May 11-13, 2023
|
Concordia University, St. Paul - St. Paul, MN
ICON KEY: NCAA DII Prov

Men's 400 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Raheem Taitt-Best FR-1 U-Mary 46.94 34.27 37.09 43.66 46.47 10
2 Qai Hussey FR-1 Minnesota State 47.35 50.20 1:01.56 57.30 38.36 8
3 Ibrahim Oduong JR-3 MSU-Moorhead 47.54 45.64 40.41 38.99 53.25 6
4 Junior Pontes Da Veiga SO-2 Minnesota State 47.93 43.14 46.02 53.69 58.96 5
5 Seth Martens SO-2 Northern State 48.19 43.86 47.23 37.59 44.82 4
6 Kyler Bade SO-2 Minnesota State 48.44 55.71 55.23 34.88 49.90 3
7 Elliott MacLennan SO-2 MSU-Moorhead 48.65 1:01.79 47.68 1:00.33 35.52 2
8 Marvin Dure SO-2 Minnesota State 48.65 38.44 47.19 44.28 57.90 1

Men's 400 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
0 Joseph Eberle FR-1 U-Mary DQ DQ DQ
1 Raheem Taitt-Best FR-1 U-Mary 47.15 34.90 42.91
2 Ibrahim Oduong JR-3 MSU-Moorhead 47.53 57.52 41.36
3 Qai Hussey FR-1 Minnesota State 47.65 1:00.52 1:00.52
4 Junior Pontes Da Veiga SO-2 Minnesota State 47.82 34.43 50.69
5 Marvin Dure SO-2 Minnesota State 48.52 49.49 56.77
6 Seth Martens SO-2 Northern State 48.65 36.49 50.60
7 Elliott MacLennan SO-2 MSU-Moorhead 48.84 37.12 51.77
8 Kyler Bade SO-2 Minnesota State 48.96 1:01.20 45.54
9 Tyler Smith SO-2 SW Minnesota St. 49.00 1:01.74 45.57
10 Kendrick Major JR-3 MSU-Moorhead 49.19 44.77 40.34
11 Tommy Kern SO-2 MSU-Moorhead 49.39 1:01.25 51.37
12 Thomas Rosengren FR-1 Minnesota State 49.85 53.84 48.36
13 Gavin Fischer SO-2 Augustana (S.D.) 50.20 57.23 1:01.25
14 Jed Dooyema JR-3 Augustana (S.D.) 50.25 1:01.31 1:03.32
15 Bereket Loer JR-3 Minnesota-Duluth 50.56 1:05.73 46.01
16 Alexander Croston SO-2 Minnesota-Duluth 50.61 48.08 43.53
17 Taaron Rudzitis SO-2 Concordia-St. Paul 50.77 47.22 51.28
18 Ted Rogers JR-3 Minnesota-Duluth 51.00 38.25 42.33
19 James Howard FR-1 Concordia-St. Paul 51.10 1:04.90 48.04
20 Matthew Schoessow JR-3 Augustana (S.D.) 51.31 50.80 52.34
Men's 400 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
0 Joseph Eberle FR-1 U-Mary DQ DQ DQ DQ DQ
3 Qai Hussey FR-1 Minnesota State 55.75 40.98 36.69 48.13 47.65
6 Seth Martens SO-2 Northern State 36.98 47.19 43.30 46.22 48.65
8 Kyler Bade SO-2 Minnesota State 50.43 36.23 42.60 40.64 48.96
9 Tyler Smith SO-2 SW Minnesota St. 48.51 53.90 48.02 47.53 49.00
18 Ted Rogers JR-3 Minnesota-Duluth 1:04.26 58.14 38.76 51.51 51.00
19 James Howard FR-1 Concordia-St. Paul 45.99 55.70 39.35 48.55 51.10
Men's 400 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Raheem Taitt-Best FR-1 U-Mary 47.63 42.44 47.15 49.04 41.02 49.51
4 Junior Pontes Da Veiga SO-2 Minnesota State 52.13 48.78 47.82 56.43 55.00 42.56
10 Kendrick Major JR-3 MSU-Moorhead 50.18 36.40 49.19 59.03 1:03.46 44.77
11 Tommy Kern SO-2 MSU-Moorhead 47.42 49.39 49.39 1:04.21 36.06 42.48
12 Thomas Rosengren FR-1 Minnesota State 38.89 37.39 49.85 41.88 41.38 50.85
16 Alexander Croston SO-2 Minnesota-Duluth 48.08 55.68 50.61 44.54 39.99 56.69
20 Matthew Schoessow JR-3 Augustana (S.D.) 56.96 56.96 51.31 55.93 47.21 1:05.17
Men's 400 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Ibrahim Oduong JR-3 MSU-Moorhead 47.53 36.60 44.68 46.58 46.58 44.21
5 Marvin Dure SO-2 Minnesota State 48.52 50.95 1:03.08 52.89 40.76 49.01
7 Elliott MacLennan SO-2 MSU-Moorhead 48.84 56.66 41.03 38.10 38.10 38.59
13 Gavin Fischer SO-2 Augustana (S.D.) 50.20 39.16 46.69 1:03.76 38.16 57.23
14 Jed Dooyema JR-3 Augustana (S.D.) 50.25 35.68 35.68 45.23 44.22 36.69
15 Bereket Loer JR-3 Minnesota-Duluth 50.56 58.65 52.59 55.11 56.63 38.43
17 Taaron Rudzitis SO-2 Concordia-St. Paul 50.77 1:06.01 38.59 51.28 40.11 38.08