May 11-13, 2023
|
Concordia University, St. Paul - St. Paul, MN
ICON KEY: NCAA DII Prov

Women's 1500 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Cailee Peterson SR-4 Minnesota-Duluth 4:22.27 10
2 Khot Juac SO-2 Sioux Falls 4:25.97 8
3 PJ English SR-4 Augustana (S.D.) 4:27.76 6
4 Morgan Gehl SO-2 Sioux Falls 4:30.74 5
5 Mia Salas JR-3 Augustana (S.D.) 4:30.98 4
6 Kaylee Beyer JR-3 Winona State 4:31.65 3
7 Sophia Taarud SO-2 Winona State 4:36.99 2
8 Iris Velting SR-4 Augustana (S.D.) 4:37.91 1
9 Alexis Erickson JR-3 Bemidji State 4:39.19 -
10 Kiran Green SR-4 U-Mary 4:40.92 -
11 Nicolette Schmidt SR-4 Augustana (S.D.) 4:41.72 -
12 Kristine Kalthoff SO-2 U-Mary 4:42.31 -

Women's 1500 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Kaylee Beyer JR-3 Winona State 4:38.81 3:23.54 5:59.67
2 Cailee Peterson SR-4 Minnesota-Duluth 4:39.71 5:55.24 4:36.92
3 Khot Juac SO-2 Sioux Falls 4:38.98 4:52.93 5:40.36
4 PJ English SR-4 Augustana (S.D.) 4:39.98 5:33.18 5:49.98
5 Morgan Gehl SO-2 Sioux Falls 4:39.14 5:01.48 4:44.73
6 Mia Salas JR-3 Augustana (S.D.) 4:40.00 3:16.00 4:03.60
7 Iris Velting SR-4 Augustana (S.D.) 4:40.64 3:38.90 4:15.39
8 Sophia Taarud SO-2 Winona State 4:41.28 5:17.85 4:44.10
9 Kiran Green SR-4 U-Mary 4:42.26 3:59.93 5:58.47
10 Nicolette Schmidt SR-4 Augustana (S.D.) 4:42.39 3:28.97 5:07.81
11 Kristine Kalthoff SO-2 U-Mary 4:42.86 3:18.01 6:07.72
12 Alexis Erickson JR-3 Bemidji State 4:44.10 4:04.33 4:12.85
13 Sidra Sadowsky SO-2 Minot State 4:47.59 4:38.97 3:27.07
14 Makayla Bishop SO-2 Minnesota State 4:52.37 5:12.84 4:14.37
15 Mary Goodwin JR-3 Bemidji State 4:57.80 5:18.65 4:16.11
16 Josie Bond SO-2 Minnesota-Duluth 4:59.74 5:41.71 3:50.80
17 Carol Miller JR-3 Bemidji State 5:02.68 4:08.20 5:17.82
18 Mara Talabac FR-1 Winona State 5:23.90 5:07.71 5:30.38
Women's 1500 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
2 Cailee Peterson SR-4 Minnesota-Duluth 4:39.71
4 PJ English SR-4 Augustana (S.D.) 4:39.98
6 Mia Salas JR-3 Augustana (S.D.) 4:40.00
8 Sophia Taarud SO-2 Winona State 4:41.28
9 Kiran Green SR-4 U-Mary 4:42.26
11 Kristine Kalthoff SO-2 U-Mary 4:42.86
13 Sidra Sadowsky SO-2 Minot State 4:47.59
15 Mary Goodwin JR-3 Bemidji State 4:57.80
17 Carol Miller JR-3 Bemidji State 5:02.68
Women's 1500 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Kaylee Beyer JR-3 Winona State 4:24.87 4:27.66 4:38.81
3 Khot Juac SO-2 Sioux Falls 3:26.45 5:01.30 4:38.98
5 Morgan Gehl SO-2 Sioux Falls 5:34.97 4:25.19 4:39.14
7 Iris Velting SR-4 Augustana (S.D.) 3:38.90 4:26.61 4:40.64
10 Nicolette Schmidt SR-4 Augustana (S.D.) 5:38.87 4:02.86 4:42.39
12 Alexis Erickson JR-3 Bemidji State 3:21.72 3:44.44 4:44.10
14 Makayla Bishop SO-2 Minnesota State 5:50.85 4:49.45 4:52.37
16 Josie Bond SO-2 Minnesota-Duluth 5:11.73 4:23.78 4:59.74
18 Mara Talabac FR-1 Winona State 4:45.04 5:53.06 5:23.90