May 3, 2023
|
U. of St. Thomas - St. Paul, MN
ICON KEY: NCAA DII Prov

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Maxwell Gifford SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:52.22 2:09.06
2 John Morrison SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:52.40 1:32.17
3 Cameron Heppner FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:53.10 1:55.37
4 Nathan Clausing SO-2 St. John's (Minn.) 1:53.38 2:01.32
5 Dillon Diekmann JR-3 St. John's (Minn.) 1:53.40 1:34.13
6 Samuel Gausmann FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:54.28 1:21.14
7 Will Mattock SO-2 St. John's (Minn.) 1:54.76 2:26.90
8 Carter Grove SO-2 St. John's (Minn.) 1:55.63 1:39.45
9 Emmett Faltesek SO-2 Concordia-St. Paul 1:55.79 2:24.74
10 Riley Berg SO-2 St. John's (Minn.) 1:56.14 2:13.56
11 Alex Bittner FR-1 St. Olaf 1:56.27 2:26.50
12 Regan Sevenich JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:56.31 1:43.52
13 Olaf Coffey SO-2 St. Olaf 1:56.33 1:57.50
14 Penn Sagedahl JR-3 St. Olaf 1:57.21 2:17.14
15 Samuel Rengo SO-2 St. John's (Minn.) 1:57.21 2:32.38
16 Cullen Moore FR-1 St. Olaf 1:57.66 1:51.78
17 Mikey Kvaal JR-3 Minnesota-Duluth 1:57.84 2:24.95
18 Brennan Amundson JR-3 Minnesota-Duluth 1:58.08 2:03.99
19 Otto Schmidt SO-2 St. Olaf 1:58.51 1:31.26
20 Alexei Hensel SO-2 St. John's (Minn.) 1:58.69 1:36.14
21 Owen Montreuil FR-1 St. John's (Minn.) 1:58.73 1:57.55
22 Lance Nemecek FR-1 St. Olaf 1:58.78 2:07.10
23 Aiden Chalmers FR-1 St. John's (Minn.) 2:00.21 2:17.04
24 Aidan Mackie FR-1 St. Olaf 2:00.56 2:24.68
25 Aidan Thomas SO-2 St. John's (Minn.) 2:01.80 1:58.15
26 Bereket Wondimu JR-3 Augsburg 2:02.51 1:42.91
27 Colin Morefield SR-4 Macalester 2:03.41 2:13.29
28 Kalid Ali SO-2 Macalester 2:03.69 2:02.46
29 Thomas Nemanich SO-2 St. John's (Minn.) 2:07.65 2:05.10
30 Khadar Muhumed FR-1 Hamline 2:09.20 2:14.37
31 Samuel Rabaey SO-2 St. John's (Minn.) 2:10.43 1:53.48
32 Hans Christopherson SO-2 Augsburg 2:11.12 1:40.97
33 Cameron Regan SR-4 Hamline 2:30.31 1:57.25
  Thomas Dundon FR-1 St. Thomas (Minn.) DNF DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Maxwell Gifford SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:52.22
2 John Morrison SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:52.40
3 Cameron Heppner FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:53.10
4 Nathan Clausing SO-2 St. John's (Minn.) 1:53.38
5 Dillon Diekmann JR-3 St. John's (Minn.) 1:53.40
12 Regan Sevenich JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:56.31
  Thomas Dundon FR-1 St. Thomas (Minn.) DNF
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
6 Samuel Gausmann FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:30.29 2:16.00 1:58.86 1:32.57 1:54.28 1:33.71 1:32.57
7 Will Mattock SO-2 St. John's (Minn.) 1:34.11 2:13.13 1:37.55 2:28.04 1:54.76 2:25.75 2:26.90
8 Carter Grove SO-2 St. John's (Minn.) 1:31.35 1:42.91 2:00.26 1:41.76 1:55.63 1:22.10 2:16.45
9 Emmett Faltesek SO-2 Concordia-St. Paul 1:43.06 1:36.11 2:10.85 2:12.00 1:55.79 1:48.85 2:06.22
10 Riley Berg SO-2 St. John's (Minn.) 1:46.85 1:23.62 1:30.59 1:41.05 1:56.14 2:11.24 1:29.43
13 Olaf Coffey SO-2 St. Olaf 2:12.62 1:42.37 1:59.82 1:59.82 1:56.33 1:40.05 2:26.58
15 Samuel Rengo SO-2 St. John's (Minn.) 1:31.43 1:23.22 2:23.00 2:15.97 1:57.21 1:39.63 2:20.66
17 Mikey Kvaal JR-3 Minnesota-Duluth 1:33.10 2:24.95 1:53.13 2:24.95 1:57.84 2:03.74 1:33.10
20 Alexei Hensel SO-2 St. John's (Minn.) 1:29.02 1:34.96 2:34.30 1:33.77 1:58.69 2:16.50 1:39.70
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
11 Alex Bittner FR-1 St. Olaf 1:56.27 1:24.88 1:26.04
14 Penn Sagedahl JR-3 St. Olaf 1:57.21 1:49.01 1:23.22
16 Cullen Moore FR-1 St. Olaf 1:57.66 1:58.84 1:55.31
18 Brennan Amundson JR-3 Minnesota-Duluth 1:58.08 1:43.91 1:33.29
21 Owen Montreuil FR-1 St. John's (Minn.) 1:58.73 1:31.43 1:42.11
22 Lance Nemecek FR-1 St. Olaf 1:58.78 1:38.59 2:27.29
23 Aiden Chalmers FR-1 St. John's (Minn.) 2:00.21 2:17.04 1:32.57
25 Aidan Thomas SO-2 St. John's (Minn.) 2:01.80 1:45.97 1:45.97
28 Kalid Ali SO-2 Macalester 2:03.69 2:39.56 1:52.56
29 Thomas Nemanich SO-2 St. John's (Minn.) 2:07.65 2:15.31 1:47.23
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
19 Otto Schmidt SO-2 St. Olaf 1:27.70 2:17.48 1:58.51 1:50.22 2:07.99 2:18.66 1:41.92
24 Aidan Mackie FR-1 St. Olaf 1:37.66 1:42.48 2:00.56 2:10.21 2:21.06 2:04.18 1:48.51
26 Bereket Wondimu JR-3 Augsburg 1:36.79 1:34.34 2:02.51 1:51.49 2:35.59 1:39.24 1:40.46
27 Colin Morefield SR-4 Macalester 2:15.76 1:43.67 2:03.41 2:21.93 1:27.63 1:43.67 2:23.16
30 Khadar Muhumed FR-1 Hamline 1:44.66 1:49.82 2:09.20 1:38.20 2:36.34 1:33.03 1:31.74
31 Samuel Rabaey SO-2 St. John's (Minn.) 2:06.52 2:02.61 2:10.43 2:09.13 2:23.48 2:37.82 2:18.26
32 Hans Christopherson SO-2 Augsburg 2:05.88 1:50.14 2:11.12 1:35.72 2:24.24 1:39.66 1:48.83
33 Cameron Regan SR-4 Hamline 2:15.28 2:31.82 2:30.31 3:10.90 1:51.23 3:09.39 3:09.39