May 12-13, 2023
|
Bethel (Minn.) - St. Paul, MN

Men's 800 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Nathan Clausing SO-2 St. John's (Minn.) 1:47.92 1:42.18 1:49.06 1:54.80 2:23.50 2:24.65 10
2 Josh Meier SO-2 Carleton 1:34.17 1:47.95 2:21.26 1:54.84 2:16.66 1:59.44 8
3 Ethan Ash SO-2 Carleton 2:04.19 1:52.69 2:09.94 1:54.99 1:59.59 2:27.19 6
4 Getinat Asfaw JR-3 Augsburg 1:29.72 1:34.32 1:28.57 1:55.02 2:21.48 2:04.23 5
5 Dillon Diekmann JR-3 St. John's (Minn.) 1:32.04 1:49.29 1:23.98 1:55.04 2:03.10 1:40.09 4
6 Will Mattock SO-2 St. John's (Minn.) 2:01.64 2:24.80 1:21.09 1:55.84 1:44.26 1:30.36 3
7 Derek Douglas SO-2 St. Scholastica 2:07.93 1:50.49 2:13.75 1:56.30 1:57.47 1:40.02 2
8 Alex Bittner FR-1 St. Olaf 1:33.37 2:20.06 1:31.04 1:56.71 1:33.37 2:25.89 1
9 Mark Rud FR-1 Gustavus Adolphus 1:48.35 2:24.86 2:24.86 1:57.77 2:04.84 1:42.46 -

Men's 800 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Dillon Diekmann JR-3 St. John's (Minn.) 1:55.43 1:55.43
2 Will Mattock SO-2 St. John's (Minn.) 1:57.28 2:32.47
3 Nathan Clausing SO-2 St. John's (Minn.) 1:57.37 1:44.46
4 Getinat Asfaw JR-3 Augsburg 1:56.76 1:54.43
5 Ethan Ash SO-2 Carleton 1:57.39 1:55.05
6 Josh Meier SO-2 Carleton 1:57.74 1:56.57
7 Alex Bittner FR-1 St. Olaf 1:57.48 2:08.06
8 Mark Rud FR-1 Gustavus Adolphus 1:57.63 2:05.87
9 Derek Douglas SO-2 St. Scholastica 1:57.98 2:31.02
10 Tyler Smith SO-2 Gustavus Adolphus 1:58.13 2:20.58
11 Jeremy Fong JR-3 Carleton 1:58.24 1:55.88
12 Markus Rupnow SO-2 Gustavus Adolphus 1:58.85 2:11.93
13 Sakariya Hussien SR-4 Augsburg 1:59.09 2:11.00
14 Samuel Rengo SO-2 St. John's (Minn.) 1:59.23 2:13.54
15 Blake Fuller SO-2 Gustavus Adolphus 1:59.56 2:03.15
16 Jack Marble SO-2 Gustavus Adolphus 1:59.75 2:06.94
17 Lance Nemecek FR-1 St. Olaf 2:00.06 1:42.06
18 Jake Wielgos SO-2 Gustavus Adolphus 2:01.59 1:32.41
19 Penn Sagedahl JR-3 St. Olaf 2:02.27 1:43.93
20 Aidan Thomas SO-2 St. John's (Minn.) 2:02.37 1:40.35
21 Brock Adams SO-2 Macalester 2:03.17 2:10.56
22 Alexei Hensel SO-2 St. John's (Minn.) 2:03.48 1:59.78
23 Solomon Johnson SR-4 Concordia-Moorhead 2:05.24 1:32.68
24 Aidan Mackie FR-1 St. Olaf 2:05.63 2:13.17
25 Jackson Marsh SO-2 St. Olaf 2:06.02 1:53.42
26 Owen Chamberlin FR-1 St. Olaf 2:06.36 1:56.26
27 Sean Hartney SO-2 St. Olaf 2:06.87 1:38.96
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
3 Nathan Clausing SO-2 St. John's (Minn.) 2:10.28 1:44.46 2:29.06 1:57.37 2:10.28
6 Josh Meier SO-2 Carleton 1:41.26 2:29.53 2:10.70 1:57.74 1:45.97
10 Tyler Smith SO-2 Gustavus Adolphus 2:15.85 2:14.67 1:36.87 1:58.13 2:18.22
12 Markus Rupnow SO-2 Gustavus Adolphus 2:03.61 1:38.65 1:56.48 1:58.85 2:03.61
13 Sakariya Hussien SR-4 Augsburg 2:13.38 2:18.15 2:09.81 1:59.09 1:44.80
18 Jake Wielgos SO-2 Gustavus Adolphus 1:40.92 1:55.51 1:45.79 2:01.59 2:23.48
24 Aidan Mackie FR-1 St. Olaf 2:01.87 2:32.02 1:53.07 2:05.63 1:51.81
26 Owen Chamberlin FR-1 St. Olaf 2:27.85 1:30.98 2:32.90 2:06.36 2:43.01
27 Sean Hartney SO-2 St. Olaf 2:06.87 2:41.13 1:37.69 2:06.87 2:06.87
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Dillon Diekmann JR-3 St. John's (Minn.) 1:55.43
4 Getinat Asfaw JR-3 Augsburg 1:56.76
7 Alex Bittner FR-1 St. Olaf 1:57.48
8 Mark Rud FR-1 Gustavus Adolphus 1:57.63
16 Jack Marble SO-2 Gustavus Adolphus 1:59.75
17 Lance Nemecek FR-1 St. Olaf 2:00.06
19 Penn Sagedahl JR-3 St. Olaf 2:02.27
21 Brock Adams SO-2 Macalester 2:03.17
25 Jackson Marsh SO-2 St. Olaf 2:06.02
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 Will Mattock SO-2 St. John's (Minn.) 1:57.28 2:23.09
5 Ethan Ash SO-2 Carleton 1:57.39 2:18.52
9 Derek Douglas SO-2 St. Scholastica 1:57.98 2:21.58
11 Jeremy Fong JR-3 Carleton 1:58.24 1:41.69
14 Samuel Rengo SO-2 St. John's (Minn.) 1:59.23 2:32.62
15 Blake Fuller SO-2 Gustavus Adolphus 1:59.56 1:44.02
20 Aidan Thomas SO-2 St. John's (Minn.) 2:02.37 1:33.01
22 Alexei Hensel SO-2 St. John's (Minn.) 2:03.48 2:10.89
23 Solomon Johnson SR-4 Concordia-Moorhead 2:05.24 1:50.22