:01.21 6:20.42 7:02.69 6:08.89 7:10.38 7:25.75 6:24.26
49 Teagan Schneider FR-1 St. Catherine (Minn.) 9:13.93 6:31.01 8:55.31 6:12.39 9:09.27 9:55.82 7:45.48
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Fiona Smith JR-3 St. Benedict 4:41.44 3:35.07 4:25.51 3:11.17 3:40.38 5:10.65
2 Clara Mayfield JR-3 Carleton 5:12.91 4:16.75 4:27.44 4:11.40 4:40.82 3:52.68
3 Christine Albrecht JR-3 St. Olaf 3:15.74 4:56.32 4:31.85 3:59.23 4:18.26 3:34.77
4 Molly Desotell SO-2 St. Thomas (Minn.) 3:23.73 3:31.99 4:35.31 3:29.24 4:54.59 5:05.60
5 Mary Blanchard SO-2 Carleton 5:47.55 6:01.68 4:42.56 4:34.09 4:05.83 3:43.23
6 Hannah Preisser SO-2 Carleton 4:37.07 4:31.36 4:45.64 4:57.07 4:08.51 6:08.48
7 Sophie Call JR-3 St. Olaf 5:17.82 3:46.20 4:46.32 5:12.09 4:40.60 4:00.51
8 Ella Landis FR-1 St. Olaf 4:06.62 5:15.44 4:46.76 5:35.51 4:29.56 5:32.65
9 Sophie Abernethy SO-2 St. Olaf 6:14.63 5:28.52 4:48.17 5:54.45 4:10.71 4:30.88
11 Sky Theodosopolous FR-1 Macalester 4:46.85 4:06.28 4:49.74 3:48.90 3:40.21 4:14.98
19 Keiley Maahs JR-3 St. Benedict 4:09.24 3:51.44 4:56.71 3:48.47 3:27.70 6:04.96
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
10 Ava Pankratz SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:49.69 4:26.52 4:49.69 5:53.43 4:38.11 5:15.77 5:33.15
12 Christina Bolcer SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:49.86 3:25.80 3:54.79 3:57.69 5:04.36 3:57.69 4:17.98
13 Hannah Dumansky FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:52.00 6:10.84 3:56.52 4:22.80 5:12.44 4:11.12 6:13.76
14 Libby Rowland SO-2 Carleton 4:52.44 3:45.18 3:30.56 4:37.82 4:29.05 5:48.01 4:05.65
15 Nell Schafer JR-3 Carleton 4:53.94 4:59.82 6:19.19 3:40.46 4:42.19 4:24.55 5:17.46
16 Emily Rather SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:54.31 4:57.26 4:13.11 4:54.31 5:59.06 3:52.51 3:40.74
17 Alix Gifford FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:54.99 5:09.74 6:14.64 5:42.19 6:08.74 4:16.65 3:35.35
18 Molly Kate McCloskey FR-1 St. Olaf 4:55.78 5:13.53 4:17.33 4:14.37 5:04.66 4:52.83 4:32.12
20 Kalli Smith SO-2 St. Benedict 4:56.77 5:35.35 5:20.52 4:41.94 5:50.19 6:22.84 4:56.77
22 Katie Gebert JR-3 St. Olaf 4:58.33 4:13.58 5:58.00 4:16.57 5:52.03 6:18.88 3:58.67
26 Amaya Lyrek JR-3 St. Thomas (Minn.) 5:03.05 5:00.02 4:38.81 4:02.44 5:45.48 3:53.35 6:30.94
28 Kate Ulrich SO-2 Carleton 5:05.62 4:22.84 4:50.34 4:53.40 4:59.51 5:23.96 6:28.14
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
21 Nicole Gonsalez FR-1 St. Olaf 4:58.33
23 Aliya Larsen SO-2 Carleton 4:58.90
24 Elizabeth VanLoon FR-1 Minnesota-Duluth 4:59.21
25 Carol Miller JR-3 Bemidji State 5:00.05
27 Morgan Dieschbourg SO-2 Carleton 5:03.75
29 Natalie Zielsdorf FR-1 St. Benedict 5:07.16
30 Annie Jay SO-2 Carleton 5:11.53
31 Alex Cook SR-4 St. Benedict 5:12.83
32 Margo Lewis SO-2 Carleton 5:13.46
33 Brooklyn Conrad FR-1 Augsburg 5:15.45
34 Eva Creighton FR-1 St. Benedict 5:16.35
35 Tessa McMahon FR-1 Minnesota-Duluth 5:16.83
36 Miranda Kerndt SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:17.82
Women's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
37 Ella Viscontie FR-1 Carleton 5:19.54
38 Anna Sajdak SO-2 Concordia-St. Paul 5:22.00
39 Jenna Terrio JR-3 St. Scholastica 5:22.46
40 Megan Perkins SR-4 St. Catherine (Minn.) 5:27.78
41 Rachel Olinger FR-1 St. Benedict 5:32.06
42 Jalisa Mathews SR-4 Hamline 5:34.27
43 Isabel Kraabel FR-1 St. Benedict 5:51.61
44 Olivia Flack SR-4 St. Benedict 5:55.46
45 Ayva Burshem FR-1 St. Benedict 5:57.06
46 Analise Levesque SR-4 Minnesota-Duluth 6:10.28
47 Annabel Lantz SO-2 Augsburg 6:16.50
48 Celia Lehmann Duke FR-1 Carleton 6:24.26
49 Teagan Schneider FR-1 St. Catherine (Minn.) 7:45.48