May 11-13, 2023
|
Concordia University, St. Paul - St. Paul, MN
ICON KEY: NCAA DII Prov

Women's 1500 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Cailee Peterson SR-4 Minnesota-Duluth 4:56.37 5:01.61 5:40.95 4:22.27 3:50.80 3:32.44 10
2 Khot Juac SO-2 Sioux Falls 4:07.36 3:56.72 3:08.84 4:25.97 4:36.61 3:22.14 8
3 PJ English SR-4 Augustana (S.D.) 4:54.54 4:11.70 5:23.99 4:27.76 4:38.47 3:42.24 6
4 Morgan Gehl SO-2 Sioux Falls 5:27.60 5:22.18 5:24.89 4:30.74 4:38.87 5:03.23 5
5 Mia Salas JR-3 Augustana (S.D.) 5:44.15 4:20.14 3:55.76 4:30.98 5:30.60 3:31.37 4
6 Kaylee Beyer JR-3 Winona State 3:45.47 5:28.70 3:15.59 4:31.65 5:20.55 4:23.50 3
7 Sophia Taarud SO-2 Winona State 3:58.22 4:34.22 3:13.90 4:36.99 3:49.91 3:16.67 2
8 Iris Velting SR-4 Augustana (S.D.) 4:51.81 5:52.95 5:00.15 4:37.91 3:31.22 4:35.13 1
9 Alexis Erickson JR-3 Bemidji State 5:23.86 3:34.98 5:37.82 4:39.19 5:54.58 5:51.78 -
10 Kiran Green SR-4 U-Mary 4:12.83 4:04.40 4:15.64 4:40.92 3:25.08 5:56.77 -
11 Nicolette Schmidt SR-4 Augustana (S.D.) 5:09.90 5:29.62 4:41.72 4:41.72 4:05.10 3:22.84 -
12 Kristine Kalthoff SO-2 U-Mary 3:48.68 5:24.66 4:56.43 4:42.31 6:01.36 5:41.60 -

Women's 1500 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Kaylee Beyer JR-3 Winona State 3:56.99 3:54.20 4:38.81 5:59.67 5:09.48
2 Cailee Peterson SR-4 Minnesota-Duluth 5:16.08 4:22.93 4:39.71 4:20.13 3:46.57
3 Khot Juac SO-2 Sioux Falls 4:05.51 4:33.40 4:38.98 4:41.77 4:11.09
4 PJ English SR-4 Augustana (S.D.) 4:39.98 5:21.98 4:39.98 5:41.58 3:46.79
5 Morgan Gehl SO-2 Sioux Falls 4:25.19 6:02.89 4:39.14 4:33.56 5:12.64
6 Mia Salas JR-3 Augustana (S.D.) 5:52.80 5:13.60 4:40.00 6:04.00 5:22.00
7 Iris Velting SR-4 Augustana (S.D.) 5:39.58 4:35.03 4:40.64 6:04.84 3:36.10
8 Sophia Taarud SO-2 Winona State 5:09.41 3:47.84 4:41.28 4:58.16 5:48.79
9 Kiran Green SR-4 U-Mary 4:28.15 5:21.78 4:42.26 6:04.12 6:04.12
10 Nicolette Schmidt SR-4 Augustana (S.D.) 5:58.64 4:53.69 4:42.39 5:52.99 5:41.70
11 Kristine Kalthoff SO-2 U-Mary 5:25.29 3:34.98 4:42.86 4:03.26 4:00.44
12 Alexis Erickson JR-3 Bemidji State 4:29.90 4:21.38 4:44.10 3:18.87 5:18.20
13 Sidra Sadowsky SO-2 Minot State 5:45.11 3:44.32 4:47.59 4:18.83 3:38.57
14 Makayla Bishop SO-2 Minnesota State 5:12.84 3:33.43 4:52.37 5:36.23 3:53.90
15 Mary Goodwin JR-3 Bemidji State 6:00.34 5:57.36 4:57.80 4:36.96 4:57.80
16 Josie Bond SO-2 Minnesota-Duluth 5:41.71 5:14.73 4:59.74 5:23.72 5:38.71
17 Carol Miller JR-3 Bemidji State 5:17.82 6:03.22 5:02.68 5:20.84 4:11.23
18 Mara Talabac FR-1 Winona State 4:15.89 3:46.73 5:23.90 5:46.58 4:25.60
Women's 1500 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
2 Cailee Peterson SR-4 Minnesota-Duluth 4:39.71 5:35.66 4:39.71 4:08.95
4 PJ English SR-4 Augustana (S.D.) 4:39.98 3:43.99 5:30.38 4:45.58
6 Mia Salas JR-3 Augustana (S.D.) 4:40.00 6:01.20 3:32.80 5:52.80
8 Sophia Taarud SO-2 Winona State 4:41.28 4:15.97 5:40.35 4:27.22
9 Kiran Green SR-4 U-Mary 4:42.26 3:17.59 3:26.05 5:16.14
11 Kristine Kalthoff SO-2 U-Mary 4:42.86 3:20.83 5:22.46 3:40.63
13 Sidra Sadowsky SO-2 Minot State 4:47.59 3:41.45 3:41.45 4:47.59
15 Mary Goodwin JR-3 Bemidji State 4:57.80 4:36.96 6:21.19 3:43.35
17 Carol Miller JR-3 Bemidji State 5:02.68 4:29.39 3:59.12 3:43.99
Women's 1500 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Kaylee Beyer JR-3 Winona State 3:40.26 4:38.81 4:58.33 4:49.97
3 Khot Juac SO-2 Sioux Falls 5:51.52 4:38.98 3:48.77 4:22.25
5 Morgan Gehl SO-2 Sioux Falls 4:30.77 4:39.14 5:51.72 4:47.52
7 Iris Velting SR-4 Augustana (S.D.) 4:43.45 4:40.64 4:46.26 4:26.61
10 Nicolette Schmidt SR-4 Augustana (S.D.) 3:20.50 4:42.39 4:53.69 4:02.86
12 Alexis Erickson JR-3 Bemidji State 4:15.69 4:44.10 4:21.38 4:15.69
14 Makayla Bishop SO-2 Minnesota State 4:55.30 4:52.37 5:50.85 6:08.39
16 Josie Bond SO-2 Minnesota-Duluth 6:11.68 4:59.74 4:08.79 5:05.74
18 Mara Talabac FR-1 Winona State 6:57.83 5:23.90 6:09.25 4:45.04