April 26-29, 2023
|
Drake Stadium - Des Moines, IA
ICON KEY: NCAA DII Prov NJCAA DI

Men 5000 Meter Run Open Univ/Col

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Edwin Kurgat   Unattached 10:59.43 11:32.00 13:34.11 11:56.42
2 Joseph Minor-Williams SR-4 South Dakota St. 11:13.52 13:01.61 13:51.50 11:21.83
3 Scott Maison SR-4 Air Force 16:40.96 10:42.28 13:54.13 10:00.58
4 Rodgers Kiplimo FR-1 Iowa State 15:19.55 13:05.80 13:55.95 11:00.40
5 TianYu Chen   China 15:04.04 16:02.63 13:57.07 12:50.11
6 Nick Randazzo   Unattached 14:47.74 14:14.24 13:57.49 13:32.37
7 Ethan Gregg JR-3 Wis.-La Crosse 12:09.38 10:28.77 13:58.36 15:30.58
8 Merga Gemeda SR-4 South Dakota 16:32.22 15:08.13 14:00.86 11:04.28
9 Sanele Masondo SO-2 Colby CC 17:15.65 10:14.66 14:01.99 15:26.19
10 Noah Hufnagel SR-4 Southern Indiana 9:49.92 11:14.19 14:02.73 13:20.60
11 Chad Johnson SR-4 Iowa State 15:35.86 15:35.86 14:03.11 17:42.32
12 Jordan Gusman   Tinman Elite 13:21.11 16:18.20 14:03.27 10:49.32
13 George Watson SR-4 Bradley 14:04.56 16:02.80 14:04.56 11:15.65
14 Max Svienty JR-3 North Central (Ill.) 17:38.74 15:06.28 14:06.99 18:21.09
15 Eli Hoeft JR-3 Minnesota 17:39.00 15:14.98 14:07.20 13:58.73
16 Enzo Marie SO-2 Drake 16:26.51 12:11.38 14:10.44 15:18.48
17 Alec Danner SR-4 Bradley 10:04.22 16:52.71 14:11.01 11:46.34
18 Josh Shearer JR-3 Arkansas 11:13.01 12:04.12 14:11.90 17:44.88
19 Niko Fraser SR-4 Air Force 15:20.29 14:20.65 14:12.12 10:56.14
20 Ryan Child JR-3 Air Force 10:23.95 13:31.99 14:14.72 15:06.01
21 Connor Riss JR-3 North Central (Ill.) 12:07.82 11:25.00 14:16.25 12:50.63
22 Timothy Sindt SO-2 Iowa State 10:19.91 16:38.74 14:20.98 18:39.28
23 Michael Rebello SO-2 Bradley 10:03.23 18:14.43 14:21.75 17:31.34
24 Nate Osterstock SR-4 Drake 18:24.23 10:03.88 14:22.68 13:30.92
25 Aidan Ramsey RS/Una UNAT-Drake 15:05.88 14:22.74 14:22.74 13:56.86
26 Matt Aho SR-4 Bradley 13:40.98 10:30.86 14:24.19 13:58.27
27 Reuben Reina FR-1 Arkansas 18:01.03 13:24.29 14:24.82 16:51.84
28 Ryan Hartman SO-2 Augustana (S.D.) 17:22.05 11:52.07 14:28.37 16:21.26
29 Ben Olson JR-3 South Dakota St. 18:26.78 13:21.77 14:31.48 14:22.77
30 Max Selbach SR-4 South Dakota St. 16:42.31 14:40.29 14:31.57 10:36.25
31 Logan Bocovich JR-3 St. Olaf 14:00.54 12:50.50 14:35.56 13:43.03
32 Jack Sheffar   Canada 17:21.74 11:46.27 14:42.83 19:07.68
33 Joe Freiburger 14 Bowerman Track Club Elite 11:06.77 13:21.93 15:01.04 12:18.86
  Peter Lynch   Tulsa DNF DNF DNF DNF
  Charlie Parrish SR-4 Bradley DNF DNF DNF DNF