April 19-22, 2023
|
BYU - Provo, UT
|
4627 ft. elevation
ICON KEY: NCAA DII Prov NJCAA DI

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 JaQuavious Harris   Unattached 1:56.37 1:57.50 1:52.98
2 Hanokh Gailson SO-2 Weber State 2:15.80 1:41.85 1:53.16
3 Bryce Anderson JR-3 Weber State 2:17.94 2:06.54 1:54.00
4 Shane Gard SO-2 Southern Idaho 2:27.62 1:28.12 1:54.43
5 Cayden Tupper FR-1 Southern Idaho 1:24.30 1:39.31 1:55.47
6 Giovanni Ramirez FR-1 Utah Valley 2:04.76 2:25.74 1:56.59
7 William Spence FR-1 Utah State 1:41.52 2:29.37 1:56.69
8 Ali Juarez SO-2 Southern Idaho 1:45.15 2:13.19 1:56.83
9 Thomas Maxfield JR-3 Westminster (Utah) 2:05.52 1:32.67 1:57.30
10 Quincy Ellis SO-2 Northwest Nazarene 1:29.32 1:50.47 1:57.52
11 Tyler Stogsdill FR-1 Southern Idaho 2:07.72 2:21.92 1:58.26
12 Payton Riggs JR-3 Southern Utah 1:39.42 1:50.07 1:58.35
13 Clayton Adams JR-3 Southern Utah 2:09.43 1:42.12 1:58.74
14 Ben Kirby   Unattached 2:16.19 2:00.66 1:59.46
15 Alejandro Romero FR-1 Salt Lake 1:26.13 1:44.07 1:59.62
17 Thomas Pickford JR-3 Utah Valley 2:32.75 1:42.23 2:00.27
18 Jenson Zaugg   Unattached 2:03.20 1:48.71 2:00.78
19 Joseph Jackson   Unattached 2:04.85 1:39.40 2:01.21
20 John Packer   Unattached 2:22.51 1:35.01 2:01.80
21 Noah Horne FR-1 Southern Idaho 1:29.11 1:58.40 2:02.06
22 Ben Scott   Unattached 1:57.42 1:26.84 2:02.31
23 Mattson Peterson   Unattached 2:12.21 2:37.91 2:02.41
24 Jamison Cartwright   Unattached 1:49.09 1:29.48 2:02.57
25 Michael Gontcharov FR-1 Utah Valley 2:15.13 2:25.05 2:03.97
26 Andrew Allen   Unattached 1:50.38 2:38.75 2:04.02
27 Lance Stites   Unattached 1:43.19 2:12.14 2:05.84
28 Thomas Doxey FR-1 Southern Idaho 1:40.10 2:14.32 2:06.71
29 Quinton Read   Unattached 2:25.58 2:15.37 2:07.70
30 Mack Taylor JR-3 Westminster (Utah) 2:31.33 1:50.29 2:08.24
31 Blake Bevans   Unattached 1:51.61 2:01.99 2:09.77
32 Kael Kowallis FR-1 Southern Idaho 1:56.69 2:47.82 2:11.11
33 Mitchell Johnson SO-2 Central Wyoming College 1:35.27 1:52.47 2:12.31
34 William Moniz-Shawk SO-2 Southern Idaho 2:02.64 2:45.30 2:13.30
36 Caden Ellsworth   Unattached 1:46.53 2:25.27 2:18.35
37 Abby Gribowskas   Central Wyoming College 3:09.82 1:55.35 2:26.01
  Joseph Ereaux SO-2 Southern Idaho NT NT NT
  Aaron French   Unattached NT NT NT
  Nethaneel Taylor SR-4 Southern Utah NT NT NT
  Kaleb Paulsen   Utah Valley NT NT NT
  Dylan Mannion SR-4 Idaho State NT NT NT
  Ben McClelland   Unattached NT NT NT
  Derek Ashby   Unattached NT NT NT
  Lucas Norman   Westminster (Utah) NT NT NT
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
19 Joseph Jackson   Unattached 2:01.21 1:33.34 2:23.03 1:58.79 1:47.88
25 Michael Gontcharov FR-1 Utah Valley 2:03.97 1:45.38 1:55.30 1:36.70 2:15.13
27 Lance Stites   Unattached 2:05.84 2:20.94 2:43.60 2:20.94 2:33.53
30 Mack Taylor JR-3 Westminster (Utah) 2:08.24 2:41.59 1:49.01 1:42.60 1:38.75
31 Blake Bevans   Unattached 2:09.77 1:52.90 2:00.69 2:21.45 1:54.20
33 Mitchell Johnson SO-2 Central Wyoming College 2:12.31 2:20.25 2:36.13 2:33.48 2:05.70
34 William Moniz-Shawk SO-2 Southern Idaho 2:13.30 2:19.97 2:38.63 1:59.97 2:09.31
36 Caden Ellsworth   Unattached 2:18.35 2:21.12 1:53.45 2:22.50 2:40.49
37 Abby Gribowskas   Central Wyoming College 2:26.01 2:05.57 1:49.51 1:53.89 2:33.31
  Lucas Norman   Westminster (Utah) NT NT NT NT NT
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
14 Ben Kirby   Unattached 1:23.63 2:18.58 1:36.77 1:59.46 1:35.57
21 Noah Horne FR-1 Southern Idaho 1:33.99 1:53.52 2:16.71 2:02.06 1:53.52
22 Ben Scott   Unattached 2:13.32 1:34.18 1:59.87 2:02.31 1:34.18
24 Jamison Cartwright   Unattached 2:38.12 1:35.61 1:33.16 2:02.57 2:17.28
26 Andrew Allen   Unattached 1:46.66 2:27.59 1:46.66 2:04.02 2:01.54
28 Thomas Doxey FR-1 Southern Idaho 2:13.05 2:43.46 2:06.71 2:06.71 1:47.71
29 Quinton Read   Unattached 2:26.86 1:34.50 2:10.26 2:07.70 2:07.70
32 Kael Kowallis FR-1 Southern Idaho 2:22.91 2:12.43 2:34.71 2:11.11 2:50.45
  Dylan Mannion SR-4 Idaho State NT NT NT NT NT
  Kaleb Paulsen   Utah Valley NT NT NT NT NT
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
5 Cayden Tupper FR-1 Southern Idaho 1:55.47 1:45.08
6 Giovanni Ramirez FR-1 Utah Valley 1:56.59 1:35.61
11 Tyler Stogsdill FR-1 Southern Idaho 1:58.26 2:12.46
15 Alejandro Romero FR-1 Salt Lake 1:59.62 1:53.64
17 Thomas Pickford JR-3 Utah Valley 2:00.27 1:48.25
18 Jenson Zaugg   Unattached 2:00.78 2:01.99
20 John Packer   Unattached 2:01.80 1:52.06
23 Mattson Peterson   Unattached 2:02.41 1:48.95
  Derek Ashby   Unattached NT NT
  Ben McClelland   Unattached NT NT
  Joseph Ereaux SO-2 Southern Idaho NT NT
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 JaQuavious Harris   Unattached 1:52.98 2:23.49 2:03.15 2:14.45 1:41.69 1:25.87
2 Hanokh Gailson SO-2 Weber State 1:53.16 2:22.59 1:47.51 1:28.27 1:22.61 2:06.74
3 Bryce Anderson JR-3 Weber State 1:54.00 2:15.66 1:43.74 1:22.08 2:28.20 2:22.50
4 Shane Gard SO-2 Southern Idaho 1:54.43 1:37.27 1:53.29 1:30.40 2:28.76 2:20.75
7 William Spence FR-1 Utah State 1:56.69 2:07.20 1:24.02 1:38.02 2:01.36 2:11.86
8 Ali Juarez SO-2 Southern Idaho 1:56.83 1:33.47 1:25.29 1:53.33 1:24.12 2:24.87
9 Thomas Maxfield JR-3 Westminster (Utah) 1:57.30 2:24.28 1:23.29 2:26.63 1:36.19 1:37.36
10 Quincy Ellis SO-2 Northwest Nazarene 1:57.52 1:30.49 2:23.38 1:28.14 2:10.45 2:21.03
12 Payton Riggs JR-3 Southern Utah 1:58.35 1:27.58 1:51.25 1:44.15 2:26.76 2:14.92
13 Clayton Adams JR-3 Southern Utah 1:58.74 2:12.99 1:36.18 1:25.50 2:27.24 2:31.99
  Nethaneel Taylor SR-4 Southern Utah NT NT NT NT NT NT
  Aaron French   Unattached NT NT NT NT NT NT